Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RÁČNA 1/2" nepřepíná(kolečkem)
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2018 11:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
RÁČNA 1/2" sady Tona, asi přes 40 roků. Modrá plechová krabička přepínací kolečko, jemné zuby.
Používal MLADEJ, a v průběhu práce ji donesl, že nejde otáčet PŘEPÍNÁNÍ SMĚRU.
Podařilo se rozchodit, ale šlo ztuha. Nepomohlo ani rozebrání, vyčištění a nové promazání.
Kolečko chodí zlehka, jen při nedotaženém šroubu misky. Po dotažení nutno zpět o 3/4 až 1 ot.
Horní přepínací víčko(kolečko), s vroubky po okraji, drží šroub.Na vnitřní straně víčka je kolík, ten
přes pružinku překlápí "ČVRT - MĚSÍČEK" se zoubky po obvodě. (= daný směr ŘEHTÁ/OTÁČÍ).
Už jen odlitek se čtyř-hranem na vnějšku a vybránín, kam se schová "ČVRT- MĚSÍČEK"=západka.
- Znovu očistím povrchy (koroze - otřepy - rýhy), tak aby to chodilo lehce na sucho.
- Zkusím vyměnit šroub, jdoucí přepínacím kolečkem, za delší. Zkusmo upravit jeho délku.
1) Nepatří pod víčko(kolečko) /pod válcovou hlavu šroubu/ nějaká podložka?
2) Nepatří do díry se závitem nějaká pružina (tření proti povolování)? Mohla někomu vypadnout.
3) Které části vnitřku ráčny (a čím) mají být namazány? Silně lepivá vazelina přepínaní ztěžuje.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2018 14:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 784
ad 1 nepatří
ad 2 nepatří
ad 3 olej.
Teď ale vážně, fakt tam nic nemá být a pokud ráčna funguje s nedotaženým šroubkem, tak stačí Loctite a tak si toleranci vymezit. A k namazání kapka oleje. Mám stejnou ráčnu, měl jsem stejný problém a pomohlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2018 16:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
1.ano2.ano3.později 4. To byla jedna věc o které jsem uvažoval, zda šroub při sestavování nejistili
konstrukčním lepidlem.Při demontáži šel velmi obtížně(téměř nešel povolit). 4.NE=cesta do pekla,
aneb vyhánění čerta ďáblem. Proč? : Výrobce Tona ČSR = není to ruský Kalašnikov, navržený
na chod s velkými tolerancemi. Jako československé samopaly pro přesný chod, navrženy úzké
tolerance = malé vůle.Nečistoty, ztuhlý mazací tuk, narostlé skvrny koroze, ... Čelní i boční plochy
zvětšily A) ROZMĚRY DÍLU B) TŘENÍ MEZI PLOCHAMI Tohle jsem nevěděl, ale šel jsem cestou
dosáhnout lehký chod na sucho. Nic lepšího nemaje po ruce čepelí nerezového kapesního nože
jsem na všech(hlavně čelních plochách)oškrábal vše se kovově nelesklo až na kovový "vzhled"
Ďolíky nevadily, drobné nerovnosti (kde drhla čepel) byly zaškrabány. Ba i otvor pro srdcovitou
pružinku byl vyčištěn plochými šroubováčky a vhodnými vrtáčky - od rzi. Po tomto očištění se asi
na třech místech ukázaly zápichy, který nejspíš mají být "zásobárnou" mazacího tuku.
3. Pro mazání tedy nepoužiji olej, ale nějakou netuhnoucí (bílou, s velkým rozsahem °C) vazelinu,
co je po domě. Proces přečištění-"přeleštění"(se stíráním) kritických ploch bude ještě zopakován.

- Po očištění (kontrolně)sestavená ráčna(při dotaženém šroubu)má lehký chod kolečka, i řehtačky
_Závěrečné sestavení a testování(po doleštění), by už mělo být bez nemilých překvapení.

edit02 Počet zubů západky: Napočítal jsem jich 17 (asi se nějaké krajní nepočítají)
Ráčna Tona byla z kvalitního materiálu, hlava měla jen 12 velkých zubů, které vydržely


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.03.2018 22:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Doleštěno, sestaveno, před vložením víčka nástřik WD-40 a vazelina ze spreje.
Výsledek předčil očekávání. Spolehlivě lehký chod přepínání i řehtačky-cvrčka.
Při druhém nástřiku vazelina-sprej, ještě vyběhl černý šmír. Vyčištění (asi v zoubcích) nebylo
úplně dokonalé. Po pár dnech působení wédéčka, ještě rozebrané vyperu (v benzinu?) a složím.
Okamžitou rychlou pomocí-řešením (s nejmenší pracností) by byla aplikace WD-40 bez rozebírání
- Chod je tak snadný, že zatím upuštěno od nové 1/2" ráčny Tona, s přepínací páčkou
- "12 zubů" *) po obvodu je na 360° 72 zubů. 1 zub = 5 °


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz