Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 7:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
Zdravím,
dokončil jsem model Orlík VT 116 podle plánku J. Fary :
http://www.rcalbum.com/index.php?action ... e=&id=8392
Katastrofálně ale nevyšlo těžiště , ikdyž jsem na ocase šetřil co se dalo. A tak po dovážení měl model hmotnost 2600 g ( místo 1900 které je uvedeno na plánku J. Fary. Prázdný, tedy bez závaží , má 2000 g - olova tam tedy vešlo 600 g. )
Vzal jsem jej záměrně na plochu, kde je poměrně vysoká tráva, celkem 4 hody z ruky ( běh + hod ) první hod model letěl po čumáku dolů - ubral jsem tedy asi 10 dkg olova pak 3 x hod a pokaždé pád po levém křídle do trávy , naštěstí bez poškození.
Co s tím ?? Máte nějaký nápad nebo radu jak Orlíka zalítat ???
Díky za nápady . Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 7:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
nemáš kousek od sebe nějakej pozvolnější kopec ? a hodit to z něho ? nedojil si to při tom hodu z ruky ?
jako moc si neumim predstavit zaklouzavat na poli 2600 gramoveho vetrone ... s tim tezistem to je divny, ale zase na druhou stranu, original pocital 2x 100g serva :)

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 8:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Podle mého názoru. Poloha těžiště: Že při hození z ruky jde model po čumáku dolů, neznamená, že musí být těžký na hlavu. Spíš to chtělo víc hodit. To co Orlík předváděl po odebrání zátěže, byl nejspíš začátek vývrtky. Negativy: Na Farově plánu se, pokud se pamatuji, o negativech vůbec nepíše. Zase podle mého názoru odtokovka na konci křídla (hl. cca 120 mm) by měla být zvednutá tak o 7 (možná i víc) mm. nemusí jít o plynulé překroucení v celé délce, podle mne stačí tak krajních 500 mm. Z fotek mi není jasné, zda Orlík má křidélka. Pokud nemá, bude aerovlek problematický. Většinou se při správném seřízení při vleku drží jen náklon křidélky. Já si myslím, že jde o kombinaci těžiště moc vzadu s malou rychlostí. Stavím podobné modely a řešil jsem podobné problémy. Tyhle polomakety nejdou "dojit" na minimálce jako kdysi ušaté Vdvojky.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 8:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
1, Oproti originál Fara Orlík , ten můj křidélka má.
2, Mám obavu jej hodit z nějaké vyvýšeniny - poblíže byl asi 3m vysoký násep - větší výška při pádu po křídle rovná se jistá smrt.
3, Vrátím tam to olovo a zkusím nějaký kopec.
Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 8:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Jako první bych ověřil polohu těžiště. Pro první hození tak 30 - 35 % SAT. Bacha na to, zda křídlo je přímé nebo trochu do šípu. I pár mm je důležitých. A jako další určitě prověřit negativy. Když nejsou, tak stačí křidélka v neutrálu zvednout nahoru - tak 3 - 5 mm. Pro zkušební starty z ruky to chce zkušeného vrhače. Hodit opravdu pořádně a nejvýš vodorovně. Pilot musí být připraven okamžitě po hození reagovat, tady asi nejspíš potlačit. Pokud Orlík hmotí 2900 g, pak má zatížení cca 60 g/dm2 a to je na tuhle velikost strašně moc. Já jsem se u mých modelů podobné velikosti (třeba Polydor) dostal na 45 g/dm2 a i to je dost. Fara měl asi 40 g/dm2 a ani to nebylo málo. Takže rychlost letu bude opravdu značná a na hranici možností ručního házení.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 8:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2009
Příspěvky: 162
Já bych to hned připřáhnul za vlečnou. Házení z ruky a pokusy o zaklouzání jsou u větších větroňů o rozbití. Ten Orlík má relativné štíhlé křídlo a potřebuje trochu rychlost. To bude, podle mě, příčina toho padání po křídle. Jinak váha je v pohodě. Měl jsem Ka6e, které při rozpětí 3200 mm vážilo nějakých 4700 g a létalo krásně: http://www.youtube.com/watch?v=4-GU0x5TyT4


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
petrs2010 píše:
Já bych to hned připřáhnul za vlečnou. Házení z ruky a pokusy o zaklouzání jsou u větších větroňů o rozbití. Ten Orlík má relativné štíhlé křídlo a potřebuje trochu rychlost. To bude, podle mě, příčina toho padání po křídle. Jinak váha je v pohodě. Měl jsem Ka6e, které při rozpětí 3200 mm vážilo nějakých 4700 g a létalo krásně: http://www.youtube.com/watch?v=4-GU0x5TyT4

Souhlasím, jen mám dojem, že Kiwira k ruce vlečnou nemá. Já to řeším tak, že do čumáku dávám elektromotor. Já mám taky Pilatuse 3m, který po opravách má 3500 g a zatížení asi 66 g/dm2 a lítá slušně. Jen si to neodvážím sám hodit z ruky.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 9:30 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 8.2.2013
Příspěvky: 173
Ahoj, já takto zalétával Blaníka, také od Fary, 5kg hmotnost, hodili jsme ho a šel hodně k zemi, bylo to tím, že takto veliký model se nehodí potřebnou rychlostí. Zkusili jsme vlek a nakonec jsem ještě přidával olovo do čumáku. Já bych se držel těžiště na výkrese a dal ho za vlečnou, to, že má větší hmotnost nevadí, alespoň bude mít pronikavost ve větru.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 10:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2009
Příspěvky: 162
kocour píše:
Souhlasím, jen mám dojem, že Kiwira k ruce vlečnou nemá. Já to řeším tak, že do čumáku dávám elektromotor. Já mám taky Pilatuse 3m, který po opravách má 3500 g a zatížení asi 66 g/dm2 a lítá slušně. Jen si to neodvážím sám hodit z ruky.


Možná by bylo lepší se někde na vlečnou domluvit. Byla by škoda zničit tak hezké éro ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Taky mám orlíka podle Fary (teda skoro, křídla polystyren+balza a má motor). Můj váží něco přes dvě klila, odhadem tak 2300. Dá se házet bezpečně z ruky i s vypnutým motorem. Těžiště je podle plánu. To, že ten tvůj váží trochu víc, asi nevadí. Psal sem si tady na fóru s uživatelem Kubista, který má tohodle orílka: http://rcbeloky.webnode.cz/album/fotoga ... 09-020-jpg a vážil tak jak ten tvůj a prý lítá skvěle.

Mimochodem: máš to moc krásný, tak ať to honem lítá :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 12:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
" Já bych to hned připřáhnul za vlečnou. Házení z ruky a pokusy o zaklouzání jsou u větších větroňů o rozbití. Ten Orlík má relativné štíhlé křídlo a potřebuje trochu rychlost. To bude, podle mě, příčina toho padání po křídle. "

Jenže já se aerovleku trochu bojím, nikdy jsem tak neletěl ( v dávné minulosti jsme " stříleli " větroně na gumycuku ) . Toho aerovleku se bojím proto, abych v případě nějakého nezvládnutí větroně neodepsal taky vlečnou. Proto jsem se taky rozhodl toho Orlíka nejprve zaklouzat z ruky.
Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Tak ať ti to někdo hodí. Jak říkám, jde to bezpečně (za předpokladu, že ten dotyčný umí házet letadlo). Stačí dobrý švih, případně si trochu pomoct mírným rozběhem. Škoda, že od Orlíka nemám video, mám jen hod s motorem.

Ještě k tý hmotnosti na plánu: připadá mi, že to je hmotnost nevyváženýho draku, protože i Blaník podle Fary má tuším 2700 max., ale všichnni mají skoro 5kg i při klasický stavbě. To samý ten Orlík, všechny exempláře, co sem na netu našel, mají hodně přes 2kg. Ale v termice lítal :-).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
kocour píše:
Pokud Orlík hmotí 2900 g, pak má zatížení cca 60 g/dm2 a to je na tuhle velikost strašně moc. Já jsem se u mých modelů podobné velikosti (třeba Polydor) dostal na 45 g/dm2 a i to je dost. Fara měl asi 40 g/dm2 a ani to nebylo málo. Takže rychlost letu bude opravdu značná a na hranici možností ručního házení.


40 g/dm2? Chtěl bych vidět někoho, komu se to povedlo. Ale možná, že to při klasický stavbě bez křidélek a podobně, jde.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 13:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
taky ohledně toho padání po křídle a trhání proudnic si, pokud tak nemáš už, nastav diferenciaci křidélek. Dolů stačí opravdu málo a určitě to trošku pomůže. Držím palce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 17:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Ten pokus o aerovlek je nejlepší udělat tak, že větroň napoprvé řídí někdo zkušený (pokud se najde), nebo stojí u pilota a hodně hlasitě mu radí. Při první pochybnosti okamžitě vypnout. Já to ale teď nepředvedu, šedý zákal se mi zhoršil a dokud mi oči nevylepší (snad letos), tak si nezavlekám. O tom, že lze postavit toho Orlíka se zatížením 40 g/dm2 taky pochybuji, ale bylo to tak napsáno. Já jsem podobné modely postavil 3 - Asiago 2,7 m, 2,1 kg, 45 g/dm2, Polydor - 3m, 2,7 kg, 45 g/dm2, ES - 49 - 2,4 m (malá štíhlost), 2,2 kg, 45 g/dm2. Motor v čumáku, konstrukce spíš fórová, ovládání S+V+K + M.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz