Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 15:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2008
Příspěvky: 271
Zdravím mám prosbu,

na starém epp eru od freeairu mám dva bowdeny k ocaskám bez duše, jen struna v plastové trubce a jdou dost ztuha. Serva s tím sice hýbají ale chtěl by to uvolnit. Zkoušel jsem propláchnout vodou s jarem, vyleštit strunu, jeden bowden jsem vypreparoval jestl není zvlněný ale není. Máznout olejem jsem si netroufl aby mi tam časem nezatuhl. Máte nějaký tip? (kromě jiné tenčí struny)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 15:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.12.2011
Příspěvky: 35
Bydliště: Olomouc
Ztráta času
Vyměnit za nový.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 15:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Paklize to ma na koncich hacky a nejde drat vyndat. Tak ano. Jinak ho zbrousit ,a WD40 v kombinaci s teflonovym sprayem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 15:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Co v tom mas za drát? Jedničku, nebo nula-osmičku? Pokud ten větší, tak se nedivím. S nula-osmičkou by neměl být problém po celou dobu životnosti modelu. Platí pro elektry, nepředpokládám, že to je s malým čuďáčkem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 17:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Univerzální postup pro všechny zahlodlé mechanismy, pokud je nechci rozdělávat. (Zámky, ozubené převody, bowdeny, ...) Prostříknu WD-40. Po krátkém působení, nebo ihned, rozhýbat. Potom podle rozsahu teplot a odolnosti plastového potahu natlačit vhodné mazadlo. Vaselinu, olej, LIQUI MOLY (s jemným prachem některé z přísad: MoS2 (disulfid molybdenu) / teflon / grafit). Tam kde je velký rozsah teplot, nebo není odolnost proti ropným produktům, lze vpravit koloidní grafit. Vspáním nebo zafouknutím stačeným plynem. Na autě i doma (pokud tam už nebylo něco ulomené), WD-40 vždy vše vyřešil. Šetřil tak čas, i peníze.
Edit02 Promiň já to nečetl pořádně celé. -"struna v plastové trubce". Tady jednoznačně práškový grafit. Stačí prach vzniklý od tuhy ve Versatilce, točením špicovače z mačkacího čudlu. Nebo obrušováním na šmirglu pro ostrý hrot. Zkus nasypat do trubičky a zasunout vyleštěnou strunu. Případně pak část tuhového prachu vyklepnout ven.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 20:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12745
Bydliště: praha 5
ještě zkus trochu roztáhnout konce tý plastový trubičky nějakým bodcem, nebo hodinářským křížákem, jako poslední pokus než dojde na kompletní výměnu zkus zbrousit na tupo na brusce tu strunu aby měla ostrou hranu a párkrát z obou stran proštouchej tu trubičku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: pát 27.01.2023 22:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2008
Příspěvky: 271
pepin píše:
ještě zkus trochu roztáhnout konce tý plastový trubičky nějakým bodcem, nebo hodinářským křížákem, jako poslední pokus než dojde na kompletní výměnu zkus zbrousit na tupo na brusce tu strunu aby měla ostrou hranu a párkrát z obou stran proštouchej tu trubičku.


Děkuju za všechny rady vezmu to odzadu.

-Konce trubicky nejsou problém, pár entimetrů na krajích jdou zvolna, odpor s projeví se zcela zasunutou strunou
-Je to elektrika, trubka žádné palivo či mazivo je na pohled čistá
-Je to 0,8 struna
- Jde vyndat, už zkusím ještš zbrousit. To málo co jsem tomu dal na vyleštění se neprojevilo.
- Možná je problém v trubce že byla vícektrá pokřivená při manipulaci při zalepování, nestavěl jsem to tak nevím jak to chodilo na začátku .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 10:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Někdy se přilepení stane, že vteřiňák se zahřeje a trubka se zdeformuje. Pak to začne drhnout.

Jako poslední pokus bych vzal strunu o něco delší než bowden. Pár centimetrů před koncem bych na ní kladivem udělal placatější rozšířené místo, strunu protáhnul správným koncem napřed, chytil ji do vrtačky a pak za otáčení protáhnul bowdenem.

Rotující rozšíření by při troše štěstí mohlo zúžené místo profrézovat. Bacha na otáčky a teplotu aby se to neponičilo ještě více.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 12:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
A nemůže být bowden jenom v jednom místě prohnutý více než je zdrávo a struna v něm drhne jenom proto, že se v ohybu tře o stěny? Sám tazatel píše, že éro nestavěl a neví, jak to chodilo dříve. Jestli se jedná o jeden špatný ohyb, mělo by to jít poznat, když strunu nasune z jedné a pak z druhé strany, zadrhávalo by to zhruba na stejném místě.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 14:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Zrovna tak to bude zadrhávat pokud je v jednom místě zdeformovaný přehřátím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 16:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
zdzd píše:
Pár centimetrů před koncem bych na ní kladivem udělal placatější rozšířené místo, strunu protáhnul správným koncem napřed, chytil ji do vrtačky a pak za otáčení protáhnul bowdenem ...
Protažení improvizovaným kopinatým vrtákem mne taky napadlo. Nemusí se ta struna před rozklepáním patřičným ohřátím povolit? A asi bych vnitřek plastové trubky zkusil zbavit možných volných kousků. Protažení těsnou strunou. Možná vyluxovat/vyfoukat vhodným nástavcem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 17:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
guchar píše:
Nemusí se ta struna před rozklepáním patřičným ohřátím povolit?


To asi půjde i bez toho. Když jde ohnout...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak rozchodit bowden
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 22:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2008
Příspěvky: 271
Kuta33 píše:
A nemůže být bowden jenom v jednom místě prohnutý více než je zdrávo a struna v něm drhne jenom proto, že se v ohybu tře o stěny? Sám tazatel píše, že éro nestavěl a neví, jak to chodilo dříve. Jestli se jedná o jeden špatný ohyb, mělo by to jít poznat, když strunu nasune z jedné a pak z druhé strany, zadrhávalo by to zhruba na stejném místě.


Také jsem na to myslel ale bowdeny jsou zalepeny prakticky rovně bez ohybů a takové místo jsem neidentifikoval. Tak jsem podezříval jesli není bowden zalepen jako vlnovka a tření struny o stěny roste s každou vlnovkou. Ale jeden bowden jsem vypreparoval z trupu atření je subjektivně stejné. Spíš to vypadá že struna jde těsně anebo je tubka zderfomovala lepením jak psal zd.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz