Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2006
Příspěvky: 2222
mozna tocici se vrtule brzdi casti plochy kruhu, ktery opisuje. ta plocha bude vetsi nez plocha stojici vrtule i pres to, ze zkrz tocici se vrtuli prochazi vzduch.

mozna to je podobnej princip jako u virniku - dokud se rotor netoci, tak to virnik neunese (to je ten rozdil mezi stojici a tocici se), pritom se ten rotor roztaci stejnym principem jako ta protacejici se vrtule.

_________________
Dříve nadšenec do EPP, teď hlavně větroně.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Hele Wroume, nevopisuj !!!
:D

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2006
Příspěvky: 2222
Abu píše:
tengler píše:
Proč by měla protáčející se (pevná) vrtule být horší než zastavená?

Predstav si to tak, ze zastavena vrtule brzdi plochou ktera je rovna plose tech dvou listu. Takze dejme tomu odhadem u 10" vrtule to je asi 60-65cm2.
Roztocena vrtule klade odpor skoro stejny jako kdyby tam byl kruh z pevneho materialu o stejnem prumeru jako vrtule !! V nasem pripade to je asi 490cm2...
(on ten odpor bude teda trochu mensi nez kdyby to byla pevna kruhova placka, ale i kdyby to bylo 60% tak porad je to MNOHEM vic nez zastavena vrtule) :wink:

A prakticke pokusy zcela vyjimecne souhlasi s teorii :!:

Mimochodem, proc myslis ze treba vrtulnik (fuj) umi pristat autorotaci? Kdyby nemela roztocena vrtule dostatecnej odpor, tak spadne helina jako kamen.


jinymi slovy sem zplodil skoro totez :lol:

jo a ja nevopisuju - do skoly uz davno nechodim :D

_________________
Dříve nadšenec do EPP, teď hlavně větroně.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.2.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Hm,tak jsem koukal že skopné vrtule mají kleštinu a to by přidělat nešlo. A tak myslíte,že by pomohlo třeba koupit tu vrtuli s menším průměrem a větším stupáním, dejme tomu 8x7 ? Motor bych nechal bohatší,aby se nepřetáčel. Nebo je to taky kravina?

_________________
----------------------------------------------------------------
http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=86


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2006
Příspěvky: 2222
Pjontr píše:
Hm,tak jsem koukal že skopné vrtule mají kleštinu a to by přidělat nešlo. A tak myslíte,že by pomohlo třeba koupit tu vrtuli s menším průměrem a větším stupáním, dejme tomu 8x7 ? Motor bych nechal bohatší,aby se nepřetáčel. Nebo je to taky kravina?


podle me by se dal upravit tramec (vyvrtat prislusnou diru, pripadne udelat vlozku), respektive by nebyl problem udelat tramec primo pro spalovak - s dirou podle prumeru hridele motoru. Ten tramec by se pak na hridel pripevnil pomoci klasicky matice, jako normalni vrtule. i kuzel by se tam pak dal dat.

_________________
Dříve nadšenec do EPP, teď hlavně větroně.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 17:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2007
Příspěvky: 438
Bydliště: Lysá n. L., Praha
Abu píše:
tengler píše:
Proč by měla protáčející se (pevná) vrtule být horší než zastavená?

Predstav si to tak, ze zastavena vrtule brzdi plochou ktera je rovna plose tech dvou listu. Takze dejme tomu odhadem u 10" vrtule to je asi 60-65cm2.
Roztocena vrtule klade odpor skoro stejny jako kdyby tam byl kruh z pevneho materialu o stejnem prumeru jako vrtule !! V nasem pripade to je asi 490cm2...


Jsem nějakej nablblej - pořád mi nedochází proč by měla pevná vrtule pomalu se otáčející jenom náporem vzduchu najednou brzdit plochou vrtulového kruhu namísto plochou svých listů. To bych chápal v případě, že by byla stavitelná, otáčela se pořád dost rychle, ale její stoupání by bylo výrazně snížené, ne-li do mínusu.

Abu píše:
Mimochodem, proc myslis ze treba vrtulnik (fuj) umi pristat autorotaci? Kdyby nemela roztocena vrtule dostatecnej odpor, tak spadne helina jako kamen.


Žil jsem a pořád žiju v domění, že rotor vrtulníku se v autorotaci roztáčí:
a) dopředným letem jako u vírníku a pak může vyrábět nějaký vztlak
b) v nouzi (s malou dopřednou rychlostí) se roztočí potlačením kolektivu a pak vyrobí vztlak jeho přitažením

Tomu celkem odpovídá i popis autorotace u Pelikána. No rozhodně to vyzkouším a ještě něco dohledám.

_________________
V provozu - Future II, Travel Air 8ccm, Easy Glider Elektro, Toro 900 III.
RIP - Tucano 15ccm
Odlozeno/zruseno/prodano - Bellanca (cinan), Toro 900 I., Excel 2000 7,5 I., Excel 2000 7,5 II., Tornado XX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 18:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
tengler píše:
pořád mi nedochází proč by měla pevná vrtule pomalu se otáčející jenom náporem vzduchu najednou brzdit plochou vrtulového kruhu namísto plochou svých listů.

Chyba je v tom slove pomalu, ona se totiz umi roztocit pekne rychle.
Ale vyzkousej si to, nejlepe na nejakem eru s pomerne velkou vrtuli. Nejaka 6-7" vrtulka nebude brzdit tak vyrazne, ale treba 11x4.7 SF na Sharkovi brzdi ve stremhlavym letu dobre (a pekne se u toho roztaci do otacek).
Vypni na reglu brzdu a zkus to :)

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 18:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2007
Příspěvky: 438
Bydliště: Lysá n. L., Praha
Jasně, pokud je fígl v "pomalu" tak to chápu. Budu asi muset pro pokusničení postavit něco většího na elektro - na Toru toho moc nevyzkouším a na EGEm se sklopkou taky ne :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 18:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
I na Toru to bylo poznat, zalezi co tam mas za vrtuli, cim vetsi tim lip, s nejakou aspon 8" lepe 9" by to uz melo byt znat. (Mel jsem Toro s 9x6 a poznat to bylo)

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 18:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Řekl bych, že uchycení listů sklopky neustojí méně pravidelný chod spalovacího motoru. :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 18:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2007
Příspěvky: 438
Bydliště: Lysá n. L., Praha
Abu píše:
I na Toru to bylo poznat, zalezi co tam mas za vrtuli, cim vetsi tim lip, s nejakou aspon 8" lepe 9" by to uz melo byt znat. (Mel jsem Toro s 9x6 a poznat to bylo)


APC 8x6 na AXI 2208/26, ale vyštrachám asi i nějakou větší ... Dík za podnět, budu se mít čím bavit :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 20:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
wroum píše:
Pjontr píše:
Hm,tak jsem koukal že skopné vrtule mají kleštinu a to by přidělat nešlo. A tak myslíte,že by pomohlo třeba koupit tu vrtuli s menším průměrem a větším stupáním, dejme tomu 8x7 ? Motor bych nechal bohatší,aby se nepřetáčel. Nebo je to taky kravina?


podle me by se dal upravit tramec (vyvrtat prislusnou diru, pripadne udelat vlozku), respektive by nebyl problem udelat tramec primo pro spalovak - s dirou podle prumeru hridele motoru. Ten tramec by se pak na hridel pripevnil pomoci klasicky matice, jako normalni vrtule. i kuzel by se tam pak dal dat.


tak jsem to myslel :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Libor píše:
Řekl bych, že uchycení listů sklopky neustojí méně pravidelný chod spalovacího motoru. :(


vybrace jsou svině... :-(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 20:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.2.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Ovšem je pravdou, že už jsem jednou s kolegou letěl na šití,když se mu u nějakého stařičkého motoru s krátkým závitem povolila matice a vrtule v 15000 ulítla. Z anteny u Optica měl antén 5 a na předloktí 2 cm hlubokou řeznou ránu od APC vrtule. Proto se docela bojim pouštět se do nějakého doma dělaného unašeče. Myslel jsem, že se nějaký dá použít přímo,ale jestli je to takhle,tak se smířím s kratšími časy letu.

_________________
----------------------------------------------------------------
http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=86


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2008 22:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2006
Příspěvky: 442
Chlapi
Já myslím že by bylo lépe kdyby místo teorie to kolega vyzkoušel.Já měl svýho času cca před dvaceti lety omotorovanýho Taua,Symfonika,Mini Nimbuse s pomocným motorem na pylonu v rozsahu 2,5-3,5-6,5cm/3 a zalétal jsem si až až .A že bych pozoroval nějaké výrazné zhoršení let.vlastností se říct nedá.(nebo jsem nebyl tak náročný)Ještě nedávno jsem kolegovi dělal pylon na Tracy + motor MK 17 a lítal s tím donedávna ke své spokojenosti


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz