Switch to full style
Název je dostatečně samovysvětlující...
Odeslat odpověď

Re: Čejka - retro RC kluzák

stř 16.04.2014 21:47

radondca píše:Zdravim.
K tej druhej polovici kridla. Mam ju nakreslenu v pocitaci, len potrebujem vediet v akom formate si ju mozes vytlacit?
DWG, DXF alebo nieco ine.
Potom to ulozim a dam to sem.
Rado


...heh chlapci. To vam opravdu nestaci ten vykres co visi na webu ve formatu PDF a je rozmerove totozny s vyfrezovanymi dily? Viz odkaz : http://www.vekamodel.cz/historici/cejka ... cejka2014/
Si rikam ,pro koho jsme ho namalovali, kdyz si vsichni vyrabite svoje vykresy. :?

veka1

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 6:31

To ste mi zase dali..... :lol:

Už začínam rozmýšľať nad ďalšou stavbou.... :D :D
akurát čo s motorom?

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 6:43

No tak toto som si nevsimol.
uz ho aj tlacim :))
dakujem za upozornenie

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 9:00

Veka1:
Do toho nového výkresu se dívám často a dlouze a zatím jsem našel vše co potřebuji.
Jen jsem konstatoval, že levé ucho tam není a tak ho zatím nemám, dělám na tom ostatním, a někdy jej překreslím. Všechno je pro mě nové a jen při lepení potahu na žebra (nebo žeber na potah?) mi vyvstává spousta, pro stavěče asi triviálních, otázek.


zm1:
k Čejce se dá koupit i pěkný stylový pylon, nebo pokud vím veka1 nově testuje i montáž motoru do špičky.

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 9:09

Dá sa kúpiť aj samotný pylon, prípadne presný nákres?

- v špičke by to bolo fajn, akurát neviem čo by to urobilo s váhou modelu, pretože už teraz sa mi zdá dosť ťažký na svoje rozpätie....

1330g na 1,6m sa mi zdá veľmi veľa. Čakal by som okolo 700-800g max.

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 10:37

zm1 píše:Dá sa kúpiť aj samotný pylon, prípadne presný nákres?

- v špičke by to bolo fajn, akurát neviem čo by to urobilo s váhou modelu, pretože už teraz sa mi zdá dosť ťažký na svoje rozpätie....

1330g na 1,6m sa mi zdá veľmi veľa. Čakal by som okolo 700-800g max.

... jasne , tak si tam das 1500mAh baterku, miesto trojclanku 3500mAh co mam ja a uz to bude lahsie. Ten pylon je tiez hmotnost a odpor navyse, ....
No ale mam ju vyhodit? Povodne to bol 4clanok, ktory som pred casom poskodil pri havarii Arzenal VB10. Tak som odoperoval 1 poskodeny clanok a zbytok baterky dolietavam v Cejce.

Pylon je vhodne riesenie pre tych, co chu mat i cisty vetron, ale obcas sa im nechce natahovat snuru, alebo chcu dlhsie lietat i v nepriaznivom pocasi.

Motor v spicke je trosku komplikovanejsi v pripade, ze ma byt vymenitelny ,tj. ze model chceme pouzivat obcas len ako klzak a vrtulovy kuzel naharadime drevenym cumakom. .
cejka _motor _001.jpg


Ak bude napevno , nevidim ziadny problem s instalaciou ani s enormnym narastom hmotnosti.

veka1

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 17.04.2014 10:54

Ja by som ho chcel dopredu a "napevno".

Som sa už minule pozeral na popis toho vetroňa, že čo môže byť na ňom tak enormne ťažké a na nič som neprišiel.
Budete dodávať aj výrezy pre motor vpredu "napevno" ? alebo nejaký popis úpravy, keďže rád sa držím plánu /nenamáha to toľko mozog, ako niečo vymýšľať/ :-)))

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 20.04.2014 17:00

Mám oba středy křídla i obě uši ve stavu - přilepená odtokovka, přilepená spodní část pevného potahu i s nosníkem a nasunutý pomocný nosník viz. obrázek. U všeho mám nechané pro jistotu přesahy, tak jsem zvědavej na to broušení.

WP_20140420_17_40_22_Pro.jpg

křídlo.JPG


Ještě budu lepit pásky balzy mezi nosníky (stojiny?) A pak mě zajímá co dál, co nalepit dřív a co později?
Když se podívám na plán, tak má spodní potah přesah, horní taky, mezi nimi je trojúhelník (tam něco lepit?) a úplně vepředu počítám smrková náběžka 5*3 a obrousit.
No když to někdo rozepíše krok za krokem budu rád, jestli nedřív řezat, lepit nebo brousit.



Dál mě zajímá jak se řeší spojky křídel, v překližkových žebrech jsou otvory 4mm a pokud se s tím má něco dělat, bylo by asi dobré dřív než to uzavřu pevným potahem.

WP_20140420_17_53_07_Pro.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 20.04.2014 20:22

... na presahujici spodni potah nalep falesnou nabeznou listu z balsy 3mm o neco vyssi nez jsou zebra (to je ten zminovany trojuhelnik) . Listu ohoblujes a dobrousis podle tvaru profilu a zneuzijes jako pomocnici , pri lepni horniho tuheho potahu. Pak zepredu nalepis smrkovou listu a opracujes konecny tvar nabezne hrany.

Podobne je potreba postupovat i pri stavbe VOP s tim rozdilem ze VOP ma tuhy potah pouze na horni strane.

cejka vop_001.jpg

cejka vop_002.jpg

cejka vop_003.jpg

cejka vop_004.jpg


Pozn. pri stavbe korenove casti kridla doporucuji preklizkove rebra navlect na spojovaci draty a stavet stredy v navzajem propojenem stavu.

veka1

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 27.04.2014 18:53

Falešnou náběžku z balzy jsem nalepil a vybrousil. Pak následovaly stojiny a přilepení horního pevného potahu. Opět dobroušení a nakonec nalepení smrkové náběžky.

WP_20140425_19_24_00_Pro.jpg

WP_20140426_19_26_54_Pro.jpg


Během toho všeho dořezávání a dobrušování se mi povedlo vyrobit škvíru mezi křídly. Kořenové žebro je lehce prohnuté, ale když jsem jej lepil mezi odtokovku a spodní pevný potah tak bylo rovně, jak je možné, že jsem to následně pokřivil?
No myslím, že něco podobného vyrobím až budu brousit vzepětí uší.
Jde to nějak opravit a napravit?

WP_20140427_19_46_15_Pro.jpg

WP_20140427_19_46_33_Pro.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 27.04.2014 18:54

veka1 píše:Podobne je potreba postupovat i pri stavbe VOP s tim rozdilem ze VOP ma tuhy potah pouze na horni strane.


VOP jsem dělal loni, mám ji trochu jinak, ale doufám, že to vadit nebude.

WP_20140427_19_47_18_Pro.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 01.05.2014 18:25

Chtěl jsem dnes pokračovat na křídle, ale broušení a dobrušování se setkalo s velkým odporem, tak to musím nechat na jindy.

Mrknul jsem na trup a zjistil (opět), že nevím odkud začít. Zkusil jsem si nasucho naskládat přepážky, mám to takhle na bočnici slepit a přidat i druhou bočnici? A potom polepit seshora a zespoda 3m balzou? Na co si dát pozor?

WP_20140501_18_43_48_Pro.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

pon 19.05.2014 13:13

zdravim.
Uz som aj ja konecne zacal poracovat v stavbe CEJKY. po dlhsej odmlke som zacal lepit. A hned mam otazku: Balzovy potah co sa vlepuje nedzi prve rebra, v strede je iba z jednej strany ci aj zospodu?
Zda sa mi pri odtokovke malo miesta, ale to by snad slo zbrusit, ale radsej sa spytam.

Dakujem za odpoved

Re: Čejka - retro RC kluzák

pon 19.05.2014 14:13

radondca píše:zdravim.
Uz som aj ja konecne zacal poracovat v stavbe CEJKY. po dlhsej odmlke som zacal lepit. A hned mam otazku: Balzovy potah co sa vlepuje nedzi prve rebra, v strede je iba z jednej strany ci aj zospodu?
Zda sa mi pri odtokovke malo miesta, ale to by snad slo zbrusit, ale radsej sa spytam.

Dakujem za odpoved


z vrchej i zo spodnej strany a dobrusit. Vlakna balzy kolmo k rebram.

veka1

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 27.07.2014 19:53

Od dubna jsem Čejku opět nechal uležet, ale 11.července jsem se do toho opět pustil s tím, že už to přece dodělám. Níže pár fotek.
Přílohy
WP_20140712_09_36_48_Pro.jpg
WP_20140713_18_49_37_Pro.jpg
WP_20140713_21_22_03_Pro.jpg
WP_20140714_06_22_45_Pro.jpg
Odeslat odpověď