Pravidla fóra

Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 11:56 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
ON OFF při průchodu nulou, 50Hz, termostat, 1) 12/24V trafo 2) 230V, DIY schéma, součástky 21. 20. století? Principy a) kontaktní b) bezkontaktní (Relé SSR Solid State) spínání topného tělesa, typy čidel (termistor, Si dioda, ...) Různá řešení, a jejich Pro versus Proti

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 12:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

............. a ?

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 12:10 
Mazák
Mazák

Obrázky: 7
matko33 píše:
............. a ?

Tiez rozmyslam , ale 90% z toho co guchar pise nemozem pochopit ani ramcovo , asi sme kazdy z ineho vesmiru :D

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 13:06 
Mazák
Mazák

Obrázky: 9
ty jeho brainstormingové výkřiky do tmy jsou mi často také záhadou, a zjevně nejen mně :lol: .

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 13:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

myslím, že chce návrhy schémat zapojení a jejich výhody nebo nevýhody...vzdáleně to připomíná něco okolo zapojení FV na bojler nebo jiný "topič"....ale to je jen můj odhad.
Taky se neumím vyjadřovat, ale tohle je extrém. Třeba to upřesní

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 15:07 
Mazák
Mazák

OK Druhý pokus. Spínač (v první variantě plotýnka elektrického vařiče, obecně čistě ohmická zátěž) fungující jako termostat. Regulace výkonu se má provádět poměrem počtu celých propuštěných a nepropuštěných vln AC 50 Hz [spínání v nule] (případně kladných půlvln z dvoucestně usměrněného sin. 50 Hz AC průběhu). Různé možnosti realizace.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 16:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
A je opravdu nutné čistě odporovou zátěž spínat v nule?

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 17:59 
Mazák
Mazák

jyrry píše:
A je opravdu nutné čistě odporovou zátěž spínat v nule?

myslím, že je to s prominutím marný - chce poradit, ale otázka je jako obvykle napsaná řečí nějakého kmene Ufonů z Marsu.
Obecně každý normální SSR spíná v nule a nebo maximu (podle toho jaký si koupím, CO s tím chci spínat).
Pokud chce spínat ohmickou zátěž v nule, tak si koupí jakýkoli SSR co spíná v nule (k tomu může použít to jeho nejoblíbenější :lol: google) a to bude spínat (respektive řídit) jakýmkoli regulátorem co umí ten regulační algoritmus který chce použít aniž o tom vůbec něco tuší.
Takže třeba něco mezi TH143 :lol: , nebo TRS 210 (třeba) a nebo třeba tohle :mrgreen: https://www.hth8.cz/cs/59-regulatory-ho ... iboxy.html
Taky může použít asi tak miliardu :lol: jiných vhodných regulátorů a polovodičových spínačů.
Prostě klasika - chci poradit, jaký si mám koupit auto. Požadují bílou barvu a aby mělo kola 8O

PříspěvekNapsal: stř 23.11.2022 20:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

MPml píše:
...prostě klasika - chci poradit, jaký si mám koupit auto. Požadují bílou barvu a aby mělo kola 8O

bílá je dobrá :D a kola jsou taky fajn :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 0:24 
Mazák
Mazák

OK Třetí pokus. A) "v první variantě odporovou zátěž" Ty další varianty už by nemusely být čistě odporové. Ale i u těch čistě odporových zátěží, bych preferoval změny stavu v okolí malého napětí. B) "DIY schéma" Tím říkám: Chtěl bych zkusit návrh a zhotovení jednoduché varianty. Byť třeba až v sekundárním vinutí "oddělovacího" transformátoru. Tipuji že asi dojde i na čtvrtý pokus. Informace o SSR, polovodičové stykače

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 7:17 
Mazák
Mazák

guchar píše:
OK Třetí pokus. A) "v první variantě odporovou zátěž" Ty další varianty už by nemusely být čistě odporové. Ale i u těch čistě odporových zátěží, bych preferoval změny stavu v okolí malého napětí. B) "DIY schéma" Tím říkám: Chtěl bych zkusit návrh a zhotovení jednoduché varianty. Byť třeba až v sekundárním vinutí "oddělovacího" transformátoru. Tipuji že asi dojde i na čtvrtý pokus. Informace o SSR, polovodičové stykače

a dochází ti jako třeba takové detaily :mrgreen: , že by bylo dobré vědět, jestli "to" má mít hysterezi (třeba) 20° a nebo 0.05°C?
Jakou to má mít časovou stabilitu?
a asi desítku dalších důležitých věcí?
Takže znova - je to marný, marný, marný.
Větě o "oddělovacím trafu" 8O s prominutím nerozumím - respektive mě pouze potvrdila, že by bylo dobré, kdybys zůstal u google a klávesnice a hlavně NIC nazapojoval.

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 10:11 
Mazák
Mazák

MPml píše:
Takže znova - je to marný, marný, marný. -
g: "Nežere a nežere. Protože můj mozek je dřevěnej, a dřevěnej." Hlavně díky mým komunikačním schopnostem, je to předem určeno k cestě do kopru.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 18:36 
Mazák
Mazák

Zdá se že se zdařilo řešení dle pravidel Strany mírného pokroku. Při vhodném kovovém nádobí (dno z magnetického materiálu) bude stačit podle různých recenzí vybrat "jedno plotýnkový indukční vařič" s možností nastavení teploty. Jeden příklad z levnějších Orava VP-21i indukční sklokeramický vařič Pokud jde o velikost hystereze asi postačí "obvykle dosažitelná". Stejně je to nejednoduchá otázka typu regulace, a parametrů regulované soustavy.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 19:38 
Mazák
Mazák

Ještě jsi nám nesdělil sladké tajemství
- co chceš ohřívat
- jak přesnou regulaci potřebuješ
- na jakou teplotu
Indukční plotnu mám, její regulace funguje tak, že na nejvyšší stupeň jede pořád, při nižších stupních zapne-vypne. Tyto intervaly zapnutí se s nižším stupněm zkracují.
Takže teploměr co tam svítí asi nebude ukazovat přesnou teplotu v hrnci.

Ještě jsem na ten vařič koukal a ten teploměr je naprosto k ničemu. Kdyby zobrazoval teplotu v místě vaření, tak nemůže na fotkách bez nádobí zobrazovat teplotu. Jsou to jen čísílka pro jednotlivé stupně regulace.

PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 23:23 
Mazák
Mazák

@jag42 S tím, že použité zařízení místo hodnot měřených ukazuje pseudo hodnoty, v závislosti na nastavení jsem se už nejednou potkal. Pokud mi o tu přesnější hodnotu teploty půjde umím si změřit teplotu povrchu kovové nádoby. Teplota obsahu té nádoby se bude postupem času vyrovnávat s teplotou dna a stěn nádoby. A bude se ustalovat na teplotě, související s množstvím tepla pohlceného, a tepla nějakou cestou do okolí předaného. Poměrem časů ON:OFF se provádí i regulace v mikrovlnných troubách. V kombinaci s časovačem doby chodu to nějak, jakž takž, funguje.
Co ohřívat - vařit? Potraviny které nechci usilovně hlídat a míchat. Přitom chci aby se ohřály (tepelně upravily) na teplotu od mírně vlažné až po dost teplé, ale ne vroucí. Co mi spálí ústa. Na fotkách bez nádob lze použít a) fotomontáž, b) foto těsně po sundání déle postavené nádoby, ona i keramika má nějakou tepelnou vodivost. c) a ani nevím jakou další fintu.
Všechno má vždy své pro a proti. Od levného vařiče do kuchyně, nečekám vlastnosti laboratorní sušicí pícky. To by asi byl za jiné peníze.
edit02 Jednu drobnost jsem v těch řádcích nahoře opomněl. Jde o systémy udržující mírně zvýšenou teplotu jen regulací příkonu. Teplota bývá mírně nad okolní. Není požadováno rychlé dosažení žádoucí teploty. A ani nejsou nějak extrémní požadavky na výslednou nějak ustálenou hodnotu teploty. Jejich funce je založena na principu, že s růstem teplty ohřívané hmoty roste i množství "ztrátového" tepla různými způsoby přenášeného do okolí.
Za stavu kdy se vyrovná hodnota dodávané energie s energií do okolí odváděnou (která se z daných vlastností soustavy může měnit relativně málo) nastane téměř rovnovážný stav s požadovanou teplotou. Nic méně obsahují nějaký druh pojistek proti možnému přehřátí v případě možné poruchy.

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další