Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2020 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Pěkný den přeji,

přemýšlím o tom, že s v rámci modelaření vyzkouším nějakou další věc, kterou jsem ještě nezkoušel - výrobu něčeho kompozitního. Představuju si třeba, že bych jako pokusnou věc z XPS nebo něčeho vysochal nosník křídla jako hranolek s obdélníkovým průřezem (možná lehce se zužující od kořene ke koncům), a okolo toho z nějakých těch uhlíkových tkanin namotal pevný obal.

Zkoušel jsem chvíli hledat a zdá se, že materiálů a procesů zpracování je fakt hodně - například tady výroba kompozitové vinuté trubky:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Mám dva dotazy:

1) může takový nosník rozumně fungovat a nebýt příliš těžký, aspoň tak dobře jako když dám hotovou uhlíkovou trubku do XPS křídla, jako mám v elektrovětroni Kaze?

2) pokud ano, jaké materiály byste použili a jaký postup? Pokud možno doporučte konkrétní materiály/produkty.

Díky za jakákoli doporučení v tomto směru.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 17.07.2020 10:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
kompozitový nosník je poměrně běžně dělaná záležitost.
Potřebuješ formu. Tkaninu. Roving. Pryskyřici.
Ale tobě by asi stačilo jen olaminovat jádro z xps.
Já mám model o hmotnosti 140kg který má křídlo olaminovaný polystyren bez jediného nosníku.

Napiš více o velikosti letounku. Pak jde poradit i tkaniny

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.07.2020 11:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
140kg??? Copak je to za drobečka? ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.07.2020 14:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.5.2005
Příspěvky: 887
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Asi ultralight.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.07.2020 8:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 316
Obrázky: 1
Ahoj, vo videu ako si poslal to sice vyzerá jednoducho ale je tam viacero zadrhelov ktoré by ta potrapili kým by si došiel k úspechu.
Okrem toho je kruhový prierez nosníka krídla nie optimálny.

Všetkým ktorý by si radi pri stavbe modelov zalaminovali
Odporúčam pozrieť veľmi inšpiratívne stránky Zdenka Kopeckecho, su tam relativne jednoduché a funkčné postupy ktoré sa dajú zrealizovať doma bez špeciálneho vybavenia.

www.rckozmodrom.com

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.07.2020 13:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
říkáš že by sis chtěl zkusit laminovat něco lehkého a hodíš sem video s prepregy materiály - dost drahé a odhaduji že je nákup možný pouze ve větších množstvích. Navíc laminování trubek zrovna pro začátečníky není to pravý ořechový :wink: .

Ale co mne zaujalo na tom videu byl test. Ta trubka se už docela prohýbala a pevnost ještě potom rostla neuvěřitelně nahoru, než to prasklo.
To mne docela potěšilo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.07.2020 13:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Díky za všechny dosavadní reakce. Co konkrétně zkusit udělat - asi na tom moc nezáleží, jde mi o vyzkoušení té technologie samotné. Proto jsem navrhoval nějaký nosník obdélníkového průřezu (trubku určitě ne, navíc ta jde docela rozumně koupit). S tím, že teoreticky by se počet vrstev tkaniny mohl směrem od kořene zmenšovat. Třeba pro letadlo o rozpětí cca 1500-2000 mm se vzepětím nebo s ušima. Na Kaze (1500 mm, cca 450 g) mi křídlo drží 1000mm obyčejná (ne vinutá) karbonová trubička OD=6 ID=4 mm koupená za pár stovek u Reicharda. Pokud se s tím nedělají extra vylomeniny, tak to ani moc nepruží. Teda rozdíl normálního letu a letu na zádech je znát - v obou případech to má mírné vzepětí :-), ale nic tragického.

Takže - bude to takto použitelné (a nebude to moc těžké?). Jakou tkaninu byste na takovou věc koupili, jak přesně to omotávat a čím prosytit, a jaké další zádrhele tam čekat? Vakuovou formu ne, to je až další level. Spíš ten omotaný XPS hranolek, který by pak uvnitř zůstal, případně pak ho acetonem rozpustit ven.

Díky. A sorry, chápu že těm co dělají výrobky ve vakuových formách, to může připadat jako z jiného světa. Jde o to si to vyzkoušet, když jsem nic takového nikdy nedělal.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.07.2020 17:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Pro IT laminatery asi nanic info, ale aby se nereklo,ze se zatloukam,( tech vlaken je tu vic) :

viewtopic.php?f=18&t=83305&hilit=+workshop 8)


Ad trubicky doma na stole.... Baca je sproste vali :)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2020 19:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
dudaj píše:
říkáš že by sis chtěl zkusit laminovat něco lehkého a hodíš sem video s prepregy materiály - dost drahé a odhaduji že je nákup možný pouze ve větších množstvích. Navíc laminování trubek zrovna pro začátečníky není to pravý ořechový :wink: .

Ale co mne zaujalo na tom videu byl test. Ta trubka se už docela prohýbala a pevnost ještě potom rostla neuvěřitelně nahoru, než to prasklo.
To mne docela potěšilo.


přesně, oblast elasticity - myslel jsem, že u uhlíkové trubky bude velmi krátká a rovnou praskne. Zajímavý..

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2020 18:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Podle mne jsou vlastnosti danné použitím dvou druhů prepregů. Na vnějších vrstvách je tkané vlákno pod 90°a uprostřd je jednosměrná prepreg. A to ještě nepoužili kombinaci druhu materiálu sklo, kevlar a uhlík.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2020 19:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Petr Budai píše:
Podle mne jsou vlastnosti danné použitím dvou druhů prepregů. Na vnějších vrstvách je tkané vlákno pod 90°a uprostřd je jednosměrná prepreg. A to ještě nepoužili kombinaci druhu materiálu sklo, kevlar a uhlík.


Ano, pevnost při tomto zatížení v této kombinaci větší bude, ale mluvíme o nárustu pevnosti po prohnutí trubky a s tím to už nesouvisí. Pokud by byla trubka
pouze ze tkaného materiálu, asi by se dříve začala prohýbat - protože je v ní méně tahových vláken. Ale ta velikost průhybu vypovídá o pružnosti v protažení
tahových vláken, nebo stlačítelnosti druhé strany - nevím. Každopádně jsem to nečekal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2020 19:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 316
Obrázky: 1
dudaj píše:
. Ale ta velikost průhybu vypovídá o pružnosti v protažení
tahových vláken, nebo stlačítelnosti druhé strany - nevím. Každopádně jsem to nečekal.


Mne to pripadá uplne v poriadku, ocakavalteny priebeh, nič zvláštne.
Predpokladám že uhlik je obyčajný, nie HM

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2020 11:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: ¨Libina
něco o výběru materiálu viewtopic.php?f=18&t=51632

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz