Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

úte 16.04.2019 11:41

Ten som sa snažil zohnať, ale bez výsledku...
Myslím, že problém bol v tom, že červík bol zalepený a ani nahriatím sa to nepodarilo rozlepiť.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

úte 16.04.2019 12:19

JirkaA píše:Tak ono je lepší dodrbat lehce nahraditelný díl (hřídel) než rotor nebo ozubené kolo..

Jistě, ale záleží to případ od případu. Např. v tom rotoru jsou neodymové magnety. Kde máš jistotu, že budou vůči kyselině odolné? :? Anebo je chceš všechny odlepit a pak zase nalepit? :roll:
Prostě s chemii se musí vééélmi opatrně (radši ne) a pokud existuje nějaké strojařské řešení, tak je ho vždy třeba upřednostnit. :P

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 7:06

mior píše:
Úplne presne!


Tak jiste (!), ze tohle reseni ma opodstatneni jen a pouze v pripade, ze leptana cast neobsahuje zadne dalsi kovove prvky, to je jedna vec a druha vec je ta prave zminovana situace. Predpokladam, ze tohle dokaze vyhodnotit kazdy..

Tazatel psal, ze nad tim uz stravil nejaky cas, predpokladam tedy, ze vyzkousel vsechny dostupne moznosti.
A pokud je imbus uz tak vytrapeny (dira do konusu), pravdepodobne nepomuze ani reseni co pise Tomas.

Pokud ovsem mate situaci jako ja a sroub je zalomeny a hluboko, je ho jen defacto cast, tak vam nic moc moznosti nezbyva.

Taky jsem se trapil par hodin strojove ale vysledek vlastne zaden. Musel by se vyrobit pripravek v podobe opacne frezky, ktera by se napr "kousla" do profilu (prurezu), ale tuhle moznost jsem nemel ani mini vytahovak. Proto jsem sroub presne navrtal 0,8mm a zbytek prenechal na HNO3.

Kazdy musi volit podle dostupnych moznosti.. i smirit se s tim ze to nevyjde...

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 8:08

kondenzator72 píše:Taky jsem se trapil par hodin strojove ale vysledek vlastne zaden. Musel by se vyrobit pripravek v podobe opacne frezky, ktera by se napr "kousla" do profilu (prurezu), ale tuhle moznost jsem nemel ani mini vytahovak. Proto jsem sroub presne navrtal 0,8mm a zbytek prenechal na HNO3.

Kazdy musi volit podle dostupnych moznosti.. i smirit se s tim ze to nevyjde...

Asi ses "trápil" málo, nebo špatným způsobem. Ale to už dnes nemůžeme posoudit a takhle na dálku už vůbec ne, podmínky jsou opravdu pokaždé specifické.
Ale to s tou opačnou frézou (ne frézkou, frézka je stroj, fréza je nástroj!) je nesmysl. :P Já už to tady psal ohledně nápadu s levotočivým závitníkem. Fréza je stejně jako závitník tvrdá a křehká (tedy pokud by nebyla s TK plátky, co ale u tak malého rozměru nepředpokládám, to by byla z karbidu spíš celá a pochopitelně ještě křehčí), okamžitĕ by se zlomila a pak už by Ti opravdu zbyla jen ta kyselina. :| Vytahováky jsou taktéž cestou do pekel, já vlastně ani nevím kdy jsou vhodné, asi jen pro vytahování zcela volných, nezapečených zalomených šroubů. :roll:
Ale já už tu přece už dal mnohokrát osvědčený návod s imbus nebo torx bitem, který je z Cr-V oceli, která vyniká tím, že je jednak tvrdá a přitom i houževnatá, může se sice taky zlomit, ale na torzní namáhání vydrží rozhodnĕ nejvíc. Dal jsem k tomu i nákres a nechápu tu nedůvěru některých k tomuto postupu (nedůvera aniž by to vyzkoušeli). Přitom ten popis metody je rozhodně složitější než její realizace v praxi. :wink:

S posledním souhlasím, někdy opravdu může být situace, že to prostě nevyjde. Ale je škoda, kdyby se reálná šance to takhle snadno vyndat propásla zcela nevhodným postupem.
Naposledy upravil VTjr dne stř 17.04.2019 10:13, celkově upraveno 1

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 8:43

to je ,,prča,,
o torxu mírně zbroušeném a naklepnutém jsem psal jako první už 10.4. :roll:
ale o odleptání HNO3 to byla pro mě novinka , a za tu díky......

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 9:51

Svůj příspěvek den poté jsem psal aniž bych si ten Tvůj všiml, rozhodně ale tady nesoutěžím o nějaké prvenství. 8)
Ale ten nákres, co jsem sem zavěsil další den (12.4.), totiž vznikl přesně před rokem, kdy se tady už podobné téma probíralo, zde: viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407653
Rozhodně však aspoň my dva se asi shodneme v tom, že po ztrhnutí 6-hranu v červíku by se mělo začínat ho vytahovat právě touto metodou. :wink: Jakékoli leptání je pak už spíš jen projevem zoufalství.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 11:00

Dovolím si sem dát ještě jednu metodu která tu zřejmě nezazněla a to je elektroeroze.
Pravda, je trochu složitější než "dloubání a šťourání" různými nástroji, ale zase jí nevadí ani kalené materiály.
Kdo by si to chtěl doma vyzkoušet, pár postřehů a výsledky najde zde:
http://www.jova1.cz/dilna/elektroeroze/ ... eroze.html

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 12:15

Přečetl jsem si to, je to podnětné, díky. 8)
Ale odkaz na Tvé stránky už v tom vlákně před rokem Celeron ve svém příspěvku viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407665 dával. Ale faktem je, že za rok se toho dost změnilo.

Ale ještě jedna rada. Pokud budeš svou technologii dál zdokonalovat, tak pouvažuj o zavedení tzv. planétování. :wink: Tedy nějaké mechaniky, která bude umět cíleně tou elektrodou kroužit do stran zadanou hodnotou rozkmitu toho kroužení. Tohle prý významně urychluje hloubení a zlepšuje kvalitu povrchu. Taky zkus vyzkoušet grafitové elektrody - s nimi jsou výsledky lepší (přesnější), protože z nich mnohem míň ubývá. Jen na obyčejných frézkách se špatně opracovávají, poněvadž uhlíkový prach je všude a hrozí i poruchy elektroinstalace (zkraty - musí být opravdu výkonné odsávání). Ale například laserem se grafit mnohem lépe opracovává než měď. To dělám dost často, jedno i druhé.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 12:33

VTjr píše:Svůj příspěvek den poté jsem psal aniž bych si ten Tvůj všiml, rozhodně ale tady nesoutěžím o nějaké prvenství. 8)
Ale ten nákres, co jsem sem zavěsil další den (12.4.), totiž vznikl přesně před rokem, kdy se tady už podobné téma probíralo, zde: viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407653
Rozhodně však aspoň my dva se asi shodneme v tom, že po ztrhnutí 6-hranu v červíku by se mělo začínat ho vytahovat právě touto metodou. :wink: Jakékoli leptání je pak už spíš jen projevem zoufalství.


Já preventivně tyhle červíčky utahuji i povoluji jen torxem. Šance na ožužlání je pak menší tudíž prevence.... :wink:

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 12:55

VTjr píše:...Ale ještě jedna rada. Pokud budeš svou technologii dál zdokonalovat, tak pouvažuj o zavedení tzv. planétování. :wink: Tedy nějaké mechaniky, která bude umět cíleně tou elektrodou kroužit do stran zadanou hodnotou rozkmitu toho kroužení. Tohle prý významně urychluje hloubení a zlepšuje kvalitu povrchu. Taky zkus vyzkoušet grafitové elektrody - s nimi jsou výsledky lepší (přesnější), protože z nich mnohem míň ubývá. Jen na obyčejných frézkách se špatně opracovávají, poněvadž uhlíkový prach je všude a hrozí i poruchy elektroinstalace (zkraty - musí být opravdu výkonné odsávání). Ale například laserem se grafit mnohem lépe opracovává než měď. To dělám dost často, jedno i druhé.

Děkuji za informace. Osobně nemám ambice se nějak dále touhle technikou zabírat. Využiji ji pouze příležitostně a to ještě spíše na to "broušení". I když vím že jsou lepší materiály a postupy, cílem toho mého příspěvku bylo otestování možností a funkčnosti s minimálním vybavením pro případ co kdyby jednou... Proto jsem volil například tu mosaz, olej co zbyl z kuchyně, obyčejnou vrtačku s ručním posuvem...

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 17.04.2019 18:08

mě to hodně zaujalo..... a díky za popis , muž se to hodit v pracech pro muzea.
Odeslat odpověď