Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

sob 04.05.2019 8:17

Ještě dodatek, na míchání epoxidu používám plastové "panáky - štamprle" z papíráků, jsou v různých velikostech a za cca kačku. Rychlé epoxidy jdou vyloupnout, L285 drží, ale nevadí, míchám i do použitých a ničemu to nevadí, L285 než zatuhne, tak vytvoří naprosto dokonale rovné dno.

Objemy tuším

20ml
50ml
100ml

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

sob 04.05.2019 8:57

A kvůli takovým jako jsi ty, hyne zeměkoule. :lol:

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

sob 04.05.2019 9:15

L285 míchám ve víčku od spreje, které je uvnitř hladké a jde míchat opakovaně , nebo pokaždé hladce vyloupnu protlačením dna. Jedno víčko mám už pár let.

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

sob 04.05.2019 11:13

Solim Namez píše:A kvůli takovým jako jsi ty, hyne zeměkoule. :lol:


No já zase z 99% vynechávám PET láhve, takže mám na ničení planety ještě rezervy :D

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

ned 05.05.2019 20:22

4 Janek2, dvojité lepení samozřejmě znám a s Kanagonem používám. Rozpouštění plastu v ředidle jsme používali při lepení kitů z KP Prostějov :wink: (bohužel můj věk tehdy dost bránil běžné koupi toluenu a podobných lektvarů). Zkusím ten recept s nitroředidlem a PS. Jinak mě při lepení Kanagon docela drží, ale přestal jsem ho prostě mít rád, už to fakt není, co to bývalo. Ovšem klukům se to rozpadá pod rukama, tam ale bude problém nejspíš v nezkušenosti a jejich síle, ač ještě něžná drobná dítka, občas mají sílu jako Hulk.
Jen pro info, skoro celého šestinového Pipera jsem lepil Purexem. A nejen jeho. V poslední době jsem, hlavně kvůli kroužku, začal testovat disperzní lepidla (z Bauhausu, název teď nevím a dolů se mi nechce, asi nějaký Soudal). Drží dobře.
P.S. info pro ekoteroristy, od r 98 mám už doma čtvrtého "traktora", první byl atmosférický, ty další s turbem, a pokud mi to EU nezkazí, klidně a rád si, až přijde čas, koupím i pátého 8) . Jó a baterky patří do modelu, nebo walkmana :evil: . Na férovku, plasty, sklo a papír třídím :wink: .

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

stř 30.06.2021 23:13

Před dávnými časy - je to asi 40 roků, mě spolužák pozval ke svému známému, se kterým vyráběli a opravovali varhany, klasické píšťaly na vzduch, žádná elektronika. Na lepení dřevěných píšťal měli nějaké zázračné lepidlo, tehdy nejspíš ze zahraničí. Vypadalo to jako Herkules, pracovalo se s tím jako s každým jiným disperzním lepidlem, jenomže to za dvě hodiny ztvrdlo na kámen. Samozřejmě, z lepených spojů se přebytečné lepidlo otřelo, ale schválně mi kousek kápli na odřezek dřeva, abych to viděl. Dá se něco takového dnes sehnat ? Netrval bych na té rychlosti, ale na běžných disperzích mi vadí, že to zůstane malinko vláčné, taková hodně tuhá žvejkačka. Existuje něco, co by opravdu ztvrdlo, třeba tak, aby se to dalo brousit ?

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

stř 30.06.2021 23:53

Červenej Titebond je hodne tvrdej a nedělá při broušení problém s tou žvejkavou nudlej. Ale je víc druhů, D2 až D4 tak bacha.

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

čtv 01.07.2021 1:04

Díky! Červená je D2, to by odpovídalo. Modrá D3, zelená D4.
Takže je to tohle ?
Přílohy
8612_titebond-original-lepidlo-na-drevo-d2-237ml.jpg

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

čtv 01.07.2021 5:08

Dostat aj v modelarskych obchodoch ,napr.:

https://www.tatramodel.sk/zakladna-ponuka/lepidla-laky-tmely/lepidla/H3717-titebond-original-237ml/

S cervenymi sa da hybat (doba fixacie) tak do 5 minut , zelene o cosi viac - do 10 minut nez zacnu tvrdnut. Modre su uz dost rychle , tak 2-3 minuty max - pouzitelne len na male diely.
Brusit sa daju vsetky , ale modre su uz dost tvrde.
Cervene su dobre na bezne pouzitie , zelene na vacsie plochy napr.lepenie tuheho potahu kridla a pod.

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

čtv 01.07.2021 8:42

kanagom píše:Díky! Červená je D2, to by odpovídalo. Modrá D3, zelená D4.
Takže je to tohle ?

Ano, je to tohle. Poslední cca dva roky nic jiného na klasickou stavbu nepoužívám (samozřejmě kromě epoxydu na pevnostní spoje). Koukám, že v popisu máš Praha Háje - tady ho mají a myslím, že i za přiměřenou cenu:
https://www.naradi-praha.cz/lepidla-na-drevo/
Jen se tam teď kvůli rekonstrukci Černokostelecké trochu hůř zajíždí.

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

pát 02.07.2021 0:06

Však z toho obchodu je i fotka.
Z Hájů je to přes Petrovice kousek.

Ale z jiného soudku, možná budu za blbce, ale měl jsem za to, že D4 je synonymum pro polyuretanová (pěnící) lepidla
a tady u toho Titebondu se tváří, že jejich D4 (modrá) se dá čistit vodou. Co je to zač ?

EDIT: pardon, já to poplet, D4 je zelená...
Naposledy upravil kanagom dne pát 02.07.2021 1:41, celkově upraveno 1

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

pát 02.07.2021 0:33

Déčka jsou stupně odolnosti proti vlhkosti a vodě samotný, je vuřt, jestli základ lepidla je disperze nebo PU-čko. Čím větší déčko, tím odolnější. Epoxyd je asi taky D4. :)

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

pát 02.07.2021 2:40

Jo, zdá se, že to tak bude. Tak jenom malý přehled podle toho webu nářadí-praha.
Titebond
Červená - D2 - otevřená doba 5 min - montážní 10 až 15 min - Alifatické disperzní lepidlo
Modrá - D3 - otevřená doba 5 min - montážní 10 až 15 min - Polyvinyl acetát PVA
Zelená - D4 - otevřená doba 10 min - montážní 20 až 25 min - Polymerní lepidlo

Ovšem podle firemní stránky je to trochu jinak, modrá by měla být nejrychlejší:
http://www.titebond.com/community/the-big-three

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

pát 02.07.2021 9:18

no viditelne su rozne verzie - napr, ten modry co predavaju v Tatramodel je vzhladovo iny (Titebond)a je len na vnutorne pouzitiene , ten na offic.strankach (Titebond 2) je aj na exterierove pouzitie.
Obidva su modre ale su to rozne lepidla.

Re: Lepidlo na klasickou stavbu

sob 03.07.2021 21:40

Jenom barva nestačí. Existují dva různé typy s modrou etiketou:
Titebond II Premium Lepidlo na dřevo D3
https://www.naradi-praha.cz/-titebond-i ... erier-2-2/

Titebond Quick & Thick (No-run, No-drip) Lepidlo na dřevo
https://www.naradi-praha.cz/-titebond-o ... epidla--6/
Odeslat odpověď