Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mimi F3K DLG, jak házet F3K, hmotnost
PříspěvekNapsal: ned 18.03.2012 21:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

F3K mě zaujalo tady ve fóru, trochu impulsivně jsem si usmyslel to vyzkoušet. Tak jsem postavil Mimi, davelbc dodal laserem řezané díly a ve volných chvílích jsem to dal dohromady. Protože jsem něco takové stavěl poprvé a měl jsem obavy z nízké pevnosti konstrukce, přehnal jsem dimenzování kabinky, křídla i ocasek a po dovážení má Mimi 240 gramů.
Dnes jsem zkusil Mimi hodit do vzduchu, opakovaně, neumím za to vzít, podíval jsem na několik videozáznamů, kde je vidět jak F3K hodit, ale moje pokusy jsou poněkud jinde. Házel jsem tak, že jsem chytl Mimi za házecí kolík, stál jsem na místě, otočil jsem se doprava dozadu jak to šlo a potom hodil Mimi se snahou směrovat hod asi tak pod úhlem 50 stupňů nahoru.
Úhel hodu celkem vycházel, ale házedlo z nějakého důvodu stoupalo v nožovém letu (možná dělám nějaký podvědomý špatný pohyb z obavy, že štrejchnu ocaskami o zem), takže po přehmátnutí na vysílač jsem se snažil vyrovnat let směrovkou a výškovou do normální polohy, potom ale následuje ztráta výšky a když je letadlo v normální poloze, je asi tak 5 metrů na zemí a stále to tahám výškovkou...
Těžiště je podle plánku 70 mm od náběžky, ale éro se mi zdá těžké na čumák, křídla i ocasky jsou nezkroucené, myslím podle plánku. Jsem poněkud zaražen v nadšení, jsem amatér, lítám jen tak pro zábavu.
Kdybyste náhodou měli někdo radu, jak Mimi hodit a rozlítat, budu rád. Asi bude problém ta velká hmotnost?

PříspěvekNapsal: ned 18.03.2012 21:25 
Mazák
Mazák

Zdar, něco o házení je tady:

http://www.youtube.com/watch?v=wqX915_7 ... re=related - jak se hází je vidět na 1:15
Tady o tom vypráví celé video http://www.youtube.com/watch?v=svRIi_cg ... re=related

a tady http://www.youtube.com/watch?v=JAe_rfVS ... re=related

PříspěvekNapsal: ned 18.03.2012 22:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

ano, těchto videí jsem shlédl před prvním startem více. No, asi uberu zátěž z čumáku a buď se to metodou pokus omyl naučím hodit anebo to rozbiju... Třeba ještě někdo přihodí nějaký tip...

PříspěvekNapsal: ned 18.03.2012 22:30 
Mazák
Mazák

Obrázky: 19
Blog: Zobrazit blog (17)
Jeden tip bych měl, zahoď to do koše a postav to normálně a s tím, že to musí mít letovou hmotnost max 170g. Tahle kategorie je jen a jen o hmotnosti. Mě Mimi lítalo slušně a rád na něj vzpomínám. Bohužel mi ho ulovil můj pes při přistání. Házet se naučíš, to chce čas.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 18.03.2012 23:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Že je káčko těžší sice znamená zhoršení letových výkonů,ale rozhodně to nemá negativní vliv na výšku hodu.Je to spíš naopak.Rozhodně bych nic neházel do koše,dík větší váze éro vyhodíš víc a vůbec bych se nedivil,že těch pět metrů navíc vykompenzuje v letových časech zhoršený kluz.
Zkusil bych poradit rozběh.Bez rozběhu začínal asi každý.Strach z toho,že nezvládnu koordinovaně točit se,házet a ještě běžet...Paradoxně pokud člověk není úplné kopyto,rozběh koordinaci výrazně zlepší a o proti hodu jen z otočky se taky zvětší přesnost odhodu proti větru.Taky jsem se ze začátku motal jak holub na bání a pak to zahodil třeba na 45 vůči větru...

PříspěvekNapsal: pon 19.03.2012 0:59 
Mazák
Mazák

Máš to fakt dosť ťažké, moja Mimi mala 117 g a nie je to preklep (tá škaredá páska cez kabínu tam bola len chvíľu, kvôli blbo zaistenej kabínke).
http://www.topgun.sk/php/index.php?PAGE_NEWS=519
Krídlo bolo ale robené klasickou Káčkarskou popkornovou technológiou, nie z balzy. Lietalo to prekvapivo dobre, často bol skôr problém dostať ju z termiky dolu ako hore a pocit z hádzania oproti dospelému Káčku bol ako keby som nehádzal nič. Keď to hádžeš do nožáku, môže to byť problém geometrie modelu (aj nepatrne prekrútené krídlo) alebo skôr techniky hodu. Pravdepodobne ho (hádzadlo) vypustíš príliš neskoro. S kamarátom sme mali v začiatkoch ten istý problém a model bol v poriadku. Skús si pozrieť toto:
http://www.youtube.com/watch?v=T9mSEZXMYZE
http://www.youtube.com/watch?v=-PDUmBlod6E

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 19.03.2012 16:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

díky všem za odpovědi a za odkazy na videa, mimi do koše zatím nepůjde. Odebral jsem trochu zátěže, prohlédl videa a nacvičoval taneční kroky před hodem, musím také držet éro nataženou rukou, nikoliv pokrčenou, jako při prvních pokusech. Uvidíme, zatím přikládám obrázek.

Přílohy:
P3190061.jpg
P3190061.jpg [ 177.94 KiB | Zobrazeno 3313 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 19.03.2012 20:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

tak jo, lítá to, ruka při hodu musí být fakt napnutá, a po asi tak 20 pokusech po nesmělém rozběhu a otočce šel Mimi asi tak do 20 metrů, snad to někdy pošlu do 30 m, bez otočky nemá smysl házet. Na to, že je to těžké házedlo, klouže pěkně, ale letí fakt dost svižně. Těžiště je teď asi 80 mm od náběžky, asi není úplně v pořádku úhel náběhu nebo spodní strana profilu křídla, nicméně éro nehoupe ani neprosedá.
Postavil jsem Mimi, na odreagování a relax, jako experiment nadšeného, nepříliš zručného amatéra, který má nevhodnou snahu dimenzovat namáhané části na úkor hmotnosti. Výsledek je pro mně uspokojivý a už si zase říkám, že když uvidím někde v bazaru Isis, tak ho pořídím :-), díky za podporu tady.

co je uvnitř: serva HXT 500, přijímač FrSky V8R4, 2S lipol 180 mAh, BEC, a 20 diabolek :-))

PříspěvekNapsal: pon 19.03.2012 23:32 
Mazák
Mazák

Jak moc je to náročné na stavbu?

Naposledy upravil zero_ozero dne sob 21.04.2012 20:33, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 0:45 
Mazák
Mazák

Jasné že to má cenu. :wink: Podľa mňa je to relatívne veľmi jednoduchý model, plán je dosť podrobný a na ich stránkach je pekný detailný obrázkový postup (aj keď len na verziu s krídlom z plnej balzy). Ak by si robil tú, treba naozaj superľahkú balzu, z bežnej to nemá zmysel skúšať. Snaž sa o čo najnižšiu hmotnosť, čistú a presnú prácu. Hlavne to nesmie byť nijako skrútené a treba čo najpresnejšie dodržať uhly nastavenia krídla aj výškovky a podľa možnosti aj profil. Ak náhodou nepoznáš, tu je ten web:
http://www.f3k.nl/index.php?id=3

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 8:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

stavba má cenu, lítání je fakt zábavné. Doporučuji vinutou ocasní trubku, ta moje obyčejná 8/6 mm je hodně těžká. Stavěl jsem křídlo z žeber, protože si neumím představit, že bych hoblíkem vytvořil rovnoměrný profil z plné balzy. Nosník v křídle raději tvrdá balsa, smrk je těžký, potah křídel lehká balza, odtokovka lehká balza, prosytit lehce řídkým vteřiňákem. Při laminování použít 18 g/m2 tkaninu, já mám 35 g/m2, šetřit letoxitem maximálně. Ocasky laminovat, před laminováním zbrousit na asi 1,5 mm, nebo podle návodu zde http://www.f3k.nl/index.php?id=124. To je pár tipů pro lehčí konstrukci...

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 10:35 
Mazák
Mazák

Ešte doplním: poltrúzna uhlíková trubka je na trup úplne nevhodná, je ťažká a má mizernú pevnosť na krut. Výborná trubka na Mimi je napríklad táto:
http://eshop.reichard.cz/stavebni-mater ... m-10g.html
Na VOP a SOP som použil výberovú balzu a nelaminoval, len dvakrát lakoval. Prelaminovať stačí spodok smerovky ak nepristávaš do ruky a ani to nie je nutné. Každý gram vzadu znamená aspoň dva gramy v čumáku. Vyhoblovať a vybrúsiť profil z plnej balzy nie je až také nemožné, dá sa pomôcť napríklad dotykovými šablónami, ale z obyčajnej balzy by to krídlo bolo superťažké.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 11:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Na Vasich strankach [url]topgun.sk[/url] je mnoho zaujimavych modelov, no len malo informacii o nich pre potencionalnych zaujemcov o stavbu. Mohol by si prosim o svojej Mimi prezradit informacie ohladne pouzitej vybavy, najma accu, technologiu vyroby gondolky a ak je to este mozne nejaku foto jej vnutorneho usporiadania?
Vopred za vsetkych dakujem.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 12:25 
Mazák
Mazák

Fotku vnútra bohužiaľ nemám a Mimi už tiež nie, predal som ju minulé leto. Gondolka bola vyrobená na mieru použitému vybaveniu (čo najmenšia). Vybrúsená zo stavebného polystyrénu (toho "bezbublinkového", z ktorého je aj krídlo). Následne olaminovaná tuším dvomi vrstvami nejakého 80g/dm2 skla, polystyrén mechanicky odstránený a gondolka nastriekaná. Kabínka z kúsku Durofolu, vytvarovaná teplom a nastriekaná. Trubka z odkazu od Reicharda, teraz už s kamošom robíme vlastné (na dospelé F3K). Krídlo vyrezané odporovou pílou, kúpené uhlíkové pásnice a olaminované 24g/dm2 sklom. Kolík vyrobený z odrezkov uhlíkovej tkaniny okolo 150g/dm2. Výbava bola prijímač Potensky Nano, potom FrSky D4FR, dve servá Robbe 4,3g a 1S LiPol tuším 150mAh. Náhon kormidiel klasicky Dyneema a torzné pružinky.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 20.03.2012 14:14 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

přikládám fotku palubního vybavení, serva a baterie jsou tam na fous, hodně místa zabral BEC. Na provedení moc nehleďte, je to moje první stavba v tomto oboru :-)

Přílohy:
mimi1.jpg
mimi1.jpg [ 132.9 KiB | Zobrazeno 3198 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další