Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 19:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
Příloha:
Lídlovka 014.JPG
Lídlovka 014.JPG
[ 89.46 KiB | Zobrazeno 1781 krát ]

Příloha:
Lídlovka 006.JPG
Lídlovka 006.JPG
[ 60.05 KiB | Zobrazeno 1781 krát ]

Příloha:
Lídlovka 005.JPG
Lídlovka 005.JPG
[ 96.15 KiB | Zobrazeno 1781 krát ]

Příloha:
Lídlovka 004.JPG
Lídlovka 004.JPG
[ 117.07 KiB | Zobrazeno 1781 krát ]

Zdravim, o této nabiječce (viz obr.) zde už byla řeč. Na uvedené použití nabijení Pb aku 6 a 12 V docela dobře vyhovuje.

Co se mi nestalo. Osadil jsem dětské auto dvěmi bateriemi paralelně 6V/12Ah. Jako pohon tam jsou dva motory řady asi 600 s převodovkou, pro každé kolo zvlášť. Což je výhodné, takový chudý diferenciál. Nabijel jsem s touto nabiječkou baterie bez problému na plné nabití. Předal jsem auto do provozu "mladejm" s instrukcí, jak mají baterii po vybití nabíjet. Do auta jsem namontoval i indikátor napětí pro 6V aku. Nabiječka byla vybavena nezáměnným konektorem. Jelikož jsem baterie umístil dozadu (viz obrázek) tak ve předu, pod kapotou, kde byla původně umístěna jen jedna, vzniknul prostor, kde se dala umístit nabiječka. Sice jsem neupozornil, že se má nabíječka po nabití odpojit od baterií - a potom znovu jezdit.

Co se nestalo. Po pár dnech mi volají, že auto už jezdí jen tak tak a nabiječka nějak nedobijí (žádné blikání displeje se znakem baterie, podobně jako na mobilu) Dnes jsem to jel zjistit a vidím nabiječku permanentně zapojenou k bateriím. Nabiječka opravdu nenabijí, jen se po zapnutí ukáže na displeji napětí a znak baterie, ale nic nebliká a nic nikam neteče (proud) Tak jsem nabiječku rozebral (6 šroubků s hlavičkou pro trojúhelníkový šroubovák!) No zhora nebylo nic vidět, žádná spálenina ani smrádek. Po uvolnění desky a otočení bylo již vidět více.
Rozhodl jsem se pustit do opravy systémem "není co zkazit" Propálený spoj u tranzistoru B772P byl jasný, pravděpodobně mezi kolektorem a emitorem. Zapojený je na výstupu nab. tedy na nízkém napětí. Cena cca 20.- po výměně dám vědět, jak to dopadlo.

Nyní se dostávám k otázce. Proč vlastně ten "obyčejný" tranzistor odešel. Proudově namahaný není. Jedině mě napadá, že se z motorů při systému start stop hrnou nějaké špičky, které už T neunesl. Má max. U -30V mezi C a E. Nic jiného mě nenapadá. Ani není připevněn ke chladiči, to je vidět na obr. Spouštění těch obou motorů najednou je na přímo jen přes vypinač, takže ta dětská noha to opravdu spíná systémem hrc-prc. On výkon není nijak velký, takže je to z tohoto pohledu v pohodě. Co se týká toho permanentního připojení k bateriím (myslím mimo provoz auta) tak to by snad nemělo vadit ?

Pár obrázků ukazuje, jak to vypadá. Tak co myslíte, čím se to mohlo stát? O nic nejde, jen abych se vyhnul event. opakování závady, tedy pokud se to dá ještě zprovoznit.... (ještě dva obr. příště)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Nabiječka z lídla ještě
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 19:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
Příloha:
Lídlovka 013.JPG
Lídlovka 013.JPG
[ 73.28 KiB | Zobrazeno 1778 krát ]

Příloha:
Auto BARBI + chata 004.JPG
Auto BARBI + chata 004.JPG
[ 64.85 KiB | Zobrazeno 1778 krát ]

...tak ještě dva obrázky...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 19:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 731
Nechci ti brát iluze ale na fotce vidím 2 spálené SMD odpory a SMD tranzistor s dírou v pouzdru. Bez jejich hodnot s tím asi nehneš.
R22 ,R21 ,Q5


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 20:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
...dík za navedení, toho jsem si ani nevšimnul, když jsem viděl jen ten tranzistor. No setřu slzu a půjde na odpis.....

Ale zajímalo by mě stejně, jak k tomu mohlo dojít. Určitě nebyl zkrat na výstupu, v podstatě toto bylo její první použití, i když ji mám asi už 3 roky.
Tak se ani nebudu pokoušet měnit ten B772, asi by to bylo zbytečné. Myslím, že ani voda tam nikam nezatekla... čert ví, co to způsobilo. :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 20:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 731
Pokud se přehřeje a zkratuje ,stačí jen svod , tranzistor SMD odpor v emitoru se přeruší poté nastává řetězová reakce protože proud si hledá cestu nejmenšího odporu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 20:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
...nemám schema, ale ten B772 nebyl v okruhu výstupního proudu, tak snad neměl důvod se přehřívat... to by ho mohli dát i na ten chladič toho výkonového Tr. (izolovaně)

Jak říkám, je to v podstatě jedno, ale na to, že to byla premiéra té nabiječky, tak to se moc nepředvedla.... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 20:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
rakos píše:
.... čert ví, co to způsobilo. :(


Jen takový nápad.
Tahle vozítka pro děti bývají jak na 6, tak na 12V. Jestli dobře vidím, tak na jedné z fotek jsou vodiče od motorů vedeny "do nevidím". Proč nejsou zapojené paralelně? Číňan většinou na kusu drátu šetří.....
U některých 12V jsou dvě rychlosti. 1. Nožní spínač motory do série, 2. nožní spínač + rukojeť plynu motory paralelně. U těch nejobyčejnějších autíček se to řeší sadou relátek.
Sice nevím, proč by z tohoto důvodu měla odejít "lidlovka"....
Jen jestli je ve vozítku vše zadrátované tak, jak má být.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
... no relátka tam určitě nejsou, ten nožní spínač je takovej " podivnej" vedou do něj všechny dráty od motorů, tak je možné, že se to nějak přepíná v něm, ale nezjistil jsem nějaké dvě polohy, spíš mi to přijde, že pokud by se to spínalo opravdu plynule, což dětská noha nedokáže, tak jestli při ubrání se motory nezkratují, aby se tak brzdilo a při uplném sundání z "plynu" se to vše odpojí.
Ale to by taky nemělo snad mít vliv na jakoukoliv polohu spínače, že by odešla nabiječka připojená k baterkám...

oprava - ted si uvědomuji, že je to ještě jednodušší s tím spínačem. Pokud je nestisknutý, tak jsou motory ve zkratu a nejde s tim moc popojet, při stisknutí hned plnej plyn, takže při jízdě hrc-prc si nedovedu představit, co tam lítá za napětové špičky... a pokud je připojená nabiječka :roll:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 22:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Mi (verze bez displeje) taky umřela a nabíjel jsem s ní opakovaně jen trakční 12V 100Ah baterku. Po předchozím nabíjení, které skončilo jak všechny předchozí, jsem ji odložil a když bylo potřeba znovu nabíjet, tak nefungovala. Takže možná i proto se prodávala za tak nízkou cenu v Lidlu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Kamarád ji kupoval cca 3roky zpět.
Je s ní spokojený.
Akorád jsem mu vyměnil mikrospínač.
Ten se vymačkal.
Jinak nabíjí dál cca 90Ah baterie.
Všimnul jsem si u více výrobků Lidl, že záleží kdy se koupí.
Někomu věc vydrží X let a je to pecka za super cenu.
Koupíš tu samou věc po roce a shoří při zapnutí.
Takto jsem reklamoval fén, sadu mini nářadí, vyhřívané vložky do bot, lapač komárů.
Nikdy nebyl problém s reklamací.
Chce to mít trochu toho štěstí. :wink:

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 22:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.7.2013
Příspěvky: 414
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
Já ji mám několik let a furt funguje.A náš děda taky.Nabíjíme s tim autobaterky a baterku do motorky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konec nabiječky z Lídla ??
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 22:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
... no jak už někdo psal - asi je to o štěstí. Jestli se ještě objeví, tak to znovu risknu :wink:

KDYBY SI TO NĚKDO CHTĚL VZÍT ZDARMA NA OPRAVU NEBO SOUČÁSTKY, DEJTE VĚDĚT, NEŽ TO VYHODIM.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz