Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 19:50

Lubo: Taky jsem se divil, ale když jsem si uvědomil, že jsem s tím létal při obou letech spíše jak s větroněm, tak jsem to bral jako fakt s tím, že mám více rezervy.

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 20:13

jio píše:Lubo: Taky jsem se divil, ale když jsem si uvědomil, že jsem s tím létal při obou letech spíše jak s větroněm, tak jsem to bral jako fakt s tím, že mám více rezervy.

Minulý týždeň som nalietal s jednou baterkou cez 25 minút, dobíjal som cca 1200 mAh, dnes 25 minút a predpokladám vybitú kapacitu cca 1100 (ešte nabíjam). Motorový let 5 min 20 s. Lietam tiež ako s vetroňom....

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 20:18

Takže som upravil tiahla pre guľové čapy, zospodu striekol pruhy, zvrchu onalepkoval a dnes bol tiež druhý zálet. Po ofarbení je viditeľnosť o mnoho lepšia. Pomohli hlavne pruhy na stabilizátoroch, teraz je to lepšie vidieť z boku.....
Přílohy
DSC_0157.JPG
DSC_0166.JPG
DSC_0164.JPG

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 21:12

Dnešek vydařil hned 2x :) do vzduchu šlo moje opravené Xeno a úplně nové strejdovo. Zálet proběhl skvěle a naprosto perfektní počásko nemělo chybu. Oba stroje mají podobné komponenty a pohon táhne do nekonečné svíčky.
video: http://www.youtube.com/watch?v=CuDNtTQc ... e=youtu.be

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 21:18

petsild píše:

S kolegom sme tiež liatali vo dvojke .... :wink:
Přílohy
DSC_0167.JPG

Re: Multiplex XENO

sob 28.09.2013 21:21

jio píše:Taky létám na 35 MHz. Dík za svěření s podobnou zkušenosti. Jen si teď trochu připadám jak ten, kterému chcípla koza a nevadí mu to, protože chcípla i sousedovi. ;-)

Jak jsem psal výše - Ničemu to nevadí, ale je to divné. Už mě to ale nebude štvát.


Hmm a to jsem myslel, že jsem to napsal dost jasně. Motor se netočí, jen zvuk se fláká.
Radiové vlny jsou podstatně rychlejší než zvukové.


Když jsi dejme tomu ve výšce 150m a ve vzdálenosti 200m (měřeno na zemi), což mi nepřijde moc, tak tvoje přímá vzdálenost od letadla je 250metrů.
Pro přibližnou rychlost zvuku 340m/s (trochu se mění s teplotou a vlkostí) to dělá téměř tři čvtrtě sekundy (0,735s) když k tomu připočteš desetinku na zastavení motoru, tak máš jako na talíři tebou popsaný efekt - stáhneš motor na nulu a jakože vrčí naplno ještě nějakou dobu.

Otestovat lze jednoduše, vylétni třeba do 300m a po vypnutí jej uslyšíš ještě cca 1sec naplno. Pak zkus při průletu třeba v 10m kousek od sebe motor vypnout a reakce i zvuková bude téměř okamžitá.

Re: Multiplex XENO

ned 29.09.2013 10:11

Zajímavý závěr. Dík za rozbor. Divné je, že u jiných modelů to nepozoruji.
Chtěl jsem to jít dnes vyzkoušet, ale i když krásně svítí slunce, tak tady fouká kolem 5m/s a to já nerad.

Dodatek:
I přes vítr kolem 6m/s a v max 8,8m/s jsem neodolal a jel jsem to ověřit. Tím šířením zvuku to není a chová se to náhodně. Měl jsem model cca 30m přímo nad sebou a to zpoždění tam bylo. Pak jsem zase chvíli poletoval a stáhl plyn na hranici viditelnosti (předpokládám tak max 300m v přímce, dál model bezpečně nevidím) a zpoždění bylo minimální. Takže nakonec i když jsem vyloučil regulátor (koupený jako starší zde na inzerát), tak ho vyměním za jiný a uvidím, jak to dopadne.

Re: Multiplex XENO

ned 29.09.2013 17:10

jio píše:

A čo ti vyblikáva ledka na Schulzíku? Nemáš tam priveľa rušenia?

Re: Multiplex XENO

ned 29.09.2013 17:52

jio píše:Zajímavý závěr. Dík za rozbor.
.........
.........
Tím šířením zvuku to není a chová se to náhodně.


Škoda,
každopádně to mám vyzkoušené mnohokrát a beru to jako samozžejmost. Optimu (1,5m) často proháním nahoru a dolů a když ve 300m vypnu motor tak to trvá než opravdu ztichne. To samé když s elektrovětroněm (3,8m) letím daleko od sebe.

Re: Multiplex XENO

ned 29.09.2013 19:23

Tak som dnes ešte striekol kabínu .....
Poobede som bol s kolegom polietať - motorovka 5min 30 sekúnd a naplachtené 45 minút. Mierny vietor Xenu sedí viac ako dobre :wink:
EDIT - dobité 1100 mAh.... :wink:
Přílohy
DSC_0172.JPG
DSC_0171.JPG

Re: Multiplex XENO

pát 04.10.2013 19:16

Lehké Xeno dnes úspěšně zalétáno na svahu! My tu v polabí moc kopce nemáme, takže kvůli zdejším podmínkám mohu prohlásit, že si lehká verze vedla mnohem lépe než moje origo Xeno s pianovým pantem.
Přílohy
GOPR0257.JPG
GOPR0273.JPG
GOPR0302.JPG
GOPR0304.JPG

Re: Multiplex XENO

ned 06.10.2013 9:32

Je bezva jak parádně odlehčená verze létá :) ty uši jdou souběžně s osou modelu a materiál jsi použil depron?

Re: Multiplex XENO

ned 06.10.2013 10:05

Uši jsou souběžně s osou modelu a z 10mm EPP desky. Už jsem z pátečního svahování udělal video:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Multiplex XENO

čtv 10.10.2013 19:57

Tak jsem se zamyslel nad mým původním Xenem s pianovým pantem. Model co se prodával jako větroň bez pohonného setu. Ten je odděleně prodávaný za dost peněz. Jako protiváhu motoru umístěného na samé zádi šly místo balastu do špice serva. Super, na malé rychlosti a lehkou svahovou verzi to nemá chybu. Ale při plném plynu docházelo k ohýbání elevonů směrem dolů díky náporu vzduchu, ono 340W s tím dost cvičilo. Xeno se na plný kotel sklápělo k zemi. Takže...serva šla zpět do šachet v křídle, ale táhla vrchem. Zkrátil jsem plastový trup a motor umístil poblíž těžiště. Je tam sice pěkná díra, ale ono to lítá fakt dobře!!! Bral jsem to jako poslední možnost před koupí zbrusu nového Xena UNI, ale myslím, že při tomhle ještě nějaký pátek vydržím :lol:
P.S.: Křídlo je stále sklápěcí.
Přílohy
0710201311411.jpg

Re: Multiplex XENO

čtv 10.10.2013 20:13

Pohon UNI verze pomocí kardanu má své kouzlo a specifický zvuk :) prostě na plné kule dost mazec.
Já stavbu EDF Xena zastavil kvůli motoru :( Hořejší nemá už dlouho naskladněný HET 2W nutně potřebuji.
Odeslat odpověď