Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 19:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry: "metrový křídlo - A3 jehličková (JT) - a konci to nedělalo viditelný rozdíl od ocelovýho měřítka."
a) jehličková nezapéká, pokud se výrazně nezmění vlhkost v papíru mezi tiskem a kontrolou mělo by to sedět
b) JT většinou sunou traktory. Vůle mezi kužely traktoru a otvory v papíru brání nadměrnému napínání papíru
c) JT po tisku jednoho řádku se přesunou na další řádek (jen málokterá se vrací o řádek zpět).
Vymezení vůle ozubení sem tam zde není nutno kompenzovat Tam kde ano se dají 2 zubatá kola spojená pružinou
Tohle vše u JT vede k prostým okem nepozorovatelnému rozdílu délek na papíře vůči kvalitnímu měřítku

Právě ta poslední okolnost působila na velkém rovinném kreslicím stole
značný rozdíl v dráze 10 000 kroků 0.1 mm doprava vůči kroku 1 m zpět doleva.
Pokud se péro - nástroj měl trefit trefit do výchozího bodu, musel se návrat
zpět složit ze stejného počtu úseků jako tam. Pokud nešlo jen o koncový bod
tak se musel vracet i po stejně dlouhých úsecích. Naštěstí řídící data pro HW stolu
generoval počítač. Místo dlouhých pojezdů se postupně přesouval jen o zvolené rozlišení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 19:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
dudaj píše:


Nemusíš dělat dirky po milimetru. Než to vystříhneš z papíru, já to mám nabodovaný.
Navíc žebra křídel bude brousit v bloku a těch pár žeber trupu trupu mám za chvilku.
Ale jinak Peter aby ses upíchal k smrti bych opravdu nechtěl :lol: .
Ale jinak tyhle technologie jsem používal 20 let zpátky :wink:


pravda pravda .. technologie se furt vyviji.... jsem zvedav, kdy preskladam dilnu , abych konecne usadil na misto CNC rezacku na polys a nerezal jadra podle sablon.Stejne jako nesmidlam vetsinu dilcu lupenkovkou , ale presvedcuji k tom CNC masinku ( svina , nekdy se ji nechce) :|

V realu ma kazdy jine moznosti jak si poradit s omalovankami... jen si vybrat z nabidnuteho, uzpusobit pro sebe, nebo vydumat zcela novy postup. Treba, zatim nebyl spomenut obycejny kopirak, nebo jsem to prehledl? :wink:

Dlouho jsm rezal jadra podle sablon, co jsem vyrobil pred x lety z preklizky , flakoty okopirovaneho vykresu, dratku a oboustranky.

Příloha:
sablony z50_001.jpg
sablony z50_001.jpg
[ 64.25 KiB | Zobrazeno 2003 krát ]



Dnes obvykle rezu ( nebo brousim) podle vyfrezovanych sablon... tj, nemusim tak casto lepit obrazky ani smidlat lupenkovou .
V urcitych pripadech je zneuziti oboustranky pro mne zatim nejschudnejsi a rychly zpusob, jak se dopracovat k preneseni tvaru dilu na matros pri vyrobe solo kusu, nebo sablon.
Vyhnu se tim rozmerovani ,orysovani,chemii i teplu. Na blizko uz moc nevidim, toz neni divu, ze pichat se mi moc nechce.
Pichani...to by jest slo, ale zmercit vysledek cinnosti na dreve, to uz je nad moje rozlisovaci schopnosti. :)

Jen zopakuji dulezitou informaci souvisejici s puvodnim dotazem ... papir se zobrazenym dilcem ( nebo sadou mensich) nestriham, ale lepim na polotovar cely, aby drzel xicht a nedelal faldy.

Nalepit vystrizenou prepazku ,nebo zebro tak, aby zachovalo geometrii jsem nikdy nedokazal, proto nestriham.

Velkou vyhodou nalepenych obrazku je vysoky kontrast mezi carou a podkladem, kery je pri rezani lupenkovkou celkem dulezity. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
veka1 píše:
Treba, zatim nebyl spomenut obycejny kopirak, nebo jsem to prehledl?
veka1


Přehlédl, Peter, přehlédl. Hned moje první odpověď na začátku vlákna. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 23:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.6.2021
Příspěvky: 24
Bydliště: Praha 4 - Háje
Celeron píše:
....Kdyby s těma předlohama na plošáky nebyl žádnej rozměrovej problém, tak ty filmy nebudou osvěcovat na Gerber fotoploteru na speciální filmy s zaručenou stabilitou rozměru....

Mícháš dohromady levné amatérské postupy s profitechnikou za milióny. Rozumný člověk na domácí laserovce tiskne předlohy PCB v takové třídě, kterou ta technologie zvládne.
Profi výrobci PCB musí garantovat parametry pro řádově náročnější desky s prokovy, maskami atd.
Nicméně, pokud chceš vidět, co se dá udělat doma na koleně, jukni sem:
https://www.youtube.com/watch?v=8nS2f0666HI


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 0:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Celeron píše:

Přehlédl, Peter, přehlédl. Hned moje první odpověď na začátku vlákna. :wink:


njn, co nadelam,.... neboli to ,ale obcas se projdu, none? :lol:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 6:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
kocispavel píše:


Nebude to spíš jen špatné nastavení parametrů tisku? Nikdy jsem takový problém z cadu neměl, ale nesmí tam člověk dát "přizpůsobit na plochu"


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 7:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Já používám inkoustovou A3 tiskárnu. Na většinu plánků to stačí a ty veliké ořezávám a slepuji. Bez problémů. Dělám to tak už víc jak 10 let. Zkoušel jsem i techniku žehlení přes balzu. Šlo to, ale výsledek nepřesný, nejistý. Nelíbilo se mi to.
Plánek vytisknu a přilepím kanagonem k balze, nebo překližce. Pak řežu. Rozlepit to jde snadno nitroředidlem. Začal jsem některé drobnosti tisknout na samolepící fotopapír. Tisk přesný až do nejjemnějších detailů. A zase řezat a pak odlepit. Ze dřeva to jde snadno.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 10:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Vždy nějak získám kopii plánku - nebo nakreslím a nechám okopírovat.
Díly vystříhám.
Vystřižený díl obtáhnu fixou (třeba i žlutou) - čára půl na půl na balsu překližku. Vyříznu.
Hodně práce je to jen na první pohled, ve výsledku je to rychlé a celkem přesné.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.06.2021 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
veka1 píše:
pravda pravda .. technologie se furt vyviji.... jsem zvedav, kdy preskladam dilnu , abych konecne usadil na misto CNC rezacku na polys a nerezal jadra podle sablon...


No už aby to bolo, Peťo!
Vedel by som, čo by si mi vyfrézoval...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.06.2021 17:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Když už se tady takové téma rozjelo. :D
Není to sice na přenášení celých dílů z plánku na balsu, ale na podobné "dobrušovačky" dobrý. 8)
Příloha:
IMG_20210615_165123.jpg
IMG_20210615_165123.jpg
[ 45.66 KiB | Zobrazeno 1757 krát ]


Nejbližší sprej, co byl po ruce, jinak myslím není co popisovat.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 13:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.8.2017
Příspěvky: 12
Bydliště: Dolní Jirčany
Pro nalepení papírových výkresů na balsu používám lepidlo ve spreji 3M ReMount. Lehce popráším papír z rubové strany, nalepím na balsové prkno, vyřežu podle čar a po vyřezání papír pohodlně a lehce sloupnu. Na balse není po lepidle ani stopa, takže žádné broušení plochy vyřezaného dílu. Lepidlo není sice levné (400 ml cca 900,- Kč), ale vydrží roky nejen kvůli dlouhé trvanlivosti, ale také proto, že se tím papír opravdu jenom popráší (není třeba žádné "několikanásobné" vrstvy). Jedno staré, která stále funguje bezvadně, mám možná 10 let (ještě jiné obchodní označení a jiný obal).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.06.2021 0:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.6.2021
Příspěvky: 24
Bydliště: Praha 4 - Háje
Přijde mi, že tohle by mělo být něco velmi podobného za snesitelnější cenu 339,- Kč.
https://www.alza.cz/q-connect-quick-mou ... 383923.htm
Ale jestli je kvalita srovnatelná s firmou 3M, to by se muselo vyzkoušet.
Možná, že na ty šablonky by to stačit mohlo.

Další možnost je vytisknout to přímo na samolepicí papír, ten by snad z balzy měl jít taky snadno sundat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 16:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Narazil jsem na tohle. Když to drží na tričku, tak na balze, překližce, nebo dřevě by mohlo taky. Asi se to nehodí všude a žehlení může být pro někoho limitující. Ale je to další možnost.
http://www.kancelarskevybaveni.cz/preno ... 4-10listu/

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 20:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Ak je to rovnaký princíp, ako fólia, resp. papier, ktorý mám doma od iného výrobcu, tak je tam jemná vrstva akoby granuliek nejakého plastu, na ktorý sa tlačí. Žehličkou sa ten plast zažehlí do textilu. Neviem, či je to vhodné aj na balzu, hlavne pokiaľ ide o jej následné brúsenie, alebo lepenie. Možno v niektorých prípadoch tam ten plast vadiť nebude.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 21:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Já to doma nemám. Můžeš to otestovat?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaplik a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz