Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 29.05.2021 15:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, ale co s tím, když potřebuješ vejš? Bez odměřování ani ránu. X a Y jsou mnohem lepší, rozřízl jsem do 2/3 matice trapézů a každý jsem přidal vymezování vůle dvěma šrouby M3. Vůli mám teď 2 dílky na kolečku a ještě se to dá utočit s přijatelným odporem.
Jinak fotka mých úprav. Odměřování Unimax, osvětlení co míří na stále stejný místo (polská lampička z Baumaxu, původně se svěrkou na desku stolu) a její vypínač. No a hádej k čemu je posunutí čepu vyvážení o 30 mm nahoru? :wink:
No a indickej brusičskej svěrák s 45 st šroubem, takže nic upnutýho se nevyvrací podle vůle posuvný čelisti těch všech levnejch svěráčků s vodorovným trapézem.


Přílohy:
fr25.jpg
fr25.jpg
[ 60.8 KiB | Zobrazeno 1449 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2023 19:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak snad zase nedostanu školení :mrgreen:
Pravítko pro osu Z je na cestě...
Svěrák prosím nekomentovat, mě vyhovuje ;-)

edit: Já tu fotku dával nastojato, on to otočil ten Samoseto...


Přílohy:
frézka_XY.jpg
frézka_XY.jpg
[ 85.4 KiB | Zobrazeno 956 krát ]

frézka_X.jpg
frézka_X.jpg
[ 84.7 KiB | Zobrazeno 956 krát ]

frézka_Y.jpg
frézka_Y.jpg
[ 83.69 KiB | Zobrazeno 956 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 10:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
A v čem edituješ, otáčíš ty svoje fotky? :roll:
Pokud v mobilu, tak s tou jeho editací mám špatné zkušenosti. Mobil registruje svoji polohu v jaké to fotí a pak do obrázku vkladá údaj o správném otočení, který ale asi dovede rozeznat jen on sám, takže jiné programy to odignorují a fotka je pak naležato.
Já však každou fotku, kterou publikuji, proženu přes Corel PhotoPaint, kde jednak narovnám úhel, vylepším jas/kontrast, a taky zredukuji rozlíšení, abych web RCmanie nezatěžoval příliš velkými daty. Tedy on ten web ty velké obrázky při uploade tuším stejně sám zredukuje, ale ty jsou pak horší, než když si je zredukuji na rozumnou velikost (tak cca 0,5MB) já sám. :|

A co se týče svěráku, já ho nemám důvod kritizovat, sám používám podobný. 8)
Tak nevím, zda i můj pozitivní komentář k němu je povolen? :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 14:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Proč jsi dal podélný pravítko dozadu? Tak ses obral možná o 1/4 rozsahu posuvu napříč, kterej už tak je dost malej. Já vím, vepředu je to složitější kvůli vymezovacím šroubům. :mrgreen:
Jo a vyzkoušel jsem jednu věcičku, co výrazně sníží Z-kovou vůli. Stačí podložit ozubenej hřeben slabým plechem aby pastorek ovládací páky zapadl hloub do hřebenu. Já to podložil "až do fest", vůle je nyní na páce téměř neznatelná, dříve byla možná 15-20 stupňů.
Ještě se chystám na vylití dutýho sloupu plastbetonem ale nejdřív musím vymyslet jak upravit spodek sloupu u naklápěcího šroubu. Známej to dělal bez rozmyslu a dalo mu pak dost práce rozhejbat naklápění. Prý to ale výrazně ztužilo celou frézku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 14:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
A v čem edituješ, otáčíš ty svoje fotky?

Tyhle v ničem, jen jsem je stáhnul z "google fotky" do PC a poslal.
Jinak prakticky vždycky v PC, v to windousovým fotoprohlížeči, někdy v Corel fotošopu.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 14:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
Proč jsi dal podélný pravítko dozadu? Tak ses obral možná o 1/4 rozsahu posuvu napříč, kterej už tak je dost malej.
Snížil jsem ty držáčky na minimum a podstatně líp se mi aretoval ten pojížděcí snímač na spodní stolek. Při téhle poloze svěráku jsem stejně tolik dopředu nejezdil, dlouhé věcí v ose X.

Celeron píše:
Jo a vyzkoušel jsem jednu věcičku, co výrazně sníží Z-kovou vůli. Stačí podložit ozubenej hřeben slabým plechem aby pastorek ovládací páky zapadl hloub do hřebenu.
Dobrý námět na další zlepšování :idea:
Pojíždím Z při trochu utaženým pravítku, pak to nehupne při pevným dotažení.

Celeron píše:
Ještě se chystám na vylití dutýho sloupu plastbetonem ale nejdřív musím vymyslet jak upravit spodek sloupu u naklápěcího šroubu. Známej to dělal bez rozmyslu a dalo mu pak dost práce rozhejbat naklápění. Prý to ale výrazně ztužilo celou frézku.
To by taky nebylo marný. Naklápění jsem zatím nepoužil, mám naklápěcí svěrák.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 14:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
...

Jirko, máš tam nějaké kryty proti šponám? Prý je to na třísky dost háklivé... :?:

edit: fotky ležící stojící jsem přemístil - viewtopic.php?f=121&t=43650

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 16:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Je, pokud se dostane do měření pilina či špónka, poskočí to klidně o pár mm.
Na těch plastovejch deklech sond mám Al vingly 25 x 50 dlouhej na dýlku sondy. Kreje odzhora sondu X a Y proti velkýmu násilí. Koukni do mý galerky, je to tam nafocený pro podélnou X.
Jo a taky jsem předělal odměřování. Dal jsem tam SMD ATtiny85, co dělá 3 x za 2 minuty 100ms puls na tlačítku SET ale jen když jede displej. Dá pulz a spadne do Sleep a čeká. Žere to pár uA navíc. Takže nezhasíná displej a v coulech stejně nejedu, tak SET není potřeba. No a do boku displejových krabiček odměřování jsem dal takový mrňavý modrý jednopólový přepínače a po práci ty odměřováky useknu od baterek. Pokud to tam nebylo, tak baterky za půl roku všechny v čoudu, dost to žere i vypnutý, aspoň ty moje, protože měří i s vypnutým displejem.
Akorát nevím, jestli v sondách je kolem pravítka filc. Určitě jsem to někde viděl ale rozdělávat se mi to na ověření nechce. Ale není problém si ty stírátka dodělat.
A propo, nevíš kde splašit kabel s dvěma stejnejma micro USB na koncích? Podařilo se mi jeden cvaknout a všude maj jen prodlužovák M-F.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 18:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
.. Pokud to tam nebylo, tak baterky za půl roku všechny v čoudu, dost to žere i vypnutý, aspoň ty moje, protože měří i s vypnutým displejem...

Má to ale tu výhodu, že si to i po delší době pamatuje znulovanou polohu! :wink:

Jinak ale jsem zjistil, že ty levné čínské odměřováky z Uni-maxu (no ony už dnes ani moc levné nejsou), jsou patrně interně navrženy na coulová měření a metrika se jen přepočítává. Bohužel blbě :cry:, na 100mm to vykazuje chybu do plusu asi 0,6mm, což je poměrně dost. :x Já mám totiž těmito pravítky osazen XY stůl v laserové gravírce a občas gravíruji hloubkové textové popisky a piktogramy do forem pro vstřikování plastů. No a někdy mi donesou mnohonásobnou formu s více dutinami, které jsou zaručeně vyrobeny v tisícinové přesnosti, tedy vzájemné polohy dutin jsou z výkresu naprosto přesně dány. Tak si zaměřím polohu na první dutinu, ale když se posunu na druhou, dejme tomu o rovných 80mm, tak najednou zjistím, že to nesedí a musím 0,5mm posunu ubrat. :o
Ve většině obyčejných aplikací to nevadí, ale musí se s tím naučit žít, prostě mít to na mysli, že to v metrice při delších posunech dokonale přesné není. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 18:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Ještě se chystám na vylití dutýho sloupu plastbetonem ale nejdřív musím vymyslet jak upravit spodek sloupu u naklápěcího šroubu. Známej to dělal bez rozmyslu a dalo mu pak dost práce rozhejbat naklápění. Prý to ale výrazně ztužilo celou frézku.

Já jsem si sloup pro frézovací vřeteno u své soustruhofrézky AT320 ztužil pomocí konzoly, kterou jsem jeho vrch připevnil o zeď.
Viz: viewtopic.php?f=18&t=83959&start=240#p1420811
Mašina je 8 šrouby M10 přišroubována k podlaze, stojí u zdi a k ní je připevněn konzolou z 10mm oceli i ten sloup. Ne však natvrdo, ale konzola je přes 2 pláty gumy síly 4mm. To velmi pomohlo, ale i navzdory té tlumící gumě se vibrace při frézování přece jen dost přenášejí do celého domu. Prý by byl lepší korek, ale ten jsem bohužel nesehnal.
Ale ten nápad vyplnit dutý sloup ještě i betonem, to by určitě tuhost ještě víc vylepšilo.
Nicméně při frézování duralu to vibruje opravdu jen minimálně i při poměrně velkém úběru, ale s oceli se musí pracovat pomaleji s menšími třískami, ale i to jde celkem OK. S dobrou ostrou frézou je povrch docela hladký.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Celeron píše:
...
A propo, nevíš kde splašit kabel s dvěma stejnejma micro USB na koncích? Podařilo se mi jeden cvaknout a všude maj jen prodlužovák M-F.


Dost tazko sa hladaju ale nieco malo sa da najst , na Slovensku napr.:
https://www.tme.eu/sk/details/ak-usb-17/kable-a-adaptery-usb/akyga/?brutto=1&currency=EUR&gclid=CjwKCAjw3ueiBhBmEiwA4BhspENinMNtyKeczwpNWZmKpGdFXYJ7n-HepFdIiVaG7aUPGL_nqLhtbhoC4xYQAvD_BwE

Urcite by sa dalo najst aj nieco u vas.Skus hladat nieco ako "micro usb samec samec" "micro usb male male" ci nieco podobne.

Len pozor , tych "micro usb" je viac typov , neviem ktory presne zhanas... Micro usb B je asi najbeznejsi , potom su este take uzke a potom akokeby dvojite na sirku...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 20:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
... na 100mm to vykazuje chybu do plusu asi 0,6mm, což je poměrně dost...

Hm, já to porovnával s ručními kolečky a v X to na nějakých cca 100mm sedělo na setinu, v Y na asi 40mm taky... jo a vlastně posun o 140mm v X jsem kontroloval posuvkou, taky OK.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 11:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak asi jsem měl smůlu a koupil pravítka s chybou. Ty Tvoje jsou taky z Uni-maxu?
Ale jinak jsem se možná spletl, a ta chyba na 100mm není 0,6mm ale 0,06mm, co Ty možná ani nedovedeš tak přesně změřit, ale při formách i toto vadí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 14:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Teď jsem si prohlédl ještě jednou ty Tvoje ležaté :) fotky, takže i to Tvoje je z Uni-maxu. 8)
Já to ale kupoval dost dávno, někdy minimálně před 5 lety a možná se v novějších sériích už ta chyba odstranila. Určitě to byl jen SW problém. :roll:
Kde jinde může být chyba? Jedině v SW! :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Až seženu kabel, tak vemu jedno kompletní 600 mm Unimaxácký odměřování a u kámoše na frézce se skleneným odměřování ověřím na kolik to kecá. Abych to končně rozsekl. Když jsem totiž odměřování porovnával s noniusem na celou dýlku podélnýho posuvu na FX25E, což bylo asi 500 mm, tak byl rozdíl jeden dílek na noniusu. Zrovna jsem línej se jít kouknout do dílny, kolik je jeden dílek. Není to náhodou 0,02 nebo 0,025 mm? Už na noniusy nekoukám, jedu podle odměřování. No jestli to má dvě stovky na půl metru dýlky, tak co si na takový to domácí žvejkání více přát?

VTjr: Já mám taky ten Promáckej soustruhofrézku ale nástavec FX25E jsem k tomu nekoupil a ani neměl potřebu udělat si redukci od samostatný frézky na tu plotnu vzadu na loži soustruhu. Akorát mě štve, že kvůli montáži tý frézky je proti normálnímu soustruhovýmu příčnýmu noniusu dělení "blbě". A i s odměřováním je problém, že neumí přepnout průměr na poloměr.
Ovšem podélnej posuv toho soustruhu s nóniusem 0,5 mm, téměř nepoužitelný. Ovšem s odměřováním je to úplně někde jinde.
A propo, máš na tom svým soustruhu podélný odměřování? Nevadí tam právě ten sloup frézky?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz