Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pon 30.04.2018 9:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Od více lidí jsem slyšel, že starší tlakové nádoby k ponorným čerpadlům Nautila, bez vaku, s přisáváním,
měly plovák. Přisávací ventil byl na výstupní trubce, ve vhodné výšce. Odpuštěním vody a přisátím vzduchu,
se vytvořilo potřebné množství vzduchu, které po zapnutí čerpadla doplnilo vzduch nad hladinou v tlak.nádobě.
- Nevíte někdo, jaká byla funkce plováku a kde byl umístěn?
- Zapínání čerpala, pokud vím, řídil tlakový spínač na nádobě, nebo na trubce do nádoby ústící. Nikoli plovák.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: čtv 03.05.2018 20:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
guchar píše:
Od více lidí jsem slyšel, že starší tlakové nádoby k ponorným čerpadlům Nautila, bez vaku, s přisáváním,
měly plovák. Přisávací ventil byl na výstupní trubce, ve vhodné výšce. Odpuštěním vody a přisátím vzduchu,
se vytvořilo potřebné množství vzduchu, které po zapnutí čerpadla doplnilo vzduch nad hladinou v tlak.nádobě.
- Nevíte někdo, jaká byla funkce plováku a kde byl umístěn?
- Zapínání čerpala, pokud vím, řídil tlakový spínač na nádobě, nebo na trubce do nádoby ústící. Nikoli plovák.

Nebyla to spíše expanzka na topení a plovák zajišťoval dostatečný objem vody v systému?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 5:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Nacelnik Otevřenou expanzní nádrž, pro topení (oběh samospádem) znám. Tu jsme doma měli. TU NEMYSLÍM
Jde o tlakovky k ponornému čerpadlu Nautila, používané před existencí nádob s vakem nebo membránou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 8:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
guchar píše:
Jde o tlakovky k ponornému čerpadlu Nautila, používané před existencí nádob s vakem nebo membránou.


Netuším,
ale z logiky věci to bude právě ten plovák který bude spínat ono čerpadlo, zřejmě na rozdílu tlaku v nádrži a plováku. Když tlak v nádrži stoupl, plovák se stal lehčí a vyplaval na hladinu a opačně..

Ale s určitostí to nevím, na to jsem mladý ucho abych tohle věděl, jen jsem se tím před časem po škole živil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 8:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Zkus prostudovat tento odkaz.
https://www.dumachalupa.cz/forum/instal ... vaku-25039


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 9:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@STROHUR Dík. Tam jsem byl. Ale projdu to znovu hodně detailně. Kdysi za tchánů na baráku byla ta stará.
Jenže se na ní něco pořád sukovalo. Já na to tehdy neměl čas, abych zjistil co a jak a zda to jde opravit.
Nějaká firma (nechci k ní říkat žádné hodnocení) tchána tehdy (dávno tomu) ukecala, že nejde opravit,
a že vymění za novou s vakem. Vak nedávno praskl. Byl asi naprasklý delší dobu, vevnitř bylo plno rzi.
Takže si ji netroufnu použít bez vaku. Budu pořizovat novou. Ty šaškárny a preventivní roční výměny vaku
mi přijdou dost děs. Existují dražší (?lepší) membránové, ale neznám nikoho kdo s tím má zkušenost.
- Prostě zvažuji zda se technika dnes neposunula a ta bez vaku (s přisáváním u ponorného čerpadla)
by nemohla fungovat spolehlivě=bezproblémově. Protože na tuto OTÁZKU nejsem stavu
najít rozumnou odpověď asi půjdu do levnější varianty s vakem. Čtvrtletní kontroly + dotlakování +
+ případná výměna vaku, když se bude jevit netěsný. Je pak nezbytné zlo.
- Nevzdávám se představy, že by existovalo i spolehlivé automatické "dovzdušňování" pro ponorná čerpadla
s nádobami bez vaku. Naděje vždy umírá až nakonec.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 14:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2008
Příspěvky: 346
Bydliště: Kralupy
Mám tu starou, již bez plováku. Dofukuju kompresorem od oka,1x za cca 1/2 roku. Místo plováku zátka s 1/2 závitem.(je tam T kus- pneukonektor a kulák)
Do výšky plováku voda, jak začne vytékat stopnu vodu a dofouknu na 5 bar vzduchem.
Záležitost 5 min za 1/2roku. Poznám to podle častého cvakání stykače nautily.
Odběr do baráku 365/24h.
Mám to tak 19 let, koupil jsem s barákem a jen natřel.
Nepiju to...

_________________
Jantar 3,5m,Biglift 2,8m 80ccm,ASW28 4m,Staudacher O.S.-20ccm, Solius MPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 16:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@xpetr Jak velká je nádoba"Nepiji to"=oddělený rozvod=užitková voda?Kolik litrů (%) je voda kolik vzduch?
1/2 roční "vzduchování" je (pro mne) zhruba v četnosti cca 1/4 roční kontrola tlaku u vakové.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: pát 04.05.2018 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchare, mám doma tohle:
Ve studni je Nautila, litinová těžká kráva, otevřenej motor plnej vody dole, pak je sací prstenec a nad ním několikastupňový čerpadlo a pak roura ven ze studny. Dává se to hlavně do vrtů a nemusí se nijak hlídat hladina vody ve studni, protože motor je stále ve vodě a když se studna vyčerpá na úroveň sacího prstence, začne sát zpěněnou vodu a poznáš to podle rachotu v potrubí a baterie prská vzduch.
Nahoře na studni je 100L kotel bez membrány. Do tohodle kotle jde trubka od Nautily. Těsně před vstupem je jednosměrnej kulovej ventil a těsně před ním (směrem k Nautile) je přisávací kačeří zobák. Když zapne Nautila, natlačí do nádoby vodu dokud nevypne tlakovej ventil na kotli. Po vypnutí Nautily zavře tlak vody v kotli jednosměrnej kulovej ventil a kačeří zobák pustí do podrubí mezi něj a hladinu studny vzduch. Při dalším zapnutí Nautily voda tenhle vzduch nažene do kotle a zkompenzuje rozpouštění vzduchu ve vodě v kotli. Pokud je v kotli málo vzduchu, tak Nautila každou chvíli zapíná. Aby to dobře fungovalo musí být mezi hladinou studny a jednosměrným kulovým ventilem dostatečně dlouhá a hodně tlustá roura (aspoň 3m 2" roury) aby toho vzduchu se dofukovalo dostatečný množství. Pokud množství nestačí, musí se kotel občas dofoukat kompresorem.
Pokud to dobře chodí, nemá se na tom proti kotli s gumovým vakem co podělat. Vloni jsem po asi 15 letech čistil ten kačeří zobák a jednosměrnej kulák, bylo to zarostlý kotelním kamenem. Divný, myslel jsem, že to dělá jen teplá voda.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 9:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron Velký dík. To je přesně to co jsem hledal a potřeboval. Musím se podívat zda se dá sehnat
to o čem píšeš jako o " kačeří zobák a jednosměrnej kulák". Je mi neskutečně líto nádoby u které tchána
ukecali na vyhození *). Dle všeho to byla tady vícekrát zmíněná "100 litrovka".
*) dnes bych skoro řekl, že "taky firma" měla kšeft, a 100 l tlakovku pro jiného zákazníka navíc.
- Tvrdé úsady z vody na studené - Je to odvislé od lokality. Při vápencovém podloží (tvrdá voda)
je to běžné i u studené. Pokud máš u kotle zásobník na TUV nebo el. bojler dovnitř se raději ani nedívej.
- Mám tu kliku, že podloží je typu rula, svor, žula. Vytažené železné pozink. trubky byly uvnitř
naprosto bez úsad (s minimem koroze). A to po víc jak 50-ti letech používání.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Sháníš tohle: https://www.sigmashop.cz/prislusenstvi/nasavac-ann-1 Tedy aspoň já ho tam mám. Maj to vyfocený vzhůru nohama, takhle by nefungoval. Ten kačeří zobák pod bočním provrtaným šroubem je dobrý trochu proříznout skalpelem aby rychlejc přisával pokud je velký odběr vody a čerpadlo cykluje. Pokud pomalu zavzdušňuje v pauzách mezi čerpáním, tak ubejvá vzduch v kotli a musíš kotel častějc dofukovat kompersorem. Pokud máš pod tímhle ANN-1 k hladině jen 2 metry či dokonce míň, je lepší dát podle stěn studny prodlužovací závit s kterým se zvětší objem potrubí a tím i objem vzduchu na doplňování v kotli. Odzkoušeno, funguje, můžu nakreslit.
Já mám hodně tvrdou vodu, když s ní umeju auto, tak není skoro vidět skrz okna jaký mám mapy na skle. Za kotlem mám rozdvojku. Voda ven na zalejvání a mytí jde přímo a voda do domu (studená a do TUV) jde přes sintrfiltr a patronu s změkčovačem. Na TUV mám ležatej 200L Dražice. Každý 2 - 3 roky rozdělám přírubu a kotel vyčistím. Vybírám tak lopátku písečku ale spíš svinstva, co opadává z iontový tyče. Vnitřek bojléru je smalt a po 9 letech je neporušenej. Ta iontová tyč je super, dříve jsem míval bojlér Konventa, ten ji neměl a každej druhej rok jsem z něj vyhrabal kolečko písku a po cca 7 letech byl děravej. Spirála u Konventy byla přímo ve vodě. Dražice mají keramickou patronu v trubce. Jsem přesvědčenej, že ta iontová tyč a trubka na patroně odstraňuje elektrochemický děje ve vodě a proto se tam nic nevysráží a nežere to stěny bojléru. Ta iontovka tyč ale fest ubejvá, za 3 roky je jí ani né polovina. předpokládám, že když úplně zmizí, začne to někde žrát stěny bojléru.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 7:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron Dík za perfektní pomoc. "NASAVAČ ANN 1" " Jsem měl nalezený u TRITON jako
Nasávací ventil ANN 1” nasávač vzduchu
jen jsem nevěděl (nebyl si jistý), že je to o čem píšeš. Já už do vody na baráku jen kecám.
A syn asi prosadí nádobu s vakem nebo membránou.Je pod vlivem potíží u původní I s auto. doplňování vzduchu
Pravdou je že ta II. s vakem tam běhala skoro 20 let. A potíže byly až v posledních 2 letech, než letos vak praskl.
Výměna nádoby byla za tchána. Papíry zmizely. Fungovala, tak se nikdo nestaral o doporučené kontroly.
Když Nautila spínala často nádoba se dotlakovala. Jenže posledních pár roků tlak dlouho nedržel.
Teď už vím, že díky (částečně) vadnému vaku a) vzduch pohlcovala voda. Taky b) utíkal kolem ventilku.
Ventilek(jeho těleso bylo vadné)Místo ventilku to musela těsnit čepička a gumové těsnění pod ní.Ještě jednou Ď.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 10:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já jsem tenhle kotel osadil po nekonečných problémech s "hrncovou" membránou. I když se člověk staral a dofukoval ji na správnej tlak tak se mi několikrát po cca 3 letech prodřela. Když jsem ji měnil, vždy byla ze strany vody rozleptaná na kaši, špinilo to ruce jako černej šmír. Svoji vodu sice nepijem, ale meje se v ní nádobí a když si představím ty černý sračky z membrány na talíři, tak je mi šoufl.
Po týhle zkušenosti bych nikomu vakovou nádobu nedoporučil. Pak přestali mít náhradní membrány a to rozhodlo. Radši ještě syna trochu hlodej. :)
Dnes bych to udělal jinak, jako to má synovec. Má Nautilu s frekvenčákem a kotel žádnej. Prostě točí podle tlaku v potrubí. Je tam jen asi půllitrová protirázová nádoba s kovovým vlnovcem na odstranění zavíracích rázů od kulovejch ventilů. Jeden známej má všude kohoutky a ani tu protirázovku nedával. Prý to pohltí plastový potrubí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 14:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron Řízené otáčky=tlak jsem se synem proprali. K téhle Nautile(stařenku2 koupil tchán jako náhradní)
a obecně k některým vřetenovým ponorným čerpadlům se frekvenční regulace nehodí (nelze použít).
V té II. tlakové nádobě s prasklým vakem, byla spousta "tekutého" rzi (prach kysličníků Fe s vodou), nic černého.
Samotný vak byl prasklý, ale materiál (tmavě hnědý) nebyl degradovaný - nepatlal se. Možná buna - nevím.
Takže pokud "stařenka2" pojede, a nebude se měnit čerpadlo, PWM regulace(PRESS control a hejno jiných názvů)
nebude. Navíc ty ceny co jsem viděl byly dost mastný. Nic pro našince.
- Předchůdkyně stařenky2 (stařenka1, shodný typ Nautily) běhala od roku 1950 až do 1980,
bohužel tehdy neměla plovákový spínač. Na což jednoho dne doplatila.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: tlak.nádoba ponor.čerpadlo
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 15:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
běhala od roku 1950 až do 1980,
bohužel tehdy neměla plovákový spínač. Na což jednoho dne doplatila.

Proč doplatila? Motor se spálit nemůže, pokud strhne čerpadlo hladinu, motor je stále pod vodou. Jedině že by jste to zapli když ve studni klesla voda vlivem sucha až pod motor. Nojo, ale suchej chod se hned pozná, čerpadlo nedává vodu. Ještě mě napadá, že při dlouhým běhu i s ponořeným motorem mohlo dojít k zadření čerpadlový části co byla nad vodou, třeba ucpávka.
Jasný, na starou plečku frekvenčák nejde. Ale co vím, frekvenčáková vrtová potvora je kolem desítky. Nerezová plechovka, vše zapertlovaný, neopravitelný. Co si myslíš, že dnes stojí třífázová litinová Nautila? Podobně.
Zrovna včera jsem byl připojovat v příbuzenstvu nějakou španělskou vrtovou nerezovou potvoru. Docela mě překvapilo, že ve Śpanělsku ještě myslej. Byl to jednofáz s čtyřdrát kabelem a malou bedýnkou na zeď. V bedýnce byla tepelná ochrana a světe div se, rozběhovej kondík. Italové se s tím neserou, zapertlujou ho přímo do čerpadla, když odejde, neopravitelné. Taky to mělo plovák, takže snad to nedopadne jako předchozí bez plováku když napouštěli bazén a strhli studnu. Samozřejmě, obojí má sání pod motorem. Ale byl s tím zajímavej problém. ANN-1 propouštěl zpět, takže neustále cyklovalo. Pak domácí, nevěda co dělá, nafoukal kotel a tím profoukl potrubí až do čerpadla ve studni, no a zavzdušněný čerpadlo ani pod vodou nenasaje. Takže v pondělí má instalatér co dělat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz