Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2018 21:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Zdravim, pamětníci si jistě vzpomenou na tablety, které po zapálení generovaly hustý dým několik desítek sekund. Obsahovaly DDT takže dnes už nedostupné. Jde mi o to, naplnit nějakou nádobu, cca 0,5 litru hustým dýmem (bez tlaku)

Rozebral jsem nefunkční ruční tlakoměr krevního tlaku (vadný displej) a uvažoval, na co využít vzduchovou miniaturní pumpu. Jelikož už dělám jen lodě, tak mě napadlo vypouštět dým z komínu lodě, né jen tak že to čoudí, ale že by se "vyfukoval" v rytmu pomaloběžného dízlu...jako puf puf puf.
Celý ten "kompresor" by se umístil do nádoby s čmoudem a přes tenkou hadičku by se nahromaděný "kouř" vyfukovalo do komínku. Byl by to trochu jiný efekt než jen líný kouř. Ty otáčky "kompresoru" se dají dost snížit (2 V) nebo přidat na otáčkách až 4 V.

Tak ted jen z čeho vygenerovat zásobu dýmu. Taky mě napadla klasická dýmovnice, ale nevím, jak by se to natlakovalo v uzavřené nádobě, jde mi o to, aby se to dávkovalo jen přes ten kompresor. No možná "malý" tlak by nebyl na závadu v nějaké uzavřené plechovce - asi by to chtělo vyzkoušet...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAN čím nahradit?
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2018 21:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
rakos píše:
... Tak ted jen z čeho vygenerovat zásobu dýmu. ..

Inspiruj se "atomizérem" z e-cigaret... Prostě topnou spirálkou odpařovat glycerinový roztok či dýmotvorný olej apod. Vyzkoušeno, funguje, ale (zatím) nedotaženo.
Nebo nadýmáček...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAN čím nahradit?
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2018 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
to jirry - nojo, to by mohlo fungovat, a dalo by to dým na delší dobum řádově několik minut. Energetická spotřeba není problém... :idea:

Ted čtu ten odkaz, taky dobrý výběr :wink: .... a ještě ten obchod mám doslova za rohem :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAN čím nahradit?
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 13:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Na MoNaKo je zmínka o Propylenglykolu (nahřívaném plamenem).
Knot omotaný topnou spirálou (při dostatečné teplotě) + větráček musí taky fungovat.
Na Propylenglykolu je zajímavá cena (ve srovnání kapalinami pro RC nebo scénografické vyvíječe).
nabídky propylenglykol 1000ml
http://e-cigaretafans.eu/forum/viewtopic.php?f=104&t=605&start=50
--
MoNaKo DF (30-06-2013 20:26:10, Re: Vyvíječ kouře)
---
Filmo-divadelní bývají na vodní bázi(nejlevnější 5l cca 500,-). Principy kouřostrojů bude Know How
Smoke Machne / Fog Machine


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAN čím nahradit?
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 15:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
rakos píše:
... Ty otáčky "kompresoru" se dají dost snížit (2 V) nebo přidat na otáčkách až 4 V...

Dobrej nápad!
A ještě to dotáhni k dokonalosti, podle kanálu plynu bys mohl ovládat napětí pro kompresorek takže by to podle toho bafalo pomaleji/rychleji (tj. např. připojit ss. regulátor) :idea:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 19:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Já bych zkusil spíše ten kouř posílat do komína přes nějakou klapku nebo elektroventil, který bych ovládal nějakým přerušovačem, nejlépe elektronickým. A kdyby jste nepotřebovali úplně miniaturní rozměry, měl bych pro vás typ, kde takový ventil sehnat za pár korun. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DIMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 23:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
.... tak zatím mám ten kompresorek k dispozici, ... klapka - elektroventil ... taky dobrý, - kde koupit, každá rada dobrá :-) já ted polaboruju jak a kam "uskladnit" zásobu čmoudu, protože všelijaké elektrické vyviječe sice čoudí, ale myslim, že né moc intezivně. Líbila by se mi "malá" dýmovnice nafoukaná do plechovky cca jeden litr, ale nevím, jaký by tam vzniknul tlak a zda by to vůbec hořelo v uzavřené nádobě. (to asi nebude schůdné)
Možná nějaká pomalu hořící malá dýmovnice v nějakém jímači a pak přímo přes tu klapku nebo ventil ven z komínu. Možná vymýšlím blbosti,
ale je to podle pořekadla "našel jsem knoflík, ušiju si kabát" (našel jsem kompresorek :-) )

ps - vlastně jsem viděl nějaká videa, kdy dýmovnice hoří i pod vodou ?? že by nepotřebovala kyslík? Asi ho je dost v té složi - no vyzkoušim, co to bude dělat v uzavřené plechovce (samozřejmě jen lehce uzavřené víčkem, aby se to eventuelně neroztrhlo)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 6:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Elektroventil bývá u aut, poblíž nádobky s aktivním uhlím. Je trošičku větší, takže to není asi do úplných miniatur, rozměry přibližně: průměr 30mm a na délku odhadem 40mm. Mohu změřit v garáži. Tento ventil se dávaal už do Favoritů se vstřikováním, felicie a novější. Takže vrakáč to jistí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 9:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Co otočná kruhová klapka v komíně ovládaná servem. A spřažené zapínání ventilátoru.
K tomu ohřevu propylenglykolu mne napadlo zkusit vhodně podžhavené vlákno
žárovky s odříznutým skleněným vrškem. Přísun Kapaliny sacím knotem nebo ?kapáním.
Kapání by se spouštělo otevřením přivzdušňovacího otvoru.
(Navinutí topné spirály z vhodného (odporového) nerez drátu, je asi jednodušší.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 9:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Muj namet na zaklade vlastnich pokusu:
Odporova spirala kolem kevlaroveho knotu 6-8mm, ofukovat spinanym vetrackem - ten udela to puf-puf, pripadne vetracek s vylamanymi lopatkami tak aby zbyly jen 2 proti sobe a excentricky dira jen na polomer vetracku. Bez ofuku to moc nekouri.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 13:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Jímat kouř do zásoby mi přijde jako kravina. Kouř není nic jiného než drobné poletující částečky které si dříve či později sednou na zem, takže i když by člověk "nachytal" kouř do zásobníku, tak poté co by jej chtěl uvolnit by se mohlo stát že žádný kouř už není...

Šel bych spíš cestou nějakého vyvíječe

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 14:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... přátelé díky za náměty, určitě se podělím , jak vše dopadlo. Jdu koupit malou dýmovnici "nadýmáček" měla by hořet pčes tři minuty, což by mohlo stačit. Jedná se o velkou lod 170 cm, takže kouře může být dost, ale zase nerad bych zadýmil celé okolí :D ... dám vědět.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 14:24 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
V hodinách chemie jsme dělali "chemický" dým. Pokud se dobře pamatuji, tak se míchali páry čpavku a peroxidu vodíku. Ale to asi nebudeš chtít naložit na loď.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
:D tak se čpavkem si opravdu nebudu zahrávat ... jinak pro malé zvíře - nemyslel jsem si dělat kouř do zásoby v plechovkách, ale před akcí to nafoukat do něčeho a pak už vyplout a dávkovat ... ale jak jsem už avizoval, pokud ta malá dýmovnice bude hořet v nějaké litrové plechovce a hned se bude odfukovat přes dávkovač do komínu, tak by to mohlo jít... uvidíme :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: DYMOGAM čím nahradit?
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 16:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
rakos píše:
...nemyslel jsem si dělat kouř do zásoby v plechovkách, ale před akcí to nafoukat do něčeho a pak už vyplout a dávkovat ... ale jak jsem už avizoval, pokud ta malá dýmovnice bude hořet v nějaké litrové plechovce a hned se bude odfukovat přes dávkovač do komínu, tak by to mohlo jít... uvidíme :)

Myslím že to není blbý nápad - ta dýmovnička bude hořet řekněme 3 minuty, a dýmu udělá více než potřebuješ. Proto nějaký přídavný zásobník by mohl sloužit pro prodloužení doby odběru dýmání, i po dohoření dýmovnice. Otázka ale je, jaký ta dýmovnice dokáže udělat tlak, myslím že ne velký, takže do uzavřené nádobky vhodného objemu by to mohlo fungovat. Schválně, až uděláš pokus s nadýmáčkem, dej vědět, je to napínavé.
Pokus bych dělal lapř. se zavařovačkou s víčkem, ve víčku díru a překrýt nějakým malým závažíčkem s těsněním - imitace pojišťovacího ventilu. A uvidíš jaký ten nadýmáček bude schopen udělat tlak.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz