Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: pát 29.07.2022 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Ahoj, koupil jsem led stmivač ale vubec nechapu jeho zapojeni.
Příloha:
392B6815-7EAC-4987-B202-DEE5EB0673DA.jpeg
392B6815-7EAC-4987-B202-DEE5EB0673DA.jpeg
[ 49.98 KiB | Zobrazeno 1159 krát ]

Příloha:
18E7A482-078D-4C2B-8C02-447A36E251E6.jpeg
18E7A482-078D-4C2B-8C02-447A36E251E6.jpeg
[ 70.59 KiB | Zobrazeno 1159 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: pát 29.07.2022 18:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Tak už jsem asi doma, klasickou vláknovou žárovku to stmívá, mě to teda bylo divný, že by ten stmívač na ledky fungoval, ale bylo na něm napsáno led stmívač a v prodejně mě tvrdili že tento mi na led žárovky i obyčejný fungovat bude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: pát 29.07.2022 18:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
pepin píše:
Tak už jsem asi doma, klasickou vláknovou žárovku to stmívá, mě to teda bylo divný, že by ten stmívač na ledky fungoval, ale bylo na něm napsáno led stmívač a v prodejně mě tvrdili že tento mi na led žárovky i obyčejný fungovat bude.

Urcite to funguje aj na LED , len nezabudni ze to musia byt stmievatelne LED. Oznacenie "stmievatelne" je na obale LEDky , mozno aj na samotnej LED ale to si niesom isty.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: pát 29.07.2022 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Miro_V píše:
Urcite to funguje aj na LED , len nezabudni ze to musia byt stmievatelne LED. Oznacenie "stmievatelne" je na obale LEDky , mozno aj na samotnej LED ale to si niesom isty.


O stmívatelnejch led vím--že něco takového existuje, prodavači jsem ukazoval obyč ledky co chci koupit, plus ten stmívač a tvrdil, že mi to fungovat bude---nooo evidentně nebude, potřeboval bych v bytě nahradit klasický 400W stmívatelný halogen a pořád se mi to nedaří vymyslet to nějak přez ledky, navíc ty jejich srovnání a udaje v lumenech v porovnání třeba s 65W klasickou žárovkou, to je taky děs a běs. Tak nějak přijatelně zkušebně mi fungujou přez 12V elektronický regulátor 640Lm ledky do podhledu, ale to bude místo jedné halogenky 400W vypadat v bytě jako světelná rampa na rockový koncert, ach joo, ach joo.

Stavební výkonný ledkový reflektor, to je zase nepříjemný bílý světlo, navíc stejně asi nestmívatelný.

Asi to nakonec vyřeším po staru--světelnou led 4 rampu zapojím přez dvojvypínač 1+3 ledky a na občasné vícepřisvícení nechám tu 400W halogenku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 15:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
V těch Lm nevím, ale jak bývají na krabičkách a různě v popisech srovnání s klasickou žárovkou, tím bych se vůbec neřídil. Teď nevím přesně, ale když si vymyslím jako příklad: 11W LED žárovka má nahradit 60W klasickou žárovku. Když ale zapnete tu klasickou vláknovou žárovku a potom tu LED, tak ta LED svítí mnohem méně. Co mám v garáži takový ten malý reflektor LED, má výkon asi 10W a píšou že to je jako 150W reflektor s tou halogenovou žárovkou a nee. 150W halogen žárovku podle mě nahradí až zhruba 20W LED reflektor. Ale asi i záleží jaký to má ten LED chip. Jsou buď s jednou větší LED(to mám v garáži) nebo se teď prodávají poskládané s více maličkých LED diod. Barvu světla si můžete vybrat. Buď je studené světlo, to je hodně bílé, někdy jakoby jemně do modra. Potom je teplé světlo, to je do žluta, má to jakoby nahradit klasické vláknové žárovky. Teď se prodávají i denní světlo, to je prý něco mezi těmi dvěma výše uvedenými.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Ty udaje v luminech nebo přirovnavani wataží ke klasicke žárovce možná uplně mimo nebude, ale mě se zdá že klasicka žarovka mistnost nasviti podle použite wataže v připadě klasicke žarovky víc celoplošně kdežto ledkove světlo hodně svítí bodově. To stmivani jsem vyřešil volitelnym počtem rozsvicenych led žárovek. Jen budu muset dohnat nějakou nízko kelvinovou. Jak jsem zvyklej že jsem měl přez stmivač 400w halogenku tak když to vlakno jen trochu žhnulo bylo to světlo zabarvene jak kdybych svitil svičkama.

Ted jsem koupil ledky 2700kv a je to na mě pořad hodně bily.

Jinak od vanoc jsem si tu halogenku zapnul přez měřák abych si změřil jestli to má smysl to opravdu překopavat na ledky a smysl to opravdu má. Od prosince do konce července vysosano 180 kw a to jsem si k tomu v prosinci dodělal ještě jedno ledkové světlo abych si tim halogenem svitil jen když tam jsem už trvale.

Nějak se s tim poperu, ale je to přez ty ledky docela pakarna. Super jsou ty velike kulate led lustry na dálkáč kde se nechá měnit a nastavit intenzita svitu i teplota světla, ale já mám v tom sklepnim bytě nízke stropy a navic s klenbou tak mě tam jdou dát světla jen na stěny. Super právě byl ten stojací halogen který svítil do stropu od ktereho se to pak odraželo do celé místnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 21:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
pepin píše:
Tak nějak přijatelně zkušebně mi fungujou přez 12V elektronický regulátor 640Lm ledky do podhledu, ale to bude místo jedné halogenky 400W vypadat v bytě jako světelná rampa na rockový koncert, ach joo, ach joo.

Já si pořizuju už dlouho LED čipy přímo na 230V z aliexpressu za pár desetikorun, a jsou i stmívatelné, a jsou i 100W LED například. A ano, jsou to defacto LED chipy do stavebních reflektorů, takže to chce nadoma chlazení. Ale barvu si můžeš vybrat, výkon taky, a stmívání mi taky funguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 21:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
pepin píše:
Tak nějak přijatelně zkušebně mi fungujou přez 12V elektronický regulátor 640Lm ledky do podhledu, ale to bude místo jedné halogenky 400W vypadat v bytě jako světelná rampa na rockový koncert, ach joo, ach joo.

Já si pořizuju už dlouho LED čipy přímo na 230V z aliexpressu za pár desetikorun, a jsou i stmívatelné, a jsou i 100W LED například. A ano, jsou to defacto LED chipy do stavebních reflektorů, takže to chce nadoma chlazení. Ale barvu si můžeš vybrat, výkon taky, a stmívání mi taky funguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 22:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Poskladat si vlastni led světlo už vyžaduje trochu víc než umět pájet vrtat a šroubovat. Tam musí sedět napětí proud a ještě řešit chlazení. To já nedám. Už jsem experimentoval s led světlem na koloběžku a stačilo abych pochopil že to tak jednoduchy jak jsem si myslel není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: ned 31.07.2022 5:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Ono hlavne treba hladat pasy ci ziarovky s novymi a kvalitnejsimi cipmi , ktore su ucinnejsie a menej hreju.
Prehlad bohuzial uz nemam, je ich vela a napr.na ziarovke sa v obchode tazko zistuje aky je tam cip , malokde je to pisane.

Takze sa aspon drzim pravidla ze kupujem len LEd s novymi energetickymi stitkami (tie sa pouzivaju len chvilu) - aspon viem ze to nie je 5-10 rokov stara LED.
Jasne , mozu zabalit staru LED do novej krabicky , ale zatial mi to vychadzalo a svietivost bola naozaj dobra pri malom vyvijanom teple.

Pri LED pasoch by mala byt udana svietivost aj spotreba na meter , pokial to tam nie je tak ho nekupim aj keby bol 2xlacnejsi , nepotrebujem aby mi vyhorel byt.
Nie vsade je mozne dat pod pas chladiaci podklad , a okrem toho naco usetrit par eur ked to potom zaplatim v elektrike. :?

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: ned 07.08.2022 13:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
pepin: Tak co se týče spotřeby elektřiny, tak tady mají samozřejmě navrch LED světla vždycky. I kdybych to přehnal a světlo s halogenem nebo pštrosím vejcem 500W si těch 500W veme, i když spoustu elektřiny jen přemění v teplo a jen zlomek jde na svícení. Takové světlo nahradí třeba ten 100W LED reflektor, takže už tady je pětinový odběr proudu. Navíc ty LED diody i když hřejí, tak mají mnohem vyšší účinnost(nevím přesně kolik) než klasické žárovky a výbojky. S tím osvětleným prostorem s vámi souhlasím, je to asi i podle typu světel, ale ty klasické LED reflektory osvítí opravdu hodně malý prostor.
Chlazení LED chipů jde vyřešit klasickým pasicním chladičem, buď kousek tlustšího hliníkového plechu, nebo jestli je dost prostoru, tak přímo chladič, jako bývá třeba na chipsety základních desek, grafické karty apod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 10:21 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.10.2013
Příspěvky: 61
Bydliště: Sedlčansko-Rovina
Ahoj, pokud je to ještě třeba, tak léta letoucí používáme na jednoduché aplikace ovladače RF1 (bezdrát), nebo M5 (kroutík). Stojí to 200/100 Kč a mají to třeba v T-led. Připojí se to mezi sekundár transformátoru a ledky. Myšleno na LED moduly, pásky a pod. Funguje spolehlivě. S epilepsií ještě nikdo nepřišel :lol: . Když pominu připojení trafa do sítě, kde to má dělat kvalifikovaný, tak zbytek zapojí i cvičená opička.
Když ruším staré reklamy, jdou LED moduly do popelnice, tak je naaplikuji na nějakou desku, plech, cokoli a nechá se stvořit osvětlení dle přání.
Doporučím LED-ky na 24V a pokud by ovladače nestačily výkonem, nechá se koupi zesilovač.

pby

PS. V případě zájmu nakreslím, vyfotím, natočím vídeo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zapojeni led stmivače 230v
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 20:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Díky moc,ale už jsem to vyřešil přez dvojvypínač málo a hodně,v pohodě mi to stačí.neni to sice úplně ono jako halogen přez stmívač ale žít se s tím dá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz