Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 11:52

Ahoj,
čím potáhnout Bird Doga z Dumasu - balsový rozsyp (rozpětí cca 1m, dost subtilní konstrukce) když mám neslučitelné požadavky... gramáž do cca 30g/m2, nejde použít vzhledem k bytu aceton, nitro a podobné smrady, takže Vlies, Modellspan apod. nelze. Folie typu Oracover (resp. Oralight) apod. mi z toho po smrštění udělají hromadu třísek - obávám se že i když budu vypínat v šabloně. Existuje prostě něco co se dá nalepit, vypnout teplem nebo čímkoliv aby to moc nesmrdělo a aby to přiměřeně vážilo a nesmršťovalo se to tak agresivně (Oracover uvádí 10% smrsknutí kdovíjakým tahem) že se všechno zkroutí? A taky aby to trochu vypadalo... Omlouvám se, ale jsem po asi tak čtyřiceti letech zase začátečník.
Díky za radu.

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 11:57

Zkus se zeptat tady: http://www.minimakety.cz/forum/
Sám s tím zkušenost nemám, ale hodně používají na vypínání a lakování Balakryl a ten nesmrdí, takže by se dal použít, jak to funguje nevím, ale modely mají pěkné.

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 12:04

Zkus popátrat, jedtli ještě někde seženeš Litespan. Výroba už bohužel skončila, ale třeba ještě nějaký shop doprodává zásoby (nebo možná je na trhu náhrada, ale po tom jsem zatím nepátral). Nažehluje se to na kostru natřenou balsalocem (disprze, takže nesmrdí), vypínání teplem, smršťuje to podstatně míň než Ora-cokoliv, je to lehké. Smrštivost se dá ještě trochu snížit tím, že před potahováním přežehlíš arch žehličkou s velmi nízkou teplotou (tuším 60st. je doporučených).

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 12:15

On by ten Vlies nešel přižehlit přes Balsaloc? Ale konečná povrchová úprava je stejně nitrokakem.

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 12:27

DAF píše:On by ten Vlies nešel přižehlit přes Balsaloc? Ale konečná povrchová úprava je stejně nitrokakem.


Vlies určitě přes Balsaloc přižehlit jde. Vypnout teplem taky. Ale jak píšeš - lakovat se nakonec musí. Což u Litespanu odpadá. Našel jsem, že nějaké zásoby Litespanu má ještě Hořejší, ale už jen dvě barvy -tmavě zelenou a černou. Hořejší také prodává Airspan, což podle popisu je náhrada Litespanu-dokonce prý lehčí, ale píší tam, že se na rozdíl od Litespanu musí po vypnutí přelakovat jednou vrstvou laku.

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 13:09

Tak koukam ze osazenstvo starne a ta nemoc,co se jeden hodne nasapciruje se na nas lepi. Nebo je tu jeste moznost se jsme pri cteni informaci malo soustredeni a vysledkem je hosip. :roll:

Kamaradi, kdo zvas co tu debatujete si pamatuje sve prispevky a prispevky od lubo1, napr. z toho vlakna: viewtopic.php?f=18&t=51454&hilit=potahovani+na+blister&start=0 ... treba by se to tazateli hodio ... smrad a jine divociny by se nemuseli konat a kyzeny vysledek by se jiste dostavi .

Pozn podobne postupy pouzivam taky, akorat si muzu dovolit i ten smradecek ( princip zustava) :

http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t ... d&start=30

Mohl bych nahazet jeste nekolik dalsich odkazu. Ale proc , to bych vam pokazil radost z vyhledavani, no ne? :)

veka1

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 13:52

Dík za podněty,
jedna až dvě vrstvy smradu zas až tak moc nevadí, to se za 2 hodiny vyvětrá. Problém je klasický postup, když dáš 2x až 3x zapon, pak lepicí pak 2x vypínací, pak lesklý, pak barvu, pak krycí, mezitím necháváš proschnout tak je smrad v bytovce 14 dní a to už by mi neprošlo. A s vyhledáváním je potíž. Už tu šmejdím druhý den. Asi slepím nějaký rámeček a budu experimentovat... :)

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 14:54

Jen poznámku, Vlies se barví před potahováním, pomocí malířských pigmentů, nebo barev na textil. Postup tady určitě najdeš, pokud ne, napiš přes SZ, odpovím. Jestli nemáte balkón, tak trochu smůla, pokud ti tam neprší, dá se lakovat tam. Nebo se dá, aspoň na schnutí a vysmradění, použít sklep, máte-li. Pokud použiješ nějaký takovýto materiál, bude nejspíš nějaká povrchovka pomocí nitrolaku nutná. Díval jsem se k Wasserftákovi na ten model a klasickou fólii bych na to určitě nedával, z mnoha důvodů.

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 15:37

Lakovani jsme prvoplanove vyloucili a je jedno zda smrdi nebo ne (bo jsou i nesmradlave natery) . Tak se nema cenu tim zaobirat, nebo ano?

Jeden vam ukaze jak to udelat, aby nejpouzivanejsi typ potahu tj. folie nezdeformoval subtilni konstruiki... a nyc, nechytacka. :o

Polozil jsem na pult ukazku(odkaz na lubo1) , jak odrbat smrstovani folie, nebo jine, teplem deformovatelne latky tim, ze ji nejdrive nasponuji na pevnou podlozku, pak vypinam a prilepuji k potahovanemu konstrukcnimu dilci.

Dilo pak v nasponovanem stavu necham vystydnouti, az pote ho odriznu od zakladny, oriznu a dokoncim obvod.Tim se do konstrukce prakticky zadne pridavne napeti nezavede. Otocim dilec a postup zopakuji. :wink:

Je to sproste zneuziti tuhosti pracovni desky k tomu, aby pobrala pnuti smrstovane folie a ochranila potahovany konstrukcni dilec od deformaci... vo, vo tom to je (bez smradu a zvysovani pracnosti a hmotnosti naslednou povrchovou upravou).

Pozn: ukazka prakticke realizace vyse uvedenho pri aplikaci Vliesu a balsalocku (folie se dela stejne,ale nemam fotky), viz prvni ctyri fotky v odkazu

: http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... ni-modelu/

Ze ten tenky a subtilni ocas neni pnutim zdeformovany je videt zde:

http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... va-modelu/
http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... ie-modelu/

Ad ramecek: ano ,ano . Kdyz na nej upevnim teplem smrstitelny potah, prilozim a ustavim vuci 3D tvarovanemu potahovanemu dilu, (napr elipticke ucho kridla) stylem, jak se spravovali ponozky na drevenem hribku, postupne lehce nahrivam nizsi teplotou, potahovy matros se vytvaruje kolem dilu bez vrasek a muzu ho po obvodu prilepit.Skoro jako tahni kabin. Zbytek je klasika.
Urychli to potazeni, nejsou faldy ani zdeformovana konstrukce. Jedine co muze jednoho frustrovat , ze musi vyrobit tvarove smysluplny ramecek, aby nespotreboval zbytecne moc potahoveho materialu.

veka1

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 17:11

Aceton voní, pokud někomu ne tak to snad ani není modelář, byt nebyt :lol:

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 21:07

f4u píše:Aceton voní, pokud někomu ne tak to snad ani není modelář, byt nebyt :lol:

Sice to pro tuhle debatu nic nepřinese, ale ano, je to přesně tak a ámen :)

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

stř 08.01.2020 23:08

f4u píše:Aceton voní, pokud někomu ne tak to snad ani není modelář, byt nebyt :lol:
Zenair píše:Sice to pro tuhle debatu nic nepřinese, ale ano, je to přesně tak a ámen :)
Předpokládám že je to i názor vašich partnerek, potažmo dětí 8)


Také jsem si po dlouhé době zkusil potahovat nikoli fólií, ale Vliesem, použil jsem cosi místo Balsaloc-u a fakt to funguje, jsem spokojený a příště to udělám přesně tak znovu.
samobrko_840mm.jpg

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

čtv 09.01.2020 6:50

A jak jsi po potažení udělal konečnou povrchovku? Nebo jsi to nechal jen tak? Na přírodno?

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

čtv 09.01.2020 19:00

Přižehleno na disperzi (po obvodě), vypnuto žrhližkou, pak už jen 2x napínací lak (ve sklepě :-) ).
Možná ještě stříknu konce křídel (autolak ve spreji).

Re: Potah -polomaketa v rozsypu

sob 11.01.2020 14:21

Na smrad se vykašli. Otevřeš okno, nebo to dáš do sklepa vyschnout. Zbytečný obavy. To dáš přednost horšímu potahu před smradem?
Odeslat odpověď