Switch to full style
Pokud máte chuť jen tak tlachat, tak tady je to správné místo... také sem budou admini přesouvat věci, které podle jejich názoru jinam nepatří.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.

Pravidla fóra

Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.
Odeslat odpověď

baterie auta

pát 27.03.2020 9:27

Zdravím.
Vzhledem k aktuální situaci jsem měl s autem poslední měsíc jen samé krátké jízdy do obchodů a zpět (cca po 2 až 3km) a baterka se tak nestačila dobíjet. Včera dcera čekala cca 1/2 hodiny v autě a měla při tom puštěné rádio a patrně i zapnuté světla na parkovačku a když pak chtěla nastartovat, tak u už prochladlého auta startér sice točil, ale podle zvuku, co jsem slyšel z telefonu, nevyjel pastorek a motor se ani nehnul. Domů tak dojela taxíkem a auto zůstalo u obchodu.

Teď otázka. Mám doma 3články LiPol (3,3Ah) a 2články hnědé LiIon (3Ah). Nabitý 3článek dá cca 12,5V a 2 dvoučlánky LiIon 16,5V. Co z toho použít pro oživení baterie auta? Představa je, že to připojím k baterce, nechám nějakou dobu připojené a pak po odpojení nastartuji.

Napětí baterky neznám (auto stojí 3 km od baráku) a 16,5V se mi zdá už docela dost a po připojení k baterce auta nevím, co to udělá. Pokud si vzpomínám, tak se kdysi dříve ukončovalo nabíjení baterky kolem 16V. A naproti tomu 12,5V u plně nabité LiPol bude možná málo.

Kdysi jsem startoval na 10článek NiCd, ale s Li nemám zkušenost.

Re: baterie auta

pát 27.03.2020 10:04

Ja by som napojil svorkami na batériu plne nabitý trojčlánok, okamžite s ním štartol a okamžite ho odpojil.
Kedysi som mám dojem tu na fóre čítal, aby bol ten trojčlánok napojený na batériu čo najkratší čas a tak to mám aj zafixované.

pát 27.03.2020 10:26

Taky mě to napadlo. Změřím napětí baterky v autě, přidám 3článek, chvíli to nechám připojené a s připojeným 3článkem zkusím nastartovat. Snad to vyjde. Dík.

pát 27.03.2020 10:30

jio píše: Mám doma 3články LiPol...

To by mohlo stačit. Jestli ano, nebo ne záleží na aktuálním stavu Pb aku v autě.
Baterky propojit a startovat současně, ale na to musí být dva. Pokud na to budeš sám, připojit a okamžitě startovat.
Po nastartování ihned spustit co nejvíce spotřebičů (světla, vyhřívání oken, sedadel atd.) a teprve potom odpojit LiPolku. A udělat to co nejrychleji!
Ve dvou je to lepší.

pát 27.03.2020 10:34

jio píše:Taky mě to napadlo. Změřím napětí baterky v autě, přidám 3článek, chvíli to nechám připojené a s připojeným 3článkem zkusím nastartovat. Snad to vyjde. Dík.

To není dobrý. Během té chvilky vybiješ nějakou kapacitu z LiPol, ale v Pb toho bude tak málo, že startovací schopnost asi neobnovíš. Udělej to tak, aby si startoval na tu LiPolku.
Napětí Pb neměř, není důležité.

pát 27.03.2020 10:37

Čekal jsem i na tvůj názor. Dík za doplnění. 3článek se už nabíjí, venku se otepluje a tak snad odjedu.

pát 27.03.2020 10:52

jio píše:Čekal jsem i na tvůj názor. Dík za doplnění. 3článek se už nabíjí, venku se otepluje a tak snad odjedu.

Na nastartování dieslu 2l s asi 3s? žhavením potřebuješ asi 300mAh. Ale já to měřil u 4čl LiFe A123 (napětí 14,4V)
U té Lipolky jde o to, aby sis zbytečně nesnížil napětí tím, že se budeš pokoušet přelít nějakou energii do Pb.

pát 27.03.2020 11:18

Já mám benzín. Tam by měly být i menší mechanické odpory.

Za chvíli by měla už být lipolka nabita a tak vyrazím a po příjezdu (snad) domů hned půjde do práce lidlovka.

Poučení pro příště. Ještě jednou dík oběma.

pát 27.03.2020 11:21

V minulosti se tu řešila otázka jakési "rekuperace", tedy pomocí modelářské nabíječky vybít létací baterky zpět do autobaterky. Pokud si dobře pamatuju, i startování z modelářských baterek se tu řešilo, jen nevím kdy a v jaké sekci.
A ještě, což bude téměř jisté řešení, nemáš možnost tam přijet s druhým vozem (soused, dobrý kámoš ad. ) a nastartovat pomocí startovacích kabelů? Za 5 až 10 minut odjíždíš.

pát 27.03.2020 11:29

Tím 3S LiPol to bez problémů nastartuje, stejně jako 10S NiCd.

Mnohokrát vyzkoušeno, mimo jiné i v létě, pokud někdo přehnal nabíjení modelů z auta. Po zapnutí zapalování se ani nepohnuly rafičky, po připojení pohonného packu bezproblémový start.

pát 27.03.2020 12:22

Keď som mal ešte štvorkolu s totálne mrtvou Pb, tak som ju párkrát štartoval lipolkou. štartér sa točil živšie ako na zdravej Pb.

pát 27.03.2020 13:16

Auto je doma a baterka se už dobíjí na lidlovce. :-) Dík.

Jen pro zajímavost. Baterka měla 12V rovných a byl vynulovaný palubní počítač. Takže nějakou desetinu navíc baterce možná oproti včerejšku nahnalo dnešních 20°C.

pát 27.03.2020 14:12

jio píše:Jen pro zajímavost. Baterka měla 12V rovných a byl vynulovaný palubní počítač.

Napětí samo o sobě nic neřekne. Kdyby si ale ve chvíli, kdy měříš, šlápl na brzdu (pokud brzdové svítí i bez zapalování) nebo blikl dálkovými, už by se dal stav vybití baterky lépe odhadnout.
Ale hlavně že si doskákal domů.

pát 27.03.2020 15:06

Jo, při zátěží by to bylo ještě méně.

pát 27.03.2020 15:26

jio píše:Jo, při zátěží by to bylo ještě méně.

Nebo taky nic. Už jsem viděl hodně baterek, na kterou jsem pověsil žárovku 12V / 12W a napětí šlo z původních 12V na 3V.
Nápověda je vynulovaný palubní počítadlo.
Odeslat odpověď