Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: pon 23.07.2018 22:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
ahoj,
potřeboval bych kuličkové ložisko rozměrů 2x8x5 mm, jako náhradu "metal bushing" do větráčku grafické karty. Takové jsem nikde neobjevil. Ale napadlo mne, zdali to jde zkombinovat z následujících existujících ložisek - 2x5x2,5 a 5x8x2,5, které bych dal do sebe (a pak dvojici takto nad sebe a mám 5mm výšky). Ložisko nad sebou je v pohodě, to jsem viděl že pro toto použití jde.
Mohlo by to jít (otáčky max do 3000 rpm), když vezmu ABEC5 nebo ABEC7 kvůli přesnosti výroby, dát tedy ložisko dovnitř ložiska? Nebo je to úplná blbost?
díky


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 0:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj, najprv rozbor otázkami:
Aká je to karta, aby sme vedeli koľko peňazí riskujeme.
Aký je rozmer ventilátora, aký má odber.
Prečo to chceš takto komplikovane riešiť, čo sa stalo? Skús dať do ložiska trochu jemnej bielej riedkej vazelíny (ako na servá alebo v CD mechanikách).
Nedá sa vymeniť celý vetrák?
Nie je vetrák len veľmi zaprášený? Treba ho opatrne vyfúkať vzduchom.
Zohrieva sa karta? - treba ju vyfúkať opatrne vzduchom.
Ak píšem vzduchom, myslím stlačeným čistým vzduchom a nie sprej s butanom, ten veľmi schladí súčiastky. A toto ofúknutie platí pre celý počítač, vysávanie nestačí.

Téma veľa ložísk:
Obávam sa, že oska vetráčika bude aj v ložisku voľne uložená a bude vibrovať.
Medzi ložiská by som dal úplne minimum nejakého Loctite (len potrieť prstom), aby sa krúžky neotáčali proti sebe. To len vtedy, ak pôjdu voľne do seba. A nesmie to zatiecť do ložiska.
Veľa guličiek bez maziva = veľa hluku a vibrácií.
Veľa guličiek s mazivom = veľký odpor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 5:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
ahoj, odpovědi:
neriskujeme žádné peníze, větráček se dá vyměnit, už jsem ho i vyměnil. Jediný problém je cena větráčku a pak zejména doba dopravy z Číny, jinde není a není ani náhrada (větráčky jsou dva, a běží každý jiným směrem). Při výměně jsem kartu vyčistil (vzduchem). Větráček mám vyměněný a ten starý zkouším zprovoznit.
Protože při výměně jsem rozebral ten špatný větráček, vyčistil, dal zpátky a chvíli to běželo, ale pak se zase zastavil. A celý problém je v tom maličkém kovovém kousku, ve kterém je oska uložená. Náhradou za kuličková ložiska dle návodu z netu se problém odstraní. Takže proto sháním kuličkové ložisko, bohužel ty rozměry jsou takové, že přímá náhrada pro tento větráček neexistuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 6:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Ne že by to nešlo, ale na těch dvou ložiskách v sobě se nasčítají vůle, i když nepatrné a větrák bude vibrovat víc, než v jednom ložisku. Raději bych vyrobil pro to menší ložisko redukční pouzdro na průměr 8mm a použil jen jedno (dvě za sebou) ložisko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 7:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Možná by to spravilo provedení větráčku s FLUIDNÍM ložiskem.
Pokud není přímý ekvivalent snad by šlo upravit uchycení, případně cestu proudění vzduchu.
Použít ložisko, jako futro-redukci jde. Není ale jednodušší tam dát přímo příslušné futro?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 8:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Pokud je hřídelka pevná a ve větráčku je pouzdro průměr 8 mm, zkusil bych to ložisko 5*8*2,5 a vymezovací kroužek ( možná seženeš vhodnou trubičku s malou úpravou ) mezi hřídel a vnitřní průměr ložiska. Minimalizuješ tak riziko "šmajdání". Pokud je hřídel ve větráčku, pak menší ložisko z prvního odkazu a kroužek z jeho vnější strany.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 11:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Díky, ten vymezovací kroužek (futro) mě nenapadlo. Možná špatně hledám (nenacházím) kroužek 5x8x5. Nemám nářadí, abych řezal trubky anebo to nějak soustružil/vrtal, a asi bych se moc těch vůlí ložiska v ložisku nebál, ten větráček je malý, lehký. Ale zkusím ještě pohledat, díky za tip.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 15:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Trochu mimo téma "ložisko v ložisku", ale taky nápad:
Osvědčilo se mi (realizoval jsem několikrát až mnohokrát: Z grafiky jsem demontoval přidřený větráček včetně "kapotáže", obnažil se tím žebrovaný chladič a na něj jsem vruty přišrouboval velký (např. 80 nabo i 100 mm) ventilátor, podvyživený 5 nebo 7V. Velmi tiché (prakticky neslyšitelné) řešení, levné a chlazení dostatečné, asi i lepší než původní.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ložisko v ložisku?
PříspěvekNapsal: pát 27.07.2018 13:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 16.5.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: u Kladna
Ahoj, možná pozdě ale...
zkuste se obrátit na prodejnu ložisek Alix s.r.o. na Kladně +420 734 156 754. Tam je vstřícný personál, mají web a ložiska snad od bagru po "hodinky"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz