Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 18:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Zdravím,
uvažuji o koupi soustruhu s frezkou AT320, který je momentálně ve výhodné akci k mání na stránkách ešopu Uni-Max.
Tak se chci zeptat, jestli ho někdo z Vás nemá, nebo na něm nepracoval, tak jaké má s ním zkušenosti? Zda bude dostatečný pro moji potřebu kutila-modeláře, který si občas chce něco vyrobit na spalovací motory, nebo i něco jiného, ovšem jen v minimálních sériích.
Zejména mě zajímá tuhost sloupu frézky, tedy jaké materiály to ještě zvládá frézovat bez vážnějších vibrací.
Taky (po dotazu na prodejce) vím, že má lože z litiny (tedy nekalené, či jinak povrchově zušlechťované), takže se bude muset poctivě mazat. Ale co by zas člověk chtěl za tu cenu? Soustruh s kaleným lože přibližně stejné kategorie CQ6230A - 2 s (na těch samých stránkách), ale bez frézky, stojí 1,5-krát víc. I když je pravda, že má v balení mnohem víc příslušenství (4-čelistní hlavu, lunety a j.).

Díky za názory.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 12:49, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
mám jen jedinou zkušenost před 10 lety jsem si ho u ,,unimaxu,, objednal a po roce čekání a výmluv že je na cestě ale následně že přišli jen 2 kusy místo 20 jsem objednávku zrušil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 18:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Mám iba "china" sústruh na moje "struhlikanie" to stačí. Pri pohľade ako je uchytená frézka by som to nebral, je priamo na lože sústruhu, uchytená na pevno v strede lože. Iba ak z montovať dolu a upevniť ju mimo sústruh, a používať ju samostatne.Ten druhý odkaz, sústruh je preto drahší že točná dĺžka je väčšia.Ta frézka nebude robiť veľké "zázraky" ale na dural a mosadz v pohode.

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 18:48 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
A jakou máš dílnu.
Za tyhle prachy koupíš frézku i soustruh. Konvenční.
Takže pokud je dostečná dílna spíš bych se podíval po klasických strojích.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 23:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
HavelAircraft píše:
...Za tyhle prachy koupíš frézku i soustruh. ....

Nové asi sotva. :roll: Už jsem zkoumal různé inzeráty kde se prodávaly staré opotřebované šunky za 500 až 1000 €, často nekompletní a kvůli stáří už dost problematickym shánĕním dílů. :(
A taky pravda, ve sklepě mého domu už moc místa není. Tohle je asi maximum, co se mi tam ještĕ vejde.

Nicménĕ ani já nejsem zástáncem multifunkčních strojů. Jednak specializované mašiny mívají lepší parametry, ale hlavní je to, že odpadají prostoje při nutné přestavbĕ z jedné funkce na druhou a zase zpĕt. Přitom ale jde o to do jaké míry je ta přestavba náročná.
Tady se demontuje nožová hlava a je z toho hned frézka. Mám ale 35 let starý ruský Univerzál-2, kde musím si hodnĕ rozmyslet zda-li mám už všechno vysoustruženo a mohu demontovat celou pohonnou část vřetena s motorem, na její místo namontovat sloup, na který pak zavĕsit tu pohonnou jednotku. To je tak na 20minut. Pak nĕco málo vyfrézuji a vše zase zpĕt, abych mohl zas soustružit. Pokud se ty operace musí střídat víckrát po sobĕ, tak je to strašná otrava. :x
Jak jsem ale vidĕl to řešení u AT320, tak ta přestavba bude časovĕ mnohem asi ménĕ náročná.
Samozřejmě si uvĕdomuji, že frézka s trubkovým sloupem se v tuhosti tĕm masivním celolitinovým nikdy nevyrovná. Určitĕ s tím nebude možno frézovat tvrdokovovou frézou kalenou ocel, to jsem si vědom, ale s tím ani nepočítám. Každá mašina má nĕjaké limity, které překonávají mašiny lepší a ještĕ lepši, ovšem zas výraznĕ dražší a ještĕ dražší.
Takže moje váháni je spíš o tom, jestli je pomĕr kvality nebo výkonu k ceně přijatelný. :?
Nehodlám rozbíhat sériovou výrobu, jsem kutil-modelář, který si s tím bude více-ménĕ hrát. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 6:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Ahoj Vlado, konkrétně tenhle typ jsem sice v rukou neměl, zato několik jiných čínských (menších). Co měly společného, byla nevalná tuhost a dodání v neseřízeném stavu. To obojí by (předpokládám) ve Tvých rukách a při modelářských "zakázkách" nemělo vadit. Víc mi vadilo jejich podivné dělení stupnic na noniusech, ale i na to se dá zvyknout.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 6:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
ufon13 píše:
mám jen jedinou zkušenost před 10 lety jsem si ho u ,,unimaxu,, objednal a po roce čekání a výmluv že je na cestě ale následně že přišli jen 2 kusy místo 20 jsem objednávku zrušil.

A co jsi pak koupil?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 7:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
ingwarr píše:
... Pri pohľade ako je uchytená frézka by som to nebral, je priamo na lože sústruhu, uchytená na pevno v strede lože. Iba ak z montovať dolu a upevniť ju mimo sústruh, a používať ju samostatne.

Lenže, to by si potom musel dorobiť nejakú základňu na uchytenie to stĺpa a dokúpiť XY stôl. Automatické posuny ani nehovoriac, alebo frézovať len ručnými pohybmi. Ale nevylučujem ani taký variant, vždy mohol byť v zálohe. Základňa by sa nakoniec mohla získať aj z nejakého vyšrotovaného starého stroja.
ingwarr píše:
...Ten druhý odkaz, sústruh je preto drahší že točná dĺžka je väčšia.Ta frézka nebude robiť veľké "zázraky" ale na dural a mosadz v pohode.

Točná dlžka asi dvíha jeho cenu len málo, okrem toho priečny posuv je o niečo kratší. Ale ta dĺžka je pre mňa uz zbytočná a dlhší stroj už trochu priestorový problém. Myslím že jeho vyššia cena je hlavne kvôli oceľovému povrchovo kalenému lože, čo prinesie väčšiu presnosť a životnosť. No a tiež v základnej dodávke je viac príslušenstva, 4-čelustná hlava, 2 lunety, planšajba, a i.
O tom, že frézka s trubkovým stĺpom nebude extra tuhá som už pisal, toho som si vedomý. Nakoniec na support sa dá kupiť kolmý stôl s vertikálnym posuvom a tvrdšie veci tak frézovať frézou upnutou vo vretene sústruhu a využiť tak jeho vyššiu tuhosť.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pát 08.06.2018 11:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 7:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Už očekávam od nĕkoho otázku typu: "Proč se ptáš, když už jsi stejnĕ rozhodnut, že ho koupíš?" :lol:
No, právĕ, že nejsem, stále váhám a mám čas do nedĕle, kdy akce končí a musel bych pak čekat na další. :roll:
Nakonec, není to zas tak málo penĕz, abych kupoval bez rozmyslu.
I když jem nedávno nĕco zdĕdil a považuji koupi stroje jako dobrou investici pro "zábavu" na důchdové léta. Štve mne i to, že ten samý stroj kupovaný v CZK vyjde v přepočtu podle aktuálního kursu o dost levnĕji než když se koupí na jejich SK stránkách v €. Jenže když bych ho koupil v CZ, tak ho nechtĕjí dopravit na Slovensko, i když se doprava stejnĕ platí navíc. Ale dopravit ho nĕkam do Česka a pak platit další dopravu domů, to by se už sotva nevyplatilo.
Jó, jinak se musím taky přiznat, že včera jsem přesnĕ tento stroj vidĕl naživo. Jeden kamárád mne zavedl k známému, který ho už 3 roky používá. Skutečnĕ na sériovku to není, ale občas si nĕco vyrobit, ok. Moc na tom nefrézoval, spíš frezku využívá jako vrtačku. Všiml jsem sí je jedné vĕci - vůli v sroubu příčného posuvu. Jak psal Jarda, buď to chtĕlo seřídit nebo to nĕjak vymezit. Ale to by snad nebyl nepřekonatelný problém. :o

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 12:47, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 8:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Právě ten příčný suport je na tu výšku k nožovce hodně úzký a navíc kvůli frézovacímu stolku je to všechno sešroubované, každá vrstva jen na dva šrouby. Tak mám obavu, že ta tuhost nožové hlavy bude hodně špatná i pro soustružení. Asi bych ten frézovací nástavec oželel a pořídil samostatný soustruh s masivnějším suportem, případně ten frézovací nástavec dolat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 11:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Zkusil jsem si s tím i sám soustružit (ale jen kus měkké vodovodní trubky), no a nepřipadalo mi to špatné. Rozhodně vůči té moji staré ruské "hračce" značný pokrok. I ta vůle v příčném šroubu se vymezila na jednu stranu, tak to při tak měkkém materiálu vůbec nevadilo, ale to samozřejmě pokládám za nedostatek. Určitě pokud bych dostal já soustruh s takovu vůlí, tak bych hned hledal způsob jak to nějak vymezit, jak tam narvat axiální ložiska. Pravda povrch té trubky po soustružení by mohl být i lepší, ale to připisuji hodně tupému noži, co tam dotyčný dal. Taky by si asi bylo třeba pohrát s otáčkama (řeznou rychlostí) a velikostí strojního posuvu. Ale vyzkoušel jsem i ruční. Na mém soustruhu by povrch té trubky byl určitě mnohem horší i se strojním posuvem.
Co se týče toho, že je to vše spojované na 2 šrouby - no nevím, pokud jsou díly dostatečně tuhé a dosedací plochy rovné, tak přece nemůže vadit ani když je to na 2 šrouby, ale pokud jsou díly pružné, tak nepomůžou ani 4 šrouby.
Jinak, sloup frézky stojí na úhlové konzole, je spojen s ní 4 šrouby (asi M12 nebo M14). No a ta konzola je zas uchycena o lože zboku pomoci 2 mohutných šroubů (snad M20, či co?). Konzola má v dosedacích plochách tlošťku cca 25mm, lože je masiv, takže v uchycení 2 šrouby nevidím problém. Ale možná se pletu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 11:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale jak říkám, na každé mašině může být mnoho věcí lepších, pak je z toho ale jiná, dražší mašina. Jde tu o to, co mi bude stačit na mé kutění. Víc investovat rozhodně nehodlám, protože i to je pro mne víc než dost. A to ještě nepočítám, že časem utratím zase nemálo peněz na nákup různého příslušenství. Mnoho věcí mám, ale pro starý soustruh jsem vždy sháněl (upravoval) spíš na menší rozměry. Nože 8x8, 10x10 nanejvýš s problémam 12x12mm, kužely MK1, zkracované vrtáky a pod. Vše titěrné optimalizované na max točný průměr 120mm (nad suportem jen 40mm) a točnou délku mezi hroty 180mm (tedy v reálu s univerzálkou mnohem méně). Ale zas tam mám sice jen 80mm TOS 4-čelistní hlavu, tu nějak využiji. Mám i větší nože, které mi zatím ležely ladem, a i ty menší se budou dát použít, když si navyrábím podložky. Navíc starý soustruh byl jen metrický, palcové posuvy se daly zkombinovat jen velmi přibližně a to byl někdy problém. Taky rychlosti se daly měnit jen přehazováním klínového řemene, co byla otrava a tak jsem v podstatě vše soustružil na 650 ot/min, co je někdy málo, jindy zas hodně. Navíc je ten soustruh šíleně hlučný a když se při soustružení rozvibruje, tak nesnesitelně.

Aby ste měli představu s čím jsem se 35 let "trápil", tak připojuji foto.
Příloha:
Sustruh_Universal-I_1u.JPG
Sustruh_Universal-I_1u.JPG
[ 126.51 KiB | Zobrazeno 8055 krát ]

Ten bordel kolem si nevšímejte. :lol: Nemá vanu na třísky, tak to pak lítá všude kolem.
Trápil? :roll: Ale ne, nestěžuji si, své si odsloužil ale chtělo by to mírně zvýšit level. :wink: Na tu dobu byl i ten dost drahý, stál 460 rublů (to bylo v přepočtu 4600 Kčs, tedy asi 1,5 až 2 průměrné platy v čistém) a to ještě ho musel člověk dostat ze SSSR do ČSSR tak, aby neplatil clo. Ten AT320 je dnes k porovnání k platům taky na zhruba stejné nebo i nižší úrovni, ale stroj je to podstatně větší a mohutnější :( .

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 12:55, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
VTjr píše:
A co jsi pak koupil?

ještě větší šunt....čínskej prodávanej pod značkou ferm a nekupoval jsem novej ale kus z reklamačního řízení kde jediná vada a důvod proč nejel byla zaseklá pojistka vypínající pohon při nadzvednutí skleněného štítu , následně jsem ale zjistil že čelisti v hlavě jsou každá z jiné hlavy a střed při sevření byl o 0,8mm mimo střed otáčení.
to se ale vyřešilo probrušováním za chodu . co mi ale vadí nejvíce ted je že často používané části lože i všechny ostatní části s posuvem se vytlačují a to tak , že když seřídím na střední části tak na krajích to nejde utočit. Špatné také je zpřevodování posuvů plastovými ozubenými kolečky.
Měnil jsem jednou uhlíky a nebyly v potřebném rozměru sehnatelné, upravoval jsem jiné, no ale stejně stále funguje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 14:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
https://www.bow.cz/produkt/3338120-stolni-frezka-optimill-bf-20-vario/

https://www.bow.cz/produkt/3420350-stolni-soustruh-optiturn-tu-2406-230v/

Třeba tohle pro porovnání s tím co chceš. Za podobné prachy máš dva stroje které jsou podle melho názoru vhodnější.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 15:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Máš pravdu, že frézka je rozhodně lepší.
Ale soustruh je menší kategorie, ale je zas lepší v tom, že má kalené lože. Nedovedu však posoudit, nakolik je pro mne (kutila-modeláře) kalené lože až takovou výhodou, jestli to má pro mne vůbec nějaký význam. Vždyť ještě pár desetiletí do minulosti mnohé soustruhy měli lože jen litinové o kalených se nikomu ani nesnilo, a pracovalo se na nich. :roll:

Nicměně, ani tak nemůžeš tvrdit, že dostanu za stejnou (nebo srovnatelnou) cenu dva stroje, protože dohromady to vyjde o dost víc. :o Za to si ta digitální měřidla mohu přikoupit i dvakrát. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 12:57, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz