Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 11:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Taky se na Messengera od Modely zrovna chystám, už jsem vlastně začal. Je tam převážně 1,5 mm a 3 mm balsa. Skoro vše na vyřezávání (tvarové díly trupu) je z té tenší. Pokud to není extra složitý díl, ani se neobtěžuji lepením papíru s obrysem na balsu, jenom proříznu ostrým skalpelem skrz papír. Maximálně si to chytím papírovou páskou mimo díl. U jiných plánků lepím tou lepící "rtěnkou", jak psal DAF, tady to nemá cenu.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 11:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jasně že vysušení papíru v pekárně laserky pomáhá protože se papír zbaví vlhkosti a "zdrcne". A při druhým průchodu už rozměr moc nenění. Však jsem psal, že záleží na vlhkosti papíru.
Kdyby s těma předlohama na plošáky nebyl žádnej rozměrovej problém, tak ty filmy nebudou osvěcovat na Gerber fotoploteru na speciální filmy s zaručenou stabilitou rozměru. Dříve se to osvětlovalo optikou přes clonky různých tvarů a makalo to stejně jako když ploter maluje různě tlustým fixem. Nyní se filmy exponují na laserových ploterech po řádcích, stejně jako klasická laser tiskárna. Sice se tam neblbne s teplotou ale zase je problém se stabilitou ve vyvolávacích lázních. Byl jsem u obojího a tak to docela znám.
Velký problémy byly s osvitem filmů v DPT studiích pro přípravu offset tisku. Tam se používají nestabilizovaný filmy ale to zdrcnutí při vyvolávání není moc problém, protože všechny filmy pro různý barvy maji stejnou chybu, takže pak se soutiskem problém není. Ale když pod tím filmem je na tisíciny přesnej plošák vrtanej CNC Excellonem, tak je to u plošáků třídy 5 a více velikej problém, třeba s podleptáním prokovů desky.
Někdo se tu ptal co to je za šmejd laserku. No pochybuju, že kancelářská Bizhubka Minolta za skoro 80 tyček je na tom se stabilitou tisku hůř, než nějaká součastná sra-čka za cenu jednoho náhradního toneru.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 11:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Samsung SCX-4200:
obdélník 280x180 je po vytištění 278x179,5
papír (něco z Tesco) 297x210 je po tisku 297x210
Co dělám blbě? :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 11:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No a jak to tu sleduju, jsem rád že jsem líný a všechno si nakreslím a pak vyfrézuju... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 12:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Kuba78 píše:
panove, neni to zas tolik dilu, podivejte se na planek.. zkusim to s tou oboustrankou nebo tycinkove lepidlo a papir, diky za tipy.

dudaj: dat to nekomu vyfrezovat ovsem znamena ze bych to musel prekreslovat do strojove zpracovatelneho planu :-)


Existují konverze z PDF do DXF, kdysi jsem to dělal, ale už si přesně nepamatuji. Každopádně to lze dohledat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 12:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
veka1 píše:

no nevim.... prijde mi, ze bych se upichal k smrti :lol: Proto u mne vitezi, oboustranka, tu pichat nemusim. 8)

veka 1



Nemusíš dělat dirky po milimetru. Než to vystříhneš z papíru, já to mám nabodovaný.
Navíc žebra křídel bude brousit v bloku a těch pár žeber trupu trupu mám za chvilku.
Ale jinak Peter aby ses upíchal k smrti bych opravdu nechtěl :lol: .
Ale jinak tyhle technologie jsem používal 20 let zpátky :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 12:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dudaj píše:
Existují konverze z PDF do DXF, kdysi jsem to dělal, ale už si přesně nepamatuji. Každopádně to lze dohledat.

Jo, to jsem taky zkoušel. A hned jsem od toho utekl. Ledaže by ta bitmapa byla hooodně kvalitní, tedy fakt ostré, slabé čáry... a i tak se to potom musí dost dotvářet, to je rychlejší podložit na plochu a nad tím nakreslit vektory.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 14:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
jyrry píše:
Samsung SCX-4200:
obdélník 280x180 je po vytištění 278x179,5
papír (něco z Tesco) 297x210 je po tisku 297x210
Co dělám blbě? :mrgreen:

Proti rozměrovým změnám jsou odolnější více klížené papíry. Já papírenský ne-technolog zjišťuji zkusmo.
Rozměrová stálost papíru při změnách vlhkosti je dána jeho hydrostabilitou.
Zatím jsem se po tom podrobně nedíval. Ale některé změny rozměru papíru jsou částečně nebo plně nevratné.
Asi změna vlhnutí nebo vzájemný posun vláken, která papír obsahuje, vlivem průchodu tiskárnou se zafixuje.

Obecná doporučení
Toner partner: Nejstabilnější jsou (drahé) křídové papíry
https://www.tonerpartner.cz/clanky/tipnete-si-jaky-typ-papiru-nejlepe-svedci-tiskarnam-22098cz39332/
XORS Office: rozměrová stálost papírů Xerox je dána připraveností na teplotní šok, který po průchodu
fixační jednotkou papíry nezmenší. Nevhodné jsou offsetové, průchodem mají tendenci ke zmenšení
Jsouli hydrofilní budou s vlhkostí měnit rozměr Jestliže je zapečení změní na hydrofobní je zmenšení trvalé
http://xors.cz/papir/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 14:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
koukam jsem to docela rozjel.. krome zeber je tam jen par polozeber a zahnutych zeber, tak mozna zkusim vsechny metody pro srovnani.. a jeste tisk na balsu, tiskarna umi tisknout na tlusty veci jako CDcka, tak zkusim experimentovat.. tiskarnu mam inkoustovku, takze tam snad nehrozi roztahovani papiru valcovanim pri zapekani.

PS upichat se k smrti nezni zas tak spatne. jsou horsi moznosti jak umrit. asi tak 99 procent vsech ostatnich zpusobu smrti.. :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 14:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Kuba78 píše:
... a jeste tisk na balsu, tiskarna umi tisknout na tlusty veci jako CDcka, tak zkusim experimentovat...
Tak to pak preferuj, to mě zajímá.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 14:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Kuba78 Co máš za inkoustovou tiskárnu? Nebarevnou? Jak často tiskneš - přestávky mezi tisky?
Nezasychá ti? Kolik stran vytiskneš za 1/4 nebo 1/2 roku? Neuvažoval jsi o výměně za laser?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 15:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
Co máš za inkoustovou tiskárnu? Epson L7160 Airprint
Nebarevnou? - ano, cela tiskarna je cerna jak uhel a umi tisknout i cernobile
Jak často tiskneš - jak je potreba
přestávky mezi tisky? - ano, tisknu sem tam nejaky papir, obcas vystrihovanku
Nezasychá ti? - ne, kdyz se tiskne :-)
Kolik stran vytiskneš za 1/4 nebo 1/2 roku? - odhadem tak nizsi desitky..
Neuvažoval jsi o výměně za laser? - ne, dva lasery mam doma..

dalsi dotazy budou asi nasledovat, takze:
tisknu na bezny levny kancelarsky papir, na tisk vystrihovanek (scan starych abicek vetsinou) pouzivam Canon Top Colour Digital A4 160g. TIsk na fotopapir ve fotokvalite to umi, ale za celou dobu co ji mam jsem to vyuzil jen parkrat. Jak dlouho ji mam - od te doby co byla uvedena na trh. kolik naplni me to stoji - za tu dobu mam zatim jednou naplneno. kolik stoji naplne - viz tvuj oblibeny eshop.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 17:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Obdobnou od HP mám u stolního PC Laserová multifunkční tiskárna, A4, Černobílý tisk, kopírovaní, skenování
je to některá z předchůdců modelu HP LaserJet Pro M28a Proti předchozím inkoustům HP téhle stačí ON/OFF


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 17:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:
Samsung SCX-4200:
obdélník 280x180 je po vytištění 278x179,5
papír (něco z Tesco) 297x210 je po tisku 297x210
Co dělám blbě? :mrgreen:

To netuším :) - ale já tisknu folie na profilprojektor na muzeálním Brotheru HL-22 a protože je mi líto potenciálně zmršené folie (kdybych něco nastavil a nebo nakreslil blbě), tak nejdřív to tisknu na obyčejný papír.
Samozřejmě na tom mám vždy dvě kontrolní čary (okotovaný) aby to šlo zkontrolovat v obou osách a nevznikl pak průser (fátální, kdyby to bylo nějaký zdrcnutý a nebo natažený a podle toho se kontrolovaly skutečné dílce).
Kontrolu dělám tím skleněným pravítkem z profilprojektoru a nepamatuji se, že bych něco naměřil blbě - bez lupy je to stejný jako to pravítko.
Mírně je mi to divný (že to tak sedí) ale tak to prostě je a do věcí co fungují nemám potřebu vrtat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 18:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
MPml píše:
Mírně je mi to divný (že to tak sedí) ...

Míval jsem A3 jehličkovou, na traktorovej papír jsem mohl tisknout pořád pryč, třeba metrový křídlo a na konci to nedělalo viditelný rozdíl od ocelovýho měřítka.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz