Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 17:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Ať hledám, jak hledám, nemůžu k tomuto tématu nic najít.
Jde mi o nějaký osvědčený postup při opravě, tedy je-li to vůbec možné nebo je nutné ji vyměnit? Asi by to bylo nejlepší, ale při představě, co všechno to obnáší, se mi do toho moc nechce.
Nelítám soutěžně, tak mě nějaký ten gram+- nezabije. Díky P.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 17:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Pokud chceš rozumnou radu, tak uveď trochu víc informací (jaký model, místo kde se to zlomilo, případně připoj fotku). Takhle Ti asi sotva někdo dobře poradí. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 17:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Máš recht, nějak jsem pozapoměl, jedná se Isise a je to zlomené asi 10cm za gondolou.


Přílohy:
100_7872.JPG
100_7872.JPG
[ 77.66 KiB | Zobrazeno 2587 krát ]

100_7873.JPG
100_7873.JPG
[ 75.41 KiB | Zobrazeno 2587 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 17:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2011
Příspěvky: 90
Bydliště: Liberec
Obrázky: 4
Doporučil bych ti trubku vyměnit. Trubka je enormně namáhaná část. Domnívám se, že pokud to olaminuješ, tak
to tam bude tužší a praskne ti to někdy jindy přesně vedle té opravy. Lepší investovat pár stovek do trubky než
několik tisíc do celého nového éra.
Podívej se, co dělá trubka při odhodu:
http://www.youtube.com/watch?v=VVGQ-HtGFDs

_________________
Letadla: K3600, F3K Isis, Champion 2,1m elektro, F3F Nemesis, Z226 EPP


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 18:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Investice do trubky by nebyla až tak strašná jako představa té práce s tím :( , to máte: bovdeny vedené venkem, odpreparovat směrovku, výškovku i sedýlko. To je skoro jako stavět nový éro. :cry:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2011
Příspěvky: 909
Bydliště: Havířov
Obrázky: 8
Já ocasní trubku opravoval na K-čku vlaminováním tenkostěnné trubky stejného průměru zevnitř do zlomu s přesahem asi 2 cm na obě strany od lomu (délka vložky tedy cca 4 cm). "Vložka" byla trubka, která byla podélně rozříznutá cca 2 mm širokým řezem - vlastně takové C - to proto, aby šla vsunout dovnitř a zároveň lehce pružila po zasunutí do původní, zlomené trubky. Zvenčí potom přelaminování 1 vrstvou uhlíkové tkaniny o šířce 3 cm.
Kámen úrazu tohoto postupu je sehnat tenkostěnnou trubku daného průměru (ideálně z jiné havárky, zlomené jinde). Výhoda je, že i při táhlech vnitřkem trubky lze opravu provést (s trochou opatrnosti, aby se nepřilaminovaly i nitě nebo táhla) bez rozebrání letadla.
Oprava drží už druhou sezónu a téměř nejde poznat, kde k lomu došlo. Fakt ale je, že u RCEK je ocasní trubka namáhána méně než u F3K, i když tedy přistání jí dávají taky pěkně zahulit...

_________________
Nahoru to padat nebude a dole to najdem.....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Zrovna teď jsem to řešil na RCEK Magicovi. Po přistání v koruně stromu mi praskla trubka cca 10 cm od ocasních ploch- byla úplně ulomená, ne jen naprasklá. Nevím, jestli mne zkušenější neukamenují, ale postupoval jsem takhle:
1) abych zajistil, že trubka bude ve všech směrech rovná, tak jsem si z boku a zespoda izolepou na trup přichytil "vodící lišty", z ocelové kulatiny 3 mm
2) spasoval jsem ulomenou část se zbytkem trupu a nabodoval jsem si to středně hustým vteřiňákem
3) mezi tím, než vteřiňák vytvrdnul (chvíli jsem to nechal) jsem si připravil skelnou tkaninu a uhlíkový rowing
4) po vytvrdnutí vteřiňáku jsem odendal ty "vodící lišty" a praskliny jsem s citem "prolil" epoxidem
5) prosytil jsem si 2 proužky skelné tkaniny (dlohé tak, aby cca 2x ovinuly trubku) a uhlíkový rowing
6) kolem lomu jsem navinul první proužek prosycené skelné tkaniny, pořádně jsem utáhnul, abych vytlačil všechny bubliny
7) na sklo jsem pevně a těsně navinul rowing -tak, aby se jednotlivé závity lehce překrývaly
8 ) celé jsem to zavřel zase sklem

Zdá se to být pevné, dneska jsem to chtěl jít vyzkoušet, ale překazil mi to déšť. Na ocase to asi nějaký gram přidalo, ale zkoušel jsem těžiště a je to v pohodě.

Edit: jo úplně mi vypadlo - před spasováním trupu a odlomené trubky jsem vložil kus jiné trubky jako spojku, jak píše draceq

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 19:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Uvažoval jsem úplně stejně jako ty pustil jsem se do pravy zlomené trubky ISISe pro nesoutěžní házení (hodim maximálně 43metrů).
Oprava se určitě dá zvládnout bez enormniho nárůstu hmotnosti.

Nejdéle mi zabrala výroba přípravku na udržení trubky v rovině

foto zde https://picasaweb.google.com/1088482384 ... edirect=1#

Trubka vydrží po opravě hody do 40ti metrů bez problémů a pro moje polétání nepociťuji ani žádné změny v letových vlastnostech


Naposledy upravil walter2 dne úte 30.04.2013 14:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 19:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 160
Bydliště: Karviná
pecold píše:
Máš recht, nějak jsem pozapoměl, jedná se Isise a je to zlomené asi 10cm za gondolou.

Trubku k sobě zafixuj vteřiňákem, pak trubku osmirkuj v délce cca 3 cm, nastříhej 3 cm pásky uhlíkového rovingu, nasyť je letoxitem, přebytek letoxitu odstraň mezi mikroténem a pak tyto pásky naskládej podélně na trubku a omotej to páskem z mikroténu ve spirále. Na druhý den to osmirkuj a je to hotovo.
Čau Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 19:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Díky všem za nápady, jsem rád, že je to opravitelné. Ta trubka dovnitř, by se mi líbila asi nejvíc, ale novou kvůli tomu kupovat a řezat nebudu :lol: . Takže nabodovat vteřiňákem, vrstva skla 30gr., proložit rowingem podél a ještě jednou sklo a mohlo by to fungovat?
Uvidím, jak se mi povede obalit to i s těma bowdenama zvenku, asi zkusím molitan zvenku přes igelit.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 20:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 160
Bydliště: Karviná
pecold píše:
Díky všem za nápady, jsem rád, že je to opravitelné. Ta trubka dovnitř, by se mi líbila asi nejvíc, ale novou kvůli tomu kupovat a řezat nebudu :lol: . Takže nabodovat vteřiňákem, vrstva skla 30gr., proložit rowingem podél a ještě jednou sklo a mohlo by to fungovat?
Uvidím, jak se mi povede obalit to i s těma bowdenama zvenku, asi zkusím molitan zvenku přes igelit.

Ahoj,
sklo je tam zbytečné, trubku nejlépe zafixuješ v kousku L profilu, stačí cca 20 cm - vlastní zkušenost.
Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 20:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
pecold píše:
Máš recht, nějak jsem pozapoměl, jedná se Isise a je to zlomené asi 10cm za gondolou.

Vyměň tu trubku.
Vyřešíš v tomto případě hned několik věcí najednou. Odstraníš ty bowdeny, dáš dovnitř do trupu nitě. Když budeš mít sundané ocasky, tak tam dáš velmi dobře torzní pružinky. Gongolu odpáráš od trubky taky bez problémů....... celkově to takovouhle opravou dost vylepšíš proti stávajícímu stavu.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 21:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
trubku nejlépe zafixuješ v kousku L profilu díky, dobrý nápad

Odstraníš ty bowdeny, dáš dovnitř do trupu nitě. o tom jsem se rozhodoval už při stavbě, vím, že ty lanka fungujou, ale nějak se mi nelíbí, když jsou serva furt v záběru.
S těmi bovdeny jsem spokojený, žádné povolování, vůle, nic, prostě o nich nevím.
A taky se mi hlavně nechce předělávat půl éra, mám toho rozdělaného nějak moc a s mojím tempem oprav, bych si už taky s tím letos nemusel už slítnout. :roll: Ale díky za názor.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 22:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Rob ako chceš, ale zlomenú trubku by som (aj sa zopárkrát stalo) jednoznačne vymenil za novú. Nie je to zasa až tak zložité ako to vyzerá. Tá oprava je možno náročnejšia ako výmena, budeš musieť dovažovať, ťažko to urobíš dokonalo rovné a ak ti to (veľmi pravdepodobne) znova rupne, možno to zrušíš kompletne. A inak bovdeny (mikrobovdeny od Hořejšího) sa mi tiež absolútne neosvedčili, zrušil som na ne svoje prvé Káčko a už nikdy viac (ak keď Amíci to hojne používajú). Zanevrel som už aj na pružinkový systém (kvôli nutnosti rozpojovať, alebo zohnať kvalitnú oceľ čo sa mi nikdy nepodarilo) a Dyneemu, lietam už jedine ťahaj-ťahaj s náhonmi s pleteného oceľového lanka.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 23:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
JMalik píše:
Gongolu odpáráš od trubky taky bez problémů....... celkově to takovouhle opravou dost vylepšíš proti stávajícímu stavu.


Tak to by mne zajímalo -můžeš poradit jak na to? Právě strach z toho, abych při oddělování trubky od gondoly gondolu nezničil, mne vedla k tomu, že jsem trubku neměnil, ale opravoval. Podotýkám, že nevím, čím je trubka do gondoly zalepená - model jsem nestavěl. Tipnul bych nějaký epoxyd, ale ruku do ohně za to nedám. Když jsem potřeboval epoxydem přilepenou duralovou spojku, stačilo místo spoje prohřát horkovzduškou a epoxy povolil, ale tady bych se toho bál...

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz