Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 8:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Arcicorsa píše:
..klasickou elektriku se sklokeramickou deskou (stejný uklízecí postup jako u indukce)..


Dovolím si v tomto bodě nesouhlasit pro případ překypění z hrnce - sklokeramika je horká pořád i okolo hrnce , takže co překype, to se připálí, na indukci taková teplota není.

Ale samozřejmě není nutné vařit a zároveň dělat nepořádek - manželka mi to pořád připomíná. :)

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 8:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Genagen píše:
...rozpalenou panev mas hned. Maso zatahnes jedna basen vykjonu zkratka na rozdavani.


Máme doma několik pánviček na indukci a časově je v žhavení rozdíl - i když na první pohled vypadají +/- stejně. U některých mám pocit, že jsou nažhavené skoro okamžitě, u některých to chvilku trvá

Předpokládám, že je to množstvím materiálu a složením dna (+ můj hlad ovlivňujíci pocit času)

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 16:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
No, na chatě máme starý plynový sporák s propan-butanovou bombou.
Při vaření je to trochu cítit. Regulace velikosti plamene je taková mizerná, ale to nové plynové sporáky snad už mají vyřešené.
Jak je to s plynovým zápachem ze zemního plynu, to nevím, ale mám doma plynový kotel a při určitém počasí to trochu ve sklepě smrdí.
Obecně mi nevadí vařit na plynu.

Ohledně elektriky jsem přešel v podstatě vším. Od klasických plotýnek, které ani nebudu popisovat, přes sklokeramiku (kde se mi na plotýnkách udělaly časem fleky; o neodstranitelných připáleninách po několika letech nemluvě) až po indukci. Myslím, že vše o indukci zde již bylo řečeno.

Snad jen jedna příhoda o „nepřipalování“ indukčních plotýnek stojí za poznamenání.
Jednou jsem použil na indukci nějakou starší pánev. Fungovala, ale v minulosti se používala na plynu nebo na sklokeramice a asi párkát přetekla. Prostě nebyla z venku na dně zcela čistá. A trošku se mi obtiskla, na plotýnku. Prostě byla tam šedivá mikrovrstva bordelu a za boha jsem jí neuměl odstranit. Bylo to tam snad půl roku. A strašně mě to krkalo. Jednoho dne jsem loupnul dva kousky a opět se zahleděl na šedivý kolo jinak krásně naleštěný desky. A tu jsem vzal žiletku s madýlkem a zkusil to odrápat. Kupodivu to trošku šlo. Strávil jsem nad tím asi půl hodiny, pomalinku, opatrně a výsledek je ten, že celá deska je zase jako nová. (no, teď už zase ne, protože někdo neprozíravě šoupnul plným velkým hrncem po jiné plotně a pod tím hrncem bylo asi kamínek či co, takže je tam trošku šlinc)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 18:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
Ticcino píše:
Jednoho dne jsem loupnul dva kousky a opět se zahleděl na šedivý kolo jinak krásně naleštěný desky. A tu jsem vzal žiletku s madýlkem a zkusil to odrápat.

To se divím, že až po inspiraci :lol: :lol: :lol: . Pokud vím, ta žiletka se k tomu snad rovnou dodává.
My to většinou čistíme pokud možno hned. A nebo na to dáme ( až schládne) rozmočenej prášek do myčky. Tím povolí vše.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2017 22:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Shorty píše:
No já ti nevím. :? To asi manželka vaří už 10 let oběd a ještě není hotovej. :lol: :lol: :lol:
El. má určitě pomalejší náběh než plyn, ale to co popisuješ je blbost. To tak vypadá na porušenou část hnízda. To by bylo ale vidět, že nehřeje celý. Anebo jak píše Pepin. Na rovinu je to háklivý.

Nerikam ze na sklokeramice nejde uvarit. Nejde na ni snadno dobre uvarit :-) Rozdil mezi sklokerakmikou a indukci je radovy ve prospech indukce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2017 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 2313
S tím naprosto souhlasím, mám podobný názor :)
Prostě buď indukce nebo plyn.

Elektrická plotýnka byť ve formě sklokeramické desky je IMHO na houby, protože včasná a pohodlná regulace výkonu je znemožněna příliš vysokou tepelnou setrvačností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2017 14:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
S regulací souhlasím. Neměl jsem možnost srovnávat s indukcí, ale nedostatek výkonu nepozoruju.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: pát 26.05.2017 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
ve sklokeramice je rozdil jamel dve ruzne znacky na byte a baraku a tana baraku byla proste,, malo vykonna,, ta v byte byla ok skoro jak plyn co to uz bylo za znacky nevim levna nebyla ale ani jedna Tu ze stareho baraku mam jestěv garaži odesla tam jedna plotýnka po 7 letech pryto jde ale spravit.....
Jinak nic jineho nez indukci už nechci a kdys vypnou proud tak mam v zasobě plynovou bombu s dvouplotyn kacem - centrala jemoc draha


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: sob 27.05.2017 11:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2010
Příspěvky: 32
Mám indukci přes 10 let a vařím často a rád. Měl jsem předtím plyn i sklokeramiku, takže moje osobní shrnutí:

– chci už jen indukci, ideální ovšem by byl k tomu jeden "hořák" na plyn – např. na Wok nebo skleněný pekáč
– "problém" s nádobím je přeceňovaný nesmysl, osobně jsme nic nemuseli měnit. Nejede jen sklo a hliník, klasické staré smalťáky jsou v pohodě. V podstatě veškeré kvalitní nádobí (i měděné) ať je z čeho chce má zespoda zalisovaný ocelový plát. Pravdou je, že různé kastrůlky ze supermarketu co jsou výhradně hliníkové nejedou, takový kousek jsme doma ale nikdy neměl. Pánev z ocelového plechu taky v pohodě, jen je potřeba šetrně přidávat výkon.
– indukce je brutálně výkonná (oproti plynu nebo sklokeramice), někdy se tím dá bohužel i zničit nádobí – nepoužíváme rychlovarnou konvici na vodu, protože oproti indukci je prostě pomalovarná :), takže máme klasickou kovovou konvičku. Když do ní zapomenete dát vodu a pustíte indukci naplno, tak se dá i za 10 s propálit díra do dna, pozor na to.
– indukce má hodně exaktní nastavení výkonu, které je dané tím že tam je nulová setrvačnost – tj. okamžitě se dá stáhnout výkon, klidně na nulu, podobně jako u plynu
– jak zde lidi píšou, dobře se to čistí, protože je to horké akorát od hrnce. Nikdy jsme neměli žádnou škrabku, čistím to papírovým ubrouskem.
– neopaluje to jako plyn hrnce (myšleno jak plamenem, tak i připalování přetečeného na povrhcu hrnce), takže jsou krásně čisté i z venku.
– máme obývákokuchyň v malém bytě a v létě je velm znát malé "sálání" varné desky do prostoru – topí jen dno hrnce, ne deska

Je to vhodné pro lidi, co vaří rádi, ale nechtějí tomu obětovat moc času. Např. uvařit vodu na brambory je otázka okamžiku, není nutné "plánovat" předem co kdy pustím. I v profi kuchyních mají indukce právě k tomuto účelu. Kdo rád tráví v kuchnyni půl dne, tak tomu může více vyhovovat plyn, kde mu bude fungovat např. ten Wok a může se "mazlit" s pánví v různé výšce nad plamenem.

Při výběru indukční desky bych se zaměřil na jednu důležitou věc, zda umí respektovat velikost hrnce alespoň ve dvou rozměrech, resp. jestli má na "malých" plotýnkách malé cívky a na velkých velké – nejlevnější desky mají časti stejné indukční cívky na všech zónách a pak to topí jen třeba uprostřed pánve!

Životnost může být kratší než u plynu nebo sklokeramiky, ale opravitelné to je. Nicméně je otázkou, zda za 10-15 let už nebudete chtít mnohem "lepší" typ, pokrok nezastavíš :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: sob 27.05.2017 15:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1879
Bydliště: Blatnica, SR
Varim rad. preto pouzivam ten "pomaly hrniec'. Mam sice multifunkcny ten, co som tu riesil, ale 100% zastupena funkcia pomaleho hrnca.
Da sa na tej indukcii varit tak, ze nahadzem vsetko vecer a varim 8 hodin? Bez vykypenia?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 0:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
automet píše:
Varim rad. preto pouzivam ten "pomaly hrniec'. Mam sice multifunkcny ten, co som tu riesil, ale 100% zastupena funkcia pomaleho hrnca.
Da sa na tej indukcii varit tak, ze nahadzem vsetko vecer a varim 8 hodin? Bez vykypenia?

Proc by neslo? Tahnu tam vyvary kolik hodin si umanu :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 7:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1879
Bydliště: Blatnica, SR
Bez toho, aby si to musel strážiť kvôli vykypeniu? Dokáže to držať 8 hodín napr. stabilných 93 stupňov celzia?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 11:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Dá.Mám jen stupně intenzity ne přímo teploty chvíli to trvalo než sem si zvykl ale pak pohoda.Prvni to rozbublam a pak stáhnu a nechám jen sem tam pustit bublinku a jdu si dělat něco jiného.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 11:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1879
Bydliště: Blatnica, SR
Tak na elektrine aj plyne to pôjde rovnako...
Výhody indukcie sú podľa mňa práve v tej rýchlosti, obdobne ako u mikrovlnky...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indukce vs. plynový sporák
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 16:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
automet píše:
Bez toho, aby si to musel strážiť kvôli vykypeniu? Dokáže to držať 8 hodín napr. stabilných 93 stupňov celzia?

Ja nic nestrazim. naucil jsem se ktery stupen dat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz