Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Voděodolný lak

ned 16.06.2019 20:36

Zhotovoval, nebo spíš dokončoval jsem historický model řeky, na které se splavuje dřevo, jelikož je tam poměrně málo vody v řádech milimetrů (aby děti nevytopili polovinu muzea) tak jsem byl nucený vyrobit vory z balzy, (buková kulatina i smrkový nosník má velký ponor :D ) aby to mělo správnou barvu, tak je stříklé acetonovou barvou + potřebuju něco nahoru, aby dřevo nepilo.

Prototyp jsem měl natřený 2x lesklým lakem https://www.pvmodel.cz/produkt/nitrocoa ... 0ml-u66354

Stejně ale mám pocit že to postupně nějakou vodu natáhlo.

Teď budu dělat cca 30 kusů do zásoby, tak bych rád, aby to nenasákalo.

Nějaké tipy co s tím?

Je potřeba aby to mělo hnědý odstín, mám k dispozici i stříkací pistol.


Předem díky za tipy.

Erik

Re: Voděodolný lak

ned 16.06.2019 21:25

Zkusil bych napustit voskem, to tolik neztěžkne jako nátěr lakem nebo epoxidem.

Re: Voděodolný lak

ned 16.06.2019 22:06

jakub37 píše:Zkusil bych napustit voskem, to tolik neztěžkne jako nátěr lakem...

Si si isty?

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 5:10

Jak to bude s hmotností, nevím, ale na dřevo (hlavně venkovní) používám voskový lak z IKEA. Jmenuje se to Behandla, a je to drahé, jak prase (pokud si dobře pamatuju, kolem 250,-Kč asi 1/4 litrová pikslička). Dvě až tři vrstvy, ředí se to vodou, a nijak výrazně to nemění barvu materiálu. A není třeba další lak.

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 5:37

Lodní lak. Pod tim to nejdeš.

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 8:04

pokial to chces mat naozaj lahke, to nedas inak ako klasickou metodou - to znamena lakovat brusit kludne aj 5-6x nitrolakom a ked uz to bude vyzerat dobre nalakovane, tak tenka vrstva nejakeho vonkajsieho (exterieroveho) laku na drevo - napriklad tym lodnym.

viem ze by si to chcel streknut na prvy pokus, ale to tak nejde, ten nitrolak ber ako ochranu pred nasiakanim tym vonkajsim lakom

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 11:09

že se to nepovede na první pokus, s tím počítám, ale rád bych aby to k něčemu bylo, tak proto se raději zeptám :)

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 17:09

Souhlas s HavelAircraft. "Lodní lak" Jenom dnes dost podražil. A co horšího O1109 se nevyrábí Nedáno ještě byl
https://www.bal.cz/dotaz/barva-na-starou-drevenou-lod/
Léta jej dávám jako poslední dvě vrstvy štětcem na "bukovou" překližku pokud chci "přírodní dřevo".
Pod ním mám napuštění fermeží a 2 až 3 tenké vrstvy acetonového laku. Broušení mezi laky dle zvyku.
Pokud ta balza po nástřiku acetonovým bezbarvým lakem ještě saje tak 01020, asi líp už jako 1. nátěr
něco světle hnědého např. T0060. Bezbarvá T0000 není do exteriérů
https://www.colorlak.cz/sortiment/detail/profi-olejova-lazura-o1020

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 18:05

Napadla mne taková blbost. Co stříknout nanosprejem proti vodě. Jsou to velmi řídké a zatékavé "vosky"
Problém jakéhokoli dřeva je, že vlhkostí bobtná. A všechny laky jsou porovité. Takže při dlouhé době ve vodě se voda dostane ke dřevu a to nabobtná a poškodí lak. Umím si představit kvalitně zpracovat povrch spousty věcí, jen ne voru. Spíš bych uvažoval o napuštění. A ty nanotechnologie docela fungujou. Stačí jemně stříknout a ono to do druhého dne navzlíná. Aby to bylo hnědý, tak před tím použít mořidlo.

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 20:52

No, tím "svým" voskovým lakem jsem natural násady od zahradního nářadí. Nechávám ho venku, takže na něj prší, sněží atd. Na rovinu, často to prostě zapomenu uklidnit. Násady, natřené tím lakem, nejsou nijak poškozené vodou a povětřím vůbec, na rozdíl od neošetřených násad. Pravda, natřít to lodním lakem jsem nezkoušel.

Re: Voděodolný lak

pon 17.06.2019 22:57

No jestli jsou ty laky tak dobrý jako třeba "zaručeně vodovzdornej" olej na zahradní dřevěnej nábytek Scandiccare, tak potěš koště. Natřel jsem s tím židle a stůl. Párkrát to zmoklo a nacuclo vodu a po vyschnutí na slunci dřevo popraskalo a během dvou let nábytek vyhnil zevnitř. Před tím jsem zahradní nábytek natřel starým neekologickým Luxolem ještě z dob bolševika a ani po 5 letech mu nic nebylo. Pak mi 3 židle ze čtyř někdo v noci ze zahrady šlohnul. Možná že mu slouží dodnes, nebo s tím nějakej nepřizpůsobivej zatopil.

Re: Voděodolný lak

úte 18.06.2019 1:45

S Luxolem na dřevě mám taky výborné zkušenosti. A lze si vybrat odstín. U balsy bych zvážil "vakuum" aplikaci.
Kousky v nádobce, co nejvíc odsát, odsávací hadičkou nacucnout Luxol.

Re: Voděodolný lak

úte 18.06.2019 6:38

Luxol je fajn, ale balsa ho hodně natáhne a celý to výrazně ztěžkne - což byl hlavní dotaz - aby to neztěžklo.

Re: Voděodolný lak

úte 18.06.2019 8:02

Luxol má podíl těkavých složek (z ropné destilace) kolem 75%. Větší část "ztěžknutí" by měla časem vyprchat.

Re: Voděodolný lak

úte 18.06.2019 8:08

Nepadl tu jeden důležitý parametr - jak je ten vor velký? On je trochu rozdíl, když budu impregnovat pár lištiček velikosti 50x30 mm a když je to totéž, ale v centimetrech :) U toho malého by možná stálo za úvahu neimpregnovat, ale vymodelovat a vytisknout třeba z dřevěného PLA.
Odeslat odpověď