Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Barvy Chemopur

stř 04.09.2019 20:26

Vážení, stříkal jste někdo nějakou poletuchu základovkou a vrchníma emailama Chemopur? Jaký s tím jsou zkušenosti? Je to lepší a odolnější než akrylátový dvousložkový autolaky? Jak dlouho to schne a jde umýt pistole nitrem (acetonem) nebo musí být ředidlo Chemopur?
Díky

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 14:09

Umyť acetonom to ide v pohode, robil som s tým kedysi, myslím že je to dobrý a odolný povrch. Skôr by som mal obavu aby si neurobil príliš hrubú (ťažkú) vrstvu. Ide to pekne "nakladať" v krátkych intervaloch (nesteká po 15min - možno striekať ďalšiu vrstvu), do 24 hod je vytvrdená.

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 15:49

Dík za info. Používals i jiný odstíny než co je nabízený v základu, tedy nechal sis míchat svý odstíny? Mě na tyhle barvy dal tip člověk, co se motá kolem výroby UL, s Chemopurem stříkají kvůli odolnosti proti UV, benzínu a dobrý mechanický odolnosti. A má to být nepoškrábatelný ale při tom pružný a nepraská ani časem nežloutne. No a hlavně to stojí asi 5 x míň než automobilní dvousložkový akrylátovky. 160 kaček pixla 0,7L + tužidlo a ředidlo. Taky jsem se dozvěděl, že to používají misto gelcoatu na první vrstvu do forem při laminování. Blbý je, že to vede jen pár prodejců/míchačů.

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 17:37

Jirko a kde je budeš kupovat ty? Neznám je azatím jsem nehledal ale dobré je vědět kde se dají ,,u nás,, koupit...... :wink:

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 19:23

... to už bola dávno, robil som len s tým čo bolo bežne v predaji. To som považoval za jediné podstatné mínus - veľké balenia. Ale môžem potvrdiť čo píše Celeron - odolné, stabilné, ... dobre sa aplikuje aj štetcom. Mám s tým doma urobené ÚK (trubky) a po 15 rokoch ako nové, nezažltnuté, lesklé ... Kto by to vedel dodávať v malom alebo dokonca miešať odtiene netuším 8O

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 21:40

Jak je to se skladovatelností barvy a tužidla?

Re: Barvy Chemopur

čtv 05.09.2019 23:25

Ceny jsou docela v pohodě. Základovka 1 kg bílá 255,- čirej lak 0,9kg 240,- barevný emaily podle pigmentu 0,8 kg většina za 180 kaček, výrazný pigmenty 220, vyjímečně 300,-. Ředidlo je 0,8 kg za 64 kaček, tužidlo 0,2kg 110,-
Možnost míchání podle RAL nebo dodanýho vzorku. Většina základních barev má 2-4 odstíny,
Ty barvy mají vydržet léta, tužidlo stojí pár kaček a kdykoliv jde dokoupit nový.
Ufone, když si na netu zadáš Chemopur G a nebo Chemopur E, tak ti pár dodavatelů vypadne včetně e-šopu. :wink:
Ale možná budu stříkat nitrocelulózovým Cemalem, vůbec jsem netušil že to ještě existuje a cena je ještě nižší než u toho Chemopuru. No a na vrch polyuretan lak.

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 6:12

Používal jsem na trupy.
Originál ředidlem jsem ředil pro stříkání, na mytí klasika aceton funguje normálně. Jak už bylo napsáno, nechá si dost líbit, vrstvení po cca 15 minutách, tvrdé druhý den, ale musí bít aspoň 22 - 25°C. Dobře se brousí, leští.
Odolné palivu nevím, jinak mechanicky vydrží opravdu dost, opět je ale důležitá teplota při tuhnutí. Víc = líp i na výslednou tvrdost. Nežloutne, neztrácí lesk. Jako první vrstvu do formy naprosto normálně, ALE:
1 - nesmí přijít přímo do formy, ale na PVA. Bez PVA je po formě!!! Zkusil jsem několikrát různé separátory a buď jsem dělal něco blbě, nebo to postě nejde.
2- Laminovat poměrně brzo do barvy. Tedy ve chvíli kdy už sice nelepí, ale ještě v ní zůstane otisk prstu. (cca 2 hod)
Pokud sem šel dýl, už se občas nechytl laminát k barvě.

Skladovatelnost barvy je v pohodě v letech, tužidla ne. To mi cca po roce zgelovatělo.
Kupoval jsem v Liberci, což mám kusek a tam i míchají odstíny.

Papíra

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 9:24

Takže skladovatelnost tužidla je podstatně delší než u akrylátového. Ten akrylát je po 1 max. 2 měsících nepoužitelný. Dík za info.

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 10:04

Larku, to je nějaký divný. Vloni jak jsem stříkal haupnu Padesátky chvíli po řezací návštěvě u Tebe. Tužidlo zbylo a vyhazoval jsem ho až letos na jaře. Bylo kolem hrdla skleněný přesnídávky ztvrdlý ale dole u dna bylo tekutý. Odhadem 3/4 roku. Vyhodil jsem to protože lékovka nešla rozšroubovat a nechtěl jsem se pořezat.
Co to bylo za výrobce nevím, (koupeno v HK Autolaky Rašín) jestli to byl Glasurit a nebo Lechler, prodává oboje.

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 10:49

S dovolením se Vám do toho vložím.Ten Chemopur je prostě průmyslový 2K polyuretan a těchto materiálů je na našem malém trhu až moc takže je z čeho vybírat.Bohužel pokud by se striktně dodržovaly zákony tak si to fyzická osoba nemá šanci koupit protože tyto barvy mají jiné limity VOC než materiály pro konečný prodej fyzickým osobám.2K průmyslové barvy bývají rozděleny na těžký průmysl a lehký průmysl.Pro modeláře je nej vybírat z kategorie lehký průmysl.Chemická odolnost je stejná.Kryvost a následná vrstva/hmotnost/ lepší než u barev do těžkého průmyslu.Cena může být stejná.Třeba značka Valspar Industrial...Selemix...atd.Výhod je že to jde míchat i v menším množství než 1Kg/1L ale nechtějte prosím 100ml!
Životnost tužidla může být i v řádu roků ale jen v originál neporušeném obalu takže tužidlo rozhodně nekupovat do zásoby.

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 12:41

blembondo, díky za upřesnění.
Jirko, já přesně nevím co to bylo za výrobce té akrlátovky (značili jí na plechovce MH), ale tužidlo bylo po dvou měsících nepoužitelné v celé vrstvě, a od čirého laku po měsíci zgelovatělo. Určitě byla i chyba, že jsem ho nepřelil do nádob, aby nad ním nezůstalo moc vzduchu, což jsem neudělal. :lol:

Re: Barvy Chemopur

pát 06.09.2019 12:53

MH by mohl být Mobihel. https://www.rembrandtin.cz/refinish/mobihel/

Re: Barvy Chemopur

sob 07.09.2019 0:37

blembondo píše:Bohužel pokud by se striktně dodržovaly zákony tak si to fyzická osoba nemá šanci koupit protože tyto barvy mají jiné limity VOC než materiály pro konečný prodej fyzickým osobám.

Tak takovýhle dělení snad platilo za bolševika a to už je naštěstí dávno pryč. :lol: Pochybuju, že kdyby to byla barva výhradně pro průmysl, tak by ji výrobce balil do 0,7 l plechovek a prodával komukoliv, kdo si ji objedná na e-shopu.

Re: Barvy Chemopur

sob 07.09.2019 7:23

To moje sdělení ohledně VOC se vztahuje k těm značkám které jsem tady už napsal.Tedy opravdové průmyslové barvy.Prodej třeba autolaků je možný podle zákona taky jen osobám s živ.listem a přesto se to vesele prodává komukoli. :mrgreen:
Odeslat odpověď