Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18.06.2010 18:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
petrdake píše:
Azy píše:
no počkej když hážu točím se proti směru hodinových ručiček tím pádem mi pořád vychází ža na směrovku bude tlačit odstředivá síla která jí bude tlačit doprava típ pádem přímo proti servu, proti nitce proto mi to přijde na prd .... takže ještě jednou pokud mám kolík vlevo ve směru letu tak páka serva bude vpravo a servo bude tahat doprava pružina doleva


Odstředivá síla je zanedbatelná oproti tlaku vzduchu, který působí na klapku. Takže to máš správně, kolík vlevo, páka na klapce vpravo.

no tak v tom případě už jsem na to přišel paráda :D

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 09.09.2010 10:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2008
Příspěvky: 253
Bydliště: Praha 5 - Jinonice
Díky tomuto vláknu jsem také osadil Longshota3 torzními pružinami a konečně mikrobovdeny začaly fungovat jak mají ;)

Oproti doporučení jsem ale nakonec musel při rozměru pružiny 2*5*2 použít drát 0.5, protože 0.3 byla moc slabá. Konce pružiny jsou usazené v plastovém bovdenu (vnější průměr 2mm). Vše je zatím bez lepení jen píchnuté do polystyrenu.

_________________
=== VŠECHNO JDE, JEN HADI SE PLAZÍ ===Optic 6 PLL 40 MHz, kanál 53Challenger Pitts (ORACLE) |


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 09.09.2010 19:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 461
Bydliště: Brušperk
Ty bovdeny asi budou mít trochu odpor proto potřebuješ silnější pružinu, nicméně teď ti ty bovdeny zbytečně zatěžují zadek...

_________________
nahoru může, dolů musí


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 12:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2008
Příspěvky: 253
Bydliště: Praha 5 - Jinonice
Zbynass1 píše:
Ty bovdeny asi budou mít trochu odpor proto potřebuješ silnější pružinu, nicméně teď ti ty bovdeny zbytečně zatěžují zadek...


Není to žádná tragedie, celková váha Longshota je 303 gramů a to je ve špičce ještě cca 10g olova na dovážení.

Na řízení je ale ta silnějsí pružina opravdu poznat, protože předtím když mikrobovden talčil tak to nebyla žádná sláva, zvlášť na trimu výškovky je to citelný rozdíl. Osobně si myslím že silnější pružina musí být výhodná i při náhonu nitěmi, protože to pak má stejnou sílu jako nit která táhne a síla kormidla je na obě strany stejná. S tou slabší pružinou to musí být hrozně gumové.

_________________
=== VŠECHNO JDE, JEN HADI SE PLAZÍ ===Optic 6 PLL 40 MHz, kanál 53Challenger Pitts (ORACLE) |


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 12:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2007
Příspěvky: 278
Citace:
Osobně si myslím že silnější pružina musí být výhodná i při náhonu nitěmi, protože to pak má stejnou sílu jako nit která táhne a síla kormidla je na obě strany stejná. S tou slabší pružinou to musí být hrozně gumové.


Koukni na to z druhé strany: servo kromě odporu vzduchu musí přetahovat i pružinku. Nedokážu odhadnout aerodynamické síly v kritických letových fázích, ale pozor aby ti stačila síla serva pro přitažení VOP při rychlém střemhlavém letu pokud je na VOP slabší servo.

Před časem jsem "zahodil" ušaté DLG tak blbě, že šlo asi v 10 metrech do nožového letu a pro vybrání jsem potřeboval aby šla směrovka na tu stranu, kam táhla guma. Podle mě byla guma až dost silná, nicméně bylo vidět, jak směrovka je skoro v neutrálu i když páčka SOP na vysílači byla na doraz...
M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 12:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2009
Příspěvky: 721
Bydliště: Říčany
Blog: Zobrazit blog (1)
Hledám jeden racionální důvod instalovat torzní pružinu a nechat jako ovládací prvek mikrobovden - místo niti, kvůli které se torzní pružina dělá. Pomůžeš mi?

_________________
Kdo je bez miny, ať hodí kamenem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 13:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2008
Příspěvky: 253
Bydliště: Praha 5 - Jinonice
milost píše:
Hledám jeden racionální důvod instalovat torzní pružinu a nechat jako ovládací prvek mikrobovden - místo niti, kvůli které se torzní pružina dělá. Pomůžeš mi?


Ten důvod je zcela prostý:

Mikrobovdeny jsem nainstaloval v dobré víře že budou fungovat jak výrobce v návodu tvrdí. Realita je taková že pokud táhnou je vše v pořádku, pokud tlačí je problém. Při hledání způsobu jak pomoct mikrobovdenu tlačit jsem napřed zkusil obyčejnou gumičku a pak jsem objevil torzní pružinu. Možná kdybych torzní pružinu objevil dřív šel bych rovnou do náhonu nití, ale přesto mě z pohledu rekreačního káčkaře připadá kombinace mikrobovdenu a torzní pružniny jako velmi funční řešení. Z praktického pohledu mě také zde zmíněný argument o vybírání střemhlavého letu přjde jako zcestný, protože právě tehdy drží ovládací plochu výškovky síla pružiny a bovden/nit jen povolí. Mě z toho vychází že pokud bude pružina slabá letadlo nemá šanci vyrovnat.

_________________
=== VŠECHNO JDE, JEN HADI SE PLAZÍ ===Optic 6 PLL 40 MHz, kanál 53Challenger Pitts (ORACLE) |


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 13:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2007
Příspěvky: 278
Zcestné to není, jde o to, jestli VOP natahuje servo nebo pružina.
M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2010 14:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.11.2004
Příspěvky: 1340
Bydliště: Praha6-Nebušice
MirekZ píše:
Zcestné to není, jde o to, jestli VOP natahuje servo nebo pružina.
M.


logicky by vop mělo natahovat servo. tam kde to není možné použít se dávají dvě pružiny 0,3mm a musí být malá ovládací plocha vop


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: pát 13.01.2012 12:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Mám serva GWS pico, o síle 1,05 kg. Myslíte že to bude stačit na výškovku a směrovku s torzní pružinou cca 0,3 mm?
Pak mě zajímá, jak děláte průchod lanka v trubce, aby to nedřelo, nebo se třením lanko nepoškodilo.
Děkuji.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: pát 13.01.2012 13:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.11.2004
Příspěvky: 1340
Bydliště: Praha6-Nebušice
Silově stačit budou, přesnost žádná paráda si nebude...

průchod záleží na použitém lanku. Některé nitě jsou jsou velice odolné na oděr a některé vůbec. Sám používám šňůry Fireline nebo jiné od Berkley a není s nima problém (nepoužívám žádné průchodky) pokud chceš mít jistotu použil bych průchodku z teflonové trubičky (kapátko na vteř. lepidlo) někdo používá trubičku z lanovodu 2/1mm to mi ale přijde škaredý


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: sob 14.01.2012 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Golfista píše:
Mám serva GWS pico, o síle 1,05 kg. Myslíte že to bude stačit na výškovku a směrovku s torzní pružinou cca 0,3 mm?
Pak mě zajímá, jak děláte průchod lanka v trubce, aby to nedřelo, nebo se třením lanko nepoškodilo.
Děkuji.

- stačit to parametrama bude, středit to bude špatně
- torzních pružinek si klidně vyrob víc v různých průměrech a předpětích a pak vyber tu nejlepší (na Stobela jsem jich vyrobil za večer cca 50 a potom vybral dvě).Je nesmysl přehánět to předpružení víc než je nezbytné, protože tenhle systém trvale zatěžuje servo proudem úměrným síle pružinky. Takže čím více to předepneš, tím větší stálý proud serva.
- Průchod lanka (nitě) trupem vyvložkovávám vždy, protože už se mi jednou niť nevyvložkovaným průchodem prořízla a kousla se výškovka. Jde to udělat inteligentně tak, že nad plamenem natáhneš ten nejslabší bowden a vybereš přesně ten kousek, kam jde niť prostrčit s minimální vůlí.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2012 13:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 214
Bydliště: Gbelany pri Ziline
Ja takisto nepouzivam prechodky - ale dam si zalezat, aby som tu dierku, ktorou vychadza nit navrtal sikmo - akoby co najviac v prirodzenom smere tej nitky + trosku dalej od páčky na smerovke (cca 5-6 cm), ktorú sa snažím lepiť tak, aby bola čo najbližšie k trubke (3-4 mm max). Tým sa myslí akoby odstup od trubky. A samozrejme, ako to tu už niekto uvádzal, páčku robím tak dlhú, aby siahala až po os trubky.

Takto sa mi nestáva, že by sa mi ta nit do trubky zarezavala.

A už len na okraj dodávam, že náhony robím systémom tiahni - tiahni. 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2012 15:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
robin píše:
A už len na okraj dodávam, že náhony robím systémom tiahni - tiahni. 8)

Takhle jsem to chtěl původně, ale mám strach z tažení čtyřech, místo dvou provázků trupem. Mám slabší trubku než všichni používáte. Cca 12-7 mm.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhon torzní pružinou
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2012 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Golfista píše:
robin píše:
A už len na okraj dodávam, že náhony robím systémom tiahni - tiahni. 8)

Takhle jsem to chtěl původně, ale mám strach z tažení čtyřech, místo dvou provázků trupem. Mám slabší trubku než všichni používáte. Cca 12-7 mm.


Když tam ty nitě budeš tahat postupně - jednu, tu provizorně ukotvit izolepou, pak další - naklonit trup, aby jsi to nepromotal mezi sebou....atd., tak to není problém ani u menšího průřezu.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz