Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 08.03.2018 17:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Odpojovač jsem viděl i na stránkách: elektronické-stavebnice.cz. Není to přímo na LiPol baterie, ale myslím že by to šlo nastavit na potřebné napětí.
Od pana Hořínka už pár stavebnic mám a spokojenost.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.03.2018 21:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Ešte jedna poznámka, je to na cca 3V tak by nevadilo keby to ťahali A123 články (jeden, malý 1100 alebo veľký 2500, prípadne sa dá aj viacej paralelne ak naozaj bude treba) - a tie boli testované pri vybíjaní do "mrtva" (myslím že presne to bolo nejakého pol voltu čo bol schopný zraziť použitý vybíjač) - bez zistenia efektu na životnosť, nejakých 1000 cyklov.
Ak je to 1s čiže nie je to sada zložená do série, je to aj maxmálne odolné, spoľahlivé a blbuvzdorné..
Čiže žiadne elektroniky, len mechanicky to tam dostať - jeden článok hoc aj 1100mAh, natvrdo do nejakého držiaku maximálne s diodou v sérii, a meniť ich ako náboje. Nabiť sa dajú za 10-15 minút.. Len treba nájsť originály a nie nejaké napodobeniny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.03.2018 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
A123 jem zatím nikdy v ruce neměl (nebyl důvod). Jestli jsou opravdu tak odolné jak píšeš, bylo by to ideální řešení. V sobotu mě to přiveze, tak provedu měření (vylezlo z něj, že když je teplo, tak vydží i delší dobu, ale bez měření to je je ble, ble ,ble, ...)
Jsem opravdu zvědavý, jakou to má spotřebu a kdy to vypíná.
Podle toho mu, na základě zdejších reakcí, doporučím nějaké výhodnější řešení.
Nevím jak to nakonec dopadne - mladí mají svou hlavu a i dobré rady neradi akceptují.
(nebyli jsme jiní :P )


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.03.2018 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Tak jsem to dnes trochu odzkoušel, moc to však nešlo.
Baterky jsou v úzké šachtě a přes ně je vlhkoodolné víčko,které propojuje + a - obou AA článků.
Na pouzdro starých, vyřazených beterií, jsem připájel vodiče a zkusil krmit regulovatelným zdrojem 5A. na zdroji nakmitlo asi 2,5Am ale nerozběhlo se to.
Druhý pokus s multimetrem na rozsah 10A s články na které to běhá, ale výsledek stejný -bliklo asi 2,5A a hned odpojilo.
Třetí pokus, propojil jsem oba konce původních baterek asi 10cm tlustším vodičem a normálně to fungovalo. Vodič jsem použil jako bočník a voltmetr naměřil asi 5mV.
Při napojení stejného vodiče s měřením napětí připojeném na zdroj nastavený na 3A ukázal asi 50mV. Takže běžný odběr usuzuji na cca 300mA.
Z toho usuzuji, že tam jsou brutální špičky (víc než 5A) a proto to ani enelopy nedají (napětí klesně pod hranici vypnutí).
Kvalitní suché články to udrží a i když je jejich kapacita ještě dobrá (300mA musí dávat v pohodě hodně dlouho) špičku startu a kdoví, jestli tam nevletí špička i za provozu, to dlouho nevydrží.
Asi by to řešil velký elektrolit paralelně s tou vnější náhradní baterkou .... Ale to už je zbytečně komplikované a problém přestávám řešit.
Ale pohrál jsem si :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.03.2018 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Reklamovať to nejde..? Nemá to v špecifikácii že v tom baterka vydrží 70 hodín?

Možno tam kodík mal byť a je vadný/chýba/uklepal sa.. Ale možno je to šmejd a kondík je naopak dôvodom pre vysokú štartovaciu špičku a blbé vypnutie po poklese to robí nefunkčným.. Otázka by bola čo by urobil poriadny kondík na vstupe, kam až by špička odberu vyskočila a či by niečo nevyšumelo.


Naposledy upravil coro dne sob 10.03.2018 21:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.03.2018 21:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
coro píše:
Reklamovať to nejde..? Nemá to v špecifikácii že v tom baterka vydrží 70 hodín?


Hlavně nevíme nic víc, než před týdnem.To měření nic neříká. A 5A Enelopy dají.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.03.2018 21:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Blbý je, že vstup napětí je utopený v šachtě baterií a bez demontáže se k tomu nejde pořádně připojit. Asi tam na vstupu je velký kondík , který dělá po zapnutí nějakého fetu tu špičku...
Nevím, osciloskop tam rozumně nepřipojím, protože se pod baterky nedostanu ...
Syn je s tím takhle smířený, žádný zasah do uspořádání nechce,tak to nechme být. :wink:
Díky všem za snahu pomoci. Mě to taky zajímalo, řešení to asi nějaké má, ale není to ,co by dále potřebovalo náš čas. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 11.03.2018 4:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jag42 Vypadá to že jde jen o ten rozběh. Našel jsem IR přísvit Armasight XLR850 ten má
napájení 1 ks accu vel 18650 a uvedenou výdrž do 3.5 h. To by při 3000 mAh dávalo cca 1 A odběr.
infračervený přísvit XLR850
Za pokus by stál 1 ks slušné LiIon 14500 v serii s 1 A Si diodou. Napájí se tak kompakty s bleskem.
A špičkový odběr jejich měničů je až 10 A. (Reálná kapacita LiIon vel. 14500 je cca 800 mAh.)
Pokud by to šlo vevnitř prodrátovat tak 14500 1S2P (1.6/0.3 cca 5 hod.).
Nebo bez Si diody v serii Soshine 14500/AA 3.2V 700mAh Protected
Na 2 ks AA je např. Pulsar-940 v parametrech nemá uvedenou výdrž.
IR svítilna Pulsar-940
Řada nočních puškohledů používá accu CR123
Test CR123 baterií
- Do budoucna, pokud by jsi se tomu ještě věnoval.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.11.2018 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Oživím téma. Nastala doba brzké tmy a mladý zase začel kňučet :lol:
Přinesl mě to ať něco vymyslím. Kouskem dřeva s kontakty místo baterek a slabými vodiči (aby prošly skřípnuté přes zatěsněnou zátku šachty baterek) jsem zkusil jeden článek lipol. Chodí to perfektně, začal jsem bastlit odpojovač, ale pak mě napadlo, že by to mohly řešit tři články nikláků. (nové kvalitní suché články mají 2x1,7V, tak by to bylo lepší cca 3,8V nicd, než cca 4,1V Lipol - které tomu nevadily , ale hlídání podvybití a starání se o ně ...).
Napojil jsem tříčlánek nikláčů s volmetrem - pri startu pokles pod 1,5V a nic.
Před tím jsem zkoušel měřit odběr s lipolkou. Paralelně jsem zapojil labor.zdroj nastavený na 4.1V a 300mA. Zapojil nastartoval a lipolku odpojil. Běželo to dál normálně a ze zdroje ta bralo jen cca 250mA.
Takže problém způsobuje skutečně ta brutání špička při zapnutí.
Prohrabal jsem šuplík a vzal dva kondíky 3300uF/6,3V, spojil je paralelně a připojil k nikláčům. Start OK a na baterky,které se válely bez nabíjení cca půl roku to běželo skoro hodinu. Takže problém asi vyřešen (jen udělat nějaké rozumné pouzdro a šikovně ho někam umístit). S pár nabíjecími nikláky v kapse bude moct čumět na prasata třeba celou noc. :P
Tímto všem díky za dobré rady a snahu pomoci.

Jo a vypíná to pár desetin pod 3V takže i tohle je pro tři nikláče OK (snesly by víc, ale i tak dobrý)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 7:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Hodina chodu 0.25 A . Ty Nixx byly nabité na 100% ? Jakou mají kapacitu? Kde máš 3300uF/6,3V ?
Pokud tam bude vypínač, měly by být až za ním. Asi mají dost velký svodový proud.
Když už máš dráty vytažené ven, šel bych do LiFe(3.6max. 3.2 až 3.3 V nominální)Odpojovač řeší puškohled 3V
A123 1.1 Ah = 4h/0.25A, 18650, LIFEPO4 3.2V 3Ah = 12 h/0.25 A, 26650
BATERIE A123 3.3V 1.1 Ah
LIFEPO4 3.2V 3Ah
==edit02 Fakt to vypíná pár desetin pod 3 V (2x AA = 3 V)? Spíš bych čekal 2 x 0.8 = 1.6 V
S článkem 26650 3 Ah = 12 h a pravidlem před každým použitím naplno nabít, bych odpojovač asi neřešil


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Nabité nebyly, píšu že se válely nepoužívané hodně dlouho.
Kondíky jsem připojil přímo k baterkám a žádný vypínač nepotřebuju. Příjde domů baterky vycvaká z klece ,dá na nabíječku a flintu do trezoru. Před akcí postup opačný. Zrovna tak případná výměna v lese za záložní v kapse. Jiné baterie zatím řešit nebudu, protože nabíjecích nikláků se doma nachazí dost a na nabíjení je vždy dost času - minimálně celý den, většinou více dnů :wink:
Večer jsem tam dal nabité a po dvou hodinách jsem to vypnul a šel spát, měly pořád ještě 3,6V, takže výdrž bude asi i na jednu sadu víc než dostatečná.
Opravdu to vypíná kousek pod 3V, ale to je v tomto případě dokonce výhoda.
Trochu mě znepokojujem že tam pouštím větší napětí, ale myslím si, že rozdíl cca 0,5V nic neznamená.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 10:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud ty 3 V vypínání není chyba, nebo úbytek na drátech od vnějších baterek, tak to vypadá jako, elektronika
která má být krmena z Lixxx. Vždyť použitý alkalický při vypínání na 3 V musely být skoro jak nepoužité. Málo
větší o 0.4 až 0.6 V se většinou vejde do rezervy konstrukce. Znám jen pár (prsty 1 ruky) výjimek kde to vadilo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 15:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"nové kvalitní suché články mají 2x1,7V" == ? já takové neznám
"Napojil jsem tříčlánek nikláčů s volmetrem - pri startu pokles pod 1,5V a nic." == tomu moc nerozumím
"2 kondíky 3300uF/6,3V, spojil je paralelně a připojil k nikláčům. Start OK" (a další chod taky OK) == vyřešeno
1) jakou velikost nikláče mají?
2) jakou mají mít kapacitu když jsou nové?
3) co má klec na nikláče za kontakty pružiny/plíšky?
4) ty nikláče by měly být tvrdší jak alkalické články tedy by to měly nahodit i bez 6600 uF / 6.3 V *)
*) při požadavku v době START víc jak 3 V, tak 3 ks v sérii protože s takovou zátěží 1.1 až 1.2 V na článek
5) 2 x alkalické vně v kleci s vodiči by to nahodily?

-- Dnes vyráběné Panasonic (Cadnica) NiCd AA 1.2 V, 700 mAh, by dle grafu měly ustát i 8C (0.7 x 8 = 5.6 A) *)
https://cz.mouser.com/datasheet/2/315/ACC4000CE28-911446.pdf
https://cz.mouser.com/Panasonic/Power/Batteries/NiCd-Nickel-Cadmium-Battery/_/N-965yu?P=1yzvjj0


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Na vysvětlenou. Konfigurace -dva velmi slabé vodiče a na nich dvoupinový knektor (jako na servo) připojený jeden článek Lopol přes servisní konektor-vše funguje.
Pak zkouška se třemi nikláči AA 2500mAh co se válely v šupleti (asi byly vybité, ale naprázdno bylo přes 1,2V na čl. po zapnutí pokles celého tříčlánku pod zmíněných 1,5V.
Připojil jsem k nim kondík 3300uF a start zase neúspěšný. Připojením druhého 3300uF paralelně normálně nastartovalo a běželo přes hodinu.
Čerstvě nabité nikláče jsem již bez kondíku nezkoušel (máš pravdu, že by to asi daly).
Když i slabé články s kondíkem fungují, nechám to tak i pro případ zapínání při již částečně vybitých článcích.
Dvě alkalické v té kleci normálně fungují - velké přechoďáky v kleci tudíž nejsou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 20:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
guchar: "nové kvalitní suché články mají 2x1,7V" == ? já takové neznám
OPRAVA znám měl jsem je k foťáku na 2 ks AA ale nepoužil (odsloužily to NiMH později vylepšené eneloop)
Primární (=nenabíjecí) lithiové 1.5 V (deklarované) skutečné na nové naprázdno nad 1.7 V
Conrad energy Lithiové baterie Extreme Power, typ AA
Nenabíjecí baterie AA Raver Lithium 1.5 V
"Kocour: 11.03.2013 0:01= primární (= ne nabíjecí) Lithiové články jsou bezpochyby to nejlepší, co se dá na
normálním trhu sehnat, pokud chceme 1.5V tužkovku fungující ve velkém rozsahu teplot, s velkou kapacitou a
navíc s dlouhou skladovací lhůtou. Ale jejich použití je jednorázové."
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=1387&start=20
- Nakonec 1ks šel do hodin s teploměrem kde LCD displej i s 2 čerstvými alkalickými byl špatně čitelný
(nízký kontrast). Při nejbližší výměně 1.5 V jedna Li-nenabíjecí jedna čerstvá alkalická. Přes rok perfektní.

- se třemi nikláči AA 2500mAh - NiCd ve vel. AA je 2500 mAh nemožné. AA cca 2500 mAh až s NiMH


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz