Reklama

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 21:01 
Mazák
Mazák

pepin píše:
...kdyby mu nedělalo problém řízení křidélky a zvlášt směrovkou, těžko by zvětšoval vzepětí--spíš by ho naopak zmenšil.

Netuším jak jste přišli na nějaké záměrné zvětšování vzepětí?? Orlík je evidentně postavený podle plánu z r. 1975, který byl navržen na neproporcionální řízení bez křidélek... z toho samozřejmě nějak vychází jak to vzepětí, tak i uspořádání OP.
S odstupem téměř 40ti let by pochopitelně bylo dobré před stavbou konstrukci trochu upravit, doplnit křidélka (to se stalo), zmenšit vzepětí, udělat maketově plovoucí VOP a jistě i vhodnější profil by se dnes našel...

PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 21:42 
Mazák
Mazák

PetrD píše:
Netuším jak jste přišli na nějaké záměrné zvětšování vzepětí?? Orlík je evidentně postavený podle plánu z r. 1975, který byl navržen na neproporcionální řízení bez křidélek...

Kiwira píše:
Vzepětí má můj Orlík asi trochu větší, ale nemyslím si, že by to bylo na závadu.

----------------------------------

model je evidentně stavěný podle plánu bez křidélek--s větším vzepětím--proto to vidím i na ten mix křidélka směrovka--bude řídit křidélkovou pákou, křidélka se budou hýbat, ale model bude víc ovládat směrovka--tak to vidím já.Ale nedělal bych z toho vědu, určitě to létalo i řízené jen směrovkou a výškovkou a ty křidélka tomu rozhodně neublíží, jen to nebude tak obratné, jak se běžně čeká od era s křidélky, to je celé.

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 0:09 
Mazák
Mazák

PetrD píše:
..............

Vzepětí nech tak jak je. Uřídíš to určitě, pokud zvládáš nějaké základy. U tohoto stačí snad jenom neplést si zatáčky proti sobě. Když nebudeš létat v silnějším větru, nebo turbulenci, tak to letí skoro samo.
Ten mix do směrovky nedávej, pokud chceš létat aerovleky. Když je to hodně daleko a vysoko a nevidíš na to, tak je to výhodné, ale je dobré mít ten mix vypínatelný. Zkus to pro začátek bez mixu.

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 11:06 
Mazák
Mazák

Chlapi, čo tu riešite :?: Tým, že to bude hádzať sám si koleduje iba o problém.

Môžeš ho hodiť pod pádovú rýchlosť, ev. krivo a ryješ zem :!: Ak si si istý ťažiskom, pevnosťou a nemáš to skrútené, tak popros ostrieľných kolegov nech Ti ho vyvlekajú a zaletia.

Sto krát to bude bezpečnejšie, skúsenosti ničím nenahradíš :!: :!: :!:

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 11:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

TERAZKY píše:
Môžeš ho hodiť pod pádovú rýchlosť, ev. krivo a ryješ zem :!: Ak si si istý ťažiskom, pevnosťou a nemáš to skrútené...

Když si bude jistý těžištěm a pevností, tak proč to nehodit? :-) Jak už sem psal, tohle letadlo mám, jde házet uplně bezpečně.

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 11:56 
Mazák
Mazák

Ako som písal. K tomu si ešte pripočítaj stresový faktor.

Mám tu vypisovať ako sa dobre hádže bachratý vetroň či čo :?: 8O

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 12:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

TERAZKY, vím, jak špatně se háže bachratý větroň, Blaníka (4.5kg) jsem takhle párkrát nabořil, než sem se naučil startovat ze země. Ale u Orlíku je to něco jiného, ten prostě hodit jde. Je lehčí, možná hodnější, nikdy jsem ho do země nehodil. Ale možná jsem jen šikovnější, než ostatní ;-). Když mu to hodí někdo zkušený, aby mohl hned řídit, navíc třeba ve větší trávě, když jde o zálet, tak to bude ideál.

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 14:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 23
Domluvil jsem se dnes večer na lítání - půjdu s Bird of Time
gallery/image_page.php?album_id=130&image_id=2227
ale vezmu sebou i Orlíka - tak uvidíme co se bude dít.
Tam kam jdeme je i mírný kopec.
Dám vědět, jak to dopadlo.
Vezmu i foťák a udělám z lítání pár fotek a dám je na web :
http://www.avemodel.estranky.cz/
Mirek

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2013 22:35 
Mazák
Mazák

Tam kde drzis trup prilep si smirgel , na obe strany trupu, tak asi 3x5cm nejaku 400 ku , uvidis ako sa to bude bobre hadzat, nesmykne sa ti pri hodeni

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 23.08.2013 6:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 23
Tak na ten foťák jsem zapoměl , ale kolega měl aparát sebou a tak tentokráte fotil on.
http://m1mucha.rajce.idnes.cz/Letani_sr ... iste_Ranc#
Orlík - LÍTÁ !!!!
Dvakrát jsem ho házel z ruky do toho vyžšího porostu, co je za mnou na fotce a pokaždé dost solidně klouzal. Nepadal po křídle a vždy pod mírmým úhlem dosedl na ten porost. Nemusel jsem ani sahat na vysílač pro nějakou korekci letu :-) .
Tak, teď nebudu mít obavu zapnout jej za vlečnou.
Jediná úprava co jsem udělal bylo vychýlení obou křidélek nahoru jak mi radil uživatel Kocour , ale oproti jeho radě jsem je vychýlil méně - on radil 3-5 mm , já jsem je vychýlil tak odhadem ani ne 2 mm... , že by to tak moc pomohlo ???
Každopádně jsem velmi rád, že to tak dopadlo a děkuji všem co jste se pokoušeli pomoci mi svou radou. Vážím si toho moc.
Mirek

Přílohy:
Orlík - zálet.jpg
Orlík - zálet.jpg [ 127.64 KiB | Zobrazeno 1054 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 23.08.2013 9:41 
Mazák
Mazák

no tak sláva, do aerovleku už ted pujdeš s čistou hlavou, že to letí, ale jak jsi nepsal už včera večer, tak jsem to viděl s tím záletem bledě :D

PříspěvekNapsal: pát 23.08.2013 12:41 
Mazák
Mazák

Kiwira píše:
.............Jediná úprava co jsem udělal bylo vychýlení obou křidélek nahoru..............

Ty křidélka nahoru nahrazují negativy a vylepší to pádové vlastnosti na malých rychlostech. Ale vždy je něco za něco. V tomto případě to o něco sníží výkon.
Můžeš postupovat tak, že až to budeš mít zalétané a trochu v ruce, tak zkusíš postupně vrátit křidélka do nuly. Pokud máš vysílač, který umožňuje tuhle funkci trimovat za letu, tak je to jednoduché a během jednoho startu to v dostatečné výšce odladíš.
Pokud tuhle možnost na TX nemáš, musíš to vracet zpátky po malých krocích a vždy ve výšce ověřit pádové vlastnosti. Samozřejmě prvním předpokladem je, že umíš bezpečně vybrat vývrtku ( napřed potlačit, potom srovnat směrovkou, vybrat ze střemhlavu, srovnat do horizontu. Nikdy nesmí přijít ve vývrtce zásah kontra křidélky na druhou stranu. Některá letadla by jsi z toho vrtání vůbec nedostal ven)
V tom aerovleku to nech jet dostatečně dlouho po zemi, neutrhávej to výškovkou. Nech to až se to odlepí samo a ze začátku než to bude mít rychlost tak nestoupej.

PříspěvekNapsal: sob 07.09.2013 23:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 1
petrs2010 píše:
Ka6e, které při rozpětí 3200 mm vážilo nějakých 4700 g a létalo krásně

Nechcem rypať ale...ako môže krásne lietať betónový odliatok? Kúsok vyššie sa tu rieši 5,4m za 15kg to bude tiež podobné :roll:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 08.09.2013 7:57 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Duri nechcem rypat, ale KA6 ma trosku vacsiu plochu ako si ty zvyknuty. Nie ze by 4,7 kila bolo malo, ale ide o to, co si kto pod pojmom "lita krasne" predstavuje. Niekto termiku, niekto rychlost, iny akrobaciu....

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 08.09.2013 13:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 1
Láďo, viem aké je to lietadlo, je to zhuba to isté ako môj 3,2m pilatus B4 a ten pri svojej hmotnosti 2,7kg je už dosť ťažký, už to proste nie je také príjemné na riadenie ako keď to malo s konštrukčnými krídlami 2kg.
Ako to čo si mi videl včera 2,5m/ 2,4kg hĺbka 220/190. Kĺže to a aj keď to rozbehneš z hora tak to v metrovej výške preletí 300m ponad zem ale už to neni ono ako keď to malo 2kg pred olaminovaním :(

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další