Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 0:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Laser versus Inkoust Samozřejmě u počítačových tiskáren. Nástupem cenově přijatelných laserových tiskáren (renomovaných výrobců) a cenově přijatelných provozních nákladů byla volba jasná. Hlavní potíž bylo používání inkoustu v domácích podmínkách, kdy mezi tisky mohly být dost velké pauzy. Řekněme že patřím k uživatelům co tiskou relativně dost. A když ne denně tak s maximální přetržkou dva až tři dny. Laserovým tiskárnám je dnes vytýkána vysoká energetická náročnost, daná spotřebou "zapékače", fixujícího z válce přenesené saze na papíře. Byly vyvinuty nové typy inkoustových tiskáren. Poznají se dle označení Tank v názvu. Epson tiskárny "Eco Tank" a Canon tiskárny "Mega Tank". Příklady tiskáren typu Multifunkce 4v1 jsou například MAXIFY GX6040, Mega Tank, 4v1 Epson INK ECOTANK L6490, 4V1, A4
Používáte někdo Canon, Mega Tank a/nebo Epson, Eco Tank v práci/doma? Déle než 3 až 6 měsíců? Zkušenosti? Využívání, přestávky mezi tisky ne déle než 2 dny (So, Ne)?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 6:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Nejakú takú tlačiareň používa brat a strašne si ju chváli, náklady na toner ročne veľmi malé /10 eur?/, narozdiel od čiernobielej laserovky si tlačí na fotopapier aj fotky. nevypína ju, takže ona si sama sem-tam "povrčí" a tým pádom nezasychá.
Sám som o niečom takom uvažoval.
Edit - akurát si myslím že jeho bude v cenovej kategórii okolo 250 eur.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
mam skoro 4 roky Epson EcoTank L7160. tisknu malo, nekdy treba jen parkrat do mesice. Krom toho mam i velky HP barevny laser multifunkci. Oboje v pohode.

pokud ty tisknes tak casto jak pises a hodne, tak by se ti asi spis vyplatil laser.. zalezi, co tisknes a jakou kvalitu tisku ocekavas. Na fotky a barevne obrazky je inkoust lepsi.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 9:29 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2021
Příspěvky: 20
Bydliště: Uherský Ostroh
Ahoj, Od loňska používáme doma Epson EcoTank L1250, není to multifunkce, ale tisk není špatný, tiskneme nárazově ( hlavně manželka věci do školy) akorát když jsme přes prázdniny asi 3 týdny netiskli, bylo nutné provést hloubkové čištění trysek, ale potom tiskne zase bez problémů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 9:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
vypadá zaujímavo, odkiaľ kupuješ tonery a koľko vyjdú?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 10:08 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2021
Příspěvky: 20
Bydliště: Uherský Ostroh
No já jsem zkoušel na staré tiskárně neoriginální kity, ale protože s tím nebyla dobrá zkušenost (ucpávaly se nám trysky) tak jsem ji potom vyhodil a šel do toho eco tanku a inkoust jsem zatím dokupoval jednou, originál Epsonku v Datartu. Stálo to něco kolem 170 Kč za jednu barvu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 11:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Kuba78 píše:
cca 4 roky Epson EcoTank L7160. tisknu malo, nekdy treba jen parkrat do mesice. + velky HP barevny laser multifunkci. Oboje v pohode. Pokud ty tisknes tak casto jak pises a hodne, tak by se ti asi spis vyplatil laser. Zalezi, co tisknes a jakou kvalitu tisku ocekavas. Na fotky a barevne obrazky je inkoust lepsi.
V práci cca 10 let zpět byl černobílý a barevný laser A4 (HP) pro firemní vysokou zátěž. Z hlediska provozu a kvality tisku (dokumenty a jejich barevné obrazové přílohy) oboje v pohodě. Tiskly se na nich i "slajdy" pro promítání. Projektory z ntb tehdy nebyly tak rozšířené. Pobočky a organizátoři konferencí spíš měli promítače "slajdů". Na ty šlo, permanent fixy, kreslit rukou.
Která hlediska máš na mysli ve výroku "Pokud ty tisknes tak casto jak pises a hodne."? Nic mne nenapadá. Pořizovací náklady Ink/Laser cca shodné. Pro běžnou kvalitu netřeba Ink tisk na drahé druhy papíru. Provozní náklady na náplně u Ink výrazně nižší. Příznivé Eco hledisko, menší spotřeba energie mi tam přijde jako bonus navíc. Při periodickém servisu je počet závad a potíží (při slušném papíru) dán značkou výrovce a kvalitou typu modelu, který lze na trhu koupit. Pokud není zkušeností ověřena bezproblémová možnost (ověřené) neznačkové náplně, je lépe zaplatit za inkousty značkové.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.9.2011
Příspěvky: 632
Bydliště: Holešov
Obrázky: 8
Používám více jak 2 roky černobílý Epson EcoTank M2140. Tisk obvykle denně (po-pá), ale ani 2 týdny bez tisku nejsou problém.

Ukázka instalace


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
YT: Lubos72cz | czlusa.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 13:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
guchare, tim "pokud tisknes hodne" je to jednoduche. laser je rychlejsi nez inkoust. nekdy o trochu nekdy o hodne rychlejsi.

Mimochodem, co presne je predmetem teto diskuse? rozhodujes se jestli chces koupit tankovy system inkoustu a bojis se ze ti to bude vysychat? pak se toho alespon u toho epsonu bat nemusis, protoze jak rikam, ja kolikrat netisknu i 2-3 tydny a pak kdyz tisknu tak jen par papiru, takze u me je vytizeni velmi male, ale zatim nic nevyschlo. tiskarna si sama cas od casu projede mechaniku a ja se o ni nijak nestaram. U me je inkoust hlavne z toho duvodu, ze tisknu specificke obrazky a ty proste na tom epsonu na 160g papire vypadaj o dost lip nez na laseru. Otazka tedy bude znit hlavne CO vlastne tisknes a hodlas tisknout.
moje zkusenost je takova, ze se toho tankoveho systemu bat nemusis. Drive kdyz jsem mivaval kdysi davno nejake obyc canonky s temi speficickymi cartridgemi tak to byla hruza (napln nova stoji jak tiskarna a rychle to zasycha), tohle mam asi 4 roky a v pohode. Flasky jsem dolejval jednou, koupil sem origo naplne nekde na webu kde byly nejlevnejsi, tu odplivavaci nadrzku jsem tez jednou menil.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 13:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Kuba78 píše:
guchare, tim "pokud tisknes hodne" je to jednoduche. laser je rychlejsi nez inkoust. nekdy o trochu nekdy o hodne rychlejsi.

Mimochodem, co presne je predmetem teto diskuse? rozhodujes se jestli chces koupit tankovy system inkoustu a bojis se ze ti to bude vysychat? pak se toho alespon u toho epsonu bat nemusis, protoze jak rikam, ja kolikrat netisknu i 2-3 tydny a pak kdyz tisknu tak jen par papiru, takze u me je vytizeni velmi male, ale zatim nic nevyschlo. tiskarna si sama cas od casu projede mechaniku a ja se o ni nijak nestaram. U me je inkoust hlavne z toho duvodu, ze tisknu specificke obrazky a ty proste na tom epsonu na 160g papire vypadaj o dost lip nez na laseru. Otazka tedy bude znit hlavne CO vlastne tisknes a hodlas tisknout.
moje zkusenost je takova, ze se toho tankoveho systemu bat nemusis. Drive kdyz jsem mivaval kdysi davno nejake obyc canonky s temi speficickymi cartridgemi tak to byla hruza (napln nova stoji jak tiskarna a rychle to zasycha), tohle mam asi 4 roky a v pohode. Flasky jsem dolejval jednou, koupil sem origo naplne nekde na webu kde byly nejlevnejsi, tu odplivavaci nadrzku jsem tez jednou menil.


Mám tankový Canon, někdy se stane, že netisknu i více jako měsíc. Za několik let nezaschla ani jednou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 17:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Momentálně máme už postarší laser OKI A3, který kolega vyhazoval. Se synem jsme ji ještě oživili. Je už ale na hraně. Tisk doma skoro denně, ale ne mnoho stránek. Žádnou extra kvalitu "foto" nebo "reprodukci" nepotřebuji. Stačí mi obvyklá kvalita dokument velikost do A4. Zkušenosti s inkoustem jsem měl z dob, kdy protékal. Zasychal a ucpával hlavy. Takže mne zajímalo zda to to dnes ještě platí. Ohlasy říkají vyřešeno. Jen je vhodné tiskárnu nechávat v režimu (Standby), kdy si občas sama spustí "čištění - údržba" hlav. Porovnávat výkon str./min. laser versus ink mne nenapadlo. Vzhledem k nevelkému počtu stran, a doma max. tří uživatelé, i ta menší rychlost u nás bude (musí) vyhovovat. V absenci selenového válce a zapékací jednotky vidím žádoucí zjednodušení. Všem dík za podělení se se zkušenostmi dnešních Ink Tank tiskáren.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 19:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Mám Epson Ecotank L4160 (2 roky - celkem asi 130 tis. A4). První rok super. Druhý rok jsem občas koupil neoriginální ink a začly potíže se zasycháním trysek, ale nepravidelně a za různou dobu odstávky. Nevím, jestli to bylo tím inkoustem. Dost jsem taky začal podezřívat průvan (mám tiskárnu pod oknem a dost větrám). Nejspíše ale byla nepravidelnost zasychání několika trysek způsobena počtem stran vytištěných najednou....někdy tiskla nárazově od nevidim do nevidím (i 2000/den a hlava "rozžhavená do ruda", až se objevil obranný reflex tiskárny a začla zpomalovat tisk). Po takových nárazových akcích většinou nějaké trysky zachly. Protože jsem potřeboval kvalitnější tisk, tak jsem čistil trysky i při nepatrném defektu. To způsobilo po 1,5 roce zastavení kvůli plné "odpadní destičce" (nevím, jak to nazvat jinak). Po výměně (asi 900,-) jede dále, ale trysky zasychají i s origo inkoustem. Mám dojem, jestli od častého čistění není špinavá (nebo zpuchřelá) a tím málo těsnicí záklopka když tiskárna stojí, čímž tam může mít přístup vzduch.
No, už se ohlížím po nové....asi to bude zase Epson Ecotank. Určitě nepůjdu do HP (Hajzl a Prevít). Myslím, že zasychání inkoustovek není problém při normálním, VÝROBCEM DOPORUČENÉM užívání...prostě nechtít od Feldy výkon Poršáka, jako to dělám já. Vliv na funkčnost může mít i prašnost papíru, kdy může tiskárnu zaneřádit prachem a na okolí mokré hlavy se to dobře lepí.
Lejzrovku jsem nikdy neměl, tak zkušenosti nemám, ale je to asi o jiných penězích, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 19:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Já jsem prvně koupil inkoustovku epson, v záruce mi měnili tiskovou hlavu ale nakonec stejně znovu poměrně brzy odešla, tak jsem koupil inkoustového Canona, taky časem odešla hlava, tak jsem koupil laserovku canon---potřebuji v podstatě jen na tištění faktur a svého času jsem potřeboval tisknout papírové mapy, na fotky to není, ale třeba na ty mapy uplně v pohodě, zatím žádný problém, občas dojde nějaká barva, tak vyměním a jedu dál.
https://tiskarny.heureka.cz/canon-i-sen ... /#prehled/

Jen mám pocit, že dokud v ní byli origo náplně, tak byl ten tisk kvalitnější než když tam ted kupuji neorigo náhrady, ale kde je tráva a kde teče řeka na té mapě vidět je tak mi to nevadí.

Kámoš co opravoval kopírky mi tehdy vysvětloval proč ty domácí inkoustrovky odcházejí pokud nejsou často a pravidelně v provozu.

na tiskové hlavě zaschne barva, to se tiskárna snaží rozchodit programem čištění hlavy a ted jde jen o to, jestli se jí to povede dřív, než se spálí nějaký ten dávkovací čip který chladí právě ten protékající inkoust .


Naposledy upravil pepin dne pát 30.12.2022 19:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
Bildy píše:
Mám Epson Ecotank L4160 (2 roky - celkem asi 130 tis. A4). První rok super. Druhý rok jsem občas koupil neoriginální ink a začly potíže se zasycháním trysek, ale nepravidelně a za různou dobu odstávky. Nevím, jestli to bylo tím inkoustem. Dost jsem taky začal podezřívat průvan (mám tiskárnu pod oknem a dost větrám). Nejspíše ale byla nepravidelnost zasychání několika trysek způsobena počtem stran vytištěných najednou....někdy tiskla nárazově od nevidim do nevidím (i 2000/den a hlava "rozžhavená do ruda", až se objevil obranný reflex tiskárny a začla zpomalovat tisk). Po takových nárazových akcích většinou nějaké trysky zachly. Protože jsem potřeboval kvalitnější tisk, tak jsem čistil trysky i při nepatrném defektu. To způsobilo po 1,5 roce zastavení kvůli plné "odpadní destičce" (nevím, jak to nazvat jinak). Po výměně (asi 900,-) jede dále, ale trysky zasychají i s origo inkoustem. Mám dojem, jestli od častého čistění není špinavá (nebo zpuchřelá) a tím málo těsnicí záklopka když tiskárna stojí, čímž tam může mít přístup vzduch.
No, už se ohlížím po nové....asi to bude zase Epson Ecotank. Určitě nepůjdu do HP (Hajzl a Prevít). Myslím, že zasychání inkoustovek není problém při normálním, VÝROBCEM DOPORUČENÉM užívání...prostě nechtít od Feldy výkon Poršáka, jako to dělám já. Vliv na funkčnost může mít i prašnost papíru, kdy může tiskárnu zaneřádit prachem a na okolí mokré hlavy se to dobře lepí.
Lejzrovku jsem nikdy neměl, tak zkušenosti nemám, ale je to asi o jiných penězích, ne?


Me teda prijde, ze tisknout prumerne 180 stranek denne po dva roky (se spickou 2000 stranek denne) je celkem zahul na tiskarnu, ktera je vlastne uplne obycejna, spotrebni na domaci pouziti a zadna profi.. takze pokud za ty dva roky jen obcas zpomaluje tisk protoze ji utavis a jednou si menil odpadni nadobku, tak z toho vlastne vysla se cti a je to dukaz ze je kvalitni, ne? to si musel otocit spoustu naplni.. nevyplatil by se ti jejich program "unlimited printing"? https://www.epson.co.uk/en_GB/products/ ... ed/p/29279


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laser versus Inkoust
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2022 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
zdzd píše:
Mám tankový Canon, někdy se stane, že netisknu i více jako měsíc. Za několik let nezaschla ani jednou.

Tak tohle je pro mne důležitá informace. Plánuju v dohledné době poslat mou letitou Epson multifunkci do křemíkového nebe. Tisknu poměrně málo a právě z důvodu zasychání trysek jsem uvažoval i o barevném laseru, jen mne odrazovaly vyšší pořizovací náklady a pořád si myslím, že na malé domácí tisknutí je cena za stránku výhodnější u inkoustu. Pokud u tankových není zasychání problém, resp. pokud má (jak psal někdo výše) režim automatického samočištění, tak je pro mne volba jasná.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz