Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 27.03.2018 14:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Máte někdo zkušenosti s tvarováním Al plechu z plechovek od piva, případně kde je k nalezení návod či video? Chci udělat na nelétající maketu plechový potah.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 27.03.2018 14:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Buckeye-Blitz píše:
Máte někdo zkušenosti s tvarováním Al plechu z plechovek od piva, případně kde je k nalezení návod či video? Chci udělat na nelétající maketu plechový potah.



viewtopic.php?f=15&t=79386&start=15

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=1 ... otah&start ...

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=1 ... 11&start=0

Pripadne absolvovat neco takoveho: viewtopic.php?f=18&t=83305

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 6:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Buckeye-Blitz píše:
Máte někdo zkušenosti s tvarováním Al plechu z plechovek od piva, případně kde je k nalezení návod či video? Chci udělat na nelétající maketu plechový potah.


Máme zkušenosti: https://www.rcalbum.cz/model/9073-heinkel-he-119.html

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 23:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
rozstřihnout , narovnat na desce a následně lehce vyžíhat plynovým flambovacím hořákem z obou stran stejně....očistit drátěným kartáčem či jinak dle zvyklostí ....pak se to chová jako 5x silnější alobal a nemá to na sobě už tu epoxydovou lakovou vrstvu.......
tak to používám na některé detaily já, ale nejsem poletuchář :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 8:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
ufon13 píše:
rozstřihnout , narovnat na desce a následně lehce vyžíhat plynovým flambovacím hořákem z obou stran stejně....očistit drátěným kartáčem či jinak dle zvyklostí ....pak se to chová jako 5x silnější alobal a nemá to na sobě už tu epoxydovou lakovou vrstvu.......
tak to používám na některé detaily já, ale nejsem poletuchář :wink:


Já bych na to rozhodně plamenem nesahal! A lesklá lakovaná vrstva je jen dobře, mám to pak správný efekt... na straně kde bude lepidlo stačí lehce zdrsnit smirkem... ale opravdu lehce, snadno jsou vidět stopy po broušení na druhé straně kde nejsou žádoucí pokud se přitlačí!
A lze krásně lepit řídkým vteříňákem, jde to a bohatě stačí, mám odzkoušeno :wink:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tak i tak to funguje, jde jen o způsob tvarování, pokud má být bombírované je vyžíhání lepší verzí pokud jen ohnutéa s nýty nalepenými pak netřeba žíhat, pokud mají být nýty ražené do plechu pak nevyžíhaný plech nedokáže věrně imitovat nýty a bude to pořád jen o plechu s řádkami malých ,,Ještědů,,


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.04.2018 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
ufon13 píše:
...., pokud má být bombírované je vyžíhání lepší verzí ...


Ano, je to (na dané měřítko 1/18) dosti "zborcená" kapotáž přídě letadla SPAD VII. Kryt těsně za vrtulí budu muset vakuově vytvarovat na kopytě, neboť "vyklepání" z plechovky si nedovedu představit. Jak vypadá plech po vyžíhání co do vzhledu (barvy)?

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 8:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Jakékoliv vyklepání plechovky nejde, nebo ne alespoň tak aby zůstal hezký povrch na pohledové straně, to samé když na to šáhneš jakýmkoliv větším teplem, nebo plamenem, zabiješ to, bude to hnusný.... tvarovat ano, ale pouze ohnutím v jednom směru. Bohužel to pak vypadá takto, ale to ani není vyklepané z plechovky ale z plechu kanystru od brzdovky....
Příloha:
P2251220.JPG
P2251220.JPG
[ 128.64 KiB | Zobrazeno 2374 krát ]


A nebo oželet vzhled pokud to opravdu musí být z plechovky a udělat to nějak takto:
Příloha:
P3251332.JPG
P3251332.JPG
[ 57.83 KiB | Zobrazeno 2374 krát ]


_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 9:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Neodvazil bych se tvrdit ze neco nejde :mrgreen:
Byl jsem v Cesane (vyvoj Skodovky) parkrat pracovne jeste za bolsevika. Tenkrat se tam akorat stavely prototypy Favorita a jeho ruznych modifikaci. Cela karoserie se klepala rucne. Vsechny dily. A treba na strese nebyl videt jediny dulek ani proti svetlu. Hodne me to tenkrat ohromilo.
Machri na to meli perfektne hladke pozitivni drevene modely a "klepali" to drevenyma palickama. Plech meli na jedne strane modelu upevnen a pres model ho jakoby vytahovali.
Tyhle kruhove kryty.... Vim o tom prd, ale je to zase otacejici se drevene kopyto upevnene treba do soustruhu. Plech se tvaruje na tomto kopytu. Jsou tu na foru lide co to hodne dobre umi. Treba "LV".
memberlist.php?mode=viewprofile&u=2034
Kdyz se to umi.....
Fotka vypujcena z Lacovy stranky.
Příloha:
IMAG2149.jpg
IMAG2149.jpg
[ 62.69 KiB | Zobrazeno 2334 krát ]


_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Naposledy upravil pkotatko dne čtv 05.04.2018 10:33, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 9:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Přesně jak píše pkotatko. Jenže takoví machři už se těžko hledají. Měli roky zkušeností a přesně věděli kde je potřeba začít a kde zkončit. A těch tvarových "žabek" měli spoustu, s různým zaoblením a postupně se blížili výslednému tvaru. Kdyby si měl cestu do MB, tak se zajdi podívat do škodováckého muzea. Je tam možné shlédnout i film z historie výroby. Nějaké informace by se určitě našly i na nějakých stránkách pro kovotepce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Díky za tipy. Uvidím, zda budu mít trpělivost s pokusy vyklepat plechovky do žádaného tvaru. V každém případě se mi to zatím nepovedlo. Má představa byla, že na měkké podložce nebo dřevěném kopytě to půjde - ale nejde to. Je to podle mne horší, než ohýbání fotoleptů. Zkrátka a dobře, lákala mne představa kombinace materiálů v přírodní barvě (balsa + hliník) a vytvoření holé kostry letadla jako dekorace. No, poslední (sice barbarská) možnost, jak napodobit plechovou karoserii (potah) je jeho "složení" z různě zakřivených částí PET lahví, které budou kopírovat tvar přídě. Plast nakonec nastříkat kitařskými barvami imitujícími hliník.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 10:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
pkotatko píše:
Neodvazil bych se tvrdit ze neco nejde :mrgreen:
Byl jsem v Cesane (vyvoj Skodovky) parkrat pracovne jeste za bolsevika. Tenkrat se tam akorat stavely prototypy Favorita a jeho ruznych modifikaci. Cela karoserie se klepala rucne. Vsechny dily. A treba na strese nebyl videt jediny dulek ani proti svetlu. Hodne me to tenkrat ohromilo.

Příloha:
IMAG2149.jpg


Věřím že to tak soudruzi ve Škodě dělali a že dokázali vytvořit perfektní výsledek, ALE neklepali to z plechu z plechovek od nápojů, že jo?! A v tom je ten propastný rozdíl!!! Prostě z plechovek od nápojů se kouzla dělat nedají...

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 12:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
....zrozeni plechovky ve zkratce: https://www.youtube.com/watch?v=qMS1CbhfrbU

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 15:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Buckeye-Blitz píše:
Díky za tipy. Uvidím, zda budu mít trpělivost s pokusy vyklepat plechovky do žádaného tvaru. V každém případě se mi to zatím nepovedlo...

A ani se Ti to nepovede! Ty pokusy mám už dávno za sebou. Neuvědomujete si totiž, že plech z plechovky je už jednou a to poměrně hodně vytažený a má díky tomu usměrněná "vlákna", nebo jak to popsat. Prostě vnitřní pnutí materiálu už nedovolí další složité tvarování, kromě ohýbání v jedné rovině. A nepomůže ani vyžíhání. Na tyhle pokusy si musíš sehnat jiný plech, který ještě nebyl nijak tvarován.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2018 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Takové věci bych dělal na soustruhu kovotlačitelsky. Ukázky například zde:
http://www.kovotlacitelstvihonigsro.cz/portfolio.html

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz