Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 21:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Ahoj,

1) jak se dělají polepy z DXF souboru - to se řeže na nějakým speciálním plotteru např. z role oracoveru?
Nevíte o někom v okolí Českých Budějovic, kdo to dělá?

2) Předpokládám, že barevné polepy se pak nažehlí jako druhá vrstva na první oracover? První vrstva oracoveru musí být před nalepením dekorace vypnutá nebo se pak vypínají obě vrstvy najednou?

Konkrétně mi jde o dekoraci na marabu - vlnky a zaoblené konce křídla po celé délce. To bych podle papírový šablony asi vystřihoval dost blbě.

Předem díky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 21:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Ad 1 ano, na řezacím plotteru. Obecně umí každá reklamka, je ale otázka, zda budou ochotni řezat trochu atypicky z Oracoveru, nestačila by klasická samolepící fólie, kde řezání absolutně není problém?
Obecně Oracover řezat jde, už jsem zkoušel, ale je trochu problém s fixací, ono to právě z role moc nejde (příliš tenké), jde to hodit na samolepící podložku, to ale trochu limituje maximální rozměry řezu atd.

Ad 2 - u samolepící je to jasné, u nažehlovačky na vypnutou,ale chce to opatrnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2020 22:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Samolepící vs Oracover:
Na to se právě ptám - nemám s tím absolutně žádnou zkušenost, tak bych rád kdyby někdo popsal co se považuje za standard nebo z praxe osvědčené řešení. (jaká fólie se na polep běžně používá - samolepící nebo oracover, případně něco jiného)

Pokud použiji samolepící fólii, půjde opravit potah křídla? Myslím tím přežehlit a opravit po čase vypnutí.

Jak už jsem psal jedná se o vzor, který se táhne přes celé křídlo, viz. fotka. Nejedná se mi o nějaké logo apod., co má pár cm.

díky


Přílohy:
20150529_192141.jpg
20150529_192141.jpg
[ 152.38 KiB | Zobrazeno 2693 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 6:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Opravit vypnutí by problém být neměl, oprava díry samozřejmě už horší bude a odlepení samolepky se nevyhneme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
Ahoj, řežu si nálepky ze samolepicí fólie 3M Scotchcal 80. Fénovat se dá, nálepky drží a fólie pod nimi se hezky vypne, ale sáhnout na nálepku žehličkou, jak ji mám nastavenou na požehlování a vypínání (130-150 st.) nejde. Nebyl problém nálepku odtrhnout podle žiletky a po opravě potahu dolepit novým kusem. Oracover jsem v plotru nezkoušel, vzor z fotografie bych řezal ostrým nožem pomocí šablony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 10:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Jojo, Scotchcal 80 je příklad vhodné fólie, je totiž už docela tenký (50um).
Jinak třeba licence se dají běžně řezat i z krátkodobých fólií (Oracal 641/651), ale ty jsou přeci jen tlustší, 70-80um.

Ony mimochodem existují i samolepící polyesterové fólie kolem 25um, třeba Oracal 352, ale je tam menší výběr barev a navíc je nenabízí prodejci potřeb pro reklamu tak automaticky, jako klasické vinyly...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 15:11 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Díky za tipy. Zkusím tedy sehnat Scotchcal 80, případně nějakou verzi Oracalu a trochu s tím experimentovat.
Nenapadá mě nic lepšího, než cvičně z nějakýho zbytku potáhnout kus křídla Oracoverem a na to druhou vrstvu plácnout fólii a na další část Oracover.
Alespoň vyzkouším jak se s tím pracuje a pak se rozhodnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 15:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 469
Bydliště: Český Těšín, ČR
Honza píše:
............ Oracover jsem v plotru nezkoušel, vzor z fotografie bych řezal ostrým nožem pomocí šablony.


Z fólií jsem zatím taky nepracoval, pouze s Vliesem, ale uvedený vzor bych rovněž řezal ručně.
Osvědčil se mi tento způsob:
Na obyčejný kancelářský papír vytisknout, nebo nakreslit požadovaný vzor, nechat vcelku, neobřezávat šablonu. Fólii (u mne vlies) položit a na okraji přichytit na řezací podložku, nebo obyčejný tvrdý papír, překrýt kancelářským papírem se vzorem, rovněž v rozích přilepit. Pak skalpelem prořežu po obrysu. Vlies se mi takto nijak neposouval, nekroutil, měl jsem možnost si jej těsně vedle řezu po obou stranách přes vrchní papír přitlačit.

Pro ilustraci, naposledy jsem takto z barveného vliesu dělal nápis na křídlo - hnědý Fufik na zeleném podkladu, velikost nápisu 14x4,5 cm.


Přílohy:
02.JPG
02.JPG
[ 220.22 KiB | Zobrazeno 2328 krát ]


_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 16:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Osobne by som to riešil vyrezaním vzoru z fólie príslušnej farby a jeho nažehlením na podkladovú fóliu (bielu). Celé potom nažehliť na krídlo.
Takto som to robil napríklad v tomto prípade.
https://www.rcportal.sk/public/galeria_ ... l39327.jpg
https://www.rcportal.sk/public/galeria_ ... l39328.jpg
https://www.rcportal.sk/public/galeria_ ... l39329.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 16:55 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Koukám, že co člověk to jiný názor :)

Tip pro řezání určitě vyzkouším a to nalepení na Oracover, který ještě není na letadle mi přijde jako super nápad (pokud nebudou problémy s vypnutím atp.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 17:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
S vypínaním problém nie je, nakoľko sa jedná o rovnaký materiál. Nažehľovať treba pomerne nízkou teplotou, len aby sa aktivovalo lepidlo, ale ešte nedochádzalo k scvrkávaniu fólie. Treba vyskúšať. Nažehľovať postupne, od jedného miesta,(nemusí to byť od okraja, niekedy je výhodnejšie začať od stredu) a postupovať tak, aby nevznikali bubliny. Ak nejaká vznikne, stačí si pomôcť špendlíkom. Pred nažehlením kusov fólie na seba je dobré tú spodnú, na ktorú sa bude nažehľovať, odmastiť liehom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2020 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Za mě Oracover na řezacím reklamkovým ploteru tedy proříznutí jen fólie na papíru nefunguje. Zkoušeno ve třech reklamkách na různých ploterech. Oracover nedostatečně drží na podkladovým papíru a i když se použije nová kudla a vyzkouší několik hloubek řezu a rychlostí, vždy to skončí shrnutím Oracoveru z podklad papíru hlavně v rozích, malých rádiusech a pod, kde se mění směr řezu. Větší plochy jak takž ještě vyříznout jdou, adheze velký plochy Oracoveru na podkladu to udrží ale detaily jako písmo je naprosto zbytečný zkoušet.
Něco jde řezat durch i s podkladovým papírem na řezací podložce ale taky to je loterie.
Pak vypukne další "zábava" jak přenýst vyřezaný Oracover na model.
Tyhle věci dělám z Oracalu 641/651. Z něho se dají vyřezat, přenýst a nalepit takový drobný detaily, třeba maska na leptání plošných spojů na cuprextit. Zkoušel jsem šířku spoje 0,8 mm a naprosto v pohodě.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 11:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Ten Oracover fakt určitě na lepící podložce, z role ani náhodou...

Jinak já si taky hodně oblíbil ty na pohled triviální vinyl fólie, možná tedy spíš tenčí střednědobé jako zmíněný Scotchcal než "klasika" Oracal 641/651. Je to bez problémů, nařezat se dá leccos, s trochou snahy se dá poskládat i více barev atd. K tomu snazší přenos s přenosovou fólií atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oracover polepy z DXF
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2020 12:26 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.9.2009
Příspěvky: 78
Bydliště: Brno
Třeba to někomu pomůže.

V 90-tých letech jsem řešil trvanlivé nápisy a licence na modely F1A. Písmena a číslice, ty menší mohly být tak 20-25 mm vysoké, jsem si nechal vyřezat na plotru v reklamce z fólie, kterou jsem měl k dispozici. Jednalo se poměrně tenkou nažehlovací fólii, ne Oracover – možná snad Monokote ?? – jako krycí vrstva z rubové strany byla čirá fólie. Kus této nažehlovací fólie jsem po obvodu přichytil lepící páskou na tužší papír velikosti cca A4 – A3 a reklamka mi to pak vyřezala.
Potom jsem jednotlivé znaky pinzetou stáhnul od rubové krycí folie a postupně přižehloval na křídla a VOP. Potah byl vylakovaný Vlies nebo nažehlovací fólii snad ještě z bob NDR. Byla to piplačka, ale šlo to. Šířka čar některých znaků mohla být i cca 1,5 mm.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], Jirka Schifi Zatec a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz