RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://www.rcmania.cz/

Drážka do uhlíkové trubky
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=86945
Stránka 1 z 1

Autor:  martinni [ stř 23.10.2019 6:40 ]
Předmět příspěvku:  Drážka do uhlíkové trubky

Máte někdo vyzkoušené, čím nejlépe udělat přesně podélné širší drážky do uhlíkové trubky. Řezný kotouč na Dremlu?

Autor:  Petr Budai [ stř 23.10.2019 11:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Ahoj,
těžko poradit. Udej šířku a délku drážky, průměr a tloušťku stěny trubky. Je to ze stejnosměrného uhlíku nebo je to motaná trubka?

Autor:  martinni [ stř 23.10.2019 12:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Motana trubka. Průměr 12 mm, stěna 0,5 mm, drážka podélné, délka 80 mm, šířka 5 mm.

Autor:  HavelAircraft [ stř 23.10.2019 12:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Stopková fréza a šablonka nebo vodítko.
Já to dělám na cnc ale to ti asi nepomůže.

Autor:  DAF [ stř 23.10.2019 16:04 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Osobně dělám drážky na stolní vrtačce, např. drážky do bukových hranolků na podvozek. Na stolek přišroubuju dřevěný hranolek, upnu nástroj, kterým budu drážku obrábět a sešteluju. Frézu nastavím tak, že se lehce dotýká horní hrany obrobku. Pak obrobek vypodložím tenkou destičkou, třeba z 1 mm překližky, a podél hranolku na stolku protáhnu. Pak přidám podložku a protáhnu znovu, takhle až dostanu potřebnou hloubku. Netlačím nijak moc, protože ložiska nejsou stavěna na radiální zatížení, všechno lehce. Ty to můžeš udělat podobně, jen tu trubku budeš muset vložit a uchytit do nějakého šikovného forychtungu, abys zachoval polohu při dalším úběru. Ale běžná stolní vrtačka točí necelé tři tisícovky otáček. Domnívám se, že by to chtělo mít trochu rychlejší stroj - Dremel, nebo něco tomu podobného, a nástroj (fréza) by měla být asi také jemnější, ne zuby jak z mamuta. Když jsem řezal uhlíkové (stejnosměrné) trubky, tak kulečníkovým plátkem na kov.

Autor:  Petr Budai [ čtv 24.10.2019 6:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Záleží na tom, co máš po ruce. Frézka ( http://cncshop.cz/dvoubrita-vroubkovana-freza-typ-626 , https://www.gme.cz/tvrdokovova-rasplovaci-freza-proxxon-28757 ) a přípraveček, je dobrá volba.
Dvakrát provrtat trubku ostrým vrtákem pr.5mm a mezi dírama proříznout kotoučem https://www.gme.cz/diamantovy-delici-kotouc-proxxon-28840 je také možné.

Nákres možných "přípravků":

Příloha:
20191024081022085.pdf [180.89 KiB]
93 krát


Hodně záleží na tom, co máš doma nebo co si ochotný si pořídit a třeba v budoucnu použít na něco jiného.

Autor:  martinni [ čtv 24.10.2019 7:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Díky moc za rady a typy. Kotouč od Proxxonu vypadá dobře.

Autor:  DAF [ čtv 24.10.2019 8:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Drážka do uhlíkové trubky

Ano, člověk musí vycházet z možností vlastního vybavení. Jen jsem popsal, jak dělám některé věci a určitě by to šlo aplikovat na výrobu té drážky. Podobně vyrábím třeba klínky z překližky na vyosení motoru (potlačení celou přepážkou a vyosení buď překážkou, nebo klínkem). Stejně tak jsem frézoval odlehčení u sendvičových dílů (letecká překližka 1, uvnitř topolka a z druhé strany opět jednička letecká).
Ty tenké frézičky jsou nádherné, ale nevlastním je. Ty by byly vhodné do toho Dremela, nebo Proxxona, ne do mě stolní vrtačky.
Ještě je otázka, zda při řezání kotoučkem to dokážeš udržet rovně, aby drážka měla stejnou šířku po celé délce a byla v ose (tedy rovnoběžná s osou). To ti dle mého zajistí frézování v přípravku. Jak jsem napsal výše, ten může být klidně že dřeva, pro modelářskou přesnost to bude dostačující. Jednoduché přípravky dělám běžné, těch pár korun za kousek dřeva - lištu, kousek prkénka, dřevotřísky ad., se vyplatí.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/