Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 18:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.7.2013
Příspěvky: 489
Bydliště: Světlá nad Sázavou
Kolegové doma jsem dostal zadání koupit fotoaparát ,samozřejmě digitál a představa je kompakt.Je to vyfotit něco na dovolené,vnoučata a různé domácí akce ,fotit neumím tudíž nějaké zrcadlo je blbost nejlépe plně automat.Našel jsem Nikon Coolpix B500,jaký máte názor na tento foťák??Zhruba odpovídá i mému cenovému záměru.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Ja mám v podstate jeho predchodcu, L-kovú radu bez wifi.
Momentálne rozmýšľam k nemu ešte malý kompakt do kapsy.
Tento bude mať parádny, silný blesk, v podstate fotí dobre, ale na bicykel/bežky by to chcelo niečo do vrecka. Dá sa fotiť aj mobilom, ale keď ho máš v držiaku a ide na ňom navigácia, radšej nefotím, lebo sa mi proste nechce to stále dávať dole a tak dookola.
A pre "fotomobilistov" si treba ujasniť, že kompakt za 80 eur nebude mať horšie fotky ako mobil za 600 eur.
"Na doma" je to parádny foťák.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
No dobrá, je-li opravdu zadáním "fotit neumím (a ani nikdy umět nebudu)" - to nemyslím zle, jen konstatuji - pak je stejně ještě potřeba si taky odpovědět na otázku, jak budu ty snímky z dovolené a domácích akcí prezentovat dál. Budeš to někde tisknout, na jak velký papír? A nebo jen klasika poslat MMS, emailem popřípadě bez jakýchkoliv úprav prásknout na internet (zdarma galerií jsou mraky)?

Protože v takovémhle případě je možné, že mobil je nejvhodnějším řešením. Argument, že kompakt za 80 E udělá stejnou práci jako mobil za 600, tady IMHO neobstojí. Na rozdíl od kompaktu totiž mobil máš ve většině případů opravdu u sebe, když ho potřebuješ. Spontání snímky z dovolené a domácích akcí ti tak málokdy utečou.

Již klasická odpověď na otázku, který foťák je nejlepší, totiž zcela popravdě zní: ten, který máš zrovna u sebe... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.2.2018
Příspěvky: 120
Bydliště: Praha
Když vidím výsledky, jak spousta lidí fotí s mobilem (převrácené fotky, videa nastojato, víc šumu než obrazu), tak bych těm úplně neznalým taky doporučil kompakt. A dokonce bez manuálních funkcí, ať není co pokazit. A používat přednastavené profily.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.7.2013
Příspěvky: 489
Bydliště: Světlá nad Sázavou
Opravdu fotit neumím,nemám žádný cit pro světlo atd...Dcera která fotografování studovala je z mých fotek u vytržení.Takže jak se zdá asi tímto foťákem své zadání plně pokryji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Flybear: Maly kompakt mozes mat vzdy pri sebe. Fotit mobilom ma uz preslo. Ked vidim, ze niekto chce "dobry mobil na fotenie" a doporucia mu mobily v cene 800 eur /cca mesiac spat som cital diskusiu/, je to na smiech. Za tu cenu moze mat dobry mobil+zrkadlovku.
A fotky nemusi tlacit. Moze ich mat v notebooku archivovane...
Ale uz sme OT.
Fotak je fotak, mobil je mobil. Uz aj konstrukcne je to otrava pred kazdym fotenim mobilom otriet sosovku.


Naposledy upravil automet dne ned 09.09.2018 19:50, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
I když špičkové mobily odsouvají kompakty do propadliště dějin, jsou (ty s výborným foťákem) pořád ještě drahé (15 tis ++).
Pro Tvé potřeby bych ještě zvážil toto: Sony HX60. Cena i výkon jsou výborné.
Recenze třeba zde: https://www.fotoguru.cz/sony-hx60-recenze/


Naposledy upravil jag42 dne ned 09.09.2018 20:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 20:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
karval píše:
Když vidím výsledky, jak spousta lidí fotí s mobilem (převrácené fotky, videa nastojato, víc šumu než obrazu), tak bych těm úplně neznalým taky doporučil kompakt. A dokonce bez manuálních funkcí, ať není co pokazit. A používat přednastavené profily.


těžko soudit, jestli to tak opravdu je---jestli má smysl koupit si kompaktní foták za 10k, bo muj historický mobil za 1500kč fotí blbě.

zálež ale co chceš fotit a v neposlední řadě--jestli se s tím chceš tahat.

já jsem nakonec vyměknul, mám digi ultrazoom , bezrzcadlovku s výměnými objektivy panasonic G1, venku na denním světle ale už fotím obyč fotky pouze mobilem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 20:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

před pár lety jsem pořídil Nicon Coolpix L120, což je asi předchůdce. Kvůli zahraničnímu zájezdu. K tomu ještě bytelnou brašnu a kartu 32 GB a 2 sady Enelopek. Tehdy asi 7500 Kč. Foťák super, fotky super, akorát videa to točí max. 30 minut- 4 GB.
Ještě jsem k tomu celý zájezd tahal nabíječku Accucel 6 se zdrojem. Krk pořád odřený od popruhu foťáku, furt na něho dávat pozor, furt se s ním tahat.
Dopadlo to tak, že na "běžné" focení jsem za pětikilo pořídil ojetý malý Panasonic DMC LS75, na 2 tužkovky, a do kapsy.
Nicon leží na polici v brašně, používám ho velmi sporadicky a běžně fotím kapesním Panasonicem.Stačí to.
Kolega má foťák ještě o několik tříd lepší, i s objektivama, ale třeba když jde na tůru, tak je ve stresu, aby s tím někde neklepnul a navíc je to cihloid.
Tedy plusy - spousta možností (ale stejně mám nastavený automat), super fotky, videa a pohon na tužkovky
mínusy - velikost, neskladnost, váha, nutnost na to dávat bacha. Když mi upadne ten levný mrňous, žádná škoda.
Popřemýšlej ohledně využití a nutnosti pořízení. Možností je hafo.

Zdravím
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 20:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
tondas2 píše:
Opravdu fotit neumím,nemám žádný cit pro světlo atd...Dcera která fotografování studovala je z mých fotek u vytržení.Takže jak se zdá asi tímto foťákem své zadání plně pokryji.

Podle toho co píšeš dedukuji, že i tisk nebude asi častý. Spíše to všechno skončí v počítači popřípadě někde v sociálních sítích nebo ve fotogalerii jako je třeba rajče.

Pokud máš tzv. chytrý telefon, tak se vybodni na další krám a zůstaň u mobilu. FlyBear napsal "který foťák je nejlepší, totiž zcela popravdě zní: ten, který máš zrovna u sebe..", ale souhlasím s ním. A navíc, dobrou fotku nedělá fotoaparát, dobrou fotku dělá fotograf.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 21:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Většina věcí zde zazněla , ale já teď koupil mobil za 4000 a fotky taky v pohodě . Na dovolený totiž člověk fotí většinou za výborného světla. Tam je asi hlavní rozdíl - foťák dá dobrou fotku i v horším světle. Takže já jedu už několik let jen z mobilu . Předchozí fotil taky mě postačujícím způsobem. Foťák berem jenom na natáčení letových videí modelů . Jinak všechno mobilem .
Podotýkám , že výsledky neposuzuji v mobilu, ale na telce 4k 125 cm úhlopříčky :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 21:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Keďže mi začína blbnúť starý foťák Sony WX200, tiež sa rozhliadam po novom, tož dám môj zoznam na inšpiráciu :roll:
Moje kritériá:
- elektronický hľadáčik ( na displeji pri slnku človek prd vidí )
- 4K video ( nech sa z toho dajú robiť slušné 8Mpx fotky, 2Mpx z FullHD za moc nestoja )
- apoň 24 násobný zoom.
- optická stabilizácia
Moji kandidáti:
1) Panasonic LUMIX DMC-FZ300
https://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc ... 028625.htm
Plusy: technicky najlepší, svetelnosť 2.8 v celom rozsahu zoomu, zoomovanie aj páčkou na objektíve.
Mínusy: veľký a ťažký, neviem, či by sa mi chcelo ťahať trištvrte kila... Ale keďže foteniu trochu rozumiem, najviac ma myká.
2) Panasonic LUMIX DMC-TZ80 čierny
https://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc ... dq=3999148
Plusy: dobrý rozsah zoomu, teoreticky by dal nosiť so sebou, dá sa zohnať za dobrú cenu.
Mínusy: svetelnosť objektívu.
3) Panasonic LUMIX DMC-FZ82
https://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc ... .htm#popis
Plusy: super veľký rozsah zoomu.
Mínusy: svetelnosť objektívu, váha.
@ tondas2: ak chceš veľkú kravu, skús porozmýšľať nad FZ82 - má podobnú cenu, ako Nikon Coolpix B500, ale má 4K video a väčší rozsah zoomu.
Inak by som ti skôr poradil TZ80...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
dudaj píše:
Na dovolený totiž člověk fotí většinou za výborného světla. Tam je asi hlavní rozdíl - foťák dá dobrou fotku i v horším světle.


to mám právě taky už vysledovaný, že když svítí sluníčko, absolutně nerozeznám laickým okem rozdíl fotky z mobilu, nebo ze zrcadlovky se setovým objektivem.

ale problém nastane, když chci fotit za šera--případně ve tmě, tady levný kompakt, nebo mobil končí--neumí zaostřit,trvá mu to dlouho, tudíš nelze vyfotit třeba momentku---bez ohledu na kvalitu snímku--ona i ze zrcadlovky nastavené nad 1600 iso bude nejspíš zrnitá, ale cvakneš ji, s mobilem, nebo kompaktem už je to při špatných světelných podmínkách problém--zmáčkneš spoušt, ale focení neproběhne.

to tak ale prostě je a právě i proto někdo hold fotí jen na mobil a jiný bez zrcadlovky paty z baráku nevytáhne .


jinak co se týče možnosti manuálních, nebo automatických programu fotáku--clona vuči času, mimo pevných objektivu--zrcadlovky--kdy jde rozostřit pozadí, pokud má objektiv opravdu velikou světelnost si už dnes myslím, že to ani nemá smysl se sám snažit přesvědčovat foták na manuálních režimech , že já to umím líp, než on v těch uživatelských.

v každym případě--pokud bych dnes uvažoval o kompaktu, hledal bych typ, který umí dobře a rychle fotit i ve tmě, za šera a má výkonný blesk---to je u mobilu opravdu problém, letos jsem pohořel na focení s mobilem, kdy jsem byl na vyhlídce pod střechou altánu--mobil ale tou svoji diodou absolutně nebyl schopný nablesknout šero pod tou střechou--což by asi jakýkoli obyč kompakt s bleskem opravdu uměl--dioda v mobilu ale fakt ne.

Mimo to focení v altánu jsem ale letos neměl pocit, že bych nutně potřeboval na focení něco jiného, než mobil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pro pohotovostní focení taky využívám mobil, ale pokud počítám s focením nosím Panasonic LUMIX DMC-FZ82. Mám ho už přes rok a pro mě hlavní přednosti vynikající rychlost ostření, opt. stabilizace, 4K video, sekvenční snímky až 30/s i rozsah ohniskové vzdálenosti eqv. 20 až 1200mm (60 zoom). Pokud chceš ultrazoom, tak je to slušný kandidát za rozumné peníze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: ned 09.09.2018 22:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
ddano007 píše:
-----------


já jsem před lety taky vymýšlel jako skladnější variantu než zrcadlovku něco v ultrazoomech---už jsem měl teda canona powershot, chtěl jsem ale něco trochu lepšího.

ale jak šel vývoj, i ultrazoomy už začínaly být asi kuli zvýšení kvality snímku velice objemné a trochu jsem už nechápaL--PROČ ultrazoom, když je v podstzatě stejně veliká, těžká i stejně drahá zrcadlovka.

já jsem nakonec koupil panasonic GI
https://www.digimanie.cz/recenze-panaso ... cadla/2565

kámoš, co fotí seriozněji tenkrát koupil jako příruční foták k své zrcadlovce tuším panasonic FZ28
https://www.amazon.de/Panasonic-Digital ... B001D2RE12

s typem 28 si uplně jistý nejsem, nic méně, kdybych se podělal, v JPG mu padali ven lepší fotky než mě z té G1 :lol: ----měl jsem ho od něj pujčený, tenkrát mi vadilo, že ten foták nic neváží a já nemám pocit, že něco držím v ruce--dnes mi vadí, že už se na bazaru koupit nedá, bo to je přesně ten foták, co bych dnes asi chtěl--lehký--lion baterie, zoom naprosto v pohodě, lcd displey pro oko s korekcí dioptrií---video neřeším, to jsem nikdy moc neřešil, tak to posoudit neumím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz