Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 11:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Před časem jsem při prohlížení RC revue v knihovně narazil na článek o stavbě makety modelu z WWI, kde autor píše, že pro snadnou rozebiratelnost má mezikřídelní vzpěry zajištěné ve stylu "bajonetového závěru". Docela mne to zaujalo, využil bych to u aktuálně stavěného modelu. Výhoda je, že člověk nemá žádné šroubky, čepy, závlačky..., které by ztrácel a asi to bude vypadat i líp než kulové čepy vlepené do křídel. Bohužel tam není nějaká ilustrativní fotka a nedokážu si moc představit, jak je to řešené. Nesetkal jste se někdo s něčím podobným nebo nemáte alespoň nápad jak by to mohlo vypadat? Napadlo mne něco podobného, jako mají některé žárovky nebo BNC konektory. Ale to by muselo být hodně na fest, aby vzpěra byla zajištěná proti pootočení. A nebo spoléhat na to, že to zajištění vyřeší funkční výplet...

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 16:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
U dost napnuté ocelové struny bych si uměl představit přiměřeně dlouhý "háček" proti kapkovitém očku Případně
ten háček by na horním konci nebyl otevřený Ale překřížením zpětné části s přímou by vzniklo cosi jako karabina
_ Nebo jedno očko pevné, druhé s dovnitř vyklápěným dvojramenným jazýčkem.
Po uzavření očka jazýčkem by se poloha fixovala přetažením něčeho přes rameno jazýčku nad očkem "karabiny".
(Obrácené otevírání jazýčku DOVNITŘ (jako karabina), oproti otvíraní strojní pletací jehly. )


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 17:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já bych nějaký nápad měl, ale spíš bych to musel nakreslit a poslat sken. Jen mi řekni, jestli by se jednalo o "N" vzpěry, nebo "II" a jestli budou křídla dělená či průběžná. Je otázka, zda by to ale bylo jednodušší na výrobu, než si do krabičky ukládat závlačky, nebo šroubky s matičkama.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 21:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Pavle, vzpěry budou "II" a křídla dělená. Co tě napadlo? Taky jsem o tom trochu víc přemýšlel a dva nápady na ten bajonet bych měl. Jeden je vîceméně bez práce-napadlo mne, využít spojku hřídele pro lodní motory, kterou dělá MPjet. Druhý nápad by chtěl trochu pilování. Obrázek dám zítra, pîšu z mobilu. Ale v podstatě jde o princip, používaný u autožárovek. Otàzka je, jestli by fungovalo to zajištěnî výpletem.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Zrovna řeším vzpěry na S3 Challenger. U něho musí být vzpěry funkční, kozlík je u S3 jen stažený na středový žebro ke kterýmu se dorazí obě půlky horního křídla. Takže křídelní vzpěry opřené o spodní křídlo definují polohu horního křídla proti dolnímu.
Z jinýho letadla mám zkušenost, že čep se závlačkou je u benzína nespolehlivý spojení kvůli vibracím. Pokud se čep může v otvoru otáčet a pouzdro pro čep je navíc z sklotextit desky, neuvěřitelně rychle se mosazný čep "obrábí", po obvodu se dělá drážka a ve směru tahu zářez. Pokud se dá místo čepu šroub s matkou a sklotextitový pouzdra jsou stažený nafest k sobě, tak se obráběbí neděje.
Sice to bude na letišti montáž a demontáž pěkná pakárna, 8 šroubů na vzpěrách, 4 na vejškovce, 2 v trupu na spodním křídle, jeden nahoře na kozlíku proti rozjetí horního křídla, ale radši spolehlivě než rychle. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 23:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kope píše:
Pavle, vzpěry budou "II" a křídla dělená. Co tě napadlo? Taky jsem o tom trochu víc přemýšlel a dva nápady na ten bajonet bych měl. Jeden je vîceméně bez práce-napadlo mne, využít spojku hřídele pro lodní motory, kterou dělá MPjet. Druhý nápad by chtěl trochu pilování. Obrázek dám zítra, pîšu z mobilu. Ale v podstatě jde o princip, používaný u autožárovek. Otàzka je, jestli by fungovalo to zajištěnî výpletem.


copak ,tohle si z vyberu jiz vyradil?

http://www.modellstudio.cz/index.php?&d ... ail&id=918

http://www.modellstudio.cz/index.php?&d ... ail&id=917

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 8:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
No úplně nevyřadil, jen mám pocit, že ten zajišťovací čep, co tam je, bude náchylný ke ztracení. Jinak tyhle koncovky dobrý. A taky mi přijde to "bajonetové" řešení snadnější na sestavování-zastrčíš vzpěru, pootočíš a je hotovo. Ono je těch vzpěr 6 na každé polovině křídla a já jsem člověk líný :-). Takže než se pustím do stavby křídel, tak bych chtěl mít tohle rozmyšlené, protože každý způsob bude chtít trochu jiné řešení v konstrukci toho uchycení v křídle. Samozřejmě pořád je tady možnost mít vzpěry napevno a sundavat vždycky celou sestavu polokřídla. Ale do toho se mi hrubě nechce, už začínám mít doma trochu skladovací problémy.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 9:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
kope píše:
... Druhý nápad by chtěl trochu pilování. Obrázek dám zítra, pîšu z mobilu. Ale v podstatě jde o princip, používaný u autožárovek. Otàzka je, jestli by fungovalo to zajištěnî výpletem.


Tak tohle je ten obrázek:
http://www.cojeco.cz/attach/image/max/b ... 26ab1e.gif

Ještě by se to dalo doplnit pružinkou v té duté části-tlačila by část s kolíčky jakoby "ven" a tím by spojení bylo zajištěné. A pak by tady bylo ještě řešení ala žárovková patice GU10. Ale to by asi bylo trochu náročnější na výrobu - hlavně té části s otvory, kam zapadnou kolíčky.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... x-GU10.JPG

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 9:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jj , ty bajonety u polonosneho systemu by byli vhodne.

Pokud mas moznost to nekde nechat vyrobit na CNC stroji ( jde o pocet , lehce komplikovany tvar a pozadavek presnosti), proto rucni realizaci odsouvam na konec, tak bych to vyzkousel vcetne pruzinek v ose a sikmeho zlabku.

Pozn. podstate na podobnem principu fungujou i rychlozamky na krytech u skutecnych letadel. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jen bych to ještě zkomplikoval, aby to bylo samosvorné a dovnitř bajonetu dal pružinu, která to bude držet v tahu, aby se to samovolně nemohlo pootočit.


Přílohy:
Export1.png
Export1.png
[ 411.11 KiB | Zobrazeno 3013 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.10.2019 12:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.1.2005
Příspěvky: 288
Bydliště: Polička
Geniálně jednoduché řešení vzpěr (montáž/demontáž) má řešené Bedřich Janáček u svého dvojplošného akrobata, žádné šrouby ani závlačky. Viděl jsem to před rokem , když byl u nás na modelářském dni, ale nedokáži to již podrobně popsat. Nejlepší by bylo oslovit přímo pana Janáčka, ale nemám na něho kontakt.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.10.2019 16:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Lark píše:
Jen bych to ještě zkomplikoval, aby to bylo samosvorné a dovnitř bajonetu dal pružinu, která to bude držet v tahu, aby se to samovolně nemohlo pootočit.


Tak kdyby to nemuselo být úplně mrňavé (drážka aspoň 2mm) tak se to dalo udělat na klasické frézce v deličce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.10.2019 18:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Nevím, co je úplně mrňavé :-), ale nemyslím, že by to byla nějaká hodinařina - 10 mm průměr trubičky, 2 mm ta drážka? Byl jsem dneska koupit tu spojku hřídele, na kterou jsem tady dával odkaz. No není to úplně to, co jsem čekal, ale možná by se to jako polotovar pro další úpravy použít dalo. Příští týden si s tím zkusím hrát. pokud to nezafunguje, tak se asi začnu poohlížet po někom s CNC, jak doporučoval Veka.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.10.2019 20:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Dá se to vyrobit i jako "mrňavé". Prakticky jde vlasně jen o tu dirku pro čípek, a pokud se nebudou zaměňovat, tak ani tolik nezáleží skutečné přesnosti. Prostě se vyvrtá dirka v sestavě, do obou dílů současně, a na těch drážkách už tolik nezáleží.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.10.2019 21:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Lark píše:
Dá se to vyrobit i jako "mrňavé". Prakticky jde vlasně jen o tu dirku pro čípek, a pokud se nebudou zaměňovat, tak ani tolik nezáleží skutečné přesnosti. Prostě se vyvrtá dirka v sestavě, do obou dílů současně, a na těch drážkách už tolik nezáleží.


Aj jo, aj ne... Jak to uděláš křivé, tak to přes ty drážky nenasadíš, v té deličce by to šlo v pohodě. 2mm jen z důvodu že menší frézička na velké mašině je nepoužitelná, málo otáček...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz