Switch to full style
Název je dostatečně samovysvětlující...
Odeslat odpověď

Čejka - retro RC kluzák

sob 22.03.2014 20:28

Téma pro tuto krásnou poletuchu jsem tu nenašel a tak si založím svoje.
Chtěl jsem zkusit postavit něco konstrukčního dřevěného a baví mě větroně. Čejka se mi moc zalíbila a tak volba padla na ni.
Koupil jsem ji loni v Budkovicích od Ing. Kapuscinského přímo z auta. Bylo mi k ní povězeno spoustu užitečného (dobře hodinové povídání) jen jsem si z toho dost věcí nedokázal ani představit ani zařadit.
http://www.vekamodel.cz/historici/cejka-rc-kluzak-z-roku-1964/

Předem podotýkám, že s klasickou stavbou modelů nemám žádné zkušenosti a tak se tu odemně mohou a budou objevovat roztodivné dotazy.
Abych zkusil něco jednoduššího, loni jsem postavil ERO II viz moje RCAlbum a pak hurá VOP od Čejky. Přijde mi, že z plánku nic nevyčtu a bez šuplery nevím ani jaké použít nosníky a vůbec. No přičítám to nedostatku zkušeností a co nevím si prostě tipnu.

Od postavení VOP v kostře uplynoulo několik měsíců a já konečně vytáhl žebra křídel a další díly, nalakoval, vyloupal, přebrousil, naskládal na plán a přemýšlím co s tím dál.

VOP, poskládaná a připravená žebra křídla
WP_20140322_19_57_15_Pro.jpg


Žebra jsou navlečená na smrku 5*3, další dva nosníky 5*3, ale naležato, budou v přední části. Náběžka mi po oměření žeber vychází na 3*3 smrk a odtokovka asi z balzy 3mm dozadu zbroušené?
Ty dva kousky překližky budou nejspíš vzepětí uší. Nalepí se ně nosníky a tím je daný uhel, jen to bude chtít do krajních žeber vybrousit větší díry?
Kraje (oblouky) křídel jsou z půdorysu jasné, ale tloušťka? Prostě nějaká balza třeba 2mm?
Na fotce jsou zleva čtyři žebra z překližky, myslím, že to tak má být kvuli spojkám a pevnosti.
Zatím mi není jasné jak udělat levé křídlo, když na výkresu je jen pravé.

Během sepisování se krásně tříbí myšlenky, několik odpovědí mi došlo při přemýšlení jak napsat otázku. :)
Když s něčím pohnu tak dám další fotky.

Re: Čejka - retro RC kluzák

sob 22.03.2014 21:23

Ta náběžka může být ze smrku 3*3mm, a ta odtokovka bude zcela jistě balsová a zbrušovaná (pokud se ti s ní nechce moc brousit dají se sehnat již hotové).
Ty překilžkové úhly, ano, jsou na zajištění vzepětí křídla, a ano s řezáním větších průchodů do žeber, nalepují se ale až po zafixování křídla a ucha do požadovaného vzepětí, protože člověk vždy nějak ujede.
S tou druhou půlkou křídla je to smrtelně jednoduché, buď to můžeš lepit na plánu vzhůru nohama, nebo podle již hotové půlky křídla přiložením, a nebo můžeš překreslit na průsvitný papír, obtáhnout centropenem a pak otočit.

Re: Čejka - retro RC kluzák

sob 22.03.2014 23:16

jmjm píše: S tou druhou půlkou křídla je to smrtelně jednoduché, buď to můžeš lepit na plánu vzhůru nohama, nebo podle již hotové půlky křídla přiložením, a nebo můžeš překreslit na průsvitný papír, obtáhnout centropenem a pak otočit.

Na plánu (pokud máš ten z roku 1967, co má veka jako součást odkazu) jsou obě poloviny křídla. Není třeba dělat šachy kvůli druhé, zrdcadlově obrácené půlce. Koncové oblouky se obvykle dělají z plné balsy, tzn v tvém případě nějakých 10 nebo 12mm výšky, a zabrušují se v bočním pohledu do tvaru koncového profilu, půdorysně podle plánu a v pohledu zepředu do jakéhosi radiusu.
Plán, jehož náhled přikládám, můžu na vyžádání vytisknout. Předpokládám, ale, že by jsi ho měl mít. Jinak bych musel Petera považovat za neseriozního prodejce - prodat rozsyp bez plánu.

Teď jsem kouknul na tvůj vyfocený výkres - z něj opravdu dost věcí nevyčteš. Pošli mi do SZ mailovou adresu, pošlu ti na mail plán v čitelném rozlišení, případně budeš-li mít zájem ti ho za symbolickou cenu vytisku a pošlu.
Přílohy
015s Čejka.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 23.03.2014 2:26

... Cejka jako takova, je sada vyrezu,bez ambici absolutne kopirovat konstrukci puvodniho modelu.Je urcena pro lidi, kteri jiz nejaky konstrukci model postavili. mab sam uvedl ,ze mezi ne nepatri,proto jsem mu krome ustnich informaci ke stavbe, nabidl moznost prubezne konzultace stavby,coz nekolikrat vyuzil. :wink:

K dispozici je mj, puvodni vykres od V. Spulaka (v plankovem servisu RCR). Vzhledem k tenkemu ledu na poli autorskych prav,jsem vykresovou dokumentaci poresil po svem.
Model jsem prekonstruoval (rozmery a tvar zustali zachovany). Zajemcum o stavbu krome vyrezu a nove i predehnutych basovych bocnic (viz foto), lemovanych listami,nabizim muj jednoduchy stavebni vykres. Myslim ze celkem odpovida bezne publikovanym stavebnim planum, dostupnym na internetu. Tento CAD vykres povazuji za celkem postacujici tvarove voditko pro stavitele.
Zatim nevidim duvod k vytvareni podrobneho popisu a k presnemu kotovani planku ,kdyz zakladni dily maji sve miry dany jiz z vyroby a dostupna je i puvodni dokumentace z Modelare.
cejka _vyrezy a bocnice_trup.jpg

Pochybuji ze nekdo bude do otvoru 5x3mm v zebru cpat listu jineho prurezu, nebo do osazeni hloubky 2mm pro tuhy potah, urcite nenalepi 3 nebo 1mm tlustou balsu.
Mj. zakladni material je uvedeny na puvodnim vykrese a ten jsem se snazil v ramci moznosti pouzit stejny i u noveho modelu.


Nahled vykresu viz odkaz na webu: http://www.vekamodel.cz/historici/cejka ... roku-1964/

Fakt je, ze nejsou uvedene rozmery list u nabezych hran. Je pouzita bsa 3mm. Na vysku ma promenlivy klinovity prurez (nutno odmerit na zebru + technologicky pridavek,ohoblovat a dobrousit).Totez plati o odtokove hrane stabilizatoru.
U kridla je vhodne nabeznou hranu vyztuzit prilepenim smrkove listy 2x5mm na vysku a dobrousit do profilu.

I kdyz se nejedna o typicky strojarsky vykres,uvitam vase pripominky na jeho upravu, pripade upozorneni na mnou prehlednute chyby a pokusim se o brzkou napravu. :)

veka1
Naposledy upravil veka1 dne pon 24.03.2014 5:41, celkově upraveno 2

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 23.03.2014 12:14

Dostal jsem emailem nejnovější verzi plánu, který mám na stole a je už perfektně popsané. Spousta věcí je jasných.
Konce VOP mám z trojky balzy (prostě jsem si tipnul) a na plánku teď vidím b10x10, asi bude stačit dolepit chybějící a zbrousit.

Ještě musím vyrazit na nákup smrku a balzy, stavím se nejspíš v Satrii a už se fakt těším, co si vzpomínám rozhovor probíhá takto :)
já - ehm, potřeboval bych uhlíkovou trubku 4mm a není to tam popsané.
prodavač - Víš co stavíš ne? Sáhneš a hned je to jasné!

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 23.03.2014 16:34

Už se těším na výsledek,až ji proženeš na větrníku...pokukuju po ní už nějakej čas :-)

Re: Čejka - retro RC kluzák

ned 23.03.2014 18:23

mab: Stavebnici mám koupenou, pečlivě uloženou a čeká na radost ze stavění po odchodu do penze. Takže pečlivě dokumentuj. :-)

Re: Čejka - retro RC kluzák

pon 24.03.2014 10:13

aj ja sa nato tesim, v skrini rozostavana polka kridla a caka na pokracovanie, kedze teraz stavam hadzadla do haly, lebo synovia sa rozhodli chodit na prateky s hadzadlami a pritom opravujem burane EPP a dorabam novy vetron a este ma caka DEPRONOVA LAZY BEE, co caka na znovuzrodenie, tak na CEJKU pride cas , ale tesim sa nato konecne nieco poriadne, nielen bublinky. Stale mam respakt z balzy, kedze mam za sebou len jednu sezonu lietania a ked to buchme o zem s balzou tak to bude horsie opravovanie ako bublinly:)) ale vidim kridlo kazdy den ked idem do skrine, takze ten spravny cas pride a tesim sa nato:))
A mam temu v sledovanych aby som videl co sa deje a co ma caka a snad sa aj nejak poucil

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 27.03.2014 2:51

...tak jak chlapi, lepite ,lepite?
technicka pro ty co s balsou a konstrukcnimi modely zacinaji ...nez zacnete lepit, doporucuju predem vylakovat a prebousit platy balsoveho potahu, vcetne odtokove listy.
Jde to rychle a vyhnete se tak riziku prebrouseni potahu na zebrech. Na hotovem kridle (vop) zustane k obrouseni pouze dolepena smrkova lista na nabezne hrane, koncove oblouky a kryci zebro korene kridla.
K impregnaci lze bezproblemove pouzit nabytkarske nitrolaky (viz foto), naredene v pomeru cca 1:1. K redeni lze pouzit aceton,nebo nitroredidlo.
Dulezite je nechat vylakovany povrch cca 24h proschnout, jinak lak lepi na brusny papir.Nalepene zmolky muzou brouseny balzovy povrch dost znehodnotit.
Zchlupatelou vylakovanou balsu lehce strhnu brusnym papirem 60 a dohladim 240. Pri brouseni netlacit a nebrousit podelne... spis uhlopricne pres prkenko.
Vhodne je pracovat na podlozce polepene hrubsim brusnym papirem(brousene prkenko neklouze) a pravidelne odsavat odbrouseny material.
cejka_stavba kridla_001.JPG

cejka_stavba kridla_002.JPG

cejka_stavba kridla_003.JPG


veka1

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 27.03.2014 7:06

veka1 píše:...tak jak chlapi, lepite ,lepite?
technicka pro ty co s balsou a konstrukcnimi modely zacinaji ...nez zacnete lepit, doporucuju predem vylakovat a prebousit platy balsoveho potahu, vcetne odtokove listy.
Jde to rychle a vyhnete se tak riziku prebrouseni potahu na zebrech.

Sice jsem už pár modelů z balzy postavil, ale toto je dobrý tip, který jsem neznal. Proto si ho dovolím vypíchnout.

Re: Čejka - retro RC kluzák

čtv 27.03.2014 22:04

Pokukuju, slintám a vzpomínám. Čejka byla můj třetí rádiák. Hodně létala na gumicuku a později na svahu na Větrníku. Oskenoval jsem diák ze soutěže na Větrníku, někdy v roce 1969, nebo 1970.
Přílohy
Čejka.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

pát 28.03.2014 20:29

veka1 píše:...tak jak chlapi, lepite ,lepite?

nelepím, nelepím :D


čas na modelaření mám většinou chvíli večer

Pondělí
- řežu proužky 5mm balzy na odtokovku
- opracovávám jakýmsi kopytem z klasického hoblíku co jsem našel doma (zničená odtokovka)

Úterý
- vybaluju nový hobby hoblík, zkouším na včerejší pokažené jak to funguje
- chybí mi nejaké upevnění na desce a dorazy

středa
- bez modelaření

čtvrtek
- mám ocelové dráty, dokonce nějakou pásovinu (kterou nejřív musím čistit acetonem)
- vyhrabal jsem oboustrannou samolepicí pásku
- lepím pásku, dráty, balzu a jdu na to, hoblík pekně hobluje a smirkem doladím, nádhera
- při sundávání z oboustranky rozštípu odtokovku na třísky, nějak to potvora drží
- vše sloupnu a nachystám další, balzu lepím jen 3mm na kraj pásky, krásně drží a vše jde hladce i následné sundávání
- hurá mám dost odtokovky na celé křídlo
WP_20140327_21_12_58_Pro.jpg



dalši na řadě budou zářezy pro žebra a pak už snad i nějaké lepení, i když jak vidím, nejdřív bych měl jít pro jakýsi "nábytkářský nitrolak"

Re: Čejka - retro RC kluzák

stř 16.04.2014 20:01

Nó prostě jsou stavěči a jsou lítači, já jsem ten lítač.

Zářezy do odtokovek jsem provedl a žebra vlepil, kromě levého ucha, k tomu zrcadlovému překreslení jsem se ještě nedonutil. Levý střed jsem prostě udělal vzhůru nohama, ale ucho je v úhlu, tak jsem to nechal na jindy.
Vyrobil jsem zkusmo pár žeber navíc podle překližkových.
Koupil jsem nitrolak, balzu vylakoval a obrousil. Přilepil na kraj nosník a dnes jsem to celé přilepil k žebrům. Teď ještě jak to oříznout.

To je zatím vše, tempo mám přímo vražedné.

WP_20140325_18_48_28_Pro.jpg

WP_20140416_20_03_50_Pro.jpg

Re: Čejka - retro RC kluzák

stř 16.04.2014 20:20

Zdravim.
K tej druhej polovici kridla. Mam ju nakreslenu v pocitaci, len potrebujem vediet v akom formate si ju mozes vytlacit?
DWG, DXF alebo nieco ine.
Potom to ulozim a dam to sem.
Rado

Re: Čejka - retro RC kluzák

stř 16.04.2014 20:59

Díky za nabídku, ale s tiskem nemám moc dobré zkušenosti, věčně mi nesedí měřítko. Doma mám inkoustovku, nebo oki laser.
Já to nějak udělám, jen si překreslím v plánu úhel naopak a žebra mají stejné rozestupy a nosníky jsou pořád na stejném nístě. Jen se mi do toho zatím nechtělo.

Mám to na dlouho, ale zase můžu říct, že když na čejce dělám, tak mě to baví a naopak, když mě to přestane bavit tak to nechám ležet :)
Odeslat odpověď