Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 19:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 305
Amper píše:
no, uz jsem potkal lidi co cekali ze kdyz nasypou par kilo soli do vody tak maj vystarano :-) Tak jsem se radsi zeptal


No pokud to ale prezenou jako v mrtvym mori tak teoreticky jim to nejmin sezonu vydrzi .....

Coze on si kazdej druhej nezkusil zalozit morske akvarko z toho co nasel u jadranu a nevozi metrak vody z dovolene? :D ... musle nejmin 10 let na suchu a jak se pekne zazelena za par dni intenzivniho zarivkoveho svetla... tohle znam ... rasa je nezmar .. bejt ty akvarkovy cerpadla trochu schopnejsi vodu vytlacit do vysky tak nemam co resit .. stoji par korun a jedno mam uz tak 15 let a porad v morske bezproblemu bezi ...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 7:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 305
Leda to pojmout cele modelarsky a pouzit blcd motor spolu s timto .... http://www.kutilhaus.cz/cerpadlo-na-vrtacku .... zivotnost tam teda neuvadeji ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 10:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@srabsrab Čerpadla na vrtačku se používají příležitostně. Jsou tedy určena k krátkému chodu s přestávkami.
A ani očekávané PROVOZNÍ HODINY celkem (vzhledem k ceně) nebudou nikterak oslnivé. O vrtačce nehovoře
Když "pojmout to cele modelarsky" nic nestojí v cestě řešení: komoru s lopatkovým kolem (šroubem-vrtulí)
vytisknout na 3D Tiskárně. K ní potřebné ventily. A hnát to BLDC motorem, přes magnetickou spojku.
Možná že ta rotující část v komoře, by mohla i částečně levitovat (Archimédes + magnety).
Tuším, že některé podmořské skútry pro potápěče, mají BLDC motory pracující (kvůli chlazení) v mořské vodě.
Problém tam je, provedení ložisek. Jak tu bylo řečeno, tepelná čerpadla se solankou, to řeší titanem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 16:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 305
Tak jednu sezonu to vydrzelo prakticky bez uhony .... od pulky "sezony" jsem to ani neoplachoval ve sladke .... uvidime jestli pujde pristi rok zapnout nebo se jen vysype rez ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 17:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Když už jsme u toho kalového čerpadla .... v létě jsem nezachytil nástup řas a voda zezelenala. Tak řasy dostaly chlorový šok a odumřely a klesly na dno - jenže je problém, jak je odsud dostat. Automatický vysavač nepomůže - zbytky řas jsou natolik jemné, že je sitko propustí dál. Filtrace taky nepomůže - i přes písek řasy projedou filtrací a akorát z trysek znovu zakalí vodu. Proto bych potřeboval kalové čerpadlo, které by bylo průchozí - na obou koncích by mělo mít výstup na hadici, abych ty řasy mohl vysát rovnou ven do odpadu. Nevíte někdo náhodou o takovém čerpadle, které by mohlo mít na vstupu také možnost připojení hadice ? Hledal jsem na gooooglu a nic vhodného nenašel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 21:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Bořík " ... potřeboval bych kalové čerpadlo - průchozí - na obou koncích by mělo mít výstup na hadici ..."
Přiznávám, že nerozumím. Jezírko s lekníny - úsady na dně, barely dešťovka řasy + prach, zatopený sklep, ...
Zvládá kalové čerpadlo (Fieldmann FVC 2001-EC) položené na dno čerpaného prostoru, s napojenou hadicí.
Fieldmann FVC 2001-EC
Max. velikost pevných příměsí: 5 mm, 5 m3/hod, pro max. dopravní výšku: 6 m, je průtok menší než uváděný
Hadicí se voda s nečistotami odvede na vhodné vsakovací místo v zahrádce.Třeba dovnitř založeného kompostu.
Součástí čerpadla je 8 m kabel s potřebnou odolností. (Ve sklepě má čerpadlo jamku pod rovinou bet.podlahy.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 21:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Kalová čerpadla se pokládají na dno a vysávají vodu pod čerpadlem. To mě sice pomůže při vypouštění bazénu, ale to nepotřebuji. Potřebuji na kalové čerpadlo nasadit vysavačovou koncovku ( bazénový vysavač ) a vysáváním dna ( po ploše dna ) se zbavit těch odumřelých řas. Pokud bude čerpadlo na jednom místě, tak bohužel nic nevysaju ( kromě vody a to zrovna nechci ). Takže tak, jak se vysává třeba koberec, potřebuju vysát to dno. Hledal jsem kalové čerpadlo, kde se by se dala na tu nasávací stranu připojit hadice ... bohužel jsem něco takového zatím nenašel. Zbývá ještě možnost ten přechod vyrobit, ale není ta až tak jednoduché - proto bych raději koupil už hotovou věc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 22:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12827
Bydliště: praha 5
Bořík píše:
Takže tak, jak se vysává třeba koberec, potřebuju vysát to dno.


a co zkusit nějaké karavanové čerpadlo na 12V?

https://www.svetkaravanu.cz/cerpadla

https://www.svetkaravanu.cz/ponorne-cer ... min-11-bar

jinak co si pamatuji, když jsem se musel starat o vodu v bazenu, bez pečlivého pravidelného udržování správného PH to byl s řasama marný boj.


Naposledy upravil pepin dne čtv 12.10.2017 23:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 22:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 305
Na masivni bordel davaji borci deravej kbelik (sito na spagety by asi taky teoreticky stacilo) dole u tech der napechovanej vatou .... voda z bazenu do kyble protece pres vatu a ta zachytit asi vsechno co lze ...

Slo by to i pres standartni filtraci kdy se kolem kartuse normalne omota vata .. pred slevou piskovky jsem jel jen na kartusovce a taky to slo .... teda musi se casto vymenovat vata a davat dostatek chemie jinac to je behem tydne zelenisko a bordel kdyz se na to zapomene a je pres 30 :(

Ale protoze jsem nechtel nicit kybl tak funguje i petflaska ... kupodivu pasuje na std 2" hadici zajistena samozrejme sponou ... udelat spoustu der do ni do dna a kolem dna... vatu do ni a nechat pripojeno na cerpadlo a obcas zamichat ode dna vodu aby neporadek plaval volne a mohlo si ho cerpadlo nasat....
No holt asi se budu muset nekdy dokopat k realizaci vystupniho vatoveho filtru k piskove fitraci ... velka plocha aby to nebrzdilo prutok a snadna vymena vaty ....kdyz ten nerez se tak moc spatne vrta :(


Bacha na silu cerpadla a "rozsrackovanou" vatu v bazenu ..... to sem cistil asi 3 hodiny .... ty dirky nesmi byt prilis male ale ani velke a vaty tak akorat????.... a po zaspineni vaty u tech der roste tlak

Jinac by mel teoreticky fungovat na hodne jemnou spinu vlockovac tak aby se filtraci nedostala spina zase zpet .... a ten siran stoji par kacek pokud se kupuje jako siran a ne jako bazenovej vlockovac ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: čtv 12.10.2017 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
zkušenost se solí do vody v bazenu nemám a ani jsem to nikde napřímo nečetl , ale zato mám zkušenost s čerpadlem z vypouštění praček, obvykle mají rotor zalitý v plastu a stator také tudíž zcela oddělené od sebe materiály to vše často skeramickou hřídelkou...... jedno takové mi pracovalo bezporuchově v oleji zahuštěném kakaovým práškem a třpytkami 5let denně v uzavřeném oběhu v muzeu čokolády v táboře...odešlo na odešlý závit vinutí......
Převodový olej se zahuštěním hnalo 0,5m vysoko kde vyvěral ještě asi 10cm nad vyústění...... voda by šla mnohem lépe a výše at už se solí nebo bez.
A na okraj, bazén mi nezelená ani nehnije i s klasickou doma dělanou pískovkou stačí při napouštění přečíst pár alternativních článků o náhradě kupované a předražené chemie . Čerpadlo jsem použil klasické kalové to nejlevnější co bylo v ,,obi,, a abych ho mohl provozovat mimo bazén napojené na hadice z obou stran prostě jsem na jeho sací část nalepil desku z akrylového skla a pojistil ji pod šroubky co původně drží sací koš. Deska má methakrylátovým dvousložkovým lepidlem nalepenou novodurovou trubku pro napojení klasické 32mm hadice od bazenu , samo si nenasaje ale mě stejně leží v úrovni dna bazenu takže to vubec nevadí....to pro Boříka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pát 13.10.2017 8:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Bořík Naše jezírko je malé. Tím pádem kabel, hadici a provaz se zavěšeném čerpadlem, mohu dát na bidlo.
A vždy po odsátí místa kde leželo, opatrně posunout o kousek vedle. Dokud neočistím celé dno.
Jinak si myslím, že mrtvé řasy z bazénu má odstraňovat průběžně filtr oběhového čerpadla.
Pokud se tak neděje, bylo by nutno doplnit filtraci o stupeň(-ně) s potřebně jemnými membránami.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pát 13.10.2017 8:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Díky za postřehy a rady.
Pro Ufona: na karavanová čerpadla jsem se díval, ale ta jsou na čístou vodu - nejsou kalová, takže nějaký spadený list by mohl čerpadlo ucpat. Takže nezbývá asi nic jiného, než upravit to kalové čerpadlo, jak jsi to popsal - udělat na dno přechodku na tu hadici. Chtěl jsem se tomu vyhnout, ale asi to budu muset vyrobit, lepší a jednodušší řešení zatím nemám. Chemii také používám ( pokud možno ) alternativní - podle účinné látky, která je v té drahé originální chemii. Měření pH je na samostatnou kapitolu: koupil jsem levný měřák za cca 600,- a ukazoval 6.8. dal jsem ho do kalibračního roztoku 4.0 a ukazoval zase 6.8. Tak jsem to reklamoval a po měsíci přišel zpět s tím, že je v pořádku, že je to pouze orientační měření a že od toho nemůžu čekat výsledky jako z laboratorního přístroje. Takže bych měl být rád, že mám vodu ( orientačně ) skoro v pořádku.

Pro dojitého sraba :wink: : s tou vatou by to asi pomohlo, ale byl by to běh na dlouhou trať. Filtrační čerpadlo je dost silné ( 10 m3/h, 650 W ) a dokázalo zničit plastovou přechodku ve skimeru na hadici. Navíc mám problém s množstvím čerpané vody - nemám kanalizaci - pouze vsakování a ten proud vody se nestačí vsáknout. Vodu s těmi odumřelými řasami nechci vracet zpět do bazénu, proto je nepotřebuji ani čistit. To kalové čerpadlo má menší průtok a to by se mi hodilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pát 13.10.2017 8:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
guchar píše:
@Bořík Naše jezírko je malé. Tím pádem kabel, hadici a provaz se zavěšeném čerpadlem, mohu dát na bidlo.
A vždy po odsátí místa kde leželo, opatrně posunout o kousek vedle. Dokud neočistím celé dno.
Jinak si myslím, že mrtvé řasy z bazénu má odstraňovat průběžně filtr oběhového čerpadla.
Pokud se tak neděje, bylo by nutno doplnit filtraci o stupeň(-ně) s potřebně jemnými membránami.

Psal jsem do několika e-shopů s bazény a tam mi napsali, že s těmi jemnými usazeninami je problém. Ve filtraci mám 50 kg písku 0.8-1.2 mm a 25 kg písku 0.4-0.8 mm a kal to nezastaví. Ve vysavači mám sitko s hustotou 100 mikronů a po proběhnutí čistícího programu je výsledkem skoro čistý filtr ( se všemi vysátými drobky ) a dokonale zakalená voda. Prodávjí i sítko 60 mikronů, ale mám obavu, že ten rozdíl není až tak velký a sítko stojí dva tisíce. Prostě všude radili: vysát do kanálu, nečistit a dopustit vodu ( tu mám zadarmo ze studně ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pát 13.10.2017 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hele a co zkusit slinutý sintrový filtr? Kdysi jsem je dával do vysokotlakých vzduchových filtrů za aktivní uhlí aby to zachytávalo prach z toho uhlí. Dělá se to v různých tvarech a poréznostech, já měl terčíky kolem 60 mm 8 mikronů. Bylo to někde u Ostravy. A stálo to kolem 100,- Nebo zkus Technickou keramiku Sokolov, keramický filtry na vodu taky existují. Nebo Porofiltr CZ, třeba ti poradí. Ovšem u všeho budeš mít dost zásadní problém, tyhle jemný filtry musí mít velkou plochu, jinak se strašně rychle zacpou.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalové čerpadlo a slaná voda
PříspěvekNapsal: pát 13.10.2017 11:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Bořík Pokud máš vodu ze studny, tak je odsátí nejjednodušší. Ty jemné filtry jsou dost problém a věda.
Aby filtry nemusely být tak jemné používají se vločkovače (Flokulace = vločkování = čiření).
Ty jemné nečistoty naváží. (Látka se nechá působit cca 3 hod.) Takto vzniklé VLOČKY "přecedí" i běžné filtry.
- Můžeš dát (případně do SZ) odkaz na tvůj pHmetr? Dík. Kdysi jsem se po nějakých díval.
Pak to přestalo být akutní, tak občasná zjištění dělám papírky.
Jinak k těm hodně levným patří třeba
pH metr HP-07


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz