Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 8:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jistě, ale pro dobrý spoj, a taky vzhled spoje je kalafuna téměř nejlepší, tedy z toho, co je běžně k mání. :wink:
Ten roztok ZnCl je dobrý jen na očištění povrchu kovových dílů od vrstviček oxidů pro lepší pocínování (taky ho občas používám), ale nedovede následně ochránit povrch taveniny cínové pájky před nežádoucí oxidací (spíš naopak, oxidaci vyvolává). Navíc se pájený díl pak musí opravdu důkladně opláchnout vodou (acetón nebo líh na to nestačí, ten smyje kalafunu, ale kyslé produkty chloridu nikoliv, nebo nedostatečně), ještě lepší je mýt roztokem sody. Taky se nesmí použít na očištění zoxidovaných žil kablíků (to pak navzlíná pod izolaci a odtud to už není možné účinně vymýt, takže ty dráty tam postupně korodují). :(
Naproti tomu roztavená kalafuna je lehčí než roztavená pájka, má vysokou smáčivost, rozteče se a plave na jejím povrchu, a tím zabraňuje přístupu vzdušného kyslíku k pájce. Bez ní má spoj zrnitý, matný, někdy až takový popraskaný povrch. Navíc kalafuna zabraňuje i přehřátí pájky. Podle mne je prostě nenahraditelná (nebo jen stěží). :P
Samozřejmě jsou i jiná modernější tavidla, která svými vlastnostmi dovedou plně nahradit kalafunu. Jsou na bázi něčeho podobného mýdlu/saponátu. Ale o tom by nám mohli víc povyprávět lidi, kteří mají zkušenosti s pájením na cínové vlně, nebo s výrobou plošných spojů (finální proces zvaný HAL, výsledkem kterého jsou hezké, lesklé pocínované cestičky). :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nemáš pravdu. Aceton umeje po pájení kyselinou naprosto bezpečně všechny soli a povrch je lesklý jak psí kulky. Mám tu mosaznou nádrž z letadla z roku 1974 a je stále těsná a blejská se jako kdybych ji pájel včera.
Jo a olovnatej celoplošnej Hal se už možná 15 let nesmí používat. A ani nemá moc smysl, na plošáky s nepájivou maskou není potřeba.
Původně se celoplošnej Hal dělal jako finální přetavení pocínovaný masky, která se prováděla ještě před leptáním spojů.
Nějakou dobu jsem se kolem výroby plošáků pohyboval, tak tuším vo co go. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 16:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 565
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 7
Hoši, nehádajte sa mi tu. Obaja sa v tom vyznáte. A čo sa týka olovnatej spájky, mám také zásoby, že ju budem používať doživotne. A čo sa týka tavidiel, raz som kúpil vodičku že vraj neutrálnu. Dôveryhodne som s ňou za pázpájkoval ošká na lankách na kombata. Vtedy sme lietavali poblíž Dunaja na lúke a skončil aj ten model v rieke. Takže kalafúna!

_________________
Jano Bubeník


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 18:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Nemáš pravdu. Aceton umeje po pájení kyselinou naprosto bezpečně všechny soli a povrch je lesklý jak psí kulky. Mám tu mosaznou nádrž z letadla z roku 1974 a je stále těsná a blejská se jako kdybych ji pájel včera.
Jo a olovnatej celoplošnej Hal se už možná 15 let nesmí používat. A ani nemá moc smysl, na plošáky s nepájivou maskou není potřeba.
Původně se celoplošnej Hal dělal jako finální přetavení pocínovaný masky, která se prováděla ještě před leptáním spojů.
Nějakou dobu jsem se kolem výroby plošáků pohyboval, tak tuším vo co go. :wink:

Že se povrch se leskne, to přece vůbec neznamená, že na něm nemohou zůstat zbytky kyseliny. :| Acetón sice reaguje s halogenidy, ale produkty reakce taky nejsou neutrální, prostě ty atomy chlóru tam zůstávají a těch je potřeba se zbavit. Takže po umytí kalafuny acetonem bych stejně doporučoval vodu, nebo roztok sódy. :wink:
Jinak ja věřím, že se dá zapájet spoj i bez kalafuny, ale proč se trápit, když s ní to jde mnohem lépe? :lol:
Jestli se HAL zakázal, to je jedno, v podstatě jde o to jak fungoval ten proces. No a pokud vím, speciální tavidlo tam bylo potřeba, pokud se nepoužilo, nebo nevhodné, tak povrch spojů nebyl hezký a dobře pájivý. Já jsem se taky dost věnoval výrobě plošných spojů, i když ne přímo výrobě, ale návrhu. Ale jako zkušený zákazník znám tyhle postupy, sice zprostředkovaně a asi ne tak dobře jako ten kdo byl přímo ve výrobě. Ale co vím, tak HAL byla spíš poslední operace před tiskem masky a sítotisku rozmístění součástek. Ale možná se i pletu. :roll:
Na tom však nesejde. Kalafuna je na pájení prostě dobrá. 8) Kdo s ní nechce pracovat - jeho věc. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 18:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
BUBI píše:
... A čo sa týka olovnatej spájky, mám také zásoby, že ju budem používať doživotne. ...

Ja takisto to, čo mám už asi do smrti neminiem. A po mne potopa. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2020 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Kalafuna je na pájení prostě dobrá. 8) Kdo s ní nechce pracovat - jeho věc. :P

Až budeš mít po celoživotním pájení na kalafunový čoudíky alergii, tak budeš taky hledat něco jinýho. Podle alergologa je kalafuna pjééknej sajrajt, je to amorfní látka a na ně alergie vznikají celkem často. Princip je, že ten čmoud se po ochlazení mění zase na pevnou látku a v průduškách to je neskutečný žůžo.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz