Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 15:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Lark píše:
To myslíš vážně?

Naprosto vážně. Prostě tam mám tu lištu víc než rok a nikdy jsem z ní špóny neobíral. Nejspíš to bude tím, že mám lištu vpravo od kolmice na pakny a pokud nějakej chuchvalec vznikne, tak šikmo ke koníku neodletí. Asi na tom soustruhu nedělám takovou raubírnu, třeba ani nemám zacákanou zeď kolmo na pakny.
VTjr, rozčiloval ses tady nad rozsahem příčnýho posuvu suportu. Taky jsem to před asi 6 lety řešil. Pokud máš rozsah šroubu od rejžáka domrvenej jako já, dá se možnost odjetí zvětšit o cca 20-25 mm. Viz fotka, to vybrání nad noniusem v originálu nebylo.


Přílohy:
příčnej1.jpg
příčnej1.jpg
[ 286.61 KiB | Zobrazeno 1210 krát ]

příčnej2.jpg
příčnej2.jpg
[ 234.67 KiB | Zobrazeno 1210 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 16:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud jí máš takhle šikmo (do strany) od úrovně univerzály, tak je to logické, ale z původního popisu jsem to pochopil tak že jí mář šikmo 45° od vodorovné roviny (osy vřetene). To že nemáš pocákanou zeď nedokážu posoudit, jestli to máš nějak zakrytované, nebo děláš jen na sucho? Běžně to ale cáká kolem dokola, hlavně v úrovni paken, protože na nich většinou bývá podstatně větší obvodová rychlost než na obrobku, takže cáká mazivo, nebo chladicí kapalina ze šneku univerzály, kam se běžně dostává, hlavně při protáčení otvorů. V dílně bývaly za soustruhem plechové plenty, které byly v horní části ještě přikloněné nad soustruh (hlavně na rychloběžkách) a v úrovni univerzály byly zacákané i osekané od špón. Dokonce se soustruhy stavěly šikmo za sebou, aby soustružník před tebou nestál v úrovni tvojí univerzály. Holt jsi asi jiný. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Na Unimaxu mají do 5.8. zase něco pro frézaře, strojní, otočný, nakláněcí a křížový svěráky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 10:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Neboj, já to registruji a už se musím přitom opravdu krotit. :lol:
Z poslední akce jsem toho naobjednával až-až (Odměřovací displej + 2 skleněná pravítka a ještě pár dalších věcí)
a mé zdroje taky nejsou nevyčerpatelné. Člověk nemůže mít všechno.
Jinak, než ty svěráky, tak to bych radši koupil vyvrtávací hlavičku pro MK3. Jenže se může stát, že ji třeba ani nikdy nebudu potřebovat :oops: , ale člověk nikdy neví. :roll: Asi to budu přece jen radši řešit operativně (ono se to dá i půjčit), i když nebude zrovna v akci. Spíš bych si počkal na akci na stůl s dělícím přípravkem, nebo spíš na ten otočný s přesnou úhlovou stupnicí. :roll: Ten je asi víc univerzální, umožňuje jak frézování do kruhu, tak i třeba výrobu ozubených kol (i když ne tak efektivně jako by to bylo s dělícím přípravkem). Jenže i kdybych náhodou chtěl ty kola vyrábět, tak to bych zas potřeboval celé sady modulových fréz a ty stojí opravdu majlant. :(
Ne, člověk opravdu nemůže mít všechno a pro mne je na čase se s tím nakupováním zastavit, ať už ty akce vypadají sebevýhodněji. :wink: Ono i samotná instalace soustruhu včetně různých mých vychytávek a přípravků už mne vyšla na několik stovek €. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 14:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mám známýho, kterej má taky soustruh s frézovacím zařízením a ten si děličku udělal svoji. Kotouč a držák kolíčku montuje zleva soustruhu na vřeteno. Má na něm asi 10 kružnic a kotouče má 3. Proti normální děličce to má asi dost omezení ale vím, že i ozubený kolečka s tím dělá. Ale faktem je, že kdybys chtěl mít všech 8 fréz od jednoho modulu, tak jseš v dnešních cenách někde kolem 25 tisíc za malý moduly a za velký někde na 40. A modulů je kolik, 8? No to je víc než auto. :roll:
Ty kotouče si dělal z plechu tl 6 na frézce s klasickou děličkou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 16:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Na starém, malém, ruském soustruhu Universal-II jsem taky tak nějak podobně dělal obrážení vroubkování. :wink:
Nahodil jsem do vřetena z pravé strany ozubené kolo, co mám k posuvu, s vhodným počtem zubů a na přítlačné páce jsem mechanicky zablokoval jiné ozubené mezikolo, aby se neprotáčelo. Páku nefixoval, nechal volnou, fungovala pak jako západka. Pak jsem postupně zasekával to neotáčivé ozubené kolo do zubů kola na vřetenu. Následně vhodně nabroušeným nožem jsem obrazil drážku na povrchu obrobku. Pak ručně protočil vřeteno o potřebný počet zoubků, zasekl zpětným pohybem na doraz o to pevné kolo a zase obrazil další drážku. A tak dokola, dokud jsem neobrazil celý obvod. Při obrážení hlubších drážek jsem musel posunout příčným supportem nůž a zas to objet celé dokola a někdy zase trochu vnořit a znovu a znovu, dokud se nedostavil kýžený výsledek. No a tím vysledkem pak bylo něco, co nahradilo klasické vroubkování. Ona by totiž měkká konstrukce lože toho soustruhu (spíš lineárního vedení na dvou 20mm tyčkách) použití klasického rádlovacího kolečka ani nedovolila - celé by se to rozvibrovalo a numožnilo by to vytvořit požadovaný tlak. No, já jsem to radši ani nezkoušel. Držák s rádlovacími kolečky jsem si zakoupil teprve teď k tomuto novému většímu soustruhu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 16:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To rádlování mě přijde jako pavěda. Křížový mi fungovalo celkem dobře. Ale taky se mi stalo, že jsem jel malou sérii 20 ks a i když byl průměr a postup stejnej, u jednoho se mi to nesešlo a udělalo "superjemný" rádlování. Rovný kolečka mě nikdy nešly, tak 50% zmetkovitost. Nikdo mě zatím nedokázal říct, co dělám blbě. Mám dvoukolečkovou "houpací vidličku", ta karuselová by se mi nevešla.
Blbý je, že rádlování se děla většinou až na konec a když se to zmrší tak je kupa práce v prodloužených zádech.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 17:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono hodně záleží i na tvrdosti materiálu. Snazší je rádlovat houževnatý materiál, než třeba tvrdou mosaz. Chce to hodně mazat a rádlovací kolečka mít trošku vytočená, aby nebrala celou šířkou najednou a pomalu jet do strany. Důležitá je i správná hloubka zatlačení, aby správně vycházel počet zoubků na délku obvodu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 20:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Lark píše:
Důležitá je i správná hloubka zatlačení, aby správně vycházel počet zoubků na délku obvodu.

Nojo, aby to správně vycházelo... Zkoušel jsem to počítat jako ozubenej převod a stejně to občas na stejným průměru se stejným nastavením nevyšlo.
To mírný našikmení koleček vím, akorát mi není jasný jestli najíždět hranou kolečka a nebo naopak tupým úhlem čela kolečka. Líp ně chodilo to najíždění hranou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 23:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mě se nejvíc dařilo, když jsem ta kolečka rychle silou natlačil a pak pomalu jel suportem. Na malé průměry je šikovnější rozvírací držák, kdy jsou obě kolečka přibližně v ose kusu a šroubem se svírají proti sobě do záběru. Zkusím ti najít nějaký obrázek, na netu určitě něco bude. Samozřejmě se mi taky občas stávalo, že se nepoved každý kus, ale těch zmetků bylo minimum. Hlavně to chce opravdu dobře mazat. Některé materiály se tak dobře nedají válcovat a případné špony je potřeba odplavit.

Edit: Tady máš jeden dělaný držák a jeden profi


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 16:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Díky za tipy. :wink:
S rádlováním nemám pražádné zkušenosti. :( A netušil jsem, že je to taková věda, nebo pavěda, jak to tu už bylo řečeno. :o
A teď vidím, že nejspíš to, co jsem koupil bude téměř nepoužitelné. :cry:
Prostě to, co mám, je 10x10mm tyčka a na každém konci kolečko a k tomu ještě pár náhradních, ale každé s jiným typem vroubkování. Je to tohle https://www.uni-max.sk/drziak-s-radlova ... ieskami/d/, ale bylo to v akci s 40% slevou, tedy za 580Kč i s DPH.
Hned, jak jsem viděl Tvé odkazy, ně napadlo, že bych ten držák rozřezal napůl a vyrobil si něco podobného. Jenže na to si budu muset sehnat další sadu stejných koleček. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To rádlování je opravdu trochu věda a musíš vystihnout ten správný tlak. Ty tvé držáčky mi na ty tlaky připadají hóódně fórové. Navíc je dobré aby ten konec držáku byl dost tvrdý, aby se nevymačkávaly díry (ideálně cementovaný, kalený) a na čepy se používaly ložiskové jehly.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 17:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já mám rádlovák dělanej něco alá tohle. Tedy dvě kolečka napevno vzdálený od sebe ve výkyvný hlavě. Jeden držák mám se šikmejma a druhej s rovnejma kolečkama. Chtěl jsem původně aby se daly párový kolečka měnit ale narazil jsem na problém s hřídelkama. Jak píše Lark, musí být tvrdý jako kolečka a to neumím vyrobit tak aby čep měl z obou stran vybroušenou drážku pro šprndu. Válcovej čep mě pokud nebyl nalisovanej v držáku těma bočníma tlakama v držáku popojížděl. Dnes když mám držák Dremely do kostky bych to do tvrdýho čepu dokázal vybrousit diamantovým dremeláckým řezacím kotoučkem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ty čepy se opravdu dělaly z ložiskových jehel a nijak se nezajišťovaly. Při výměně koleček se jen vytlačili a po výměně zatlačily zpátky. Byly stejně dlouhé jako šířka držáku. Když se ta díra pro kolík trošku vymačká, tak sražená hranka na kolíku sama zabrání jeho vyjíždění. Někdy se zajišťovaly jen několika důčíky kolem okraje otvoru, což se při prvním vyklepnutí zkalibrovalo na přesný průměr kolíku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 23:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Když čtu ty Vaše postřehy, tak asi zůstanu při obrážení. :roll: Je to sice zdlouhavé, ale tak hezký povrch, myslím, rádlováním nevyrobíš. :P Hle, zde je foto mezikroužků pro objektivy, které jsem si sám vyrobil. Všechno na tom starém pionýrském ruském soustruhu Universal-II. :wink:
Příloha:
P8035411.JPG
P8035411.JPG
[ 79.6 KiB | Zobrazeno 899 krát ]


Jinak, koukám, že cena toho profi držáku je nesrovnatelná (5-krát vyšší než tihi, co jsem koupil já). :o

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kuta33 a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz