Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Se sílou rozepření jsem to určitě nepřeháněl natolik, abych deformoval lože. 8) Krom toho uvažuji, že mezi ten podstavec z konzoly satelitní antény vložím čtverec tenké 1-2mm gumy. O soustružení nejakých obrovských nevyvážených kusů ani neuvažuji, ale člověk nikdy neví, že? :roll: Když by k tomu už došlo, tak určitě to budu dělat na co nejnižších otáčkách. :wink: No a pořád je tu možnost přitom demontovat jak tu konzolu tak i podpěru sloupu. :)
Jinak, zjistil jsem, že bylo správné při návrhu konzoly řešit možnost maximálního vytočení tělesa frézky doprava. 8) Ono, totiž, ta frézka, když je v normální přední poloze, při soustružení dost překáží, takže je dobré ji mít v "parkovací" poloze vpravo. A vytáčet ji nadoraz doleva vlastně ani nemá smysl. :|
Ale nejvíc mi překáží ten odklápěcí kryt univerzálky. Jednak po každém odklopení se vypne stykač pohonu, takže ho musím tlačítkem znovu nahodit a taky při soustružení blízko čelistí překáží samotnému noži, když je delší. Asi ho demontuji, nebo aspoň přemostím ten jeho spínač vypínačem, aby se dal podle potřeby vyblokovat a dalo se soustružit i s odklopeným krytem.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
VTjr píše:
... Ale nejvíc mi překáží ten odklápěcí kryt univerzálky. Jednak po každém odklopení se vypne stykač pohonu, takže ho musím tlačítkem znovu nahodit a taky při soustružení blízko čelistí překáží samotnému noži, když je delší. Asi ho demontuji, nebo aspoň přemostím ten jeho spínač vypínačem, aby se dal podle potřeby vyblokovat a dalo se soustružit i s odklopeným krytem.

To bývá první součást, která se běžně demotuje. :mrgreen: Vím, je to proti bezpečnosti, ale pro spoustu situací hodně překáží, a když není obsluha pako, tak to naprosto vyhovuje. Některé věci se prostě s tím krytem ani nedají udělat, nehledě na to, že je i špatně vidět na práci, a při riziku je výhodnější použít ochranné brýle, nebo štít.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Při soustružení se strojovými posuvy jsem taky zjistil jednu věc. :o
Posuvy se ovládají jednak 3-polohovou pákou na panelu, kterou se posun zapíná do příslušného směru, a uprostřed je vypnut. Pak je na rohu supporu malá páčka, která má neutrální polohu šikmo, uhlopříčně pod 45° úhlem, když se dá kolmo k sobě, tak se zapne podélný posuv a když od sebe rovnoběžně s lože, tak posuv příčný. Zjistil jsem, že není dobré zastavovat podélný posuv jdoucí smerem k univerzálce touto páčkou na supportu, protože se přitom dost snadno stane to, že se přeskočí šikmá neutrální poloha a nechtěně se spustí příčný posuv směrem k osi, čili pak se nůž doslova zaryje do materiálu a hrozí vážný karambol (ještě, že klínový řemen od motoru je schopen smyku). Takže lepší je zastavovat posun tou směrovou pákou na panelu, kde při překonání neutrální polohy dojde nanejvýš k reverzování posuvu. Ale například při soustružení válcové dutiny s rovným dnem lze právě tu páčku na supportu využít k vytvoření koutu. Vnitřním nožem se od středu ke mne soustruží rovné dno a pak při přepnutí páčku k sobě to jde válcovou plochou ven z obrobku.
A ještě zajímavé zjištění. Páka směru má smysl obrácený, tedy zdánlivě nelogický. Tedy když ji dám vpravo, k sobě, tak podélný posuv jde vlevo k univerzálce a příčný posuv zase k osi. Tedy jde směrem do obrobku. Kdež ji dám vlevo od sebe, tak od osy a vpravo, tedy směrem ven z obrobku. Takhle jsem si to mnemotechnicky zapamatoval, takovou logiku, snad si na to časem zvyknu. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
...Vím, je to proti bezpečnosti, ale pro spoustu situací hodně překáží, a když není obsluha pako, tak to naprosto vyhovuje. Některé věci se prostě s tím krytem ani nedají udělat, nehledě na to, že je i špatně vidět na práci, a při riziku je výhodnější použít ochranné brýle, nebo štít.

Proto taky uvažuji spíš o instalaci odblokovacího vypínače než o úplné demontáži. Když je nahoře, tak nepřekáží ničemu. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Teď odblokuješ vypínač s idealistickým předsevzetím, že budeš kryt vždy sklápět do ochranné polohy s výjimkou, kdy by zavazel a stejně po čase zjistíš, že ho vlastně vůbec nepoužíváš a je vlastně na nic :mrgreen: .

Výrobce tam ten kryt kvůli bezpečnostním předpisům dát MUSÍ.
Pokud by byl soustruh v dílně, kde ho používá více, i když proškolených lidí, kryt z výroby na místě být MUSÍ.
Ale pokud máš soustruh pouze pro domácí použití a nikdo jiný na něj pod pohrůžkou fyzického trestu nesmí ani sáhnout, je používání krytu dobrovolné a záleží na každém, na kolik se má rád a při práci přistupuje k soustruhu s respektem.

Sáhněme si do svědomí - kdo ještě nepoužil rozbrušovačku (úhlovou brusku) bez krytu kotouče ?

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 10:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To zapínání a vypínání strojního posuvu se správně dělá právě tou pákou na suportu. Možná by stálo za to udělat tvrdší aretaci té vypnuté polohy. Vypínání pákou na vřeteníku je nešikovné a kola asi nejsou dělaná na to přepínání za chodu. Taky by ti při tom, díky vloženým převodům, nemusel ani souhlasit nonius na kolečku, hlavně při dělání závitů. To že máš to přepínání směru posuvu na vřeteníku obráceně, může být způsobené i tím, že máš možná přefázovaný motor, nebo je to prostě dané konstrukcí převodovky. Jsou u té páky nějaké značky, nebo nějaký popis v návodu? Ohledně dojíždění strojním posuvem až na přesnou míru je možné jedině pokud konstrukce posuvu umožňuje použití dorazu. Pokud ne, tak se posuv vypíná ručně kousek před koncovou polohou a dojíždí se ručně na nonius. Je to hlavně o cviku, jak těsně si dovolíš strojně dojet ke koncové poloze i v závislosti na rychlosti posuvu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 12:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Kuta33 píše:
Teď odblokuješ vypínač s idealistickým předsevzetím, že budeš kryt vždy sklápět do ochranné polohy s výjimkou, kdy by zavazel a stejně po čase zjistíš, že ho vlastně vůbec nepoužíváš a je vlastně na nic :mrgreen: .
Je to možné. :roll: Asi bych ho měl nakonec fakt vypnutý natrvalo. :lol: Totiž, hlavně to neustálé zapínání stykače pokaždém sklopení krytu dost otravuje. :x Navíc kvůli krytu není dobře videt jestli třeba obrobek nehází a pod.
Kuta33 píše:
Výrobce tam ten kryt kvůli bezpečnostním předpisům dát MUSÍ.

O tom není sporu. :P Byly tam i další "debilní" plexi kryty na supportu, kolem frézky a pod. Ty šly dolu okamžitě. Stejně by je zhavé špony velmi rychle zničily - zneprůhlednily.
Kuta33 píše:
Sáhněme si do svědomí - kdo ještě nepoužil rozbrušovačku (úhlovou brusku) bez krytu kotouče ?

Možná mi nebudeš věřit, ale já nikdy :P . A to mám dvě. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne čtv 23.08.2018 12:46, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 12:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
To zapínání a vypínání strojního posuvu se správně dělá právě tou pákou na suportu. Možná by stálo za to udělat tvrdší aretaci té vypnuté polohy.

Asi časem o tom pouvažuji.:roll:
Ale tu situaci, co jsem tu opsal, jsem opravdu zažil. Dokonce i ten majitel stejného soustruhu, co jsem se na něj byl dívat ještě před koupí, mne na tento fakt upozorňoval.
Lark píše:
Vypínání pákou na vřeteníku je nešikovné a kola asi nejsou dělaná na to přepínání za chodu.
Nešikovné mi to nepřipadá.
Lark píše:
Taky by ti při tom, díky vloženým převodům, nemusel ani souhlasit nonius na kolečku, hlavně při dělání závitů.
Tam jsem se ještě nedopracoval. Možná máš pravdu.
Lark píše:
To že máš to přepínání směru posuvu na vřeteníku obráceně, může být způsobené i tím, že máš možná přefázovaný motor, nebo je to prostě dané konstrukcí převodovky. Jsou u té páky nějaké značky, nebo nějaký popis v návodu?
Tak to se pleteš, i kdyby se motor točil obráceně, tak to nebude mít na směr posuvu vůči směru motoru žádný vliv. :P Jediný rozdíl bude kterým směrem budu pákou zapínat rotaci.
V návodu je jen napsáno, že je to páka zapínání/přepínání posuvu/jeho směru, nic víc. Ale za chodu to funhuje i v případě reverzu zcela hladce. Naopak ta páka na supportu někdy ne a ne zapadnout.
Lark píše:
Ohledně dojíždění strojním posuvem až na přesnou míru je možné jedině pokud konstrukce posuvu umožňuje použití dorazu. Pokud ne, tak se posuv vypíná ručně kousek před koncovou polohou a dojíždí se ručně na nonius. Je to hlavně o cviku, jak těsně si dovolíš strojně dojet ke koncové poloze i v závislosti na rychlosti posuvu.

Máš pravdu, budu si ten cvik muset vypěstovat. :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.08.2018 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S těmi kryty jsi mi připoměl, že jsme mívali sklápěcí kryt, který se volně nasazoval na krajní šrouby nožové hlavy. Byl to normální klavírový pant, na kterém byly přišroubované dvě plexisklové desky a na té spodní (pevné) části byly naletované dvě trubičky pro nasazení na šrouby. Ta spodní část byla vykrojená tak, aby doléhala na hlavní suport a ta horní se opírala o kličku středového šroubu nožovky. Nasazení bylo pohotové a dobře to bránilo rozstřiku chladiva i odletujícím šponám.

S tím přefázováním máš pravdu a neuvědomil jsem si to. :oops: Takže to přepínání směru je konstrukční vlastnost. Pro zapínání a vypínání posuvu se ale správně používá ta páčka na suportu. Je to tak běžné i u velkých soustruhů. Některé ale mají funkci jen zapnout/vypnout a pro přepínání podélný/příčný se používá jiná páka. Možná by šla ta aretace nějak upravit, aby v tom neutrálu lépe držela, třeba použitím tvrdší pružiny, nebo prohloubením důlku pro kuličku.... Nedokážu to takhle posoudit, když nevím jak je to udělané.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.08.2018 22:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kuta33 píše:
Sáhněme si do svědomí - kdo ještě nepoužil rozbrušovačku (úhlovou brusku) bez krytu kotouče ?

Já od jistý doby bez krytu kotouče ani ránu. Podařilo se mi totiž při řezání jeklu "šprajcnout kotouč" tak, že se rozletěl. Jedna půlka skončila zaseknutá v mý pravý botě, druhou jsem nikdy nenašel. Měl jsem hroznou kliku, ten kus co skončil v botě přistál přesně v mezeře mezi palcem a ukazováčkem. Jen jsem měl trochu odřenej a popálenej palec. Klika byla, že mě ten nenalezenej kus neskončil v makovici, to by se rozdejchávalo dost blbě. :oops:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2018 13:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Právě proto jsem zmínil tohle nářadí s "povolením zabíjet". Občas to udělám, ale s respektem a když už opravdu není vyhnutí, kryt vracím okamžitě zpět.
U soustruhu hlavně nepouštět klíč při utahování materiálu ve sklíčidle z ruky, až při jeho odložení a nestavět se roztočenému sklíčidlu a odlétávajícím šponám do cesty. Rukavice, volné rukávy a podobně ani nezmiňuji.
To už ale trochu mimo téma, jenom, že osobně považuji v soukromé dílně při rozumném chování kryt sklíčidla za zbytečný a spíše zavazející.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2018 16:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Myslím že sundavat kryty na různých bruskách nebo cirkulárkách není zrovna rozumné, protože při nějaké kolizi je to jen rána a je hotovo. U soustruhu nebo frézky ty obvodové rychlosti zase tak velké nejsou, ale zato je velká setrvačnost roztočené hmoty, která se hned nezastaví. Pokud jde o tu kličku do univerzálky, tak si myslím že je to jen o získání správných návyků, NIKDY jí nenechávat v univerzálce, ani někde položenou na suportu. Nejlepší je zvyknout si nářadí dávat pořád na stejné místo, a pak to člověk dělá automaticky. Na učňáku jsme za to dostávali lepáka, nebo herdu do zad a člověk si rychle zvykne. :lol: Na soustruhu jsem dělal zásadně s vyhrnutými rukávy i za cenu, že mě občas spálila nějaká špona. Na bezpečnostním školení nám ukazovali pro výstrahu barevné fotky chlapa namotaného na soustruh, kterého museli doslova po kouskách odřezávat a dodnes to mám před očima.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2018 22:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hmm, znám jednoho z Jaroměře (Kovoobrábění Stružka), kam jsem si dával dělat zakázky. Dělal na cnc soustruhu šnek do nějakýho velkýho průmyslovýho mlejnku na maso a ten ostrej koncovej výběh šneku ho chytil za rukáv a nepustil. No skončilo to naštěstí jen amputací a protézou. Asi protože se to točilo při pár otáček za minutu a kolega co na něj koukal dost rychle bouchnul do total stop.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2018 15:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Sakra, chlapi, nestrašte! :(
Nebo ho ješte nakonec někomu prodám a půjde z domu. :lol:
Žena by asi byla ráda a kdyby četla ty vaše horory, tak zcela určitě. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2018 17:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Hlásím se jako první zájemce :mrgreen:
To máš doma ještě dobrý, ta moje by si maximálně ověřila platnost a výši mojí pojistky :?
Nedávno jsem ji oznámil, že mám domluvený let ultralightem, odpověď byla - jestli spadnete, tak pořádně, ať se o tebe nemusím starat. :roll:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Janek2 a 80 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz