Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 74  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07.08.2008 21:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.7.2007
Příspěvky: 256
Bydliště: Bílý Kámen (kousek od Jihlavy)
Tom... píše:
ergon: tak to je dobrá náhoda - no bylo to jak nějaké rojení, nikdy jsem tolik větroňů pohromady neviděl.

Fíha, to musí být nahoře pěkná kosa :D


Myslel jsem, že zdejší opravdový větroňáři by o tom mohli něco vědět. Tolik větroňů v jednom stoupáku, to není normální. To mi připadá jako nějakej velkej sraz, nebo pokus o rekord.

_________________
Sky lady (mig 480 race) - visí na zdi
Easy fly (Dualsky XM3530) - visí na zdi
Extra 330 (BM 3130) - létá
PicooZ (malej) - čeká na novou zadní vrtulku
Osprey X - 28 G (Dualsky XM3530) - čeká na 3. zálet (a snad už úspěšný)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07.08.2008 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
Nejvíc v jednom stoupáku co jsem viděl já, bylo 5 včetně mě. 25-30 kousků rozhodně není běžná záležitost.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 08.08.2008 6:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.6.2008
Příspěvky: 287
Bydliště: Votice (Česká Sibiř)
Když je vymetená obloha, tak samozřejmě i tak se termické proudy tvoří.
Ve středu jsme byli opět polétat s kamošem na modelářské letiště Votice
(posekaný kus louky 10x45m), ale já nelétal, protože jsem nechal ACU pak doma :cry: . Kamarád vzal Iona, nahoru a já ho navigoval. Z jedneho startu chyceny tři pěkné buliny, nejvyšší let podle Altíka 635 m.
Byla z toho krásná hodinka polétání kolem 18. hodiny. Petr oceňoval mé navádění a ptal se, jak to dělám, jestli ji vidím :?: . Mohu potvrdit, že opravdu stačí i jemné oparové obláčky a většinou je tam a bedlivě jsem sledoval, jak se Ion na pomalé rychlosti chová(celá hrana křídla 2-3 mm dolů). A když je takto čas, sledovat model, lépe se komín odhadne. A jak mě to vnitřně štvalo, že taky nemohu létat ( to ten Němec no A....) :wink:. Včera už byl vítr před příchodem fronty, ale stejně to trochu nosilo, i když nás vítr ze stoupáků (jemných) dost vyhazoval. Ale stejně jsme si parádně zaionovali v termice na jedny zdroje tři čtvrtě hoďky.
Pěkně se tvoří bubliny nad podmítnutým nebo zoraným polem. Jezeďáci sklízej, pro nás termické proudění. :!:

_________________
Když je termika, lítaj i vrata od stodoly. PH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 08.08.2008 18:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2007
Příspěvky: 352
Bydliště: Olomouc
Tom... píše:
ergon: tak to je dobrá náhoda - no bylo to jak nějaké rojení, nikdy jsem tolik větroňů pohromady neviděl.


nebydlíš náhodou někde blízko zbraslavic? tam je(dnes skončilo) Plachtařské mistrovstvi regionů pmrg[/quote]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 08.08.2008 23:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2006
Příspěvky: 84
Bydliště: Vysočina
No já bydlim od těch Zbraslavic víc než 40km, ale ono asi taková vzdálenost možná je pro zkušené větroňáře nic, že?

_________________
moje "stíhačka" :wink: ... Easy Glider Electric


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 09.08.2008 9:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2007
Příspěvky: 352
Bydliště: Olomouc
zaleží na počasí :twisted:, pokud je dobré počasí dá se uletět dost daleko(v čr 750km, jinde i daleko více) jaké tratě se létali na závodech se můžeš kouknout na CPSce


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 09.08.2008 10:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.7.2007
Příspěvky: 256
Bydliště: Bílý Kámen (kousek od Jihlavy)
crazy nemo píše:
zaleží na počasí :twisted:, pokud je dobré počasí dá se uletět dost daleko(v čr 750km, jinde i daleko více) jaké tratě se létali na závodech se můžeš kouknout na CPSce

Díval jsem se a nejspíš to bude ono, protože všichni lítali přes Jihlavu a já kousek od Jihlavy bydlím. :wink:

_________________
Sky lady (mig 480 race) - visí na zdi
Easy fly (Dualsky XM3530) - visí na zdi
Extra 330 (BM 3130) - létá
PicooZ (malej) - čeká na novou zadní vrtulku
Osprey X - 28 G (Dualsky XM3530) - čeká na 3. zálet (a snad už úspěšný)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 10.08.2008 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2007
Příspěvky: 2296
Bydliště: Plzeň D.C.
BOSS8 píše:
Tom... píše:
Dík za link, užitečné!

Právě jsem z balkonu viděl asi 24 větroňů kroužících v jednom stoupáku najednou, fakt hodně blízko u sebe 8O. Měl jsem pocit, že kdyby krávy lítaly, tak by tam kroužily taky 8O jak to táhlo. To vše na zdánlivě vymetené obloze - jelikož jsem ale vše pozoroval mírně z boku, tak jsem si všiml velmi slabě viditelné mlhavé "čepice", která se vznášela nad tím stoupákem. Takže i tyto slabě viditelné oparové "hřiby" mohou táhnout dost silně. Nutno ale dodat, že čepice byla za chvíli pryč a větroně taky.


Termika funguje i když se netvoří kumuly, zažil jsem to přímo ve větroni a byla to nejsilnější termika jakou jsem zažil. Z klesání cca 1m/s -plesk a je to tam - přes 10m/s stoupák, vytočili jsme to ke 3000 m nad zemí :!: kua tam byla zima :lol: tílko a kratasy nejsou zrovna ideální oblek do výšky, nicméně stejně jsme byli za chvíly dole. S nácvikem vývrtek a pádů to jde rychle :lol:


Plošnou termiku jsem zažil párkrát ve Francii a je to fakt žůžo :D Co se tý zimy týče...Ve větroni to eště jde, máš kolem sebe alespoň něco, ale když si chceš jen tak slítnout kopec na paraglidingu, páč máš hlad a je poledne...pak tě to vykopne do 2.000...no to je kosa, že tě ten hlad přejde. A to jsem měl na sobě letní kombinézu. V kraťasech bych asi chcípnul :lol:

_________________
KDO NEPADÁ, LÉTÁ POD SVOJE MOŽNOSTI!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2008 5:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
No to ti věřím (sněhulák v létě :lol:) . Ale v tý kabině je to jako ve skleníku,nejdřív chcípáš vedrem a pak je to příjemný,když ti začne foukat studený vzduch,ale když si včas nezavřeš ventilaci ,tak máš taky mrkev mezi očima. Taky je dobrý s tou otevřenou ventilací přistávat do vysoký trávy :lol: (semena a bodláky až za ušima :roll: ).


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15.08.2008 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2007
Příspěvky: 2296
Bydliště: Plzeň D.C.
BOSS8 píše:
No to ti věřím (sněhulák v létě :lol:) . Ale v tý kabině je to jako ve skleníku,nejdřív chcípáš vedrem a pak je to příjemný,když ti začne foukat studený vzduch,ale když si včas nezavřeš ventilaci ,tak máš taky mrkev mezi očima. Taky je dobrý s tou otevřenou ventilací přistávat do vysoký trávy :lol: (semena a bodláky až za ušima :roll: ).


Nemáš náhodou novej obrázek postavičky? :D Bych typnul, že se živíš jako IT :lol: :lol: :lol:

_________________
KDO NEPADÁ, LÉTÁ POD SVOJE MOŽNOSTI!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15.08.2008 13:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
Kdybych se tím živil , netlouk bych hlavou o stůl :lol: tahle postavička totiž vtipně vystihuje vztah - comp. a já. 8)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: easystar
PříspěvekNapsal: úte 19.08.2008 20:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 193
Bydliště: Beroun + Praha 1 + Praha 6
Zdravim
Včera a dneska u nás svítilo uplně suprově slunce, tak jsem vyrazil s easystarem na pole. Pole posekané obilí cca 20cm strniště, při pohledu u země bylo vidět tetelení horkého vzduchu. Říkám si, dneska by lítaly i dveře od stodoly. Ale dost velkej vítr (tipoval jsem tak 5m/s). Easystara jsem vytáhnul tak do 50m, vypnul motor a lítám , zkoušel jsem ten tzv. čuchací let, jeslti najdu stoupák (defacto osmičky proti větru), sice jsem stoupák nenašel, ale jak jsem po 3 minutách zjistil, letadlo bylo o cca 50 metrů výše. Snažím se pokračovat, ale nic. Prostě padám dolů jak šutr. Chvíli se mi dařilo traverzovat na hraně pole (je na náhorní plošině, tak se tam dalo malinko svahovat), ale ten vítr byl hroznej. Nakonec jsem to zapíchl do 2 metrového křoví když mě to při zatáčve na přistání nechutně sfouklo. Zkusil jsem ještě jedno pole, které je schované na závětrné straně kopce, ale to se nedalo, byl jsem rád když jsem letadlo udržel v horizontu na půl motoru. Natož nějaké plachtění :O :(
Co vás napadá? Tenhle vítr je vždycky přes den (létáno v 13,00 local). Můžu zkusit lítat později, ale nevim, jestli třeba v 5 ještě bude dostatečné slunce aby se to pole rozpálilo. Nebo létat navzdory tomuto větru? Easystar asi není moc vhodnej k větru, proti větru stojí, po větru se to dneska ani otočit nedalo, to bych šel 20 metrů dolu. Navíc se mi nikdy nepovedlo najít stoupák tak abych věděl že tam je, občas mi to s letadlem ve vzduchu hodí (jakobych měl křídlo ve stoupáku), ale než to stihnu otočit tak tam nic neni. Dá se vůbec termika lítat s easystarem bez křidýlek?
A co rychlost? Je lepší to držet na hraně pádovky s cca na 1/3 nataženou vejškovkou, nebo spíš vyšší rychlostí? Vím, měl bych mít takovou rychlost, aby to s vejškovkou na 0 klouzalo dolu, ale to je docela problém, protože v tomhle větru pro udržení rychlosti to chce tlačit a hodně :(
Co motor? Dá se termika hledat při letu na motor?

Dík za rady,
Pavel


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 02.09.2008 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
wow to je otázek :lol:
Termika se dá hledat i s motorem , pokud nastavíš plyn tak že se akorát držíš v rovném letu, v místě kde začne stoupat jako by jsi mírně přidal to můžeš skusit točit- ale ne každej stoupák je dostatečně velkej a silnej, já to ted hmatám půlety z několika stran, pokud zato stojí ukáže ti sám kde je jeho střed. Pokud je to výcuc tak to točíš hned, ten je jasnej na první pohled. Pokud je to prd ,tak zpravidla při druhém průletu nenajdeš ani ten stoupák.
Termika funguje nejlépe cca od 11hod do 17hod -NEMUSÍ to být pravidlo, záleží na daných podmínkách, v některých místech to muže být i jinak a termika funguje i ve větru, na to ale musíš mít letadlo. Pro ES je dobrý bezvětří nebo slabý vítr. Kolem 6m/s už mi dobře lítá Discus , to ES už jen bojuje o přežití, do 3m/s by ES mohl termitit dobře .
Termika bez křidýlek? V pohodě, Skylady mi chodila v termice jako víno a ES lítá určitě líp než SL takže v křidýlkách problém není určitě.
Rychlost letu? Pomalejší aby éro reagovalo na proudění vzduchu, ale rozhodně ne na minimálce to se ti pak mrcá na všechny strany a stoupák nanajdeš když bojuješ o to aby ti to nespadlo na strátu rychlosti, s nataženou výškovkou už vůbec, natrimuj si rovný let a nech ho letět ,let musí být plynulý a ty sleduj letadlo, nejlépe vůči horizontu.
Pokud v místě kde lítáš nenacházíš termiku (nikdy) skus jít zalítat někam jinam. I když to někde vypadá ideálně a je termické počasí , tak to není záruka toho že se tam musí udělat stoupák, kdyby to bylo jednoduchý a jednoznačný tak by se stoupáky nemuseli hledat :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 02.09.2008 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2007
Příspěvky: 2296
Bydliště: Plzeň D.C.
Jenom doplním Bosse8...Ze zkušenosti (paragliding) termika chodila nejlépe v den, kdy byl větší rozdíl teplot mezi dnem a nocí. Po ránu, když vysvitlo slunce a "nahřávalo" nějakou plochu (například asfaltové parkoviště na Rané), chtělo to dát teplu čas, až se bublina odtrhne a začne stoupat v komínu vzhůru. Když byla horká noc, rozdíl teplot nebyl tak velký, ale když bylo přes noc jasno a chladno, byla po ránu termika "cítit" ve vzduchu. A kolem tý 10-11 to chodilo někdy fakt brutálně :D Zajímavé je, že jsem měl po čase vyzkoušené místa, kde to naopak brutálně "splachovalo" například na Javoru v Německu, nebo v Hinterstoderu v Alpách jsem na jednom takovém místě opakovaně chytnul takovej klesák, že jsem zadkem lízal špičky stoletejch smrků a krve by se ve mně nedořezal!!! ...ale to by tě mohl jistě Boss8 jako větroňář popsat věrohodněji :wink:

_________________
KDO NEPADÁ, LÉTÁ POD SVOJE MOŽNOSTI!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 02.09.2008 20:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Tak v neděli s Blaníkem v čisté: 1h17min. Stoupáky až 3m/s, max výška 1340m QNH. Modeláři vedle na své ploše si taky pěkně zalítali s modely větroňů...prostě na to, že nebyl ani mráček, se opravdu zadařilo. :wink:

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 74  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz