Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2013 20:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Ještě jedna rada - mám pocit, že v tom RC Revue uváděli nějaké brutální výchylky. Prostě to asi jen střelili, protože to pochopitelně neviděli jinak než na tom plánku.
Já ale létám s výchylkou tak 7mm nahoru a 5mm dolů a je to docela obratné. Takže až budeš řešit přepákování, tak doporučuji to zohlednit a nedávat tam zbytečně maximum třeba 20mm.

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 6:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Tak po zhruba třech dlouhých cca 16hod práce večerech se narodila komplet kostra a pak jsem ještě zahájil potahování to mám zatím křídlo v základní barvě (2hod práce).

Příloha:
kostra-komplet-12.JPG
kostra-komplet-12.JPG
[ 84.45 KiB | Zobrazeno 7207 krát ]

Příloha:
kostra-komplet-15.JPG
kostra-komplet-15.JPG
[ 99.22 KiB | Zobrazeno 7207 krát ]



a to potažené křídlo
Příloha:
potah-1.JPG
potah-1.JPG
[ 56.38 KiB | Zobrazeno 7207 krát ]



Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 6:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Jen ke stavbě obvykle bojuji se svýma úpravama ruznými zesíleními a tím abych moc na druhou stranu nenavyšoval hmotnost. Snad jsem to moc nepřehnal, ale zatím nebylo váženo. Na hodně spojů je použit epoxid, u směrové ocasní plochy jsem na spodní hranu vlepil smrk lištu kvůli přistání a spodek trupu od špičky cca 10-15cm jsem olaminoval jednou vrstvou nějaké velmi jemné tkaniny, ale na otlačení to velmi pomohlo.
Předek je nyní řešen s přepážkou, pro nasazovací špičku.
Asi nejvíce času zabralo zabudování serv, vlepení různých nosníčků mezi žebra a zhotovení víček a stálé dolaďování, ale nechtělo se mi serva vlepit natrvalo do křídla.
Potahování jako takové celkem příjemné, použil jsem poprvé balsaloc, a nelituji je zde spousty úzkých nosníků, kde se větší přilnavost hodí. Hlavně plánuji uchycení elevonů lepící páskou a když by podkladní folie dostatečně nedržela mohl by to být problém.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 18:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Pokud vidím dobře, tak soudím, že je máš taky díly pálené panem Halou.

Obrušoval jsi řezy před lepením?

Nemám s laserem řezanými díky žádnou zkušenost a když jsem hledal informace o lepení, tak jsem našel obojí doporučení. Obrousit až na dřevo i to, že to je zbytečné a že je třeba lehce obrousit jen to uhlí. Opaly nejsou černé, takže "uhlí" tam není a i při tom obrousit těch pár hran nemám problém. Rád bych ale věděl, jak je to správně. U lepení sekunďákem bych asi neobrušoval, obavu mám u lepení disperzí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 19:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Já si dovolím odpovědět za sebe. Mám postaveno asi deset laserovaných rozsypů (od pana Haly tři) a nikdy jsem nic neobrušoval. První modely jsem lepil disperzí, teď jsem přešel na UHU Hart. Ten má výhodu v tom, že se parádně brousí a lépe se s ním vyplňují různé škvírky či kouty. Sekunďákem nelepím.

Mé zkušenosti říkají, že takové ty hlášky o nelepivosti či mastnotě laserovaného řezu jsou pověry a šíří je ti, kdo to nikdy nezkusili. :-)

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.09.2013 11:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Výborně. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.09.2013 18:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Já jsem také postavil už několik modelů z laserových výpalků, nikdy jsem nebrousil díly předem do čista a podle mě to nemá na pevnost žádný vliv.
Lepím ale vteřinovým lepidlem a jedinou vadou může být, když se člověk rozhodně pro potah transparentní folií, kdy je hnedá barva výpalku vydět a kde přes ní prošel vteřiňák je skoro bez šance to obrousit.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.09.2013 7:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Model dokončen. Potahování celkem v klidu.
Jediné co vždy řeším je jak se zbavit bublin v případě potahování barevných pruhů v druhé vrstvě. Máte na to nějaký trik? Když je křídlo třeba dýhované není to takový problém bubliny se dají vytlačovat jedním směrem, ale u žebrové konstrukce kde se potah mezi žebry prohýbá je trochu horší práce, protože nejde novou vrstvu dobře předem přiložit a zbývá jen se snažit opatrně přižehlovat od jedné strany a bubliny vyhánět žehličkou což není plně úspěšné.

Jinak se mi potvrdilo to co jsem očekával, potažený model včetně serv (D60) váha 350g jen bohužel pro vyvážení modelu (težiště je jen 38mm od náběžky) narostla váha na rovných 500g, takže vyvažuje lipo tříčlánek 1000mAh. Není to sice hrozné s přihlédnutím na plochu křídla cca 29dm2, ale přesně to směřuje k tomu hodit tam motor se sklopkou, aniž by vůbec narostla celková váha modelu. Na sklopku a motor nyní nemám prachy, takže to vyzkouším jen jako házedlo, ale v budoucnu uvidíme...
Příloha:
1.jpg
1.jpg
[ 118.06 KiB | Zobrazeno 6987 krát ]

Příloha:
2-vrch.jpg
2-vrch.jpg
[ 108.63 KiB | Zobrazeno 6987 krát ]

Příloha:
3-zada.jpg
3-zada.jpg
[ 116.85 KiB | Zobrazeno 6987 krát ]



Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.09.2013 8:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Počkej, kde se stala chyba? Moje Saly-E má 360g už vyvážená (motorem, ale to je jedno).
Ta směrovka jsem z překližky? Být Tebou, tak ji celou odříznu a udělal bych ji konstrukční z kvalitní balzy.

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.09.2013 11:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Asi jsem prase, který všechno lepí jak do tanku... a s potahem jsem nešetřil, měl jsem jí udělat transparentní a jednobarevnou vyšlo by to lehčí a hlavně by mi nenarostla váha za težištěm a nemusel tolik rvát na předek. Na házedlo to není nic moc, ale na elektroverzi myslím tech 500g s tímto rozpětím by mohlo jít. Uvidím po záletu, třeba to jakž takž poletí a vyzkouším i v budoucnu i svah. třeba bude mít zase větší průraznost ve větru ;o)
Dotyčný co jí odkazoval na svém blogu v příspěvcích výše jí měl dokonce 540g.

Jinak směrovka je balzová, ale odlehčená by se opravdu vyplatila (mě se do toho už nechce ;o)

Asi to chce vybírat opravdu lehkou balzu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.09.2013 11:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Možná jsem zblblý ze stíhačky co mám. Skoro dvě kila a rozpětí stejný (plocha ještě menší) jako SALy, tak mě to nejdříve ani nepřišlo divný ta hmotnost.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.09.2013 21:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
majla píše:
...............potažený model včetně serv (D60) váha 350g jen bohužel pro vyvážení modelu (težiště je jen 38mm od náběžky) narostla váha na rovných 500g, takže vyvažuje lipo tříčlánek 1000mAh.


Tohle jde udělat bezproblémově do 300g letovka. Takže na tohle to bude chtít vrhače úměrných kvalit :wink:

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 10:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Jo asi jo nějakýho profi diskaře... :lol:
Tak vady jsou jasný, vybírat lehčí bazlu, používat mnohem méňě epoxidu, použít transparentní solarfilm lite a ne obyč a ještě nepřižehlovat různé hovadinky na vrch. Až to vyzkouším ve vzduchu poreferuji jak to dopadlo.
Na svah by to nemuselo být až taková nevýhoda.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.8.2007
Příspěvky: 2366
Bydliště: Liptovský Peter
Nuž... Bežné Kčka lietajú dobre na svahu naložené na 370-400g. Potom je to už moc tehloidné a najma pristátia sú tvrdé. 270g Kčko môžeš zapichnúť na plných klapkách aj z 10m výšky a bežne sa mu nič nestane (praktizujem do 3m). Tu si budeš musieť robiť rozpočet na pristátie.

Ale zase u teba to má zrejme inú pevnosť.

_________________
Sky Lady - po 4 rokoch zhorela, Tornado XX, Cap 232, Super Zoom 2 - 460g, F3K Super Gee, Lynx E


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 02.10.2013 7:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Postavil jsem novou směrovku konstrukční je mnohem pevnější než původní a i lehčí. Kruhový hod jsem si vyzkoušel není to vůbec špatný dostat letadlo takovým způsobem nahoru. Předpoklad je jasný a potvrdil vše co se dalo čekat, hlavně to, že váha je přes limit a tak házedlo neudělá nic extra výkony.
jediné co mě zlobí je pevnost uchycení směrovky do trupu, protože směrovka přečnívá výrazně dolu pod trup což při přistání do vysoké trávy nevadí, ale při sednutí na břicho to trpí a stalo se mi, že se směrovka vylomila nahoru s koncem úzké části trupu i přes vyztužení uhlíkovými pásky.
Asi je to způsobeno i vyšší vahou. U elektro verze by ani tak netrpěla přeci jen frekvence přistání by byla mnohem menší.
Udělám pravděpodobně směrovku menší, aby nevyčnívala tolik dolů a model omotorizuji. Tímto nechci odrazovat další stavěče. Osobně to beru jakou dobrou zkušenost a minimálně zjištění co obnáší kruhový hod. Křídlo je pevné a tuhé dostatečně.

Závěrem jen: hlavně šetřit na hmotnosti všech spojů a celé konstrukce od hlavního uhlíkového nosníku směrem dozadu, jinak dopadnete jako já a budete muset zbytečně moc dovažovat na předek.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz