Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 18:20

Na jednom motore mám dva malé 3mm červíky na imbus 1,5mm.
Pravdepodobne sú nejako zalepené či zahryznuté.
Potreboval by som ich povoliť. Skúšal som všetky doma dostupné imbusy, iba čo som pár zlomil a ohlodal vnútro červíka.
Skúsil som použiť aj torx, ale nič. Narezal som a skúsil plochý skrutkovač, nič.
Strávil som nad tým hodiny a nič. Hľadal som tzv. Vyťahovák zalomených šroubov, ale najmenší je 3mm.

Máte nejakú fintu, ako na to?

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 18:27

Někdy mi pomohlo heslo teplo léčí a prohřál sem ho potvoru červika páječkou před dalšími pokusy o povolení.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 18:40

Aj toto som skúšal a nič.
Ten červík už je strhaný...

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 18:55

Odvrtat :?:

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:01

Tak tak. Odvrtat 2,4 mm pak do dirky natuknu jehlickovy ctyrhranny pilnicek. Na nej si upnu racmu z zavitorezu, nebo uchopim klestema a opatrne tocim. Ta slupka mi obvykle zustane na tom pilniku.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:27

Skúšal som vŕtať modelarskymi vrtakmi , šlo to zle, skúsim v praci na dielni iné.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:31

To sú aké modelarske vrtaky, to nepoznam. Kúp si vrtaky na nerez.
Naposledy upravil jozefbb dne stř 10.04.2019 19:34, celkově upraveno 3

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:32

Měl jsem stejný problém a protože červík bývá kalený tak pomohl vrtáček tuším SHS a tím to šlo ,a chtělo to docela pomalé otáčky. V každém případě běžným vrtákem na železo to nešlo.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:35

Zřejmě jsi zkoušel, ale pomáhá i poklepat přes imbusák, nebo jiný nástroj, trochu se tak uvolní kouslý závit. Teď už asi jenom odvrtat, s tím pilníkem - čtyřhranným jehlanem, dobrý tip, ale záleží jestli si můžeš dovolit vrtat hlouběji, nebo skrz, aby se jehlan při naklepnutí dokázal dostatečně kousnout do stran. Asi poslední možnost odvrtat a předělat na M4.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 19:38

jozefbb píše:To sú aké modelarske vrtaky, to nepoznam. Kúp si vrtaky na nerez.


Kupoval som ich u Pecku, nejaké nemecké Muldental od 0,3 do 2,5 mm.

Tak akurát do dreva možno...

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 20:06

Existuje pasta s diamantovým prachem, pomázneš s ní iimbus a ten se pak pěkně zakousne. Dobře to funguje i na křížový šroubováky, ale teď už je na to pozdě, když jsi vrtal.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 20:23

mior píše:Na jednom motore mám dva malé 3mm červíky na imbus 1,5mm.
Pravdepodobne sú nejako zalepené či zahryznuté.
?


Jsou zalepené. Já to dělám tak, že hodně nahřeju imbus a pak rychle zasunu a povolím.
V tvém případě to už nepůjde, ale příště jo.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 20:44

Já jeden červík vytahoval s pomocí kamaráda svářeče. Přibodnul elektrodu a pak už to šlo. Faktem ale je, že to byl asi tak průměr 3 nebo 4. U průměru 1,5 možná ten imbus přilepit, protože strefit se tam asi nebude zrovna snadné.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 20:51

Bacha na tu fintu s pilníkem. Pokud ti v tom vyvrtaným imbusu prdne, tak už jen vyjiskřit a to má málokdo.

Re: Ako povoliť zahryznutý a strhaný červík

stř 10.04.2019 21:43

řešil jsem nedávno podobné.... na imbus ani náhodou na torx také né na mírně zbroušený torx naklepnutý do imbusdírky , už ano, stejně tak torx zabere i v odvrtaném zbytku u mě lépe než ten 4hran.
Odeslat odpověď