Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 17:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Asi se nebude líbit, že jsem tu padesátku čtyřhran upichoval na soustruhu s vřetenem o průměru 20 mm. Taky, nikdo mi neřekl že to nepůjde a dětem jsem tak udělal 6 kusů 80 mm dlouhých závaží. Upichovák nic neříkal a upichuje vesele dál.
Ale nebudeme se tu učit soustružit přerušovaným řezem... to není to, co tazatele zajímá.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 18:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Kaplik.
Nevím kde v Praze tohle pořídit, ale jde materiál i s řezáním objednat na internetu a nechat si ho poslat poštou. Pokud ti jde pouze o závažíčka tak řezání pásovou pilou bude naprosto dostatečné. Ale ze zkušenosti vím, že podobné kostky se až vybízí k tomu, je použít i jako podpěry, zarážky, nebo nějaké kolmé opěrky žeber a pod. Tam by bylo lepší to soustružení , nebo frézování do roviny čel.
Řezání pilou není nepřesné a i to může stačit.
Vím, že sehnat někoho se soustruhem, nebo frézkou není snadné, ani levné. A často se nikomu do toho nechce.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 18:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Sice to asi nebude potřeba, ale dám to sem: když jsem byl frézařské ucho, měl jsem za úkol zafrézovat do roviny bednu podobných kostek nařezaných z tyče. Když jsem neuspěl s normálním upnutím do svěráku a zafrézováním z boku, protože byla moc malá plocha na položení- nechtěl tam jít úhel, tak můj učitel to vzal na magnetku, všechny je naskládal na magnet, a ony ty kostky se o sebe opřely bokem a tak se srovnaly. Pak už to šlo normálně položit naplocho na podložku do svěráku. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 19:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Samozřejmě, že na soustruhu jde materiál dělit. Jak dlouhé tyče jsi dělil a na jakém soustruhu? Jak už zde zmínil nejen LV, tak ne každý má přístup k soustruhu a i když už ho někde najde, tak jestli bude mít dostatečný průměr vřetene (na to jsem poukazoval také).
Kdyby bylo možné se někde v nějaké fabričce dostat ke štěstí a tam to vybrat. Určitě by se ta našly kousky, které by šly jako těžítka použít.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pát 03.12.2021 7:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 20:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha-Kunratice
Chlapi, neni asi az takovy problem koupit nekde tento material, kde ho prodavaji, pruser je to, ze bezny delky, kde by ho treba i nakratily jsou v kusech 3m, 6m... S metrovkou se mi nikdo "srat" nebude :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
U nás v prodejně hutního materiálu mi prodají kolik chci, klidně i 20cm. Není teda moc na výběr, většinou mají jen 11 343 ale na závaží je to úplně jedno :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 21:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Golfista píše:
... jsem tu padesátku čtyřhran upichoval na soustruhu s vřetenem o průměru 20 mm....

Jaký průměr univerzály?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.12.2021 22:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Golfista píše:
Kaplik.
Nevím kde v Praze tohle pořídit, ale jde materiál i s řezáním objednat na internetu a nechat si ho poslat poštou. Pokud ti jde pouze o závažíčka tak řezání pásovou pilou bude naprosto dostatečné. Ale ze zkušenosti vím, že podobné kostky se až vybízí k tomu, je použít i jako podpěry, zarážky, nebo nějaké kolmé opěrky žeber a pod. Tam by bylo lepší to soustružení , nebo frézování do roviny čel.
Řezání pilou není nepřesné a i to může stačit.
Vím, že sehnat někoho se soustruhem, nebo frézkou není snadné, ani levné. A často se nikomu do toho nechce.


No co máme v práci docela obyčejnou pásovku tak na 200mm řezu to neuhne o víc jak 0.5mm.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 1:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A proč vůbec těžítka z oceli? Víš kolik dnes stojí? Zrovna dnes jsem kupoval kilovej vingl 25 x 25 mm a vyrazilo mě dech co to stojí proti ceně před dvěma lety. Já bych udělal dřevěný formičky z ohoblovanýho prkna a koupil v kovošrotu olovo. Občas mají starý olověný trubky. Roztavíš ve starým hrnci na vařiči a odleješ. A když né olovo, tak 10 kg pytel plastbetonu, ten dělá krásně hladkej povrch.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Víš kolik stojí olovo? 1,5 roku zpět 50kč/kg bez DPH, potřeboval jsem toho 20kg do lodě, taky jsem čuměl co za to...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 7:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
Golfista píše:

Mě nikdo neřekl že to tak nejde a proto, to tak dělám přes 20 let... :lol:

No, jestli má doma třeba SRM 125 :lol: ( https://www.mkpouzitestroje.cz/index.ph ... ail&id=813 ) tak to samozřejmě napíchá celkem snadno.
Btw - viděl jsi někdy na vlastní oči čtyřhran 50? A zkoušel jsi ho někdy píchat?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 7:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
Golfista píše:
Asi se nebude líbit, že jsem tu padesátku čtyřhran upichoval na soustruhu s vřetenem o průměru 20 mm. Taky, nikdo mi neřekl že to nepůjde a dětem jsem tak udělal 6 kusů 80 mm dlouhých závaží. Upichovák nic neříkal a upichuje vesele dál.
Ale nebudeme se tu učit soustružit přerušovaným řezem... to není to, co tazatele zajímá.

Napíš čas, mašinu a kolik jsi ten upichovák měl široký.
To jen aby bylo ostatním jasno, JAK a čím to na té hračce s dírou 20mm probíhalo.
Pro ilustraci, píchat 50 čtyřhran na SV-18 (pro ilustraci) - nic moc příjemného (ne, že by to nešlo).
Normální člověk, to uřízne na pile.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 8:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 23.3.2021
Příspěvky: 76
Bydliště: ČR
Golfista píše:

Mě nikdo neřekl že to tak nejde a proto, to tak dělám přes 20 let... :lol:

To vykládej tomu co žere seno.....a né soustružníkovi.
Můžeš mě poučit a prozradit jakým nožem to těch 20 let děláš????


Naposledy upravil romi59 dne pát 03.12.2021 8:14, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Předpokládám, že modeláři budou mít (když už) nejspíš něco o velikosti MN 80. Málokdo bude mít něco velikosti SV-18 (už si nepamatuju, jaký průměr vřetene má). A dnes už také nebude tak jednoduché se dostat ve fabrice k mašině a dělat na ní melouchy. Tohle bylo možné ještě tak před více jak 30 roky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.12.2021 8:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
DAF píše:
Předpokládám, že modeláři budou mít (když už) nejspíš něco o velikosti MN 80. Málokdo bude mít něco velikosti SV-18 (už si nepamatuju, jaký průměr vřetene má). A dnes už také nebude tak jednoduché se dostat ve fabrice k mašině a dělat na ní melouchy. Tohle bylo možné ještě tak před více jak 30 roky.

řešíte totální kraviny.
Protože mj, ani u té osmnáctky ten čtyřhran nevleze do vřetene - díru má 40, takže by to musel píchat letmo, opřený koníkem - což je opruz prvního stupně a je u čtyřhranu riziko, že ho to zabije - protože lunetu na ten čtyřhran jaksi nedá. A aby bylo jasno, co to je za ultranesmysl to píchat - tak na dílně máme velkého Schaublina a u něj je ten největší (dírou v trubce) podavač od LNS, co kdy šlo koupit. A ten Hydrobar, má maximální povolený průměr 68mm, takže do něj to taky nevleze.
Takže mi uniká, jak se to dá rozumně píchat z tyče, když to nevleze ani do toho největšího podavače, co je normálně dosažitelný.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz