Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 9:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Děkuji za vaše podněty. Mrzí mě, že se musí ihned rozpoutat zbytečné vášně. Díky za odkaz na fotografie a nějaký postup stavby.
Předně chci říci, že nejsem začátečník stavitel a této stavby se nijak neobávám, není to nic extra složitého. Výřezy již mám díky panu Hálovi doma a díky takové předpřipravenosti to bude hezká poklidná stavba.
Chápu, že tato koncepce modelu nemůže dosahovat výkonů jako Long shot od Hořejšího a jim podobné, ale koupit hotové letadlo mě prostě moc neláká a na řezání jádra křídla z polystyrenu a následnou laminaci nejsem vybaven. Rozhodně nemám žádné závodní ambice a je to asi tak, jak to popsal TSK. Radost z vlastní stavby a pak seznámení s kruhovým hodem bez ambicí létání na profi úrovni dále bych si rád vyzkoušel svahové létání.

Diskuze o značkách elektroniky asi do tohoto vlákna nepatří.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Ticcino píše:

Ale zajímala by mě jedna věc, kterou jste tady zmínili už dva lidi. To Káčko bez Dymondů a Futaby nelítá? Předešlý majitel měl Futabu a lítalo mu to docela hezky. Jenže já nemám totiž ani Dymondy, ani Futabu a tudíž jste mě vyděsili, že mi to vůbec nepoletí.


Dá se to řídit čímkoliv, i Optikem. S vícekanálovým TX a letovými režimy se to dá nastavit lépe a bez kompromisů. V podstatě jde o to, mít možnost nezávisle trimovat aspoň dva režimy - hod a let. Ostatní, jako jiné nastavení pro přeskok, na kroužení..... je potom příjemný bonus.
Těch pokusů s levnýma servama do F3K se občas pár objeví. D60/D47 je asi tak nejlevnější použitelná varianta a velmi dobrá, pokud si chceš polétat a ne rvát z toho ty serva za chvíli ven.
Je užitečné si velmi dobře rozmyslet co tam osadíš, protože potom jde udělat ta montáž precizně a ve výsledku je to i lehké. Když tam serva nějak zableješ, s tím, že to budeš asi vyndavat, tak výsledek potom podle toho vypadá.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 9:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
JMalik píše:
Dá se to řídit čímkoliv...
Těch pokusů s levnýma servama...


Díky za vyjasnění. Hned jsem klidnější.
Letové režimy na rádiu v tomhle pomůžou hodně - souhlasim, mám, umim.
Ohledně serv, souhlasim, že je potřeba si rozmyslet, co tam dám, a jestli to nebudu muset za pár hodin rvát ven. A beru v potaz i vaši zkušenost že D60/D47 je nejlevnější, rozumně použitelná varianta.

@lakotamm: Nikdo přece netvrdí, že pod pojmem "čínský servo" musí být nutně HXT900. Já osobně HXT900 používám (resp.jsem používal v aplikacích pro ně vhodných). 4mm vůle po 20 hodinách tam ale nemám. Možná proto, že jsem s tím nekřáp.

Ad Sally (ta moje): Osazena 2x Corona DS929HV (digitální, vysokonapěťové, s kovovými převody). Napájení 2S LiPo napřímo (bez BEC). Serva jsou umístěna v domečkách. Případná výměna je snadná - stačí povolit pár šroubků. Netřeba řezat potah.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 17:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.8.2007
Příspěvky: 2366
Bydliště: Liptovský Peter
Nehovoril som o normálnom používaní hxt. Ale o lietaní v normálnom Kčku - vyskúšal som to na vlastnej koži. Tam idú tie servá do hája. Aj kovové atlasy po 2,5 roku začínajú mať vôlu.

Vôľa 2-3mm je netolerovatelná.

_________________
Sky Lady - po 4 rokoch zhorela, Tornado XX, Cap 232, Super Zoom 2 - 460g, F3K Super Gee, Lynx E


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 21:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 20.9.2011
Příspěvky: 242
Bydliště: Hradec Králové, CZ
tks píše:
Vy tady úplně ignorujete tu možnost, že někdo to chce stavět hlavně proto, aby stavěl. A to, že to lítá, je až příjemná přidaná hodnota. Například já to tak mám. A mám dokonce i tuto Saly, ale s elektromotůrkem.

(Nicméně chápu námitku, že pokud tazatel chce házedlo pro kruhový hod a pokud chce, aby ho to opravdu chytlo, tak by to chtělo ověřené F3K.)

Souhlas... Spousta lidí dnes ani neuvažuje o možnosti že by sami stavěli a ne jen "sestavovali"...

_________________
Letuschopno: Diablotin 8,5 ccm, Mig 7 (EPA kombat)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2013 23:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
lakotamm píše:
Nehovoril som ...

No sláva.
Ted jsme dosahli konscensu.
A presne o tom mluvil i DavidB, do ktereho jste se tak nepekne obuli.
Strucne napsano: vule v nahonu ovladacich ploch pro presne letani, jake stroje pro kruhovy hod vyzaduji, jsou podstatnym parametrem. Volbu pouzitych soucasti je nutne zvazit dle konkretniho modelu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 8:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
bundes píše:
Souhlas... Spousta lidí dnes ani neuvažuje o možnosti že by sami stavěli a ne jen "sestavovali"...


Jsou i tací, co vybalí letadlo z krabice a stačí, aby museli přilepit křídlo nebo směrovku s výškovkou a už mluví o něčem co postavili.
Já má zase někdy pocit, že laserem vyřezané díly mi to moc ulehčují a obdivuji ortodoxní stavěče, kteří začínají opravdu od samotnéh prkénka balzy.

Něco ke stavbě:

Od pana Hály mám laserové výřezy, dokoupil jsem smrkové lišty, balzu 4mm a 1,5mm a uhlíkové profily a včera od 18hod - 24hod slepil základní kostru polovin křídel a trup bez potahu spodku a vrchu.

Stavba velice příjemná. Trup bez problémů. Konstrukční výstupky, které jsou na na žebrech ponechány pro stavbu je parádní věc. není nutné řešit podkládání každého žebra, aby bylo dosaženo potřebných negativů a vzepětí křídla.
Postup jednoduchý na uhlíkovou trubku nasunete žebra zafixujete rozdělení, kolmost a zalepíte. Jediným uskalím celé stavby vidím přední náběžnou hranu která je z uhlíkové kulatiny 3mm a je přeci jen dosti tuhá na ohýbání. Lepil jsem jí pro jistotu epoxidem, ale i tak má obavu z pnutí a odlepení od žeber...
Spoléhám na to, že potah ještě trochu svojí smrštovací silou náběžku přitáhne.

Jinak na stavbě celého modelu nevidím žádné jiné úskalí.

A velice obdivuji toho stavěče co postavil Saly bez výřezů, protože vyřezat v ruce žebra včetně otvoru pro uhlíkový nosník tak, aby to lícovalo, to je opravdu nelehký úkol.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 9:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Původně má Saly náběžku z bukové kulatiny. Tam s tvarováním nebude problém, ale zdálo se mi to moc měkké a tak jsem dal uhlíkovou trubičku. A udělal jsem dobře - už jsem si trefil náběžkou nohu přežilo to bez úhony. Na místě, kde bylo největší pnutí, jsem dal balzové trojúhelníčky. Je to vidět na fotce, první žebra od středu. A ten potah tomu také dost pomůže, to je pravda.

(A je pravda, že ten laser to až moc ulehčuje, ale já se vymlouvám především na minimalizaci bordelu, protože nemám dílnu.)


Přílohy:
6[1].jpg
6[1].jpg
[ 129.38 KiB | Zobrazeno 7287 krát ]


_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 9:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
tks píše:
Původně má Saly náběžku z bukové kulatiny. Tam s tvarováním nebude problém, ale zdálo se mi to moc měkké a tak jsem dal uhlíkovou trubičku. A udělal jsem dobře - už jsem si trefil náběžkou nohu přežilo to bez úhony. Na místě, kde bylo největší pnutí, jsem dal balzové trojúhelníčky. Je to vidět na fotce, první žebra od středu. A ten potah tomu také dost pomůže, to je pravda.

(A je pravda, že ten laser to až moc ulehčuje, ale já se vymlouvám především na minimalizaci bordelu, protože nemám dílnu.)



Já jsem blb takové jednoduché řešení jako trojuhelníčky mě vůbec nenapadlo... Dneska je tam dodělám.
Ještě drobnost jak jsi prosím tě řešil uchycení vstupu do trupu (přední krytku) na šroub nebo magnet?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 10:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
majla píše:
Ještě drobnost jak jsi prosím tě řešil uchycení vstupu do trupu (přední krytku) na šroub nebo magnet?


Já používám na těchto malých érech řešení, kdy na jedné straně je jazýček a na druhé straně se to zajišťuje drátkem, který je stejně dlouhý jako je šířka trupu v tom místě + na konci zahnutý. A tento drátek prochází trubičkou, která je přilepená zevnitř na krytce. Po různých experimentech s magnety a šroubky jsem došel k tomuto nejjednoduššímu řešení, používám to na několika modelech a žádný problém s tím nebyl.

No, raději jsem to nakreslil...


Přílohy:
krytka.jpg
krytka.jpg
[ 23.63 KiB | Zobrazeno 7271 krát ]


_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 10:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Chytré. A nevymačkává se dírka v balzovém trupu? nebo jí máš pro jitotu také vylepenou trubickou od bovdenu?
Každopádně je to chytrý nápad, jelikož se do trupu dá rychle dostat a bez šroubováku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 10:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Záleží na materiálu. Když je to třeba z topolovky nebo tvrdé balzy, tak to neřeším.
Ale na Saly to mám vypouzdřené tou trubičkou, jak říkáš...

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2013 8:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Jelikož toho na rcmania k tomuto modelu moc není, podělím o své dojmy. Klasické káčkaře to asi zajímat nebude, ale možná, že někteří budou ve stejné pozici jako já a nějaké info se jim bude hodit.

V současné době mám kostru hotovou zbývá jen dořešit uchycení serv (spíše šroubky na víčka).

Pro představu k nákladům, mnozí kdo staví letadla komplet to jistě znají, ale nějací mladí začátečníci asi nevědí. Pokud by se rozhodli takové letadlo stavět s vidinou, že ušetří oproti klasickému házedlu musí si uvědomit, že pořízení všech nutných komponent asi převýší cenu solidního rekreačního házedla v bazaru včetně osazení .

To jen, aby nedošlo k nějakému zklamání.
Ceny jsou cca takové:
- výřezy 500,-
- ostatní balza, smrk lišty uhlíkové profily 400,-
- lepidla (vteřiňák, epoxid) 200,-
- potah folie solarfilm 600,-
- 2x servo Dymond D60 1000,-

celkem se dostáváme na cca 3tis. a to není v ceně přijímač a baterie a některé drobnosti, které člověk tak nějak domá má.


Každopádně pocit z vlastnoručně zkonstruovaného modelu "k nezaplacení" ;o)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2013 9:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Je to tak, vlastní stavba v dnešní době dost bolí. Ale neměl jsi to sem psát takto na rovinu, to odradí i toho posledního možného zájemce. :wink:

Já jsem to měl dražší o to, že tam mám pohon (a on jen blbý kužel + listy vyjdou na 400Kč), ale zase jsem ušetřil dost podstatně za serva. Což byla asi blbost, protože mi jedno už nějak začíná blbnout a já je vždy zadělávám napevno pod potah, takže budu možná muset časem řezat a záplatovat.

Jinak jsi mě tak inspiroval, že jsem včera sundal Saly ze stěny a dal jsem tam dvoučlánek místo tříčlánku (protože byl moc a vypínal regulátor) a dnes cestou z práce to zkusím proletět.

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2013 10:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
tks píše:
Je to tak, vlastní stavba v dnešní době dost bolí. Ale neměl jsi to sem psát takto na rovinu, to odradí i toho posledního možného zájemce. :wink:

Já jsem to měl dražší o to, že tam mám pohon (a on jen blbý kužel + listy vyjdou na 400Kč), ale zase jsem ušetřil dost podstatně za serva. Což byla asi blbost, protože mi jedno už nějak začíná blbnout a já je vždy zadělávám napevno pod potah, takže budu možná muset časem řezat a záplatovat.

Jinak jsi mě tak inspiroval, že jsem včera sundal Saly ze stěny a dal jsem tam dvoučlánek místo tříčlánku (protože byl moc a vypínal regulátor) a dnes cestou z práce to zkusím proletět.


Já mám sám hodně velký problém si připustit na začátku stavby, že to bude nakonec stát tolik financí.

Ono ikdyž nepoužiju celé dvě tři role (2m) potahové folie stejně je musím koupit, stejně tak s balzou, prkénko 4mm už není za 20,-kč a i jedna uhlíková trubka stojí přes 100,- , vteřiňák stojí 150,- padne na to v podstatě celý, epoxid je celé balení asi taky za 150,- , ale zase ho není potřeba tolik, bižuterie ani nepočítam nakonec to bude taky učitě přes stovku (konektory, smršťovačka, prodlužovací kabel, páky táhel atd.). Když potahuju potřebuju na žehličku v podstatě na každy letadlo nový návlek zase cca 70,-Kč a postupně a polehoučku to narůstá...

Já tu cenu napsal spíše jako reakci na blog jiného staveče, co tu byl odkazován, kde celkovou cenu nasčítal na 1500,- a jednotlivé částky popisoval v rámci korun či desítekkorun, vždy jako poměr kolik toho použil z balení atd., ale realita je myslím krutější, tzn. X2.

Co se týká serv, obvykle za ně tolik neutrácím, ale chtěl jsem využít napájení na lipol 2s na přímo (dvou článek mám, takže to co dám více na servech ušetřím na baterii). Jenže nemá to asi moc opodstatnění, jelikož bude potřeba hodně váhy na předek a tak je jedno, zda tam bude pořádný pakl baterie, nebo závaží a nebo v konečné fázi místo závaží motor... (stavím to s přepážkou a špička bude odendávací a "zas tam dávací" ;o)

V BABY HAI mám GWS NARO HP a musím říct, že mě ty serva příjemně překvapily, chodí hezky a nemají vůle. Osobně mám zkušenost, že větší vůle vznikají na celkovém systému táhel (čepů), než na samotném servu. Ovšem jedno mi odešlo při střemhlavém letu Baby Hai do betonové panelové cesty, kdy jsem si nepřepnul model v paměti ve vysílači a ani nezkontroloval správnost výchylek, dost školácká chyba... (možná, že jí ještě opravím) Každopádně není to ztracené a servo možná půjde reinkarnovat a nezle to brát jako nedostatek či poruchovost daného typu a značky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz