Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 17:45 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Zahájil jsem přípravu na další sezónu šitím obalů na křídla.

Použil jsem 3mm izolaci s lesklým plastem a mřížkou z obou stran. Běžně jsem ji neviděl, ale zakázkově šla dojednat. Role 30metrů mi možná nějakou dobu vystačí. Cena kolem 100Kč/m.

Na obšití jsem použil šikmo řezaný proužek bavlny. Koupeno v galanterii s tím, že chci "Lemovací proužek". Cenovka cca 20Kč/m.

První šablonu a obal jsem udělal poněkud větší, sešil a na dalším ubral na správných místech. Třetí obal a další už byly definitivní. Experimentoval jsem hlavně proto, že mi z křídla kouká páka a táhlo křidélka. Při řezaní jsem využil toho, že odtokovka je docela rovná a tak jsem tam izolaci jen ohnul a tím ušetřil několik metrů šití. Na obaly model nelétá.

Hrozně jsem se trápil s lemováním, prostě mi chybí praxe. Nakonec jsem si pomohl vytištěním Zakladače pro lemování. Okamžité zlepšení rychlosti a kvality výsledku. Sice jsem Zakladač několikrát předělával, ale bude se mi hodit příště.

Zakladač ke stažení: https://www.printables.com/cs/model/320 ... o-lemovani

Postup lemování je snadný: Olemovat kraje, kde se vkládá křídlo. Přeložit a olemovat podél náběžky až na konec.

Nakonec jsem se rozhodl, že tam nebudu dávat žádné suché zipy. Obaly drží dost a se suchým zipem je potřeba víc rukou. Taky když leží křídla na sobě (na závody po ČR vozím 3 letadla, na Mistrovství světa 5 letadel), tak je kupka křídel o suchý zip tlustší.


Na něco jsem zapomněl? Ptejte se.



Teď ještě obaly naplnit. :D


Přílohy:
20221119_155712.jpg
20221119_155712.jpg
[ 172.55 KiB | Zobrazeno 2801 krát ]

20221119_144349.jpg
20221119_144349.jpg
[ 71.04 KiB | Zobrazeno 2801 krát ]

20221119_153659.jpg
20221119_153659.jpg
[ 115.48 KiB | Zobrazeno 2801 krát ]

20221119_144224.jpg
20221119_144224.jpg
[ 149.17 KiB | Zobrazeno 2801 krát ]

20221119_144303.jpg
20221119_144303.jpg
[ 100.79 KiB | Zobrazeno 2801 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 18:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
O víkendu jsem také dělal, ale nechtělo se mi objednávat z eshopu, tak jsem koupil to co bylo u nás ve vodo topo a to 2mm s mřížkou (šířka 70cm a 55 Kč/bm). Na šití jsem si nevzpomněl, lepil jsem to samolepící lemovkou, bohužel poměrně tenká a při lepení se deformuje, takže není ideálně krásně rovná, ale jak jsi psal, na obaly to nelétá.

Na Arianu jsem šil potahy z potahové látky (hrubá látka podlepena 2mm molitanem a uzavřena tenkou tkaninou. Zbytečně ale drahé a tlusté.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
Tomu kdo si myslí že to neušije doporučuji zkusit lemovací patku, k vidění třeba tady https://www.sicistroje-shop.cz/patka-lemovaci-200313005-janome Já jsem kvůli podobným vychytávkám přešel z Veritasky na výrobek fy. Janome - moderní šicí stroj na který se dá koupit příslušenství.
Díky za tip. Vůbec by mě nenapadlo že pomůcky na šití někdo tiskne.

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 18:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
TomasC píše:

Hrozně jsem se trápil s lemováním, prostě mi chybí praxe. Nakonec jsem si pomohl vytištěním Zakladače pro lemování. Okamžité zlepšení rychlosti a kvality výsledku. Sice jsem Zakladač několikrát předělával, ale bude se mi hodit příště.



Bud uplně v klidu, i jako bývalý pánský krejčí při občasném šití s lemováním zápasim, to bys musel lemovat každý den.
Ten zakladač mi přijde jako super nápad .

Jinak když šiju něco co ujíždí a hrne se před patkou, docela pomáhá nalepit si na to pruhlednou lepenku, někdy trochu pakárna pak vydloubat ze švu zbytky co se nerozpulí při stržení ve švu, ale pořád lepší než ušít něčeho metr, na konci zjistit že to nevyvchází, párat a pokoušet se--většinou opět neuspěšně znovu a znovu.Sice mám profi šicí stroje, ale rozebraný a uskladněný kdyby někdy bylo potřeba něco na čem opravdu záleží, ale už mraky let řádim taky jen na kufříkáči páč zatím na ničem zase až tak moc nezáleželo :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 22:19 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
LittleFalco píše:
doporučuji zkusit lemovací patku
Přiznám se, že něco takové jsem chtěl původně tisknout, ale to je mimo možnosti. Taky jsem si to naladil na sílu materiálu.
Ale podívám se zda se to dodává k našemu kufříkáči. Díky za tip.

pepin píše:
pomáhá nalepit si na to pruhlednou lepenku
Byly okamžiky, kdy jsem chtěl lemovku stříknout lepidlem ve spreji, přilepit a sešít.

Příště zkusím zakladač lemovky přichytit na stroj (magnety, izolepa). Uvolní se tak ruka :-)

Nahrál jsem na https://www.printables.com/cs/model/320 ... o-lemovani ještě na upravenou verzi, která se nemusí tak upravovat po vytištěni.


Přílohy:
Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 229.66 KiB | Zobrazeno 2532 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 22:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Jinak doporučuji tady ty nitě
https://www.stoklasa.cz/polyesterove-ni ... zaEALw_wcB

v podstatě jinými nic okolo modelařiny a čalouničiny nešiji, možná by se na nich dal i pouštět drak.

bílý ,černý 30 ky, v menšim návinu asi nejsou. Na kufříkovém šicim stroji se mi osvědčilo vrchní nit protahovat prořízlím kouskem molitanu kam občas kápnu pár kapek stolního oleje, zvlášt pokud se právě šije něco, co se před šitím lízlo třeba uhuporem aby co se šije drželo trochu pohromadě, ona ta nit pak maže jehlu a díky tomu se na ní nelepí lepidlo a následně netrhá tolik nit---na kufříkáči hold zázraky nejdou, ale dá se.

Bílá nit je zažloutlá vždy jen pár stehu po dalším vydatnějším namazání---přimazávám tak nějak když si někdy vzpomenu, šiju něco asi každý týden---ted momentálně obal na peltierovy články abych si mohl předehřívat promrzlý plynový kempinkový vařič :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 4:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Tedy,pantátové,koukám jak jste pracovití a stydím se. :oops: Já na tenhlehttps://www.mirelon.com/cz/mirelon-pasy-a-desky-bile-laminace-alz-i000140.html?p=296 materiál (ohnutý Al foliíí ven ) obkreslím tvar křídla,přidám cca4cm /podle tlouštky profilu/ a po obvodě přejedu model. žehličkou - max. výkon. Už ani nepoužívám separační papír z potah. folie. Zažehlím cca 2-3 cm po obvodu,obstřihnu a hotovo. Nešiju,nelemuju,jsem línej,hamba mi. Nicméně to drží... S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 8:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Dělám to úplně stejně - bublinky dovnitř + žehlička, žádné lemování a slouží to dobře, pupínky z toho nemám :-)

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 10:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
No jo, modelář...

To se kluci v praci divili, když jsem jim rekl, ze umim sit na stroji. Aby ne, modelářina obsahuje i tohle.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 12:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Což, já na Veritasce taky občas něco šiju (spíše opravy), ale u těch futrálů mi svařování přijde rychlejší a jednodušší. Často to dělám přímo okolo toho dílu, což by na stroji ani nešlo, stejně tak některé komplikovanější tvary. Bublinkový obal není látka, kterou lze pro šití obrátit naruby, ale menší žehlička se do něj strčit dá, pokud je někdy potřeba více 3D tvar

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 12:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Podle mého je nejjednodušší a nejrychlejší lepicí páska.

To klasické velké kolo, které používají padouši na své oběti v každém akčňáku.

Jediná potřebná finta je ta, že slep nesmí jít jen z venku, ale i zevnitř obalu. Jinak se hrana křídla ve spoji bublinek protlačí až do přehybu vnější pásky a přilepí se tam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 14:48 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Sagitt62 píše:
... a po obvodě přejedu model. žehličkou - max. výkon.

Dělám přesně tak obaly na VOP a SOP. Tam jsem si to ještě zjednodušil...

Vezmu kus jednostranné izolace. Izolaci ohnu a položím na ni šablonu z vlnité lepenky. Žehličku pak opřu o šablonu a obě vrstvy izolace "svařím". Pak s přesahem obstřihnu.

Pro klid mám okraj ještě zesílen proužkem DuckTape.

Bleskově hotovo.


Přílohy:
20221124_144358.jpg
20221124_144358.jpg
[ 120.02 KiB | Zobrazeno 1859 krát ]

20221124_144412.jpg
20221124_144412.jpg
[ 51.33 KiB | Zobrazeno 1859 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2022 18:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Můj oblíbený materiál na obaly je třívrstvý prošev. Dostatečně pevný, není nutné vyztužovat, ale přitom měkký a perfektně ochrání i balzové F5J po dobu deset let. :wink:
Skladuji modely v těchto obalech a také převážím. Mám momentálně 3 a každý je dělaný trochu jinak. Ale ani jeden není vysloveně špatný.
Další bude podobný z proševu s vatelínem uprostřed.

Příloha:
IMG_0306.jpg
IMG_0306.jpg
[ 67.64 KiB | Zobrazeno 1798 krát ]


_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: sob 26.11.2022 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
To vypadá výborně! Ještě jak to máš takto zavěšené, zatím nejlepší uskladnění křídel co jsem kdy viděl.

_________________
LMK Říčany
Graupner HoTT


Naposledy upravil koko dne sob 26.11.2022 22:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šití obalů na křídla
PříspěvekNapsal: sob 26.11.2022 21:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
To vzniklo před lety kvůli dětem. Ne těm mým, ty se letadel nikdy ani nedotkli i když byli malí. Ale návštěvy se nedali uhlídat. A tady se na letadla dostanu složitě i já, natož děcka.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pberki, Seznam.cz [Bot] a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz