Reklama

 Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 10:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 12225
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Aneb kromě evidence majitelů vozidel a zbraní bude zavedena i evidence bezpečnostního materiálu do něhož mohou patřit i modely letadel a létajících hraček případně dokonce i jen některé jejich součásti například při jejich prodeji.

Připravovaný zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem viz tento odkaz za nakládání s bezpečnostním materiálem považuje nabývání vlastnictví, držení, nákup, prodej, půjčování, vývoj, výrobu, opravy, úpravy, uschovávání, skladování, přepravu, znehodnocování nebo ničení.

V souvislosti s tímto zákonem se v různých diskusích zmiňuje i to, že modely letadel a létající hračky nejsou bezpečnostním materiálem, ale je to podmíněno tím zda jsou použity výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům viz citace ze zákona.

Citace:
§ 1 Předmět úpravy

(2) Tento zákon se nevztahuje na

e) modely letadel a létající hračky, za které se pro účely tohoto zákona považují bezpilotní prostředky bez zbraňových systémů, určené a užívané výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům, které neobsahují zařízení schopné automatického řízení letu a navigace a které neumožňují řízený let mimo rozsah přímého nezprostředkovaného vizuálního kontaktu lidské obsluhy.

Občas se zmiňuje i to, že prodej není užitím ve smyslu výhradně sportovního nebo rekreačního účelu a tudíž prodejce by měl plnit zákonem stanovené podmínky, z mh.

MaPaCZ píše:
Podstatné je, že taková věc (bezpečnostní materiál) vůbec existuje. Pokud jí někdo chce mít pro komerční použití (třeba jen jako zboží na obchodu), tak prostě musí splnit zákonem stanovené podmínky. A to platí i pro koncového uživatele, který to může používat komerčně i jen pro svojí zábavu.

Tímto se tedy defacto jen účelem užití může změnit zařazení téže věci v daném případě modelu letadla nebo létající hračky případně i byť jen nějaké jeho součásti tak, že se může stát bezpečnostním materiálem.

Jelikož prodej není užitím ve smyslu výhradně sportovního nebo rekreačního účelu tak je celkem jedno jestli prodej realizuje nějaký kamenný obchod, eshop nebo fyzická osoba nepodnikatel, která model letadla nebo létající hračky nebo jen nějakou jeho součást sice používala ke sportovním nebo rekreačním účelům, ale při prodeji se tím dostává už mimo rámec tohoto užití a tudíž už se může jednat o prodej tzv. bezpečnostního materiálu a v takovém případě by tedy prodávající osoba měla taktéž splnit zákonem stanovené podmínky.

Podle zmíněného zákona má prodejce povinnost evidovat komu bezpečnostní materiál prodal a má i povinnost nejpozději do 10 pracovních dnů od prodeje písemně oznámit příslušnému útvaru policie převedení vlastnictví bezpečnostního materiálu přičemž oznámení musí obsahovat identifikační údaje osob tohoto smluvního vztahu atd.

Tak se nedivte až v blízké budoucnosti navštívíte modelářskou prodejnu nebo eshop a oni po vás před uskutečněním prodeje budou chtít mimo jiné i rodné číslo viz následující osobní údaje, které podle § 9 odstavec e) s odkazem na odstavce a), b) zmíněného zákona patří k těm policii oznamovaným údajům.

- jméno,
- příjmení,
- rodné příjmení,
- datum a místo narození,
- adresa místa trvalého pobytu nebo bydliště,
- rodné číslo.

Podle příslušných ustanovení zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem by tedy měl postupovat i ten kdo bude prodávat např. svůj model letadla či létající hračky nebo některou jeho součást, protože prodej není užitím výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům.

Nicméně důležité je zejména to zda konkrétní model letadla, létající hračky nebo některá její součást bude či nebude při jejím prodeji považována za bezpečnostní materiál. Jelikož to ze zákona jednoznačně nevyplývá je to tudíž předmětem pochybností a tak lze očekávat nápor dotazů či přímo žádostí o oficiální rozhodnutí v tomto ohledu na Ministerstvo obrany a Ministerstvo průmyslu a obchodu, protože modely letadel či létajících hraček mohou například při jejích prodeji spadat do skupiny 6 bezpečnostního materiálu jako bezpilotní prostředky bez zbraňových systémů o čemž v případě pochybností rozhoduje podle § 2 odstavec 2) Ministerstvo obrany a některé jejich součásti mohou spadat případně i do skupiny 11 bezpečnostního materiálu jako vybavení bezpilotních prostředků a jejich součásti o čemž v případě pochybností rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Takže pokud budete používat létající model či hračku výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům a ta nebude obsahovat zařízení schopné automatického řízení letu ani navigace a nebude umožňovat ani řízený let mimo rozsah přímého nezprostředkovaného vizuálního kontaktu lidské obsluhy pak vy sami nemusíte prostupovat podle zmíněného zákona nicméně ten kdo vám to prodá by tak postupovat měl a tudíž by vás jako nabyvatele měl oznámit policii, za předpokladu, že bude daná věc nebo jen určitá její součást ve vztahu k užití za účelem jejího prodeje obecně považována za bezpečnostní materiál.

Neznalost zákona neomlouvá a tak můžeme jen doufat, že úředníci nebudou příliš horliví v uplatňování v zákoně definovaných pokut za případné přestupky zmíněné v § 16 zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem.

Citace:
§ 16
Přestupky

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 3 odst. 2 nakládá s bezpečnostním materiálem bez registrace.

(2) Fyzická osoba se jako osoba nakládající s bezpečnostním materiálem podle tohoto zákona dopustí přestupku tím, že nesplní některou z povinností podle § 6 odst. 1 písm. a) až g) a i) až m).

(3) Za přestupek lze uložit pokutu

a) do 100 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 2,
b) do 200 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1.

V této souvislosti je vůbec otázkou to zda se prodeje modelů letadel a létajících hraček a případně i některých jejich součástí mezi jednotlivci nestanou spíš jakousi "tajnou činností", protože pro spoustu lidí bude postup dle zmíněného zákona spíš nepřijatelný a tak než, aby to absolvovali tak raději model nebo určitou součást prodají "tajně" bez ohledu na zákon a bez nějakého dotazování na Ministerstva a nebo to rovnou "rozšlapou".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 12:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.9.2006
Příspěvky: 1144
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 2
A jak se se stát postaví k možnému zneužití osobních údajů? Přece nebudu jen tak každýmu "anonymu" od kterýho koupím třeba použitou věc přes bazar dávat všechny svoje osobní údaje.... Když už, teda vymýšlejí kraviny, tak by si to měl kupující zajít sám přihlásit... Ale stejně by to byla taková agenda, že by místo dopravního inspektorátu vznikl ještě inspektorát modelářský:-))) A úředník bude mít práci.. A z čeho ho zaplatit? No jasně, zvedneme daně a uvalíme pořádný poplatek za přihlášení Easy Stara.-)))

_________________
Chybama se člověk učí..hmm asi jsem jeden z nejvzdělanějších lidí...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 12:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 12225
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
kasssy píše:
Ale stejně by to byla taková agenda, že by místo dopravního inspektorátu vznikl ještě inspektorát modelářský:-)))

A nejspíš to k tomu i povede i když to nebude nazváno inspektorátem modelářským, ale spíš inspektorátem bezpečnostního materiálu.

Podle mého názoru to tvůrci zákona jako obvykle nedomysleli až do podrobných důsledků a až teprve poté co zákon nabude platnosti budou v němém úžasu co za nedomyšlenou "ptákovinu" to spáchali.

Můj názor je ten, že znění toho ustanovení odstavce 2 a) v § 1 zmíněného zákona mělo být následující a pak by to nebyl problém, protože by se povinnost registrace ani oznámení netýkala prodejce ani kupujícího pokud by věc byla ať už kupovaná, prodávaná nebo užívaná výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům viz příklad možné úpravy formulace příslušného odstavce zákona.

Citace:
§ 1 Předmět úpravy

(2) Tento zákon se nevztahuje na

e) modely letadel a létající hračky, za které se pro účely tohoto zákona považují bezpilotní prostředky bez zbraňových systémů, určené a kupované, prodávané, půjčované, vyvíjené, vyráběné, opravované, upravované nebo užívané výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům.

Pokud by ustanovení znělo takto tak by to nebyl problém a prodejce by se nemusel vůbec registrovat ani nic oznamovat pokud by prodával ať už modely letadel, létajících hraček nebo jejich součásti jen ke sportovním nebo rekreačním účelům a ten kdo by si u něj příslušnou věc koupil a chtěl ji použít k jiným účelům by teprve měl splnit povinnost registrace v souvislosti s použitím dané věci k jiným účelům než výhradně ke sportovním nebo rekreačním.

Navíc to celé může být jen první krok jelikož různé modely ať už dálkově řízené nebo autonomní pozemní modely aut, různých robotů, lodí, ponorek apod. mohou taktéž být potencionálními nosiči různých špionážních zařízení, výbušnin apod. a tím představovat bezpečnostní rizika a tudíž na ně může v brzké době také dojít a pak už je jen krůček k tomu registrovat skoro úplně všechno ať už třeba kuchyňské nože nebo pletací jehlice apod., protože bezpečnostní riziko se postupně v úředníkově hlavě vyrojí vůči skoro čemukoli. Měli by začít s registrací tašek a baťohů jelikož jsou daleko častěji používané různými teroristy než modely letadel.

V konečném důsledku to bude akorát zase jeden zákon k ničemu a nejspíš ho bude respektovat jen naprosté minimum lidí, kteří s tím budou mít jen zbytečné problémy. Ten kdo bude chtít získat a použít model k nějakému činu narušujícímu bezpečnost si cestu vždy najde a registracím se tak jako tak vyhne. Pokud to někoho postihne tak to bude hlavně ve smyslu zcela zbytečných obstrukcí a budou to hlavně ti co to budou respektovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 13:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 464
Blog: Zobrazit blog (1)
Tohleto může být mnohem hrozivější než jakákoliv forma Doplňku X.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 18:05 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 10.11.2010
Příspěvky: 4745
Bydliště: Brno, CZ
Blog: Zobrazit blog (4)
A proto je třeba co? Jak jinak - nakupovat modely a díly z obchodů jiných zemí EU, na které se česká legislativa nevztahuje a tím vypálit rybník současně dvěma ministerstvům najednou: MVČR rybník s evidencí bezpečnostního materiálu a MFČR rybník s DPH. Nebo raději emigrovat z téhle banánové kotliny :roll:

_________________
Tom


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 18:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2008
Příspěvky: 378
Bydliště: Praha
Obrázky: 4
To je bomba. Kdyby poslanci v lavicích nechrápali a raději přemýšleli co za voloviny připravují.
Pochybuji, že teroristé si pojedou koupit nějaké to "bezpečnostní riziko" do vyspělejších států. Nakoupí ho tam, kde se nemusí obávat registrace, když o něj budou mít zájem. Nebo si jej vyrobí sami. Dnes to už není problém.
Ideální by bylo, vše co se za posledních 100 let vymyslelo sešrotovat a zakázat vývoj. Pak by pánové mohli chrápat celý den a nic by nepos....
Podle mě je to opět jen obrovské lobby. Dodatek X modeláře až tak moc nepostihuje a jak je vidět i na fórech, těch co si chtějí vydělávat velké peníze točením ze vzduchu přibývá. Proč by jim do toho měli malí modeláři zasahovat a připravovat je o zisky.
Několik "profi videí" ze 2 reklamek co točili pro dokumenty jsem viděl a to co vydávali za svou profi produkci bylo na blití. Třetí v pořadí jsem zhlédl video o Šumavě. Jestli si tihle říkají profesonálové, tak se opravdu modelářů musí obávat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.8.2010
Příspěvky: 2919
Bydliště: Kladno ČR
Obrázky: 1
Jsem na to zvědavej :-D obchody si převedou firmu do ciziny a lidé co prodávájí na bazaru budou provozovat mafiánské černé kšefty... Ono to ale neprojde... Pak si totiž nekoupíš bez rodnýho čísla ani baterky do robertka pro partnerku :-D

_________________
http://lee93.rajce.idnes.cz/Cabarna_13.6.08/


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 21:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 464
Blog: Zobrazit blog (1)
Jste úplně mimo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Přečtěte si "Drondysovo poselství".
Vzpamatujte se !!!
J.L.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 22:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.8.2009
Příspěvky: 993
Bydliště:
Obrázky: 0
Už nevíte co by jste řešili. Malujete čerta na zeď a z komára děláte velblouda.... Věnujte se modelařině a serte na zákony.... kterým stejně nerozumíte.

_________________
Loop VA Models ; Spacewalker II SIG 1/4 ve výstavbě


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2013 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2009
Příspěvky: 513
milode píše:
Už nevíte co by jste řešili. Malujete čerta na zeď a z komára děláte velblouda.... Věnujte se modelařině a serte na zákony.... kterým stejně nerozumíte.

...pěkně si to napsal,... já osobně odmítám vůbec jen takový sračky číst, natož nad nima přemýšlet.... číst nesmysly, který zplodila největší pakáž v týhle republice :roll:, radši vezmu éro a půjdu si zalítat.... :P ***winter***


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2013 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 7859
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 8
Jen poznámku, pokud tohle vstoupí v platnost, tak žádný nový inšpektorát nevznikne. Ten kdo vlastní zbrojní průkaz ví, že již dnes existuje inspektorát pro zbraně a bezpečnostní materiál (tak nějak se to jmenuje), takže mu pouze přibyde nová agenda. A mimochodem, aby úředník mohl úřadovat, musí mu někdo dát do rukou ten klacek, kterým je zákon, takže pokud chcete nadávat, tak pouze na naše zákonodárce, kteří to vymyslí a nechají uvést v život. Pravda, co s tím v praxi udělá ouřada, to je otázka další.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2013 14:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1367
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Doporučuji přečíst knihu od Frederika Forstyha Žoldáci - více než polovina je věnována přípravám krátké akce a obcházení razítek.
Výsledek - když někdo vymyslí plot, jiný vymysli žebřík - v praxi pak podobné zákazy a zbrojní papíry fungují především na řádné občany, dbalé zákona, kteří nechtějí problémy. (A kteří pravdivě odpovídají na dotaz: Jste terorista? :-) )
Jinak bylo by to zajimavé, kdybychom museli dávat ještě potvrzení o zničení modelu a nedejbože při jeho uletění. :-)

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2013 15:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16904
Drondys píše:
..................
MaPaCZ píše:
Podstatné je, že taková věc (bezpečnostní materiál) vůbec existuje. Pokud jí někdo chce mít pro komerční použití (třeba jen jako zboží na obchodu), tak prostě musí splnit zákonem stanovené podmínky. A to platí i pro koncového uživatele, který to může používat komerčně i jen pro svojí zábavu.

Tímto se tedy defacto jen účelem užití může změnit zařazení téže věci v daném případě modelu letadla nebo létající hračky případně i byť jen nějaké jeho součásti tak, že se může stát bezpečnostním materiálem.


Drondysi, rozhodně nepodporuji tyhle zhovadilé úřednické aktivity nablblých zákonných úprav, ale někdy bych chtěl mít Tvoje starosti :lol:
Z Tvého pohledu by jsi do bezpečnostního materiálu musel zařadit všechny čudly prodávané k modelařině, ale i všechny baterky, izolepy, barvičky....., které na to používáš a běžně nakupuješ třeba v papírnictví, v barvách atd.
Takže v první řadě bych na tohle použil zdravý rozum, protože nikde v tom slintu není výslovně uvedená tahle spekulace. Pokud po mě bude nějaký trotl chtít na modelářské prodejně osobní údaje tak ho samozřejmě pošlu někam.
MaPa si asi trochu plete pojmy co je to komerční využití a co je to využití pro zábavu, protože jinak by věděl, že pokud to někdo bude používat pro zábavu i komerčně, tak to komerční zařazení má v tomto případě "přednost" a brečí nad tím zbytečně.

Nejlépe tohle vyhodnotil milode - krátce a výstižně.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2013 16:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2013
Příspěvky: 1289
Bydliště: Ostrava
I kdyby to nakrasne nastalo, nevidel bych to zase tak divoce. I ti urednici (policiste) na agende zbrani nevi, co presne delat s lidma, kteri maji nejake opravneni pro nakladani s bezpecnostnim materialem. Kdyz sem v civilu zacal resit vojenskou techniku (pro komercni ucely) a vyrizoval si "Potvrzeni o registraci podle zakona o nakladani s bezpecnostnim materialem" (310/2006 Sb.), tak sem si sam musel vymyslet lejstro zadosti (podle zakona) a oni mne zaregistrovali, pozdeji dodali o tom zatavenou karticku (to bylo v roce 2009) a od te doby uz to nikdy nikdo neresil. A kdyz sem byl nekde s tankem, OT, BVP tak to nikdy nikdo neresil, zda k tomu mam "opravneni" :-). Urednici zkratka musi vyvijet nejakou cinnost (urednici ve vlade nebo dole, to je fuk) a prosty cesky lid nad tim podebatuje u piva a jede si dal po svem :-). Jak by pravil "klasik" : "To chce klid!" :-). Hezky den vsem.

_________________
Xenomorfus
Traxxas,Absima CR4T,Hotwing,Crack Jak-55,150cm Mlok,P-51D,Stuka
Si vis pacem, para bellum


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2013 22:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 12225
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
JMalik píše:
Z Tvého pohledu by jsi do bezpečnostního materiálu musel zařadit všechny čudly prodávané k modelařině, ale i všechny baterky, izolepy, barvičky....., které na to používáš a běžně nakupuješ třeba v papírnictví, v barvách atd.

Zbytečně to přeháníš. Nikde jsem neuvedl, že tam bude zařazeno všechno. O tom, která konkrétní zařízení využívaná třeba v některých modelech budou zařazena mezi bezpečnostní materiál rozhodnou úředníci.

JMalik píše:
...MaPa si asi trochu plete pojmy co je to komerční využití a co je to využití pro zábavu...

Bylo by dobré si uvědomit to, že v té definici výjimky pro modely letadel a létajících hraček není o komerčním využití žádná zmínka. Problém je v tom, že je to specifikováno tak, že jakékoli jiné využití než výhradně ke sportovním nebo rekreačním účelům může znamenat, že se na to výjimka nebude vztahovat viz třeba při prodeji, a to bez ohledu na to zda bude věc prodávána podnikatelem nebo nepodnikajícím a pak samozřejmě bude záležet jen na tom co z konkrétních věcí bude při tom jakémkoli jiném využití zařazeno mezi bezpečnostní materiál. Co konkrétně to bude o tom podle připravovaného zákona rozhodují již zmíněná ministerstva.

Z pohledu úředníků to může vypadat logicky v tom smyslu, že chtějí sledovat změny majitelů u určitého okruhu zařízení. Zatím v zákoně není podchycen dovoz, ale to se může nějakou další novelizací klidně změnit a pak může vzniknout povinnost oznámení i při dovozu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz