Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Plánek na RC házedlo
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 9:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
bobmaximus píše:
Neměl by náhodou někdo z vás plánek na Reflexe od Leoše Svobody? Stačil by jenom oskenovaný. Je jedno na jaký I až IV. Díky


Co si mám představit pod pojmem "plánek"? Stavební výkres nebo návod pro dokončení modelu?
Reflexe (asi 4) mám několik XX let a nemohu jinak než chválit. Jediné co postrádám je vzdáleno těžiště od NH. Leoš mi sice psal že je to 70-75mm ale druhý den mi někdo říkal že je to skoro v polovině křídla.

P.
LETU ZDAR

PS: Zkoušel jsi kontaktovat Leoše?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánek na RC házedlo
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 11:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2009
Příspěvky: 107
Bydliště: Dobříš
Dík za reakci. Mám na mysli stavební výkres, i plánek k dokončení by se hodil. Poloha těžiště je taky dost důležitá. Leoše jsem zatím nezkoušel, jenom jsem bezvýsledně googlil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánek na RC házedlo
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 15:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Dobrý den přeji ve spolek,
konstrukční RC "házedlo" se mi honí hlavou už nějakou tu dobu.
Nejde mi o žádný super brus. Rád bych si ale rekreačně zablbnul s nějakým érem na večer na louce za chatou.
Nechtěl jsem u toho žádné přípravy (gumicuk) a nerad bych při létání rušil sousedy (takže bez motoru).

Další můj požadavek byl aby to bylo "bez úhlíkové". Nevím proč, ale vždy když slyším "kouzelné slovo" uhlík, začínám být "nevrlý".
Chtěl jsem si tedy dokázat , že to jde i bez něj. Zejména pokud jde o můj záměr rekreačního polétání.

Prvním počinem bylo dlouhé studium profilů křídel. Nakonec jsem si řekl, že vyzkouším jeden z profil, který mi před léty poslal pan Lněnička.
(je tenčí než AG 03).

Rozpětí - nakonec mi vyšlo jako nejlepší řešení 1m mínus nějaký ten centimetr. Protože mohu bezpečně udělat stejné díly na obě poloviny křídla
z jednoho prkénka stejně kvalitní a stejně těžké balsy.

Dále jsem pak řešil váhu.
Z hrůzou jsem zjistil, že bych se potřeboval vejít nejlépe do nějakých 120 g a max. do 150g při značné tuhosti konstrukce a cca 12dm/2 plochy křídla.

Nu což. Začal jsem si skicovat první nástřel toho jak by mohl model vypadat.

Začal jsem tedy redukovat "vyhazovat" všechny nepotřebnosti z konstrukce a přemýšlet jak udělat křídlo tak, aby bylo co nejlehčí a nejtužší.

"Vylezla" mi z toho z mého pohledu atypická bez nosníková konstrukce křídla, která mne svojí pevností , zejména v krutu, velice překvapila.
Fotografie ze stavby křídla naleznete zde http://hiesbok.rajce.idnes.cz/Projekt_konstrukcniho_RC_hazedla/

Tuhost křídla a zejména v krutu zajišťuje v podstatě eliptická torzní skříň a lamelovaná náběžná hrana křídla.
Zároveň konstrukce, respektive způsob vlastní stavby křídla mi umožňuje měnit profil křídla dle konkrétního požadavku,
bez nutnosti jakékoliv úpravy konstrukce křídla či zdlouhavého překreslování nových žeber křídla.
(nová jiná žebra pro křídla jsem schopen fyzicky vyrobit v řádech několika minut)
V podstatě mi stačí "strčit" téměř jakýkoliv profil křídla mezi dvě "placky" s balsy a je to hotové.
Stavba křídla je také velmi rychlá zejména s použitím řídkého vteřiňáku.
Konstrukce křídla dovoluje použití i velmi tenkých profilů křídla, které jinak mají tendenci se lámat hlavně ve spoji s odtokovou lištou křídla.
Změna tvaru křídla je sice o trochu složitější, ale stále je to oproti jiné konstrukci fofr. A to platí i o lepení.

Mám už na testy připravený další specielní profil iii cosi cosi z Japonska a něco z řady AG

Na základě testů této konstrukce se mi podařilo vyrobit křídlo velmi dobré tuhosti o hmotnosti 36 g před potažením.
Díky tomu by se pak celé házedlo (při troše pečlivosti) mohlo dostat i pod 100g letové váhy a to bez uhlíku.

Můj projekt je ve stádiu prvního ověřovacího prototypu. Co z toho nakonec "vyleze" netuším.
Zejména délku trupu a jeho tvar budu pravděpodobně ještě hodně upravovat.
Mojim dalśím cílem je udržet opakovatelnost 100g hranice letové hmotnosti modelu.
Vše uvidím po záletu prvního modelu.
Píšu toto hlavně pro případnou inspiraci. Pokud mi z toho nakonec vznikne nějaká stavebnice určitě to nebude okamžitě.

Přeji hezký den Rudolf Hiesbök

Příloha:
storch2.jpg
storch2.jpg
[ 51.86 KiB | Zobrazeno 1976 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánek na RC házedlo
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 20:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Výborná práce, už teď vím, že si to koupím, až to dotáhnete do konce.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz