Switch to full style
RC házedla - kategorie, která má hodně blízko k "opravdovému" sportu.
Odeslat odpověď

Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 11:15

Před rokem jsem začal stavět nové F3K pro občasné polétání. Šlo mi o to, aby to bylo konstrukční, snadno sestavitelné, dobře lítalo. A hlavně ať to není Manta. Tu jsem měl a lítala skvěle. Měla ovšem jeden nedostatek. A to, pevnost na větší rychlosti. Tak jsem postavil svoje vlastní. Za bezvětří s ním lítám kolem minuty z 20metrů. Je opravdu snadno postavitelné na rovné desce, kromě trupu. Ten jsem řešil minimalisticky z vlastních forem a trubku taky tak. Trubička má pří délce 800mm na jednom konci 12mm a na druhém7,5mm.
Letová hmotnost mi vyšla 330g. Mám rezervu v ocaskách, které jsem dělal spíš pevnější a náhon na ně taky. Tam by se dalo ušetřit opravdu hodně a křídlo taky není nejlehčí. To jsem ale nedělal schválně. Bez jakýchkoli problémů se dá dostat pod hranici 300g. Pro zajímavost, stavěl jsem součastně dvě identické letadla a s jedním na jaře (mojí konstrukční chybou v náhonu) říznul na plné rychlosti do země, asi po pěti metrech od odhodu. Rozbil jsem jedině gondolu trupu. Ostatní části zůstali nepoškozené a to myslím doslovně. Proto vím, že je stále co odlehčovat. Není normální, aby konstrukční letadlo vydrželo takovou ránu. Druhé zatím odpočívá, ještě nelítalo. K výměně rozbité gondoly jsem se dostal až před měsícem. Ale už zase lítám. Teda spíš seřizuju.
Zpět k letadlu. Křídlo je tvořeno torzní skříní a klapky jsou uzavřené z jedničky balzy. Je v něm spousta uhlíkových výztuh a trup jsem dělal celý z uhlíku včetně gondoly a kolébky na plovoucí výškovku. Uhlík ale není nutný, pokud se rozumně použije skelná tkanina. Křídlo drží na dvou šroubech M3 a M2. Výškovka je na jednom M1,6mm zajištěna dvěma kolíčky pr.1,2mm z hliníku. V trupu a křídle jsou napevno zalepeny konektory pro serva. Žádné propojování kablíků. Stačí položit křídlo a utáhnout šroubky. Všechny serva jsem použil KST. Jsou malé a lehké s dostatečnou silou a líbí se mi :wink: .
Lítá skvěle, je extrémně obratné, letí i na neuvěřitelně malých rychlostech, ale zvládá i blbnutí na rychlosti v termice ve výškách. Prostě ideální na blbnutí, za hezkého počasí. Zároveň ale i slušně pronikavé do větru. Na svah se teprve chystám, myslím, že tam by to byla taky zábava. Na brzdách s ním jde sednout téměř pokaždé do ruky.
Házet moc vysoko neumím, ale o to větší je sranda z tak malých výšek nastoupat ke sta metrům...
Možná někdy pořídím i video z lítání, ale zrovna nemám kameramana. Chodí do školy.
Proč to celé píšu? Pro ty co chtějí taky konstrukčně doma blbnout a chtějí jednoduché pevné letadlo s dobrými let. vlastnostmi. Možná to někomu pomůže a inspiruje při vlastní stavbě.
Není to kompozit, ale radosti nadělá dost...

q - Diablo1.jpg


q - Diablo2.jpg


a plánek, je kreslený v Rhinoceros ve formátě 3dm.
q-Diablo 4xA3 .zip
(599.22 KiB) 298 krát
Naposledy upravil Golfista dne sob 26.09.2015 19:55, celkově upraveno 2

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 11:21

Nebolo by mozne dat planik do pdf? Prosim

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 11:23

Vloženo PDF
Naposledy upravil Golfista dne pon 20.04.2020 8:49, celkově upraveno 2

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 12:49

Zkusil jsem to převést, ale nevím, zda se mi to zobrazilo správně. otvíral jsem to v programu Bentley
Přílohy
q-Diablo-Default-000.pdf
(239.13 KiB) 542 krát

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 13:51

Vypadá to výborně. Jen se mi zdá, žes mohl použít pevnější trubku. Já si před pár měsíci koupil 10g uhlíkovou trubku 13x6mm o délce 645mm a nezdá se mi být zrovna nezlomitelná. Použil bych ji jen na nějaké menší házedlo a zkrátil bych ji tak na půl metru, aby vycházela 13x8.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 14:13

Buď si jistý že to stačí. Kdybys viděl tu ránu na rychlosti, trup zapíchnutý v zemi cca 8-10cm a trubka se ani nehnula. Nemá sice 10g, ale pevná je víc než dost. Nechtěně odzkoušeno.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 14:14

Fedys píše:Zkusil jsem to převést, ale nevím, zda se mi to zobrazilo správně. otvíral jsem to v programu Bentley

Mě tam po zobrazení kupa věcí chybí, ale možná to bude někomu stačit.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 14:34

Golfista píše:Mě tam po zobrazení kupa věcí chybí, ale možná to bude někomu stačit.

Tušil jsem to :) Program Bentley mám v práci. Je to jednoduchý prohlížeč především pro soubory .dgn nebo . dwg. Proto mě docela překvapilo, že to částečně zobrazilo i tvůj soubor ve formátu 3dm :) Ale jistě se najde někdo, kdo to dokáže převést celé.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 17:53

Golfista píše:Buď si jistý že to stačí. Kdybys viděl tu ránu na rychlosti, trup zapíchnutý v zemi cca 8-10cm a trubka se ani nehnula. Nemá sice 10g, ale pevná je víc než dost. Nechtěně odzkoušeno.

To ale nic moc neříká o pevnosti v ohybu/krutu.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 18:11

V tom případě si namotáš svoji a nebudeš mít problém... Neprováděl jsem žádné měření, ale to co jsem s tím dělal ve vzduchu za letu, mě stačí. Pokud se ti nezdá, netvrdím, že ji musíš použít. Tohle má lidem pomoct při stavbě, protože já jsem si tím prošel několikrát a procházím dokola. Pokud je něco špatně, ano, je to možné a určitě s ním nehodím 50 metrů. Ale co natom? Vadí? Postav si jiné.
Co praskne po tvrdém nárazu do země pravděpodobně jako první? Za mých 30 let lítání a havárií to byl trup na několika konkrétních místech. Tahle trubka to ale vydržela dvakrát.
Promiň jsem trochu rozladěný, protože před asi hodinou, jsem s ním zase říznul do země. A nevím proč. :(

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 18:13

Pěkný příspěvek - díky :-)

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

pát 18.09.2015 20:01

Pěkný! Muselo to dát práci to nakreslit i vyrobit, je čím se pochlubit!
Koukám F3K + pultová vysílačka, to se moc nevidí :D

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

sob 19.09.2015 11:54

Golfista píše:V tom případě si namotáš svoji a nebudeš mít problém... Neprováděl jsem žádné měření, ale to co jsem s tím dělal ve vzduchu za letu, mě stačí. Pokud se ti nezdá, netvrdím, že ji musíš použít. Tohle má lidem pomoct při stavbě, protože já jsem si tím prošel několikrát a procházím dokola. Pokud je něco špatně, ano, je to možné a určitě s ním nehodím 50 metrů. Ale co natom? Vadí? Postav si jiné.
Co praskne po tvrdém nárazu do země pravděpodobně jako první? Za mých 30 let lítání a havárií to byl trup na několika konkrétních místech. Tahle trubka to ale vydržela dvakrát.
Promiň jsem trochu rozladěný, protože před asi hodinou, jsem s ním zase říznul do země. A nevím proč. :(

Já nezpochybňuju tvé zkušenosti a ani jsem nechtěl rýpat :) jen mám zlou zkušenost s příliš slabou trubkou na Mimi. Při silnějším odhozu následovala reverzace účinku ovládání a model konvergoval k zemi. Proto mluvím o pevnosti v ohybu...
Mně se jinak tvůj model velice líbí a úplně by mi stačil.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

sob 19.09.2015 12:25

Nevím jak to dělají ostatní, ale já trubky 800mm, pr. 12/7mm, mám asi takhle:
4 vrstvy skelné tkaniny 40g/m
2 vrstvy jednosměrné uhlíkové tkaniny 90g/m
2 vrstvy klasické uhlíkové tkaniny 90g/m u pevnějších jsem dával vrstvy 3, ale 2 stačí
Hmotnost trubek mi vycházela 15g. Zesílené 18g. Koukal jsem na ně mám ještě několik hotových.
Mám odzkoušeno, že téměř bez vlivu na pevnost je možné nepatrně snížit hmotnost menším počtem vrstev skla, ale začal jsem dávat 4, pro lepší práci s trubkou a ve výsledku i lepším povrchem. I přez ty 4 vrstvy je stále kresba uhlíku krásně vidět a trubka vypadá solidně.
Přiznávám se že než jsem vyladit technologii výroby trubky se kterou jsem spokojený a kterou jsem ochotný bez obav použít na letadlo, tak to trvalo celé měsíce a možná desítky jich šli do rajčat.
Teď jsem prozradil něco, co si firmy chrání a nechlubí se tím. Já to ale nejspíš dělám jinak a hlavně nejsem firma, dělám to proto, že chci jiné, než kupované a často používané letadla.

Re: Konstrukční F3K "q-Diablo"

sob 19.09.2015 12:35

Jedna věc. Mám na letadlech jazýček na házení, co je na fotce. Drží se skvěle a opravdu perfektně sedí v prstech. Ale až tak dobře, že se špatně pouští. U Manty jsem měl kolík a ten z prstů zase vyklouzával i když jsem ještě nechtěl. Tohle je ale obráceně. Jde nějak vylepšit tvar, aby se líp odhazoval? Nebo je to jenom technikou házení a pouštění a musím prostě víc trénovat?

Jazýček.jpg
Odeslat odpověď