Pravidla fóra

Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 452 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 1:08 
Mazák
Mazák

FZ-28 jsem měl před tím FZ-82 a byl jsem s ním taky celkem spokojený, jediné co mi vadilo byla rychlost zaostřování a fotit třeba model v letu samozřejmě se zoomem bylo prakticky nad jeho síly. Taky sekvenční snímky jen 3/s jsou skoro k ničemu. Ale statické snímky byly docela slušné i při větším ISO. FZ-82 je proti němu už macek, ale zrcadlovku už jsem nechtěl kvůli nutnosti někde venku třeba i prašném prostředí měnit objektivy. Nehledě na to že už by je člověk musel tahat b batohu a cenově už je to taky někde jinde, i když tělo se dá pořídit levně. U toho ultrazoomu mi právě vyhovuje ta univerzálnost a pohotovost a pro běžný formát fotek je kvalita dostatečná.

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 7:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
4K video jsem synovi zakázal :D . Kdo to má zpracovávat :( . Kvalitně natočený HD je na kvalitní velké televizi víc než dostatečné. Ve finále , když něco chci ukázat, stejně je důležitější co se tam děje a nikoho nezajímají drobné odlišnosti kvality. Spíš jde o rychlost snímkování při koukání na počítači.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 8:13 
Mazák
Mazák

dudaj píše:
4K video jsem synovi zakázal :D . Kdo to má zpracovávat :( . Kvalitně natočený HD je na kvalitní velké televizi víc než dostatečné. Ve finále , když něco chci ukázat, stejně je důležitější co se tam děje a nikoho nezajímají drobné odlišnosti kvality. Spíš jde o rychlost snímkování při koukání na počítači.

Šak nech si to spracováva, čo mu do toho kecáš? :lol:
FZ300 má len 12Mpx čip ( FZ28 mal 10Mpx ), ergo by mal byť chlp lepší v šume oproti FZ82 s 18Mpx.
Vo všeobecnosti na slnku je fuk, s čím človek fotí, ale keď sa zamračí, či nebodaj potrebuje fotiť na výstave v hale, tak 2,8 svetelenosť FZ300 v celom zoome je užitočné plus.
tondas2 dal ako zadanie cena + výkon Nikon Coolpix B500, preto som mu poradil FZ82, za rovnaký peniaz má viac muziky...

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 9:04 
Mazák
Mazák

Vidím to taky jako ddano007 a ve 4K taky nenatáčím, není přece problém nastvit menší rozlišení, třeba s větší snímkovou kadencí. Je to spíš investice do budoucna. S tím focením v horších světelných podmínkách má ddano007 taky pravdu. FZ-82 má proti FZ-28 víc šumu, ale ta rychlost ostření je srovnatelná se zrcadlovkama.

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 12:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

ddano007 píše:
Šak nech si to spracováva, čo mu do toho kecáš? :lol:

To se týká videí pro mne . On doma nic pro sebe nedělá - v práci mu to stačí :D .
A ty si samozřejmě musím zpracovat já .
Na budoucnost nemá smysl nic kupovat . Když "začínaly" digitály, koupil si známý ultrazoom za 14 000. Do budoucnosti :D
Měl tenkrát čip 3 mega . Já koupil foťák za 5000 . Za nedlouho (v budoucnosti cca 4 let) Jsme to vyhodili oba :lol:

Mám stařičkou kameru . Stála tehdy 45 000 . A především kvůli optice . Už dávno tomu, co je bezcenná . Vyhodit je mi jí líto , ještě to nebyl ten pinďa co dnes a výborně se díky tomu držela. Ale stejně je to těžítko .Nic víc . Těžítko je i pozdější kamera . Tu používám alespoň na Skype . Už mám strach něco takovýho koupit. Natočím dvě hodiny záznamu a je to na vyhození. Cena jedné fotky u foťáku třeba za 30 000 je u mne astronomická :lol: .
Mobil za pár korun tohle elegantně řeší.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 12:53 
Mazák
Mazák

dudaj píše:
Cena jedné fotky u foťáku třeba za 30 000 je u mne astronomická :lol: .
Mobil za pár korun tohle elegantně řeší.

Hej, pokiaľ máš foťák len na fotenie cez dovolenku, tak to nemá význam, mobil to s určitými obmedzeniami zvládne.
Ja foťák z 70% používam na modely a to relatívne často a mobily optický zoom nemajú. A každý foťák má minimálne morálnu životnosť tak 4 -5 rokov, ten môj súčasný aj fyzickú :lol: Ergo má zmysel do toho naliať len toľko peňazí, aby to človeka za štyri roky nemrzelo...

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 13:07 
Mazák
Mazák

No já jsem s tím FZ-28 byl téměř spokojený, až na tu rychlost ostření a nebýt toho, že jsem se s ním nechtěně vykoupal, tak ho asi mám dodnes. Kupodivu to koupání přežil, a jediný problém co se oprojevil, že začalo drhnout kolečko režimů, ale už jsem mu nevěřil a opravu jsem vyloučil, tak jsem ho věnoval snaše, kde dál slouží. Ten FZ-82 jsem pořídil za 10000,- hned jako novinku, ale dnes je cena už zase příznivější. Nejsem z těch kdo mění techniku každé 2 roky a myslím, že formáty které podporuje nějaký čas určitě vydrží. :D Fotky z mobilu jsou sice taky slušné a dokonce na něm mám i zoom 3x, ale to je dobré tak akorát na nějaké pohotovostní fotky a podobně. Pokud potřebuju makro, nebo velký zoom, tak myslím, že pokud nepotřebuju dělat profesionální fotky, tak ten ultrazoom je naprosto vyhovující řešení, hlavně tou univerzálností a nemusíš tahat několik objektivů.

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 23:11 
Mazák
Mazák

První digitál byla u mě před léty nějaká Toshiba, s 2MB fotkami a kartou za dva litry (za kartu 128MB!) :-(
Ale fotky výborné.
Je třeba si uvědomit konečné využití fotek, v podstatě je 2MB rozlišení téměř Full HD.
Hodně lidí dá na rozlišení čipu (10-12MB...), a pak fotky zmenšuje kvůli netu na 50kb...

Srovnávat mobil s kvalitním foťákem je nesmysl.
Zejména optika je neporovnatelná.
Takže:
1) Pro okamžitou potřebu zaznamenat momentku, jízdní řád, zajímavost a pod. je mobil vhodný, zejména pro jeho malou velikost a prakticky
neustálou dostupnost.
2) Pokud jdu třeba s rodinou na procházku nebo někam, kde předpokládám že bych chtěl něco vyfotit, pak je jako kompromis ideální
kompakt, třeba některý z Panasonic-Lumix nebo Nikon-Coolpix. Možnost wi-fi je fajn, ale nevyužívám ji, zatím nebyl důvod.
Hodně jsem používal (a dodnes mám) o něco větší větší "mýdlovku" Panasonic DMC FZ-7 už se slušným objektivem Leica.
Není nutné umět fotit, stačí mít nastaven vhodný režim a jen zmáčknout (nadvakrát). Easy.
Fotky budou lepší než z mobilu.
3) Pokud jdu cíleně za focením, pak by mi nemělo vadit, že táhnu "bágl se skly", případně stativ a další propriety.
Výsledek ale pak stojí za to.
Je fakt škoda být někde na krásném místě (Pustevny, Alpy...) a památku řešit jen mobilem.
Na to nosím zrcadlovku Nikon.
Zejména za ne ideálních podmínek moc možností není.

Protože rád fotím modely a to i v letu, jinak než alespoň kompaktem (nic moc) nebo ideálně zrcadlovkou ani fotit nelze. Zejména kvůli rychlosti, vzdálenosti a světelným podmínkám (= rozumný čas).
Mobilem bych tak akorát vyfotil, že "něco" létalo ve vzduchu. Statické fotky na zemi neřeším, tam mobil může stačit. Spíš pro běžnou dokumentaci, ne pro kvalitní náročnou fotku.

ad pepin: s typem 28 si uplně jistý nejsem, nic méně, kdybych se podělal, v JPG mu padali ven lepší fotky než mě z té G1 :lol:

Přednastavené programy automaticky vylepšují fotky, takže subjektivně mohou být hezčí než neupravená fotka ze zrcadlovky (RAW).
Pro okamžitou potřebu pak mýdlová krabička vyhoví (i z výše uvedených důvodů) lépe.
Pokud chceš fotky nějak upravit, pak už je to jinak.

No a - ano, fotky dělá fotograf, ale i s dobrým citem a špatným hw bude mít sice kompozičně skvělou, ale jinak technicky slabší fotku, což zamrzí zejména tehdy, pokud to má být památka či neopakovatelná věc (narozeniny, svatba a pod.).

Naposledy upravil Steve dne pon 10.09.2018 23:17, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 23:12 
Mazák
Mazák

Mimochodem - na RC revue je fotosoutěž. Taky tam mám tři fotky..... ;-)

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 7:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Ad "Srovnávat mobil s kvalitním foťákem je nesmysl." - to ale nikdo nedělá.
Srovnat mobil s fotoaparátem co se týká operativnosti, o to tady jde. Mobil je obvykle vždy po ruce, kvalitní foťák je často v batohu nebo ve skříni. ;-)

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 7:18 
Mazák
Mazák

Steve, 100% súhlas :wink:
Práve riešim malý kompaktík, ako náhradu v minulosti za môj supertenký a kvalitný casio exilim. Na výlety mám ultrazoom nikon coolpix L820 - to je predchodca toho, čo sa tu rieši.
Chýba mi ale niečo maličké, čo dám do vrecka, ideálne úplne bez obalu.
Mobil mám upevnený na cyklo držiaku a dávať to stále dole je dosť nahovno.

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 10:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

tondas2 píše:
Opravdu fotit neumím,nemám žádný cit pro světlo atd...Dcera která fotografování studovala je z mých fotek u vytržení.Takže jak se zdá asi tímto foťákem své zadání plně pokryji.

No, poviem to takto, ono fakt nezalezi ci fotit vies alebo nevies, ale co od toho cakas. Na tvojom mieste by som sa pozrel na svoj mobil a zhodnotil preco ti nestaci. Potom podla toho hladal fotak. Staci ti ako sam foti? Staci ti ako foti v slabom svetle? Mas dobre oci (kratke ruky = nepotrebijes hladacik)? Si pripraveny nosit so sebou mydlovu skatulku? kompakt? zrkadlovku? Chces tlacit? POtrebujes dlhy zoom? Alebo naopak siroky objektiv? Sklopny displej?

Toto vsetko si premysli a vypadne ti fotak aky potrebujes.

Nemysli ze ked nevies fotit, drahsi fotak ti nic neprinesie, myslim ze je to skorej naopak, odbornik vymlati dobre fotky aj z najjednoduchsieho fotaka. Naopak drahy fotak ti zachrani prdel aj ked nevies presne co robis, napriek tomu ze ma hafo nastaveni ktore nikdy nepouzijes (aj ked nikdy nehovor nikdy, mozno sa prave vdaka dobremu fotaku fotit naucis).

Fotakov mam asi 10, z toho 2 zrkadlovky, napriek tomu do dnesneho dna velmi rad pouzivam kompakt Sony ktory som za drahe peniaze kupil pred asi 18 rokmi. Takze s tym ze pokial kupim slusny fotak tak ho vyhodim rovnako skoro ako lacnu sunku by som dost polemizoval. Cenu fotaku robi hlavne sklo a sklo nestarne, takze pokial som sa neulakomil na nezmyselne cisla ako MP a vesmirny rozsah zoomu tak fotak nie je dovod vyhadzovat.

Co sa tyka znaciek, moc sa podla nich vyberat neda, ale aj tak som v priebehu casu vypozoroval zameranie a zoradil by som ich od Nikon na jendej strane po Sony na opacnej. Zbytok sveta medzi nimi. NIkon je dobry pre tych co vedia co chcu a ako na to, Sony je skorej z tych co ti budu davat sami pekne fotky a zachranovat tu prdel. Ale to je mikro rozdiel pouzitelny ked sa nebudes vediet rozhodnut medzi podobnymi fotakmi rovnakej triedy a rovnakej ceny, viac urobi samotna cena :- )))

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 10:34 
Mazák
Mazák

igorb to vystihl naprosto přesně, včetně ujasnění si požadavků, k čemu chceš ten foťák používat. Jestli umíš, nebo neumíš fotit, bych řešil spíš s tou dcerou, když to studovala. Místo aby byla u vytržení, by ti měla poradit co děláš špatně a na co si máš dávat pozor. Je pravda že fotografování je umění a vyžaduje určitý talent, ale většina základních věcí se dá naučit a nastudovat. Jde hlavně o to aby tě to bavilo. Navíc u dnešních digitálů není problém udělat víc snímků s různým nastavením, nebo kompozicí, jen se člověk potom nesmí bát ty špatné vyházet. Akorát to zabere víc času.

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 16:23 
Mazák
Mazák

automet píše:
Steve, 100% súhlas :wink:
Práve riešim malý kompaktík, ako náhradu v minulosti za môj supertenký a kvalitný casio exilim. Na výlety mám ultrazoom nikon coolpix L820 - to je predchodca toho, čo sa tu rieši.
Chýba mi ale niečo maličké, čo dám do vrecka, ideálne úplne bez obalu.
Mobil mám upevnený na cyklo držiaku a dávať to stále dole je dosť nahovno.

já jsem uvažoval ohledně kola--koloběžky naprosto stejně, tahat sebou ultrazoom, když si nejsem jistý, že vubec budu něco fotit mi už přestalo bavit, tak jsem koukal na nějaké malé kapesní fotáky.

nakonec jsem ale nic nekoupil, já se opravdu obávám, že pokud bych koupil nějaký kapesní foták třeba do 3500kč, nic moc světaborně kvalitnějšího nekoupím, než když fotím mobilem taky puvodně asi za 4k a když teda koupím lepší kapesní foták, za 10 a víc tisíc--jako že na to opravdu prdim, ale stejně, kdybych místo do toho kapesního fotáku dal těch 1O a víc K do mobilu, budu zase na začátku---má vubec smysl si ještě dnes vedle obyč focení pořizovat kapesní foták?

se přiznám, že mobil mám v kapse většinou i když sedím na míse--takže i když kapesní foták, vždy budu vážit, jestli má vubec smysl si ho tentokrát brát, nebo ne a řešit, jestli je ještě nabitý a to vše s vědomím, že nejspíš ani drahý kapesní foták nebude ve výsledku fotit jako stará, dnes už i v podstatě bezcená digi zrcadlovka s větším sklem--klidně i setovým objektivem.

jediné, co je fakt, s mobilem mi fotit moc nebaví--nejde o kvalitu fotek, prostě nebaví, mě to baví, když mohu čumět do hledáčku---v tom se mi líbil ten starý lionkou napájený lehký ultrazoom Panasonic FZ 28--já mám canon Powershot na tuškovky a to je díky nimh baterkám už přecijenom těžký.

navíc když se zpětně kouknu na fotky, co jsem kdy fotil na kole--kolobrndě, na běžném výletě,kdy je základním předpokladem toho výletu, že venku bude hezky--sluníčko, možná by byl problém s mobilem pouze, kdyby cyklo trasa vedla do nějaké krasové jeskyně, já chtěl fotit i tam a nedbal cedulí---zákaz focení :lol:

co mě navíc dostalo ted na mém sice starém, ale pro mě novém mobilu, je okamžité automatické poslepování panoramatického focení, zkoušel jsem fotit stejné záběry na stejných místech jako s bezzrcadlovkou Panasonic G1, nebo tím Ultrazoomem powershot, pokud si vystačím s jednořadovou panoramatickou fotkou, na mobilu okamžitě vidím, jak jsem dopadl a výsledky jsou alespon v mém případě lepší, než při panoramatickém focení s klasickým fotákem----na své použití--umístit tu fotku na rajče fakt neřešim, že z mobilu by nešla bez zrnitosti vytisknout i jako tapeta na stěnu.

Abyc řekl pravdu, pokud nedám místo setového zoomového objektivu na tu svoji G1 přez redukci pevný objektiv ze staré praktiky, nebo neřeším nějaké akční focení--modýlky, zamačkávám slzu a přestávám být nostalgický , že s mobilem to nejde a je potřeba mít nutně klasický foták.

PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 17:14 
Mazák
Mazák

Automet ale píše, že má mobil v držáku a nechce se mu ho pokaždé vyndavat. Nehledě na to, že i komfort ovládání je u toho malého kompaktu podstatně příjemnější a se spoustou možností. Focení a skládání panoramat přímo v mobilu je určitě snadné a pohotové, ale jde i o to, jak ten mobil zachází s přeostřováním a expozicí, a není vždy možné dosáhnout dobrých výsledků. U foťáku se obojí dá zamknout a následné složení v počítači má sofistikovanější možnosti. Samozřejmě to dá ale víc práce.
to automet: Zkus se podívat na nějaké kompakty Panasonic z řady TZ-xxx s objektivy Leica.
https://www.panasonic.com/cz/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalni-fotoaparaty-lumix.html

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 452 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Další